značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

  tisk textu

Jak na to? - Doporučení

Obecné rady jsou hezké, ale konkrétní doporučení dá někdy více
Pokusím se oslovit několik dalších lidí, kteří o whisky něco vědí a přidat sem i jejich doporučení.

Whiskyonline.cz - Petr Komárek:

Osobně nejvíce preferuji skotské single malt whisky z oblasti Islay, ale i mezi ostatními oblastmi mám mnoho oblíbenců. Nedržím se jen svých oblíbených kousků, ale snažím se ochutnat stále nové. Poznal jsem tak mnoho nových zajímavých whisky a také pár u kterých jsem nepochopil, proč je vůbec vyrobili.

Po láhvi skotské míchané whisky v ceně do 200,- Kč bych sáhl pouze z toho důvodu, kdybych chtěl někoho přesvědčit, že whisky se opravdu nedá pít. A teď vážně. Pokud budu sahat po whisky, kterou bych měl například pít večer při oslavě, tak sáhnu po klasické Grant´s (mám tím na mysli chvíli, kdy nemá smysl se snažit whisky vychutnat a vodku či fernet nepiji). Další dobré jsou např. Famous Grouse, Hankey Bannister, Inver House a další. Je to hlavně o individuálních chutích. Osobně bych si nevybral např. Ballantines Finest či Johnnie Walker Red Label.

Co se týče kvalitnějších míchaných whisky, tam už narazíte většinou na kvalitní pití, např. Chivas Regal již od 12-ti leté, u Johnnie Walker je znatelný rozdíl mezi standardní Red Label a již 12-ti letou Black Label. Tyto whisky je již škoda nevychutnat a nehodí se pro večerní opíjení (také záleží na penězích, máte-li na to, tak se můžete opíjet třeba Johnnie Walkerem Blue Label v ceně cca 3.500,- Kč).

Drahé luxusní míchané whisky jsou již trochu sporné, je otázkou zda peníze raději neinvestovat do kvalitních single malt whisky. Např. Johnnie Walker Blue Label je sice dobré pití, ale příště bych peníze raději investoval do single malt. No, dnes už dám peníze pouze do single malt, nejen luxusní, ale i ostatní kvalitní míchané whisky považuji za zbytečně utracené peníze na úkor single malt (o nejběžnějších míchaných ani nemluvě).

• A to doporučení:

Pokud začínáte s whisky a myslíte to vážně, tak bych se míchaným whisky vyhnul, vzhledem k tomu pro jaké zákazníky jsou určeny, tak vám nepřinesou tolik poznatků. Jsou si spíše podobné, nemají tolik výrazných a určitelných chutí, takže se na nich ani nemůžete moc naučit. Po ochutnání některých standardních míchaných whisky si můžete dokonce udělat na whisky zcela mylný názor.

Už jsem i setkal s různými názory a některé byly opravdu zajímavé, jako třeba: "Kam se hrabou ty whisky na českou Printers, je lepší a stojí jen 150,- Kč." (výčepní lihovina stojí možná i méně a chutná asi stejně), "Nechápu co na té whisky vidíte, vždyť to všechno chutná stejně a to už jsem jich dost ochutnal, tak třeba VAT69, Black & White, Queen Anne, vidíte samé lepší." (ano míchané chutnají většino velmi podobně, protože je to spíše komerční produkt pro širokou veřejnost), "Jak tu whisky můžete pít, vždyť je to hnusné, koupil jsem si luxusní a velmi drahou Ballantinku (klasickou Ballantines Finest) a pak ještě Jeníka Chodce (Johnnie Walker Red Label) a vůbec to nebylo dobrý." (tohle je bohužel velmi časté, některé míchané mohou člověka i odradit od dalšího zkoušení whisky, také jsem přes míchané začínal a byla to relativně ztráta času a peněz, které jsem mohl raději věnovat single malt, jenže tenkrát nebyl tak velký výběr a tolik dostupných informací), "Jó, whisky je skvělá, ta mi fakt chutná, to se pije s kolou a ledem, že?" (to nemá smysl ani komentovat, chuť koly přebije skoro vše a led vychladí natolik, že chuťové buňky pak ani moc nevnímají, možná by ten člověk ani nepoznal, kdyby mu někdo nalil benzín s kolou a ledem).

Je jasné, že moje doporučení se směřuje k single malt whisky. Pro začátek je lepší volit whisky, které jsou spíše jednodušší a lépe čitelné. Ochutnávat půl hodiny jednu whisky a skončit s poznámkou, že nějaká chuť tam je, ale fakt nevíte jak ji pojmenovat, nemusí na začátku sebevědomí zrovna povzbudit. Stejně tak špatně zvolená výrazná a silná whisky může na delší dobu či zcela odradit.

A tak začnu spíše tím co nedoporučuji pro začátečníky. Whisky z oblasti Islay (Ardbeg, Bowmore, Caol Ila, Lagavulin, Laphroaig a další) nejsou pro svoji výraznou rašelinovost a kouřovost pro začátky vhodné. I na ochutnávkách se dávají až jako poslední vzorky, protože díky jejich výraznosti budete mít potom problémy vychutnat jiné whisky. Také u oblasti označované jako Ostrovy bych radil opatrnější přístup, protože se jedná o whisky z různých ostrovů jejich charakter není jednotný (například Talisker je skvělá whisky, ovšem jako jeden z prvních vzorků pro začátečníky zcela nevhodná).

A jaké whisky tedy doporučím? Whisky z oblasti Speyside a Highlands. Whisky ze Speyside bývají charakterizované jako pevné, čisté, jemné, delikátně vyvážené s náznakem nasládlosti a prolínají se v nich výrazné ovocné a medové podtóny. A whisky z Highlands jako plně aromatická, chuťově vyvážená se sladovým a rašelinovým nádechem. Zní to skoro podobně :) Konkrétně: ze Speyside třeba Balvenie, Glen Grant, Glenfarclas, Glenfiddich (říká se o ní, že je to whisky pro začátečníky, berte to ale v dobrém smyslu slova, je dobře čitelná, příjemné nenáročné pití), Glenlivet, Macallan, Tamdhu (velmi jemná, vhodná i pro něžnější pohlaví a pro ty, co mají strach, že je whisky porazí). Z Highlands: Dalmore, Dalwhinnie, Glenmorangie. Z ostrovů doporučím Highland Park, ale spíše ne jako první single malt, ale jako jednu další na začátku.

Snažil jsem se vybírat whisky podle osobní zkušenosti a současně ty, které jsou dobré již v základním plnění, těžko si někdo napoprvé koupí 18-ti letou whisky, když na trhu je i její levnější 10-ti leté plnění. Pro začátek nedoporučuji plnění v sudové síle (cask strength) a různá nezávislá plnění, přestože mohou být lepší než plnění standardní.

Velmi dobrou cestou k poznání jsou ochutnávky. Při řízené ochutnávce se dozvíte informace k jednotlivým vzorkům, často i mnoho dalších informací a máte možnost si popovídat s lidmi, kteří mají na whisky podobný pohled. S rostoucí nabídkou whisky v obchodech se objevila i ta skvělá věc, že některé obchody nabídnou i degustační vzorky whisky (samozřejmě placené), aby jste se mohli lépe rozhodnout, zda peníze do láhve investovat či zda koupit jinou.

na začátek stránky

Doporučení z diskuse

Otázka co koupit se v diskusích řeší celkem často a tak jsem vybral i pár doporučení od ostatních:

Dobrý den, mám takový dotaz. Rád zkusil nějakou whisky, na začátek něco levnějšího, míchanou. Mám dvě vybrané. Vat69 a Black and White. Můžete mi jednu z nich doporučit. Díky

Mirek: Já osobně bych radši investoval o pár korun víc do nějaké lehčí single malt, např. Glenlivet 12yo, Cardhu 12yo, Tamdhu 10yo, Glenfiddich 12yo, moje první single malt byla Glenmorangie The Original 10yo...z blended mi nejvíc vyhovuje Grants, co se týká volby mezi Vat69 a Black and White, volil bych Vat69.

Marconi: Taky bych doporučil Glenfiddich 12yo, pro začátečníka mi přijde ideální, mám to vyzkoušeno na několika kamarádech.

Jan: taky radím vynaložit o trochu více financí a pořídit single malt..rozhodně se vyplatí:-) mimo níže zmíněné Glenlivet 12y a Glenfiddich 12y třeba ještě Aberlour 10y nebo Dalwhinnie 15y.. pokud ale přeci jen míchanou tak bych dal has Grants nebo J. Walker red.

Komár: Zcela určitě přidej nějaké peníze a kup něco lepšího. Pokud to myslíš s whisky aspoň trochu vážně, tak tohle jsou vyhozené peníze. (Že bych začal rozdávat tyhle a podobné neotevřené blendy, co se mi doma tak různe sešly? :)

Mohli byste mi, prosím, někdo poradit? Chci přítelovi koupit whisky. Nemůžu se rozhodnout mezi těmito 4, protože tomu vůbec nerozumím :-) : BALVENIE 12 y.o. nebo THE GLENLIVET 18 y.o. nebo BOWMORE islay 12 y.o. a poslední HIGHLAND 12 y.o. Přítelovi chutná Jack Daniels. Myslíte, že něco z toho co jsem napsala by mu taky mohlo chutnat nebo jsou tyto whisky chuťově úplně jinde? Díky za odpoveď

Króča: Nepíšete, zda má přítel nějaké zkušenosti se skotskou (single malt) whisky a pokud ano, tak jaká whisky mu konkrétně chutná a která ne.. budu tedy vycházet z toho že tuto zkušenost nemá.. Všechny Vámi uvedené whisky jsou velmi dobré a vysoko hodnocené.. Navíc píšete jen Highland 12y ale předpokládám že se jedná o známý Highland Park 12y protože o whisky jménem Highland jsem neslyšel.. Bowmore a Highland Park jsou rašelinné a kouřové whisky.. obě jsou sice výborné ale z těchto bych spíše doporučil Highland park, který je pro seznámení se single malt vhodnější..Pokud Bowmore, tak raději doporučím verzi ENIGMA, která je rovněž 12y a pro začátek určitě lepší.. Další dvě whisky jsou násladlejší s ovocným a květinovým charakterem.. s Glenlivet 18y nemám osobní zkušenost, ale 12y je opravdu výborná whisky které bych se do začátku rovněž nebál, takže odvozuji, že 18y bude plnější, komplexnější a nejspíš i výraznější.. Sečteno podtrženo: pokud chcete přítelovi pořídit whisky, která je diametrálně odlišná od jeho oblíbeného Danielse, tak zvolte mezi Bowmore a Highland park.. pokud chcete něco spíš podobného, tak zvolte mezi zbývajícími dvěma, ale počítejte, že i tyto budou hodně jiné než Daniels, protože tady jde o skotskou whisky která je už ve své podstatě zcela jiné pití..

Ahoj chlapi, měla bych na Vás prospu. Chci koupit tátovi k vánocům nějakou whisky, ale asbolutně se v tom nevyznám. On v podstatě také ne, nejčasteji si kupuje Johnnie Walker Red Label, Grants, apod., tak bych mu chtěla dopřát nějakou lepší. Cenově pokud možno tak do 1000kč, kdybych náhodou šlápla vedle :-) Koukala jsem na topalkohol, tak co mi jako laikovi padlo do oka je Johnnie Walker Black Label, Chivas Regal, Johnnie Walker Blue, asi to bude tím, že to jsou značky, které mi něco říkají :-)) Za odpovědi budu moc ráda a předem Vám děkuju!:-)

Marty: Podle toho, co si kupuje tatík, tak určitě ocení mírný kvalitativní posun (ale ne do jiné dimenze), takže určitě neuděláš chybu s dvanáctiletými značkami, které uvádíš - JW Black Label a Chivas Regal 12, protože rozdíl otec určitě pozná. Sám bych ale volil možná jako dárek sladovou Glenfiddich 12. Je to pohodové bezproblémové pití, a když se bude líbit, můžeš příště zkusit koupit něco složitějšího.

Radek: Já bych mu koupil Talisker.... jestli má jazyk na whisky, bude to pro něj přechod do jiné dimenze.

Mirek: dovolím si přidat svůj názor a osobní zkušenost...do 1000Kč rozhodně nekoupíš JW Blue Label (ani 3000 ti nebudou stačit), jinak souhlas s Martym, rozhodně single malt, Glenfiddich 12yo mám, naprosto nekomplikovaná záležitost, chutná i dámské části publika. Já osobně hodně trpím na Glenmorangie, desetiletou elegantně seženeš do 800Kč. U této značky jsou navíc VELMI pestré možnosti, kam se vrtnout dál. Pokud ovšem má pan otec už něco odpito (byť v míchaných whisky), vůbec bych se mu nebál koupit Highland Park 12yo. Dobré...moc dobré!

Komár: k tomu doporučovanému Glenfiddich se přikláním také, ideální pro začátky v single malt a souhlasím i s tím Glenmorangie. Highland Park taky rád doporučuju, ale spíše zájemcům, co se chtěj už cíleně seznámit se světem single malt whisky. Takhle jako dárek bych byl spíš pro ten Glenfiddich.

Króča: pro kompletní guláš:-) přidám ještě tip na Glenlivet 12y a Aberlour 10y.. ohledně míchaných bych se osobně vyhnul Chivas.. dle mého názoru je to předražená whisky bez charakteru.. jinak musím souhlasit s radami níže, že Glenfiddich 12y bude zřejmě nejoptimálnější volba, která otci ukáže i tu druhou (lepší) tvář whisky:-)

Mirek: Minule jsem chtěl ještě napsat tu zásadní osobní zkušenost, ale usnul jsem u toho:-))...tak teď - před nějakým časem, kdy jsem ještě netušil, že single malts existují, jsem měl otevřeného JW Red a dostal jsem Glenmorangie 10yo (hráli jsme s kapelou kamarádovi na 50-tinách, nechtěli jsme peníze, dceru měl v Anglii, prezentoval se takto). A tož jsem ochutnal...to byla taková facka, že jsem nevěřil smyslům a ochutnával trpělivě dál až jsem nakonec za dramatických okolností (kdy jsem psovi říkal slečno a kocoura žádal o telefonní číslo) dospěl k POZNÁNÍ...toto je ten Materiál!!! Takže Glenmorangie, Glenmorangie, Glenmorangie...nebo Glenfiddich:-))...opravdu nesmazatelné vzpomínky:-))

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.12.2011