značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

  tisk textu

Vánoce a whisky

K příjemnému prožití vánočních svátků zcela jistě přispěje i láhev kvalitní whisky. A tak na štědrý den večer, kdy je již celý ten shon minulých dnů za námi, děti již spí ve svých postýlkách se všemi svými novými hračkami, manželka znavena přípravou štědrovečerní večeře již také ulehla, nastala ta správná chvíle pro potěšení těla i ducha sklenkou dobré whisky. Tuto příležitost si nenechte ujít i následující sváteční dny, zvláště pokud během zbytku roku pro neustálé pracovní vytížení nenajdete na whisky tu vhodnou chvíli. Možná se Vám podaří příjemný zvyk dobré večerní whisky udržet každý den.

Vánoce a whisky

Tak jsem přemýšlel, zda má whisky nějaké vazby na vánoce, kromě dárků. Moc jsem toho nenašel. Pokud víte o nečem dalším, dejte vědět. Něco se ale přecejen našlo.

Christmas Malt 10-ti letá 40%Palírna Glenfiddich vyrobila svojí první whisky právě na Štědrý den v roce 1887. O této skutečnosti se můžete dočíst na některých obalech a etiketách této whisky. Zatím co u Glenfiddich je to spojeno se značkou, u whisky Glenfarclas s konkrétním plněním. Ročníková whisky destilovaná v roce 1959 byla vyrobena na Boží hod vánoční (25. prosince 1959). A zcela vánoční je Christmas Malt od Gordon & MacPhail. Jedná se o desetiletou single malt whisky z oblasti Speyside.
Pokud Vás zaujaly, tak whisky Glenfiddich koupíte již od 992,-Kč (např. 12-ti letá 992,-Kč, 12-ti letá Caoran Reserve 1.264.-Kč, 15-ti letá Solera Reserve 1.100,-Kč, 18-ti letá Ancient Reserve 4.519,- Kč), Glenfarclas Vintage 1959 Historic Reserve za 21.642,-Kč a Christmas Malt za 963,-Kč.
Glenfiddich Special ReserveGlenfiddich Special ReserveGlenfarclas Vintage 1959Glenfarclas Vintage 1959Glenfarclas Vintage 1959Christmas Malt 10-ti letá 40%

Whisky jako vánoční dárek

Láhev dobré whisky můžete také dát jako vánoční dárek. Pokusíme se Vám ukázat několik tipů, které by se Vám mohly hodit. Zde jsou ovšem důležité dvě věci - komu whisky kupujeme a cena. Pokud whisky kupujete někomu, kdo se v ní vyzná, tak není možné poradit, to prostě musíte probrat s ním. Pokusím se dát několik tipů těm, kteří by chtěli s whisky začít a hledají vhodnou whisky pro začátek. (Nepodlehněte dojmu, že whisky vhodná pro začátečníky není vhodná pro pokročilé. Takto je to možná ve sportu, ale u whisky nikoliv. Zde se jedná o to, že pokud zkusíte napoprvé whisky velmi výrazné, tak Vás to možná zcela odradí a již se k whisky nevrátíte. Všech šest doporučených whisky znám a rád se k nim vracím.)

Balvenie 12-ti letá DoubleWood 40% (cena: 0,7l 1.277.-) je velmi příjemná whisky ze Speyside. Zrála nejprve v sudu po bourbonu a následně dozrávala v sudu po sherry. Michael Jackson o její chuti říká: krásně kombinovaná lahodná chuť - ořechová, sladká, sherry, velmi pomerančová ovocná, po vřesu, skořicová kořeněnost.
Benromach Traditional 40% (cena: 0,7l 787,-) je opět velmi příjemná whisky ze Speyside, kde vedle ovocných a sladových chutí najdete také lehký závan rašeliny a kouře (ale opravdu lehký).
Tamdhu 40% (cena: 0,7l 737,-) a je opět ze Speyside. Tato oblast je pro začátky s whisky nejvýhodnější, protože whisky jsou zde jemné a chuťové bohaté. Michael Jackson o její chuti řekl: čistá, sladká, slabě karamela, lehce pitelná, sladový úvod přechází do čistých whisky.

Podíváme se ještě po dalších whisky, zde už nelze řící, že se jedná o whisky pro začátečníky, stále se ale nejedná o whisky, které by Vás porazily a odradily od další experimentů s whisky. Tyto whisky jsou navíc v sudové síle, což Vám dává více možností, jak tyto whisky vychutnat. Zde vybrané whisky mají okolo 60 procent, což Vám umožní poznat vývoj vůní a chutí v závislosti na přidané vodě. Máte zde příležitost tyto whisky ochutnat v také síle, jak zrály v sudu, porovnat rozdíl chutí a vůní po pár kapkách vody a další rozdíl po naředění větším množství vody (při přidání cca jedné třetiny vody se přiblížíte k běžným 40%). Právě zde se velmi hodí kapátko, o kterém jste již mohli zaslechnout v diskusích o whisky.

Aberlour a´bunadh (cena: 0,7l 1.694.-) (každá stáčená série může mít jinou sílu, okolo 60%) je chuťově bohatá whisky z palírny Aberlour. I vzhled láhve a hrdlo zalité voskem z ní činí pěkný vánoční dárek. Michael Jackson o její chuti řekl: bohatá a krémová, s náznakem máty a třešní v pozadí.
Glenfarclas 105 Cask Strength 60% (cena: 1,0l 1.292,-) je jediná standardně dodávaná whisky v sudové síle na trhu. Přestože je na trhu již velmi dlouho, stále je pro dost lidí zajímavým překvapením. Michael Jackson o její chuti říká: velice sladká, bohatý nektar, s medovitou suchostí.
Highland Park 1992 12-ti letá Blackadder Raw Cask 62,3% (cena: 0,7l 1.840.-) je jediná whisky z těchto šesti, která není ze Speyside a navíc jako jediná není lahvována palírnou, ale nezávislou stáčírnou. Lahvována je v sudové síle, vždy jedna série z jednoho sudu. Na dně láhve se nachází usazenina ze sudu. Můžete se přidat do diskuse, zda tato usazenina má vliv na další chuť whisky či ne. Zvláště s přibývajícím časem a ubývající whisky v láhvi.

Balvenie 12-ti letá DoubleWood 40%Benromach Traditional 40%Tamdhu 40%Aberlour a´bunadh (láhev 59,8%, láhev v krabici 60,0%)Glenfarclas 105 Cask Strength 60%Highland Park 1992 12-ti letá Blackadder Raw Cask 62,3%

Pokud bych chtěl přecejen alespoň něco málo doporučit těm, kteří chtějí koupit jako dárek láhev whisky někomu, kdo má již s whisky zkušenosti, tak pár značek doporučit zkusím. Je to ale těžké, protože takovýto lidé již mají své oblíbené chutě. Velmi zjednodušeně řečeno, pokud koupíte láhev whisky Macallan (cena: 0,7l cca od 1.200.-) či Highland Park (cena: 0,7l cca od 1.160.-), tak nic nezkazíte. Jsou to velmi dobré a kvalitní whisky. U obou bych spíše doporučoval kupovat originální plnění (většinou mi připadly lepší než různá nezávislá plnění, tahle z patra můžu z nezávislých doporučit výše zmiňovaný Highland Park od Blackadderu). Pro lidi, kteří mají v oblibě whisky z Islay, bych doporučil skvělé kousky: Laphroaig Quater Cask (cena: 1,0l 1.412,-), Bowmore Enigma (cena: 1,0l 1.266,-) či Ardbeg Uigeadail (cena: 0,7l 2.345.-).

na začátek stránky

Ještě pár zajímavých vánočních tipů

Palírna Ardbeg přišla se zajímavým nápadem. Cesta k dospělosti (The Path to Maturity) 1998 - 2008 při které sledujeme postupný vývoj známé destileté whisky Ardbeg. Whisky byla destilována v roce 1998 a svých dospělých deseti let dosáhne v roce 2008. V roce 2004 byl stočen Ardbeg Very Young v sudové síle 58,3%. V letošním roce 2006 byl stočen Ardbeg Still Young také v sudové síle 56,2%. A v roce 2007 bude stočen Ardbeg Almost There. V roce 2008 se dočkáme již finálního 10-ti letého Ardbegu, jak jej známe nyní. Je to jedinečná příležitost sledovat vývoj a proměny jedné whisky na cestě k whisky, kterou mnozí z nás dobře znají. Bohužel již stočené whisky byly pouze v limitovaných sériích a tak se těžko shání. Ochutnat je postupně za sebou by bylo jistě zajímavé.

Ardbeg Still Young 56,2% (1998 - 2006)Etiketa Ardbeg Still Young 56,2% (1998 - 2006)Etiketa Ardbeg Still Young 56,2% (1998 - 2006) (zadní etiketa)Ardbeg Very Young 58,3% (1998 - 2004)Etiketa Ardbeg Very Young 58,3% (1998 - 2004)Ardbeg 10-ti letá 46%

Palírna Benromach vyrobila whisky Benromach Organic (cena: 0,7l 1.211,-), která je vyrobena pouze z ekologicky ošetřovaného ječmene. Do známé řady whisky Glenmorangie Port, Sherry a Madeira Wood Finish přibyla sice již před nějakou dobou, ale do podvědomí se zatím moc nedostala Glenmorangie Burgundy Wood Finish (cena: 0,7l 1.164,-).
I v míchaných whisky se dají najít různé zajímavé kousky. Míchaná whisky Black Bottle (cena: 10-ti letá 0,7l 866,-) obsahuje malt whisky pouze z oblasti Islay. O Johnnie Walker Swing (cena: 0,7l 1.480,-) se psalo, že byla vyrobena pro zaoceánské parníky a pro udržení lepší stability se na stole kýve. Je to pravda, opravdu se kýve zepředu dozadu. Pokud si do ní budete lehce strkat sami, tak ani nemusíte na ten zaoceánský parník.

Benromach OrganicGlenmorangie Burgundy Wood FinishBlack Bottle 10-ti letáJohnnie Walker Swing 43%

Veškeré zde uváděné ceny jsou včetně DPH z konce října, změny jsou tedy možné. Ceny byly brány z ceníku obchodu Kratochvilovci.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.12.2011