značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » asie » indie 

  tisk textu

AMRUT

Indie

Palírna Amrut byla založena v roce 1948, krátce poté, co Indie získala nezávislost. Současná hlavní palírna byla postavena v roce 1987.

Díky klimatu zde whisky zraje rychleji, ale také je zde vyšší andělská daň - v průměru 12%. Většina produkce je určena do míchané whisky.

Amrut


V indické mytologii je amrut zlatá nádoba na elixír života.

AmrutAmrutAmrutAmrutAmrutAmrut

Typy

Whisky nese označení single malt a je takto (z evropského pohledu) i vyráběna, proto se s ní lze setkat i na evropském trhu. V roce 2004 byla na světový trh uvedena jejich první single malt. Od té doby bylo uvedeno další velké množství verzí, např. Fusion, Two Continents, Peated, Intermediate, Portonova, Kadhambam atd, atd.
Jako core-range (duben 2022) označují Amrut Indian, Amrut Indain Cask Strength, Amrut Peated Indian, Amrut Peated Indian Cask Strength a Amrut Fusion.

Amrut Single Malt Whisky 40%Amrut Single Malt Whisky 40%Amrut Indian Single Malt Whisky 46%Amrut Indian Single Malt Whisky 46%Amrut Indian Single Malt Whisky Cask Strength 61,8%Amrut Peated Indian Single Malt Whisky 46%Amrut Peated Indian Single Malt Whisky Cask Strength 62,8%Amrut Fusion Single Malt Whisky 50%Amrut Indian Single Malt Whisky Special Limited Editon EX-Oloroso 60%

.

Webové stránky palírny:

FB:

WB:

.

Whisky.com: Whisky Tour: Amrut Distillery

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Amrut Single Malt Whisky 40%Amrut Single Malt Whisky 40%:
(25-06-04 B.No.02)
Aroma celkem jemné, trochu do sladového sladka, trochu lehkého dřeva, občas jak kdyby tam zavonělo (no spíš zasmrádlo) mokré seno, občas trochu umělosti, ale jinak celkem příjemné. Chuť je taková nijaká, sice začne jakoby vlnou, ale ta je prázdná, celá ta chuť je prázdná. Je v ní slabá sladová sladkost, ale je prostě nakolik prázdná, že nemám dál náladu tam zkoušet něco hledat. Dokončení? Kde nic není, ani smrt nebere.
Amrut Single Malt Whisky 40%Vím, že je celkem známá a i doporučovaná, tak jsem koukal na whiskybase. Tohle je jedna z prvních, možná úplně první z roku 2004 a ani tam v hodnocení neskončila moc dobře. Dopiju ji (nalitou sklenku) jen proto, abych tu neseděl nasucho, než to uložím na internet. (26.8.2019)
Amrut Single Malt Whisky 40%Aroma sladově sladké. Přidá se ovoce, vlhké dřevo, občas závan lihovosti či umělosti. Nijak hluboké, ale celkem v pohodě, takové lehčí sladce ovocné a slad. Trochu sladkého sladu, za ní kořenitost, ovoce, trochu vanilky, jablka. S dalšími doušky si na ní začínám zvykat. I se to dá popíjet. V dokončení doznívá ta ovocnost, přidá se travnost, trocha kořenité štiplavosti a suchosti.
Není to žádná hitparáda, ale na první single malt puštěnou do světa dobrý. (10.4.2022)
Amrut Intermediate Sherry Matured Single Malt Whisky 57,1%Amrut Intermediate Sherry Matured Single Malt Whisky 57,1%:
(Cask type: Bourbon / Sherry / Bourbon)
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma je kořenité, jak když vlezete do krámu s kořením, občas vás v nose pohladí nějaká vůně a když ji zkusíte znovu nasát, tak přijde zase jiná. Když mě nějaká zaujala, tak neř jsem ji stačil určit, přišla zase jiná vlna. Takže to shrnu do slova - kořenité. Pak se tam příjemně převalují ořechy, nasládlost, ovoce-citrusy, sherry. Celkem příjemné aroma, jemné a uhlazené, vůbec z něj není poznat, že má 57%. V chuti mě překvapila úvodní silou a štiplavostí, která hned odezní a následuje sladký nástup kombinující sladkost, kořenitost, ovoce, hořkou čokoládu. Dokončení se nese v podobném duchu, nasládlá, kořenitá, ovoce, přidalo se dřevo, dlouho doznívá a příjemně pomalu se vytrácí. Zcela v závěru se objevila výrazná suchost.
S pár kapkami vody: Aroma zjemnilo, koření zůstalo, ale celé se spojilo a ubralo na síle, takže je tam jemná kořenitost, více vyniklo ovoce, rozinky, nasládlost, citrusy a sherry. Příjemné, bohaté aroma. Chuť přivítá lehkou nasládlostí a pak výrazným nástupem kořenitosti a pomerančové kůry. Kořenitost dlouho doznivá, dosladka, lehká hořkost a sladké citrusy.

Celkově příjemné pití, ničím konkrétním mi neutkvěla v paměti, ale dala se by příjemně popíjet. Patřila by k tomu lepšímu popíjení, kdy nechcete jen popíjet, ale i si to vychutnávat (prostě lepší popíjecí whisky). (29.8.2020)

Amrut Intermediate Sherry Matured Single Malt Whisky 57,1%Cestovat se nikam nedá, protože venku je tma, zima a prší a ještě navíc tam bubákuje kovid, páč ten chodí hlavně v noci. Tak zacestuji alespoň se sklenkou whisky a to rovnou směr Indie. Ono Indie a já tu cítím nasládlý bourbon. Nasládlá vůně míchající dohromady bourbon, koření, ořechy a citrusy. Hravě se tam mísí různé vůně, ovšem chvílema až s trochu pocitem převoněnosti, umělosti. Když se do toho zkoumání člověk moc nepoloží, tak je to příjemná, živá vůně whisky. Když to přežene, tak začne mít pocit nesourodé směsi vůní. V chuti má štiplavý nástup, výraznou kořenitost, je zde znát ta síla těch 57 procent. Objeví se nasládlá kořenitost, následovaná hořkou čokoládou, citrusovým ovocem. Dokončení je dlouhé, s dlouho doznívající kořenitostí, lehkou hořkostí, zakončené střední sladkou suchostí. Pokud člověku nevadí ten výrazný nástup štiplavé kořenitosti v úvodu (nebo si na něj už zvykne), tak je to celkem příjemně popíjitelná whisky, ale zase nic, kvůli čemu bych musel cestovat až do Indie.

Hned s prvním dojmem se mi vybavila indická princezna, tak jak nám jí servíruje Bollywood a pohádky. Výrazné oči v hezké tváři, na čele a ve vlasech šperky, na sobě dokonalé barevně výrazné a různobarevně zdobené šaty. Být tak indický princ a to krásné stvoření si odvést domů. Než se stačím vynadívat, dosnít, co má asi pod tím, tak se objeví větší skupina jejich bratrů a jde mě uvítat. Není to nepřátelské uvítání, ale je takové živější, halasnější, ostřejší, než jsem zvyklý. Nejsem indický princ a tak vám tu indickou princeznu nechám, je to jiná mentalita. Bylo s nimi fajn, ale je to něco jiného, než na co jsem zvyklý. A tak poslední ohlédnutí, poslední pohled do těch velkých očí, úsměv, sbohem a šáteček. (25.9.2020)

Amrut Single Malt Kadhambam 50%Amrut Single Malt Kadhambam 50%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2022:
V aroma se to nějak pere, připadá mi tam převažující rum a s ním nepřehlédnutelný nakouřený slad, přidává se dřevo a trocha sladkosti nakouřeného medu. Úplně mi nesedlo, nedaří se mi moc číst a jak mi nesedí, tak mě nebaví ji zkoumat. V chuti se taky trochu pere, sladkost, opět se přidá nakouřený slad a to dost výrazně, víc se tam ukazuje sherry, výrazná kořenitost do skořice, až trochu pálivě, ale ukazují se mi tam také různé další chutě, ovšem nenašel jsem v ní zalíbení. V dokončení lehký dojem nasládlé rašeliny a koření. Nesešli jsme se. (30.3.2022)

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Amrut Single Malt Whisky Fusion 50%Amrut Single Malt Whisky Fusion 50%:
Barva: Zářivě zlatá. Indická whisky zraje rychleji než skotská, takže stráví méně času v sudu.
Aroma: Výrazný vliv dřeva, ale také rašelina, vanilka a ovoce.
Chuť: Překvapivě komplexní a poutavá, rašelinová směs s dubem, ovocem, čokoládou a karamelem.
Dokončení: Ano, určitě ji dokončíte a budete se pídit po další láhvi. Doznívá v suché kořeněnosti.

v knize Svět whisky hodnotí (z roku 2009):

Amrut Single Malt Whisky 40%Amrut Single Malt Whisky 40%:
Svěží travní a ovocnou vůni se stopami koření, zázvoru a anýzu následuje hebká a sladká chuť obilnin a jablek v karamelu a krátké dokončení.
Amrut Indian Single Malt Whisky Cask Strength 61,9%Amrut Indian Single Malt Whisky Cask Strength 61,9%:
Lehce ovocná a obilná whisky, které sudy od bourbonu dodávají tóny mléčných karamel. S vodou je ještě dřevitější, kořeněnější a sladovější. Podobá se speysideským sladovým whisky.
Amrut Peated Indian Single Malt Whisky Cask Strength 62,78%Amrut Peated Indian Single Malt Whisky Cask Strength 62,78%:
Voní po obilninách a uzenáčích. V ústech je olejovitá s tóny soli a pepře. Chuť má sladkou a sladovou se závanem kouře v dokončení.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Amrut Single Malt Whisky 40%Amrut Single Malt Whisky 40%:
Barva slámově světlá. Tato single malt z nerašelinového sladu ukazuje v aromatu dost ovocný a sladký sladový tón. V mohutné chuti zprostředkuje vedle této ovocné sladkosti také nádech černé kávy. V dozvuku je zřetelně patrná známka dubu.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Amrut Indian Single Malt 46%Amrut Indian Single Malt 46%:
Aroma: Lékořicové, po bourbonu, medové, karamelové.
Chuť: Sladká po ječmenu a dubu, s klasickými nádechy po bourbonu, které se díky ječmenu doplňují do příjemného celku.
Dokončení: Dlouhé a hedvábné, s karamelem na konci.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky (z roku 2014)) hodnotí:

obrázek není k dispoziciAmrut new make:
Aroma: Sladký rmut, lněný olej, šafrán. Lehce zemité, s tóny sladké kukuřice a prašné křídy.
Chuť: Olejovitá a hutná, s červenžm ovocem, sladkou peprností a náznakem yzopu a fialek. Kostnatá.
Dokončení: Pevné.
obrázek není k dispoziciAmrut Greedy Angels 50%:
Aroma: Teplé, sladké, s tomelem a marcipánem společně se zavařovanými jablky a intenzívní, povzbudivou vůní. Broskvové pecky a sladké sušenky.
Chuť: Široká a skvěle vyvážená. Teplá, ale klidná s vodou, kde ve středu ožívá mix obilovin a ovoce. Zralá a broskvová.
Dokončení: Peckovice. Sladké.
Závěr: Má sílu a komplexitu.
obrázek není k dispoziciAmrut Fusion 50%:
Aroma: Velmi lehce kouřové. Sýrová kůrka, poté sůadké obiloviny a sladké sušenky. S vodou připomíná sušící pec, svěží, tóny mokré trávy a poté měkké ovoce.
Chuť: Dřevěný kouř zpočátku, prohlubuje se do latte, následně se začnou objevovat kořenité citrusy.
Dokončení: Dlouhé a kořenité.
Závěr: Vyvážená a elegantní.
obrázek není k dispoziciAmrut Intermediate Cask 57,1%:
Aroma: Ovomaltina a sladové mléko, sladké sušenky. Karamelky. Voda zvýrazní bohatost a hloubku.
Chuť: Rozinky a švestky, zralé peckovice. Typický Amrut.
Dokončení: Klasické rozinky, a to i vínem nasáklé, poté vanilka.
Závěr: Plná a zralá.

Recenze na Officer's lounge

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2020: 10 December - Amrut Fusion

Recenze na whisky.nethar.cz:

Amrut Single Malt Whisky

Amrut Indian Single Malt Whisky

Amrut Cask Strength 12.2006

Amrut Cask Strength 5.2006

Amrut Cask Strength Batch 1

Amrut Double Cask

Amrut Fusion

Amrut Intermediate

Amrut Kadhambam

Amrut Madeira Finish

Amrut Naarangi

Amrut Peated Malt 62,78%

Amrut Port Pipe Peated

Amrut Portonova Batch 3

Amrut Raj Igala

Amrut Rye Single Malt Whisky

Amrut Spectrum

Amrut Spectrum 004

Amrut Triparva

Amrut Two Continents


Etiketa Amrut Single Malt Whisky 40%zadní Etiketa Amrut Single Malt Whisky 40%Etiketa Amrut Indian Single Malt Whisky 46%Etiketa Amrut Indian Single Malt Whisky 46%Etiketa Amrut Indian Single Malt Whisky Cask Strength 61,8%Etiketa Amrut Peated Indian Single Malt Whisky 46%Etiketa Amrut Peated Indian Single Malt Whisky Cask Strength 62,8%Etiketa Amrut Fusion Single Malt Whisky 50%Etiketa Amrut Indian Single Malt Whisky Special Limited Editon EX-Oloroso 60%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 10.4.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 15.09.2023