značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » festivaly, akce » 2021 

  tisk textu

Festivaly, akce 2021

Whisky Life! Prague 2021

Whisky Life! Prague 2021


Text o WLP 2021 musím začít hodně velkým poděkováním a poklonou Martě, že to v této nejisté době nevzdala a Whisky Life zorganizovala. Bylo tam o něco méně vystavovatelů i lidí než minule, ale konalo se to.

Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021

Tento rok jsem to pojal více společensky. Tedy, ne že bych nepil whisky, té jsem si v hojné míře užíval (děkuji všem za pozvání na panáka, případně jsem se jim tam na chvíli nakvartýroval), ale hlavně jsem se seznamoval. S fůrou lidí se znám přes internet, tak jsem využil této akce se poznat i osobně. A seznamoval jsem se teda důkladně, až jsem málem seznámil i s konečnou zastávkou našeho nočního vesnického autobusu.

Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021

A vedle seznamování jsem si dal i dva masterclassy a to Gold Cock - letošní limitky a Vaškovo porovnávání staré versus nové. Z obojího mám i poznámky, ale ještě se mi nepovedlo najít to správné promile alkoholu, kdy mi připadnou zase čitelné. Přinesl jsem si pár vzorků, opravdu jen pár a časem se jim zavěnuji. (dneska, tedy den následující nemám na whisky tak úplně chuť)

Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021

Česká whisky Gold Cock na WLP samozřejmě byla, Jelínek tam měl svůj stánek a také byla jedna masterclass zaměřená na letošní limitky.
Gold Cock 2014 Plantation Rum Finish 62,1%: V aroma nejprve výrazná ovocnost s rumem, když se nechá chvíli vydýchat, tak zmírní a zjemní. V chuti ovocná sladkost s rumovým nádechem, celkově hladké, trocha ovocné štiplavosti, sladkost, vanilka. Dokončení do rumové suchosti. Nejsem rumový, takže je to tím trochu ovlivněno.
Gold Cock 2008 Fajni Whiskaři Private Cask 08' Czech Single Malt Whisky 2021 Slivovice Finish 62,7%: Na hraní s aroma nebyl čas, ochutnávka šla rychle, takže jen stručná poznámka - slivovice. A protože jsem ji už ochutnával dříve, tak jsem si jí naředil, což jí dost pomohlo a byla celkem příjemně pitelná, slivovice si stále znát, ale obrousila hrany a dostala příjemnější uhlazenost, více se ukázala sladkost a ovocnost Gold Cocku. Začal jsem mít i dojem, že by se na ní dalo celkem v pohodě zvyknout, takle se mi popíjela dobře (doplním, že to bylo ještě na začátku, kdy jsem v sobě měl zatím jen pár kousků, co bys na jedné ruce spočítal).
Gold Cock 10letá RV VOC Pálava Finish stočeno k 10.narozeninám fóra whisky.nethar.cz 61,8%: Aroma příjemně uhlazené, vinné. Víno to krásně uhladilo, zůstal znatelný Gold Cock, ale přibyla mi lehká vinná kyselost (a tu já zase tak moc nemusím). Tím, že mám láhev doma, tak jsem se jí tady tolik nevěnoval. A opravdu jsem ji neprodal :)
Gold Cock 2008 "tajný finish" pro Black Stuff k 18.narozeninám Black Stuffu 62,7% (a to tajné je chardonnay): V aroma ovocnost a vinnost, hodně uhlazené vinné aroma. V chuti příjemná kombinace vinnosti a Gold Cock ovocnosti. V dokončení ovocná suchost. Musím říct, že to se mi líbilo nejvíce, krásně se to skloubilo, působilo uhlazeně a bylo nejvíce líbivé. Za mě vítěz. Black Stuff už bude konečně plnoletý a budou tam moct začít prodávat i alkohol :)
Gold Cock 2016 Peated Cask Strength Springbank Cask finish: V aroma z toho stříkala mladost a ovocnost Gold Cocku na všechny strany. V chuti lepší, ale výrazná nakouřenost, to chce ještě dozrát, srovnat. Dokončení suchý jako prase. Tedy viditelně žádné mé nadšení. Koukal jsem se ještě do poznámek, co jsem na to říkal cca půl roku zpátky a psal jsem o tom teda o něco lépe.
Ochutnávky jsou fajn lidmi, atmosférou a tím vším, stejně jako všechny akce, jen se tam nemůžu tolik věnovat ochutnávání, takže některé z toho plánuji ještě v klidu přeochutnat.

A pak jsem tam měl jedno překvapení a to Gold Cock Peated 49,2%. Ono už totiž bylo stáčení z roku 2017, které začne postupně nahrazovat dříve známé stáčení z 2016. Už tam se mi stáčení 2017 líbilo a vzorek jsem vzal i domů, abych ho mohl v klidu porovnat se stáčením 2016.
U 2016 se kouř objeví zpočátku, pak celkem rychle odvane a když se nechá ještě chvíli čekat, tak se v té ovocné vůni najde jako doplněk. V chuti je také trochu cítit, ale opět jako doplněk ovocnosti, které dodává lehce kouřový nádech. Z hlediska "peated" jsem ho tehdy (jak se občas koukám k sobě) celkem zkritizoval. Na čechy byl peated, ale tak celkově až tolik nebyl.
Kdežto 2017 je nakouřená znatelněji více, nad nakouřeným sladem se ještě stále převaluje ten dým, protože nemůže najít cestu ven. A do toho nauzená ovocnost. Jde do toho celkem drsně. V chuti je také drsnější. Zpočátku sladká ovocnost, lehce chycená kouřem, ale pak se kouř a rašelina začnou prosazovat, chytne to dým, který zesílí do rašelinného kouře a spolu se slaností spadnou do dokončení, kde se mi k tomu přidá lehká kořenitost a nakouřená sladkost. Za mě už si zasloužení označení "peated" a určitě cesta vpřed.

Děkuji klukům ze stánku R. Jelínka za společnost, whisky a za to, že mě přežili. :)

Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021

Jedno z mých dalších delších zastavení bylo na stánku Svachovky, kde byla možnost ochutnat některá plnění whisky Old Well, která na trhu prostě nepotkáte. A spojovalo je slovo kagor. Bylo tam k ochutnání soukromé plnění pro XL Metal k jejich desetiletému výročí (předpokládám podle data na etiketě) - Triple wood: bourbon barrel - virgin oak - kagor barrel a bylo to fakt dobré. Lukášovi se ten kagor na Svachovce daří opravdu dobře (tím nechci říct, že ostatní jsou špatné :) A druhým dobrým kagorem bylo exkluzivní plnění Old Well pro Seznam.cz. Zde jsem ochutnal jejich naředěnou verzi a byla velmi dobře pitelná. Nebyla tak výrazná jako pro XL Metal či nenaředěná verze pro Seznam.cz, ale zase byla méně náročná, dobře pitelná a tak dostupná/pitelná pro větší množství lidí. Díky Tomášovi jsem měl možnost ochutnat i jeho svatební whisky Old Well. A pokud byste měli kagoru málo, tak u Vaška Routa na stánku Whisky & Kilt byla možnost ochutnat také Old Well dozrávající v sudech po kagoru, tentokrát stáčený pro klub Whisky & You.
Plnění pro XL Metal jsem ochutnal pouze na místě, nehamounil jsem vzorek domů, aby se dostalo i na ostatní (ale tak si říkám, že jsem měl :) , plnění pro Seznam.cz ještě doma přeohutnám v klidu a vzorek svatební jsem dostal (ještě jednou děkuji), na místě působila velmi dobře, uhlazeně a bohatě, tak ji ještě zkusím v klidu doma a klubovou pro W&Y mám svoji láhev doma.

A když jsem zmínil Vaška, tak jsem si dal jeho masterclass Staré versus nové. Zajímavé porovnání whisky stejné značky, stejného stáří, ale jejich plnění od sebe dělí (pokud si dobře pamatuju) tak cca od deseti až po třicet let. Že jsou novější plnění většinou méně bohatá a výrazná vím, takže jsem ani moc velké překvapení neočekával. Ale jedno velké jsem tam měl a to byl Ardbeg desítka. Že je velký rozdíl mezi aktuální desítkou a starou co jsem měl z roku 2002, to vím, to jsem si už obrečel. Ale že je tak velký i mezi aktuálním a Ardbegem z roku 2010, to jsem teda opravdu nečekal. Myslel jsem si, že ten rozdíl je od doby, kdy obnovili výrobu a na trh šla nová desítka v roce 2008. Tohle je zase další zklamání.
Jinak ochutnávka byla dobrá, jen teda trochu zazdívací. Osm panáků během hodiny není samo o sobě málo. Jak se zpívalo v té písničce, osm není málo, ale něco plus osm už začíná být moc a přes dvacet je už fakt moc i na celou noc.

Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021

Fotky jsou z úplného začátku, kdy tam ještě skoro nebyli lidi, ale také je vidět, že některé stánky nejsou ještě zcela připravené. Pak už jsem nefotil, protože jsem tam nebyl "pracovně", ale za zábavou a navíc se mi nějak opil telefon (asi z těch fotek láhví) a fotil rozmazaně.
Byl to velmi povedený večírek. Děkuji i všem, kteří mi přišli pochválit mé whisky snažení, příspěvky a recence. A ještě jednou díky Martě.

Bylo to krátké, nestihnul jsem se se všema potkat a opít. Teda to druhé jsem stihnul a kdybych to udělal se všema, tak by to dopadlo hodně špatně. Budu muset to potkání se ještě trochu napravit. A né všichni, se kterými jsem se chtěl potkat, tam byli.

Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021Whisky Life! Prague 2021

Další fotky z WLP 2021:

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 29.08.2022