značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

  tisk textu

BALLINDALLOCH

Speyside

Palírna Ballindalloch byla založena v roce 2014. V letech 1845 až 1898 zde stejnojmenná palírna existovala, ale nikde jsem nenašel, že by se k ní tato nová palírna hlásila a mluvila o znovuotevření či obnovení výroby.

Zajámavostí je, že ač je to nová palírna, tak není řízena počítačem a všechny fáze výroby probíhají manuálně - např je zde 272 ručně ovládaných ventilů. Chtějí udržet tradiční přístup k výrobě whisky, nikoliv od monitoru počítače či ovládání palírny z iPadu. Roční produkce palírny je celkem malá - okolo 100 000 litrů.

Palírna BallindallochPalírna BallindallochPalírna BallindallochPalírna Ballindalloch

V oblasti Banffshire ve vesnici Ballindalloch je hrad Ballindalloch Castle.
V katastru vesnice Ballindalloch se nachází také několik palíren - Cragganmore a Glenfarclas. Nově (v roce 2014) tam vznikla nová palírna s názvem Ballindalloch.

A protože jméno Ballindalloch bylo "volné", tak ho palírny Cragganmore a Glenfarclas využívaly. Některá privátní plnění z palírny Cragganmore byla stáčena pod názvem Ballindalloch Castle. Přímo pod názvem Ballindalloch pak byla stáčena některá plnění palírny Glenfarclas. Vzhledem k tomu, že na lahvích není palírna uvedena, tak nelze u všech s jistotou potvrdit, že se opravdu jedná o Glenfarclas.

Palírna BallindallochPalírna BallindallochPalírna BallindallochPalírna BallindallochPalírna Ballindalloch

I když je palírna v provozu od roku 2014, tak zatím žádná jejich whisky na trhu není. Od začátku mají v plánu stáčet whisky až po osmi letech zrání, první whisky bychom se tedy mohli dočkat až v roce 2022.

Palírna BallindallochPalírna BallindallochPalírna BallindallochPalírna Ballindalloch

na začátek stránky

.

Webové stránky palírny:

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 04.01.2020