» praxe » jak na to » doporučení
Jak na to? - Doporučení
Obecné rady jsou hezké, ale konkrétní doporučení dá někdy více
Pokusím se oslovit několik dalších lidí, kteří o whisky něco vědí a přidat sem i jejich doporučení.
Whiskyonline.cz - Petr Komárek:
Osobně nejvíce preferuji skotské single malt whisky z oblasti Islay, ale i mezi ostatními oblastmi mám mnoho oblíbenců. Nedržím se jen svých oblíbených kousků, ale snažím se ochutnat stále nové. Poznal jsem tak mnoho nových zajímavých whisky a také pár u kterých jsem nepochopil, proč je vůbec vyrobili.
Po láhvi skotské míchané whisky v ceně do 200,- Kč bych sáhl pouze z toho důvodu, kdybych chtěl někoho přesvědčit, že whisky se opravdu nedá pít. A teď vážně. Pokud budu sahat po whisky, kterou bych měl například pít večer při oslavě, tak sáhnu po klasické Grant´s (mám tím na mysli chvíli, kdy nemá smysl se snažit whisky vychutnat a vodku či fernet nepiji). Další dobré jsou např. Famous Grouse, Hankey Bannister, Inver House a další. Je to hlavně o individuálních chutích. Osobně bych si nevybral např. Ballantines Finest či Johnnie Walker Red Label.
Co se týče kvalitnějších míchaných whisky, tam už narazíte většinou na kvalitní pití, např. Chivas Regal již od 12-ti leté, u Johnnie Walker je znatelný rozdíl mezi standardní Red Label a již 12-ti letou Black Label. Tyto whisky je již škoda nevychutnat a nehodí se pro večerní opíjení (také záleží na penězích, máte-li na to, tak se můžete opíjet třeba Johnnie Walkerem Blue Label v ceně cca 3.500,- Kč).
Drahé luxusní míchané whisky jsou již trochu sporné, je otázkou zda peníze raději neinvestovat do kvalitních single malt whisky. Např. Johnnie Walker Blue Label je sice dobré pití, ale příště bych peníze raději investoval do single malt. No, dnes už dám peníze pouze do single malt, nejen luxusní, ale i ostatní kvalitní míchané whisky považuji za zbytečně utracené peníze na úkor single malt (o nejběžnějších míchaných ani nemluvě).
• A to doporučení:
Pokud začínáte s whisky a myslíte to vážně, tak bych se míchaným whisky vyhnul, vzhledem k tomu pro jaké zákazníky jsou určeny, tak vám nepřinesou tolik poznatků. Jsou si spíše podobné, nemají tolik výrazných a určitelných chutí, takže se na nich ani nemůžete moc naučit. Po ochutnání některých standardních míchaných whisky si můžete dokonce udělat na whisky zcela mylný názor.
Už jsem i setkal s různými názory a některé byly opravdu zajímavé, jako třeba: "Kam se hrabou ty whisky na českou Printers, je lepší a stojí jen 150,- Kč." (výčepní lihovina stojí možná i méně a chutná asi stejně), "Nechápu co na té whisky vidíte, vždyť to všechno chutná stejně a to už jsem jich dost ochutnal, tak třeba VAT69, Black & White, Queen Anne, vidíte samé lepší." (ano míchané chutnají většino velmi podobně, protože je to spíše komerční produkt pro širokou veřejnost), "Jak tu whisky můžete pít, vždyť je to hnusné, koupil jsem si luxusní a velmi drahou Ballantinku (klasickou Ballantines Finest) a pak ještě Jeníka Chodce (Johnnie Walker Red Label) a vůbec to nebylo dobrý." (tohle je bohužel velmi časté, některé míchané mohou člověka i odradit od dalšího zkoušení whisky, také jsem přes míchané začínal a byla to relativně ztráta času a peněz, které jsem mohl raději věnovat single malt, jenže tenkrát nebyl tak velký výběr a tolik dostupných informací), "Jó, whisky je skvělá, ta mi fakt chutná, to se pije s kolou a ledem, že?" (to nemá smysl ani komentovat, chuť koly přebije skoro vše a led vychladí natolik, že chuťové buňky pak ani moc nevnímají, možná by ten člověk ani nepoznal, kdyby mu někdo nalil benzín s kolou a ledem).
Je jasné, že moje doporučení se směřuje k single malt whisky. Pro začátek je lepší volit whisky, které jsou spíše jednodušší a lépe čitelné. Ochutnávat půl hodiny jednu whisky a skončit s poznámkou, že nějaká chuť tam je, ale fakt nevíte jak ji pojmenovat, nemusí na začátku sebevědomí zrovna povzbudit. Stejně tak špatně zvolená výrazná a silná whisky může na delší dobu či zcela odradit.
A tak začnu spíše tím co nedoporučuji pro začátečníky. Whisky z oblasti Islay (Ardbeg, Bowmore, Caol Ila, Lagavulin, Laphroaig a další) nejsou pro svoji výraznou rašelinovost a kouřovost pro začátky vhodné. I na ochutnávkách se dávají až jako poslední vzorky, protože díky jejich výraznosti budete mít potom problémy vychutnat jiné whisky. Také u oblasti označované jako Ostrovy bych radil opatrnější přístup, protože se jedná o whisky z různých ostrovů jejich charakter není jednotný (například Talisker je skvělá whisky, ovšem jako jeden z prvních vzorků pro začátečníky zcela nevhodná).
A jaké whisky tedy doporučím? Whisky z oblasti Speyside a Highlands. Whisky ze Speyside bývají charakterizované jako pevné, čisté, jemné, delikátně vyvážené s náznakem nasládlosti a prolínají se v nich výrazné ovocné a medové podtóny. A whisky z Highlands jako plně aromatická, chuťově vyvážená se sladovým a rašelinovým nádechem. Zní to skoro podobně :) Konkrétně: ze Speyside třeba Balvenie, Glen Grant, Glenfarclas, Glenfiddich (říká se o ní, že je to whisky pro začátečníky, berte to ale v dobrém smyslu slova, je dobře čitelná, příjemné nenáročné pití), Glenlivet, Macallan, Tamdhu (velmi jemná, vhodná i pro něžnější pohlaví a pro ty, co mají strach, že je whisky porazí). Z Highlands: Dalmore, Dalwhinnie, Glenmorangie. Z ostrovů doporučím Highland Park, ale spíše ne jako první single malt, ale jako jednu další na začátku.
Snažil jsem se vybírat whisky podle osobní zkušenosti a současně ty, které jsou dobré již v základním plnění, těžko si někdo napoprvé koupí 18-ti letou whisky, když na trhu je i její levnější 10-ti leté plnění. Pro začátek nedoporučuji plnění v sudové síle (cask strength) a různá nezávislá plnění, přestože mohou být lepší než plnění standardní.
Velmi dobrou cestou k poznání jsou ochutnávky. Při řízené ochutnávce se dozvíte informace k jednotlivým vzorkům, často i mnoho dalších informací a máte možnost si popovídat s lidmi, kteří mají na whisky podobný pohled. S rostoucí nabídkou whisky v obchodech se objevila i ta skvělá věc, že některé obchody nabídnou i degustační vzorky whisky (samozřejmě placené), aby jste se mohli lépe rozhodnout, zda peníze do láhve investovat či zda koupit jinou.