značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

GLEN GRANT

Palírnu Glen Grant založili v roce 1840 John a James Grantové na Drumbain Farm. Palírnu založili poté, co jim skončil nájem v palírně Aberlour. Palírna byla zpočátku známa pod jménem Drumbain Farm. James se stal později starostou Elginu. V roce 1897 byla vedle postavena palírna označená jako Glen Grant 2, její provoz byl ukončen v roce 1902. V roce 1965 byl provoz Glen Grant 2 obnoven, ovšem palírna byla přemenována na Caperdonich. Vlastníkem palírny je od roku 1978 Seagram Distillers, licenci vlastní Chivas & Glenlivet Group. Vodu bere palírna z Black Burn a Glen Grant Burn.

Palírna Glen GrantPalírna Glen GrantPalírna Glen GrantPalírna Glen GrantPalírna Glen Grant - sklady na sudy se zrající whisky

Většina produkce zraje v sudech po sherry a v omezené míře zkouší i zrání v sudech po rumu.
Oba Grantové, kteří palírnu založili jsou na etiketě zobrazeny jako dva horalé.
Když byla v roce 1897 postavena Glen Grant 2, plánovalo se zvýšení produkce whisky Glen Grant, ale přestože byly použity stejné suroviny včetně vody jako v hlavní palírně a destilační kotle byly stejného typu, výsledek byl jiný. Proto doba trvání provozu palírny Glen Grant 2 nebyla příliš dlouhá.

V palírně Glen Grant - starý destilační kotel vystavený před palírnouV palírně Glen Grant - destilační kotleV palírně Glen Grant - nádrž na whisky (předkap, dokap) určenou k opětovné destilaciV palírně Glen Grant - sud

Typy

V palírně se produkuje velmi široké spektrum produktů, 5-ti, 8-mi, 10-ti, 12-ti, 15-ti, 18-ti, 21 a 25-ti letou whisky. V malém množství také 30-ti a 40-ti letou. 30-ti letá byla také např. ke 150. výročí palírny. Nejuznávanějším ročníkem je 1952, celý tento ročník koupila nezávislá stáčírna Gordon & MacPhail. V roce 1999 byla stočena 50-ti letá Glen Grant 1949 Macledod´s.

V roce 1981 byla plněna whisky destilovaná v letech 1948 a 1961 u příležitosti svatby Prince of Wales a Lady Diany pod názvem Royal Marriage.

Glen Grant je jedním ze základních komponentů v některých míchaných whisky, např. Chivas Regal, Passport.

Glen Grant bez udání stáříGlen Grant 10-ti letá 43%Glen Grant 10-ti letáGlen Grant 50-ti letá 40%Glen Grant Gordon & MacPhail 1960

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Glen Grant 10letá 40%Glen Grant 10letá 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma jemné, lehce nasládlé, květinové, ovocné, chuť lehce sladká, trochu ovocnosti, měkká, dokončení střední, jemné, celkově příjemně pitelná whisky ze Speyside, velmi jemná, skoro pro ženy. (3.5.2006)
Glen Grant 10letá 40%Glen Grant 10letá 40%:
(lahvováno ???? - LM30391)
Aroma velmi sladké, až přeslazené, sladké obilí, slad, převoněná květinová zahrada, jemné, měkké, na mě až moc převoněné. Když se mu nechá chvíli čas, tak výrazná sladkost se trochu utlumí a našel jsem i tóny dřeva, vanilky. Taková sladká jemná ukázka Speyside. Nenáročná, moc toho tam není, takový jednoduchý základ, jak rozdávaný ochutnávkový vzorek. Začátek chutě sladká, pak spíše prázdná nasládlá slabota. Pak trocha sladkosti, trocha ovocnosti, trocha jemnosti, lehká hořkost. Plochá, laciná, nudná, jemná. Abych ji úplně nezatracoval, je to použitelný vstup do světa single malt whisky pro ty, co mají špatné zkušenosti s "hospodskou" whisky, zjistí, že tam může být i jiná vůně než čistící prostředky a lihovost. Teď tu skleničku dopiju, protože je tak ji vylejt je škoda, třeba na whisky festivalu bych jí nedopíjel, protože tam je do sebe zbytečně vpravený alkohol škoda a uberete si výdrž na další vzorky.

To je takovej "Melounek", ale ještě navíc s malejma. Oblíkne se, navoní se, upraví se a na první pohled to vypadá docela hezky. Jen to nesmí moc mluvit, myslet, ale to nevadí, jsou věci, co se dají dělat i bez toho. Ale ani to není žádnej zázrak. Když není na večer jiný program, tak proč ne, furt lepší než sám doma s knížkou. Teda záleží jakou, některé by to napodruhé možná vyhrály. (8.3.2020)

Glen Grant The Major´s Reserve 40%Glen Grant The Major's Reserve 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma taková Speyside klasika, slad, sladkost ovoce, nezralá jablka, lehké dřevo sudu. V úvodu chutě sladová sladkost, pak ovocnost, přecházející do lehce štiplavé ovocnosti až ovocné hořkosti. V dokončení se hořkost mění na dřevitou, později na ořechovou, pak se projeví ještě tóny sladové sladkosti. Je to takové jednoduché pro nenáročné popíjení. Ještě ji přeochutnám u zbytku vzorku, ale vůbec nic by se nestalo, kdyby byl menší. (28.1.2021)
Glen Grant The Major´s Reserve 40%Aroma je veselé navoněné Speyside, slad, sladkost ovoce, až trochu parfémovaná, lehké dřevo sudu a lehké bílé víno, nezralá jablka. Je to takové příjemné ovocné čuchání. Chuť zprvu odpovídá vůni, výrazná sladová sladkost, pak přijde ovoce, jablka už dozrála, postupně přecházející přes dřevo a čokoládu do lehké ovocno-ořechové hořkosti. V dokončení se více projeví ta ořechovost a pak ještě sladově zesládne. Je to fajn popíjení, ale víc to nedává. (13.2.2021)
Glen Grant 21letá 40%Glen Grant 21letá 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma velmi příjemné sladké, chuť také sladově sladká, celkově nelze říct, že se jedná o výraznou whisky, ale velmi příjmeně se pije, je sice zapomenutelná, ale příjemná. (21.4.2005)
Glen Grant 25y Signatory Vintage 1976 19.3.1976/28.8.2001 Cask No.2889 58,2%Glen Grant 25y Signatory Vintage 1976 19.3.1976/28.8.2001 Cask No.2889 58,2%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2005:
Aroma ostré a silné, chuť velmi ostrá, procenta jsou opravdu cítit. Po 3 kapkách vody: aroma se uvolnilo, velmi rozvinuté a široké, chuť trochu se zaoblila, stále ostrá, ale příjemnější náznak sladu, sherry, dokončení slad, sherry. Bylo to dobré. (11.4.2005)

Zdeněk CZ:

Glen Grant 10letáGlen Grant 10letá:
porovnání Glen Grant 10yo
Tenhle příspěvek budu psát velmi rozechvělou rukou, protože mám pochybnosti.
Silný příběh zakladatelů palírny Glen Grant I i II, bratří Jamese a Johna Grantových, pokračující v synovi Johnovi přezdívaném Major, si zaslouží více prostoru, než jen srovnání dvou stejných lahví. Stejně tak dlouhodobé sepětí Grantů a nezávislých botlerů Gordon&MacPhail, které žádný návštěvník Elginu nemůže přehlédnout.

Pro tentokrát jsem chtěl jen otestovat, jak se liší starší plnění mladých destilátů 10yo (do r. 2014, s vyobrazením bratří Grantů v kiltech na etiketě) od nového (etiketa již jen s čísly a písmeny v stříbrném rámečku), případně co má navíc 12-ti letá varianta. Potkala se údajně i se sherry sudy, ale bourbon jasně dominuje.

Jak rád bych napsal, že je to stejné jako v případě 10yo Speyburn, který pod rukama master blendera roste do krásy. Zvlášť když známý Jim Murray ve Whisky Bible 2016 udělil novince (novému plnění s novou etiketou) titul Single malt of the year (kategorie kombinování více sudů).

Bohužel nejsem si tak jistý, že nová je lepší.

GG 10yo je v principu příjemná, lehká whisky. Zlatá v barvě, ve vůni vanilka na ovocném podkladu (hruška, přezrálá méně šťavnatá broskev) a v chuti se přidává k ovocnosti lehký pocit husté smetanové polevy (absentující třeba v Speyburnu, ale proti typickému charakteru Knockando méně výrazný), který spolu se sladovitosti vytváří vjem karamelu. Všechno je jen v lehkém náznaku, pocitově hádám i méně než 10 roků, ale nic nepřekáží a neruší. Prostě lehký dram na horké nebo unavené dny. Pro hutnější zážitek je třeba sáhnout po 15-ti leté plněné při 50% nebo hodně povedené 18-ti leté, ale to je o úplně jiné pořizovací ceně.

Novější verze Glen Grant 10yo je ve vůni i chuti sice hodně podobná starší verzi, ale mám velmi bezprostřední pocit, jakoby novou verzi někdo rozkápnul pár kapkami vody. Pro jistotu jsem zkontroloval, že obě mají 40%, když intenzita vjemu starší sestřičky je o tolik silnější. Při podrobnějším zkoumání je cítit, že i vyváženost a hloubka starší verze přináší dodatečné příjemné pocity. Má déle trvající průběh a člověk si může jakoby ukusovat kousek dubu nacucaného alkoholem a znovu oživovat vjem z dramu. Uvolňuje se více vanilky, trochu zeleného jablíčka obaleného medem, uklidňující vliv dřeva (u mladé, 10-ti leté whisky !) a opět si ucucnu trochu šťavnatého ovoce. Novější varianta je jako vodopád - přiletí, potěší a zase rychle odteče pryč. Je to příjemné, ale krátké.

Něco se v receptuře GG 10yo změnilo a nejsem si jistý, že k lepšímu. Naštěstí můžeme sáhnout za nízkou cenu i po starší 12-ti leté, která je navíc plněna při 43% a 2 roky strávené v sudu navíc taky přispěly ke zralejšímu vjemu.

V Čechách je Glen Grant trestuhodně opomíjen, což za tak malé peníze moc nechápu.Naopak, podobně jako Speyburn, je Glen Grant velmi populární v Itálii. Zejména od dob, kdy se italský hoteliér a milovník whisky Armando Giovinetti zamiloval do mladých verzí destilátu bratří Grantových (5 a 8 let) a dnes se tam velmi dobře prodává 10-ti letá a 12-ti letá whisky. Naopak Goerge Urquhart, spoluvlastník Gordon&MacPhail se soustředil na starší kategorie (s delší dobou zrání), které vydával pod značkou Connoiseur´s choice. Ve střední Evropě není GG v takové oblibě a je to škoda, protože díky vysokým produkčním číslům mezi které se rozpočítávají celkové náklady, může milovník whisky Glen Grant profitovat z nízkých cen. Pokud přeskočím extra mladou 5-ti letou Major´s reserve, tak 10-ti letý destilát v překvapivě luxusně vypadající lahvi (na tuto cenovou úroveň), můžeme s trochou šikovnosti pořídit za cenu začínající sedmičkou a i na 12-ti letou nepotřebujeme víc jako 8 stovek. (6.6.2022)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlen Grant 5letá 40%:
Barva: velice světlé bílé víno.
Aroma: lehké, suché, ovocné, lihové.
Tělo: lehké, mírně lepkavé, téměř pryskyřice.
Chuť: lihová, hruškovice.
Dokončení: ovocné, rychlé.
Známka: 65
Glen GrantGlen Grant 40%:
Barva: zlatá.
Aroma: ovocné, květinové, ořechové, slabě lihové.
Tělo: lehké, ale pevné.
Chuť: suchá, zpočátku mírně svíravá, přechází do měkkosti a ořechové chuti.
Dokončení: bylinné.
Známka: 74
Glen Grant 10letáGlen Grant 10letá 43%:
Barva: zářivá zlatá.
Aroma: ještě suché, ale mnohem měkkčí, se sladkostí.
Tělo: lehké až střední.
Chuť: slabě nasládlý začátek, rychlý přechod do ořechové a suché.
Dokončení: velice suché, s náznaky bylin.
Známka: 76
Glen Grant 15letá Gordon & MacPhailGlen Grant 15letá Gordon & MacPhail 40%:
Barva: středně jantarová.
Aroma: trochu sherry.
Tělo: lehké až střední.
Chuť: sherry, měkká a ořechová, suchá.
Dokončení: jemné, hřejivé.
Známka: 80
obrázek není k dispoziciGlen Grant 13letá Cadenhead 55,1%:
Barva: zelenozlatá.
Aroma: suché, květinové.
Tělo: lehké, ale pevné, viskózní.
Chuť: sladká, ořechová.
Dokončení: suché, náznaky vanilky, doznívající tóny bylin, s příjemnou trpkostí.
Známka: 76
obrázek není k dispoziciGlen Grant 16letá Cadenhead 46%:
Barva: sherry fino.
Aroma: příjemně ovocné, čerstvá jablka?, lískový oříšek?.
Tělo: lehké až střední, měkké.
Chuť: lískový oříšek, trávová, bambusové výhonky?.
Dokončení: trávové, květinové.
Známka: 77
Glen Grant 21letá Gordon & MacPhailGlen Grant 21letá Gordon & MacPhail 40%:
Barva: zářivá jantarově červená.
Aroma: mnoho sherry.
Tělo: střední, měkké.
Chuť: zpočátku sladkost sherry, potom náznaky sladu a trávové rašeliny, nakonec ořechová suchost charakteristická pro Glen Grant.
Dokončení: pozvolné, dlouho přetrvávající, květinové.
Známka: 81
obrázek není k dispoziciGlen Grant 23letá Cadenhead 46%:
Barva: červená jako zralé jablko.
Aroma: silné sherry, příjemná.
Tělo: střední, měkké.
Chuť: mnoho sherry, ale ještě proráží ořechová suchost whisky.
Dokončení: výrazně suché, dřevité, svíravé.
Známka: 69
Glen Grant 25letá Gordon & MacPhailGlen Grant 25letá Gordon & MacPhail 40%:
Barva: tmavá.
Aroma: mnoho sherry.
Tělo: střední, pevné.
Chuť: zpočátku suchý charakter olorosa, potom ořechová suchost, mnoho hloubky.
Dokončení: hluboké, květinové, rašelinové.
Známka: 81
obrázek není k dispoziciGlen Grant 26letá Cadenhead 46%:
Barva: zralá švestka?, téměř neprůhledná.
Aroma: silné sherry.
Tělo: střední, měkké.
Chuť: převládá sherry.
Dokončení: svíravé.
Známka: 66
obrázek není k dispoziciGlen Grant 29letá 1969 Berry Brothers and Rudd, označená Berry´s Own 43%:
Barva: tmavě oranžová až dubová.
Aroma: smetanové, ořechové, šťavnatý dub.
Tělo: smetanové, ale lehké na jazyku.
Chuť: ořechová, smetanová, parfémová, náznaky rozinek a dřevěného uhlí, na takto výrazně sherry sladovou whisky je překvapivě elegantní a lahodná, pevně kombinované chutě.
Dokončení: melasová karamela, léčivé rostliny, suché, hřejivé.
Známka: 80
obrázek není k dispoziciGlen Grant 1967 Signatory 51,8%:
Barva: sytě jantarová.
Aroma: sherry, karamela, ořechy.
Tělo: střední, smetanové.
Chuť: sherry, karamela, ořechy, dub, mírně dřevěné uhlí.
Dokončení: spálený koláč, kořeněné.
Známka: 79
Glen Grant Gordon & MacPhail 1965Glen Grant 1965 Gordon & MacPhail 40%:
Barva: velice tmavě zlatá.
Aroma: ořechové sherry, náznak bylin.
Tělo: střední, jemné.
Chuť: sherry, slabě smetanová, zajímavý charakter lískových oříšků.
Dokončení: jemné, smetanové, šťavnaté.
Známka: 82
obrázek není k dispoziciGlen Grant 1964 Gordon & MacPhail 40%:
Barva: jantarově červená.
Aroma: sherry, ořechová suchost.
Tělo: střední, jemné.
Chuť: sherry, ořechová, pryskyřice a dřevo.
Dokončení: jemné, suché, s náznaky sherry a dřeva.
Známka: 79
Glen Grant Gordon & MacPhail 1960Glen Grant 1960 Gordon & MacPhail 40%:
Barva: středně jantarová.
Aroma: trochu sherry.
Tělo: střední.
Chuť: sherry, sladká, s jemnou ořechovou chutí.
Dokončení: velice dlouhé a sladké, s postupným vývojem jemné suchosti.
Známka: 81

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlen Grant 10letá 43%:
Barva: Žlutá/zlatá.
Aroma: Lehké a sladké. Trocha sladu. Květinové.
Tělo: Lehké, měkké.
Chuť: Čistá, lehké ovoce a slad.
Dokončení: Suché. Krátké.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Glen Grant 10letá:
Při skladovací teplotě si uchovává úžasnou křehkost a pronikavost. Sladová whisky, nad níž se vám okamžitě začnou sbíhat sliny.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Glen Grant 25letá Gordon & MacPahil 40%Glen Grant 25letá Gordon & MacPahil 40%:
Barva: Teplá a sytá.
Aroma: Tmavé ovoce, koláč a čokoláda.
Chuť: Plné tělo, ale ne přehnaně, komplexní, bohatá a lehce nasládlá.
Dokončení: Velmi konzistentní, dlouhé, pozvolné doznění s náznaky citrusu a drcených brusinek.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glen Grant 40%Glen Grant 40%:
Lehká alkoholová a květinová vůně. Na jazyku zprvu suchá, ale pak se rozvine jemnější ořechová příchuť. Vrcholem této aperitivové whisky je bylinná dochuť.
Glen Grant 10letá 40%Glen Grant 10letá 40%:
Relativně suchá vůně s tóny sadového ovoce. Lehká až střední konzistence s obilnou a ořechovou příchutí.
Glen Grant 1965 40%Glen Grant 1965 40%:
Tyto lahve od stáčírny Gordon & MacPhail jsou dnes již těžko k sehnání. Whisky má intenzívní aroma sherry a dřeva s tóny fíků a karamelu. Příchuť připomíná spíše biskupský chlebíček a zázvor.
Glen Grant 10letá 40%Glen Grant 10letá 40%:
Relativně suchá vůně s tóny sadového ovoce. Lehká až střední konzistence s obilnou a ořechovou příchutí.
Glen Grant 12letá 48%Glen Grant 12letá 48%:
Temperamentní vůni sladu, karamelu a čerstvého ovoce střídá příjemná konzistence s příchutí sladkých jablek, karamelu a jemného koření.
Glen Grant 18letá 48%Glen Grant 18letá 43%:
Svěží ovocná vůně je hlubší a silnější než u mladších verzí. Plná ovocná chuť s tóny mléčné čokolády, sladkého koření a křehkého karamelu s nádechem jemného dubového dřeva.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Glen Grant 25letá Gordon&MacPhail 40%Glen Grant 25letá Gordon&MacPhail 40%:
Barva mahagonová. V aromatu nejprve vynikne sherry, doplněné karamelem a jablkem. Také v chuti je sherry všudypřítomné. Celek doplňují další příchutě jako ořechy a obilí. V dozvuku je spíše suchá.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Glen Grant 10letáGlen Grant 10letá:
Aroma: Polosuché, zralé zahradní ovoce, mírná příměs kouře.
Chuť: Intenzívní a ovocná, projevuje se i vanilka a slad, závěr oříškový.
Dokončení: Středně dlouhé, měkké a suché.
Glen Grant 170th Anniversary 46%Glen Grant 170th Anniversary 46%:
Aroma: Vyhraněné hrozinkové aroma, měkké, delikátní, ovocné, krémové a vanilkové tóny.
Chuť: Krémová a ovocná.
Dokončení: Mimořádně dlouhé.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Glen Grant 5letá:
Aroma: lehké, ovocné.
Příchuť: nasládlá, velmi suchá.

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na webu O whisky & O svobodě:

Recenze na whisky.nethar.cz:

Glen Grant 10 yo

Glen Grant 12 yo

Glen Grant 15 yo Batch Strength

Glen Grant 16 yo

Glen Grant 18 yo

Glen Grant 20 yo 1995 SV

Glen Grant 28 yo 1972 SMWS 9.30

Glen Grant 28 yo 1991 WhB

Glen Grant 35 yo 1974 DT The Octave

Glen Grant 37 yo 1974 BR

Glen Grant 59 yo 1954 GM

Glen Grant 5 yo

Glen Grant 170th Anniversary

Glen Grant 1977 Private Cellar

Glen Grant Rothes Chronicles

Glen Grant The Major's Reserve

Etiketa Glen Grant bez udání stáří 40%Etiketa Glen Grant 5-ti letá 40%Etiketa Glen Grant 10-ti letá 43%Etiketa Glen Grant 25-ti letá Royal Wedding Reserve 40%Etiketa Glen Grant 50-ti letá Gordon & MacPhail 1936 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 17.03.2023