značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

  tisk textu

CÚ DHUB

Cú Dhub The black single malt whisky byla vyráběna v palírně Speyside. Byla vytvořena v roce 2008 exkluzivně pro dánského distributora Mac Y. V roce 2013 byla nahrazenou novou černou whisky Beinn Dubh, ta je ovšem vyráběna a prezentována přímo palírnou.

Její jméno v galštině znamená černý pes.

Bývá srovnávána s černou whisky Loch Dhu, která se vyráběla v palírně Mannochmore v letech 1996 a 1997, říká se že byla inspirací pro tuto whisky. Ta o sobě uváděla, že černou barvu získala po 10-ti letém zrání v silně vypalovaných sudech. Kdežto u Cú Dhub se mluví o silném množství karamelového barviva.

Cú Dhub 40%Cú Dhub 40%Cú Dhub 40%Cú Dhub 10-ti letá 46%

Posaďte se, nalejte si sklenku Cú Dhub a poslouchejte Legendu o čarodějnici z Lagganu
(Proč si máte nalít Cú Dhub a ne něco dle vašeho výběru? Abyste u toho vyprávění taky trpěli.)

Legenda vypráví o ženě z Lagganu, která byla, aniž by o tom ostatní věděli, také Čarodějnicí z Lagganu. Po té, co byla posedlá Zlem, zavraždila mnoho mužů. Jedním z nich byl také MacGillichallum z Razay, který se svým přítelem bojoval proti čarodějnictví. Tu noc, co byl MacGillichallum zavražděn, jeho přítel Hunter odpočíval v teple své lovecké chaty ve Forrest of Gaick a vedle něj leželi jeho dva černí psi. Čarodějnice přišla k chatě přeměněná na zuboženou kočku a požádala muže o úkryt. Uvelebila se u krbu a najednou se začala zvětšovat a měnit se v čarodějnici. Hunter poznal, že se jedná o ženu z Lagganu, která přišla do chaty, aby ho zabila. A kdyby nebylo jeho psů, tak by se jí to i povedlo. Oba černí psi začali bojovat s čarodějnicí, ta se změnila v havrana a odlétla z chaty. Psi krvácející a vyčerpaní z boje zemřeli u Hunterových nohou. Hunter šel do domu ženy z Lagganu, kde našel truchlící sousedy, kteří stáli nad ženou ležící na smrtelném loži. Protože znal pravdu a věděl, že žena z Lagganu a Čarodějnice z Lagganu jsou stejná osoba, tak odhalil ostatním pravdu. Ukázal její zranění, které ji způsobili černí psi. Ona následně přiznala své hříchy a umřela v agónii.
Ve stejnou chvíli potkal jiný muž v lese ženu v černém, která se ho zoufale ptala, jak je daleko na hřbitov Dalarossie. O pár mil dále uviděl, že v jejích stopách rychle běží dva černí psi a následně se objevil Temný jezdec na černém koni. Ptal se muže, zda viděl ženu v černém a dva černé psy. Odpověděl kladně a dál pokračoval svou cestou. Ale ještě než dorazil domů, potkal Temného jezdce znovu, který jak očekával, vezl ženu v černém. Jeden pes byl pevně zakousnutý v jejím stehně a druhý v jejích prsou. Temný jezdec vyprávěl, že ženu chytil společně se psy těsně před vstupem na hřbitov.
Po návratu domů se muž dozvěděl o osudu ženy z Lagganu a pochopil, že žena v černém, kterou potkal v lese, byl ve skutečnosti její duch, který se pokoušel zachránit od pekelného utrpení na hřbitově Dalarossie. Místě tak posvátném, že když tam vstoupí čarodějnice, tak je okamžitě ukončeno její posednutí Zlem. Ale bohužel pro ženu z Lagganu bylo již pozdě.

Opravdu to není legenda, která by měly být vyprávěna dětem, ale je stejně pravdivá, jak že whisky Cú Dhub je černá.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Cú Dhub 40%Cú Dhub 40%:
(lahvováno ???? - L5 09 30/179/07/254/98)
Barva je hodně tmavá hnědá, černá to tedy není, takový tmavý mahagon. Když to porovnáme s klasickou barvou whisky, tak budiž černá. Aroma je zpočátku nevýrazné, po chvíli čekání se projeví. Je těžké, karamelové, přeslazené, sladká hořká čokoláda, sherry, hutné, že by se dalo krájet. Není nepříjemné, ale ani příjemné. Dá se říci, že k té barvě sedí. Chuť je velmi řídká, vodou naředěný tekutý karamel, s lehkým nádechem hořké čokolády a jinak asi nic. Ono to není zrovna moc dobré, aby vás to lákalo znovu a znovu to zkoušet a snažit se v tom něco hledat. Dokončení naštěstí není moc výrazné, lehce dřevitě štiplavé, s dozvuky karamelu, sherry a hořké čokolády.
"Jste říkali, že přibarvování karamelem chuť whisky neovlivní. No jo, ale to si nemůžeš vzít nezajímavou whisky a míchat ho s ní v poměru 1:1.
Jako zajímavost možná, ale určitě ne za ty peníze co se ještě nabízí. Ono asi raději vůbec.

Tuhle holku vidím v černém oblečení, černý korzet, vysoké černé boty, dlouhé černé vlasy, kovové ozdoby, stříbrné řetízky a prsteny - ta je prostě dark. A ona věří, že je těžce dark. Páč si to přečetla v bravíčku a tam i psali jak se má správně obléknout, aby byla dark. Jenže pod tou dark slupkou nic pořádného není. Pod tou slupkou je to obyčejná, ještě míň než obyčejná holka. I ta šedá myš je proti ní zajímavá. Tahle holka bude asi nesmrtelná - protože kde nic není, ani smrt nebere.
Jestli jste na začátku popisu čekali dominu s bičíkem v ruce, tak to fakt ne, tahle nemá ani na to, aby byla na druhé straně (tou podřízenou). (2.9.2019)

Cú Dhub 40%Aroma jak když si doma z cukru vyrábíte karamel, sladkost, karamel, přilejete do toho trochu portského. Voní mi to spíše jako levné fortifikované víno, přislazené karamelem. A mám tam tón meruněk. Vlastně to nevoní až tak špatně, ale nevoní to jako whisky a to je tak trochu špatně. V chuti je to jak naředěný karamel s trochou portského, které se projevuje spíše v závěru a dává tomu aspoň nějakou chuť. Naslepo bych ani podle vůně, ani podle chuti whisky netiplnul. Dokončení je nepříjemně chuťově jako "umělé", to není hořkost, to je tak trochu pachuť, jak naředěný dřevěný výluh se zbytky dochucovadla.

To je jak domina podle bravíčka, černý hadry ze značkového obchodu jak z latexu, jenže z vinylu, vystajlovaná, ale neví proč, s tvrdým výrazem, který trénovala doma před zrcadlem v koupelně. Po pár minutách by se situace otočila a byla by z ní jen vystrašená subinka. Takže ani tak ani tak, takže k ničemu. (31.10.2023)
61/100

Recenze na whisky.nethar.cz:

Cú Dhub

.

Webové stránky značky:

Etiketa Cú Dhub 40%zadní Etiketa Cú Dhub 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 31.10.2023