značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

  tisk textu

OLD FETTERCAIRN

Palírnu Fettercairn založil v roce 1824 přestavbou starého mlýna Sir Alexander Ramsay. Palírnu založil pod jménem Nethermill. Již v roce 1825 ve vlastnictví Jamese Stewarta byla palírna přejmenována na Fettercairn. Nynějším majitelem palírny je společnost Invergordon. Vodu bere palírna z pramenů v Grampian Mountains.

Palírna FettercairnPalírna FettercairnPalírna FettercairnPalírna Fettercairn

Převážná část produkce zraje v sudech po sherry oloroso. V současné době prý zraje ve skladech ai 25 tisíc sudů starších ročníků a v nejstarším sudu je whisky destilovaná v roce 1939.

V palírně Fettercairn - destilační kotleV palírně Fettercairn - destilační kotleV palírně Fettercairn - sběrné místo whiskyV palírně Fettercairn - sudy

Typy

Dříve se v palírně vyráběla především 8-mi a 10-ti letá, dnešní majitel dává přednost 12-ti leté. Pro Jim Beam Brands byly plněny 25-ti až 30-ti leté Stillman´s Dram.
Whisky je určena především pro míchané, např. Whyte & Mackay, Buchanan´s či Johnnie Walker.

Whisky stáčené nezávislou stáčírnou mohou nést jméno palírny, např. Cadenhead´s stáčí whisky pod jménem Fettercairn či Signatory uvádí palírnu původu.

Old Fettercairn 10-ti letáOld Fettercairn 10-ti letáOld Fettercairn 26-ti letá Stillman´s DramOld Fettercairn (bez udání stáří) 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Old Fettercairn 10letá 40%Old Fettercairn 10letá 40%:
(lahvováno 1995)
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma velmi výrazně ovocné. V prvním dojmu meruňky, které po chvíli vystřídá švestka, doplněná příjemnou vůní koření a to stále podbarveno tím ovocem. Ze všeho nejvíc mi to připomíná sladké meruňky naložené v alkoholu. Aroma se mi líbí i když teď už na mě nepůsobí tolik whiskově :) V chuti cítím nejdříve jemnou sladkost s nádechem těch meruněk (za což může hlavně závěr toho aroma), která přechází spíše do švestek. Celkově je jemná, hladivá, medově sladká, oproti vůni výraznější koření. Závěr lehce dřevo a delší karamelový dozvuk. Dlouho doznívá a postupně sládne.
Celkově je to takové příjemné pití, kdy si na ní člověk při popíjení pochutná, ale sejde z očí, sejde z mysli. Druhý den si na ní člověk už moc nevzpomene. Nejvíc se mi líbilo aroma, déle jsem jí čuchal než pil. Ještě část vzorku zbyla, tak si jí rád vychutnám znovu. (27.8.2020)

Meruňkovo-broskvová, následovaná švestkovou a teď je tu lehké koření. Úvod je ovocně sladký marmeládoalkoholový. Úvod aroma je takový hravý, flirtující, ovocný a lehce povrchní. Když ale chvíli počkáte a necháte ho vyvětrat, tak se ukáží další tóny vůní. Byly docela příjemným překvapením, protože jsem je ani neočekával a chystal se spíše napít. Ty už nejsou tak hravé, jsou trochu schované, jak za odměnu, že jsem počkal a snažil se je hledat. I když ta odměna není extra velký zázrak. Jsou celkem nevýrazné, spíše slabé, stále schované uvnitř skleničky a nechce se jim ven. Trocha sherry, znatelnější připálenina, sladkost čokolády. Čuchat se to dá, ale přestane to po chvíli bavit. Tentokrát se mi v chuti více ukázala ta připálenina. Prostě ta whisky se při vaření připálila a celá tím lehce načichla. Při dalším loku už přichází i sladkost, ořechy, pak i tam meruňkovo-švestková marmeláda, stále trochu lemovaná tím kouřem a připáleností. Do závěru přechází marmeláda a přidá trochu dřevisti a zcela zakončí karamelami. A karamela doznívá a doznívá a já jsem z toho dostal chuť na karamelu. Je to fajn pitelné, jen tak si popít, lehce si užít, ale na vychutnávání to není.
Mladá, veselá holka. Flirtuje s vámi, sem tam úsměv, sem tam náznak, je taková hravá, přezdobená, blískající se a působí bezstarostným a spíše povrchním dojmem. Potěší, že přišla zrovna ke mně, prohodíme pár veselých slov, když člověk na tu hru přistoupí, tak je to celkem fajn. Ale jen na chvíli, snad tu nebude moc dlouho. Hudba na chvíli dohrála, přestala s tím neustálým usmíváním, natřásáním se a má svůj přirozený výraz. To první taky mělo svoje kouzlo, ale do cirkusu chodíte jen na chvíli, nechcete tam být furt, teď si všímáte i hezkých rysů tváře. Ale tenhle večer by vlastně mohl být ve společnosti toho cirkusu a noc vlastně taky. Když se ráno probudíte, tak je pryč. Zbylo po ní trochu vůně, šmouha od rtěnky na polštáři a trocha třpytek. Jméno, ani adresu tu nenechala. Nevadí, hledat jí nepůjdete, noční podniky kvůli ní obcházet taky ne. A když jí náhodou potkáte, tak třeba si to zopakujete, třeba to čeká někoho jiného. Nevadí, přejme jim to. A také možná potkáte jinou a na tuhle už ani nevzpomenete. (25.9.2020)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Old Fettercairn 10letáOld Fettercairn 10letá 43%:
Barva: výrazně zlatá.
Aroma: náznak sherry, ořechové, slabá rašelina, náznak slabého připálení.
Tělo: lehké, jemné, hedvábné.
Chuť: ořechová suchost a sladkost po karamele (ale prchavá, lehká a čistá), krásně vyvážená, někteří degustátoři našli náznak rebarbory.
Dokončení: jemné, s čistou sladkostí, přechází do parfémové chuti, přetrvává.
Známka: 77
Old Fettercairn 26letá Stillman´s DramOld Fettercairn 26letá Stillman´s Dram 45%:
Barva: tmavě zlatá.
Aroma: velice elegantní sherry.
Tělo: lehké až střední, velice měkké.
Chuť: čistá, šťavnaté sherry témeř maskuje charakter palírny.
Dokončení: sherry, slabě zemité a rašelina, velice lahodné.
Známka: 78

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciOld Fettercairn 10letá 40%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Čerstvě obrácená půda, mech. Seník, křupavá sladovitost, lehký náznak gumy.
Tělo: Lehké.
Chuť: Sušenková a křupavá. Trochu sladkého sladu.
Dokončení: Čisté, křupavé, docela krátké.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Old Fettercairn 10letá:
Gumová příchuť přehlušuje všechno ostatní a zanechává v ústech pachuť, kterou dokáže odstranit pouze zubní pasta.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Old Fettercairn 10letá:
Aroma: melounové, banánové.
Příchuť: medová, banánová, sladká.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Old Fettercairn 10 yo

Etiketa Old Fettercairn 10-ti letá 40%Etiketa Old Fettercairn 10-ti letá 43%Etiketa Old Fettercairn 10-ti letáEtiketa Old Fettercairn 26-ti letá Stillman´s Dram 45%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 07.03.2023