značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

GLEN MORAY

Palírnu Glen Moray založil v roce 1897 Henry Arnot přestavbou pivovaru na palírnu. Palírnu zakoupila společnost Macdonald & Muir Ltd. z Leithum, která whisky z této palírny používala do své míchané Highland Queen. Do roku 1958 používala palírna převážně název Glenmoray-Glenlivet. Palírnu vlastní společnost Glemnorangie plc. a licenci má Glen Moray-Glenlivet Co. Vodu bere palírna z Dallas Moor a řeky Lossie.

Palírna Glen MorayPalírna Glen MorayPalírna Glen MorayPalírna Glen Moray

Převážná část produkce zraje v sudech po madeiře a portském, ale v palírně zkouší i dozrávání ve vinných sudech po Chenin Blanc a Chardonay. Obecně se dá říci, že používání sudů po bílých vínech je zatím spíše vyjímečné. Palírna Glen Moray má stejné majitele jako palírna Glenmorangie, která je známa zkoušením sudů po různých produktech.

V palírně Glen Moray - mlýn na sladV palírně Glen Moray - rmutovací káďV palírně Glen Moray - kvasné káděV palírně Glen Moray - kotle pro první a druhou destilaci

Typy

Standardně palírna vyrábí 8-mi, 10-ti, 12-ti a 16-ti letou whisky, pro italský trh 5-ti letou whisky. Ke stému výročí založení palírny byla vyrobena 12-ti a 17-ti letá Glen Moray Centenary Port Wood Edition. V roce 1999 bylo naplěno 400 lahví 40-ti leté s názvem Laich of Moray. Ke známým patří také whisky dozrávající v sudech po Chenin Blanc 12-ti a 16-ti letá Glen Moray Chenin Blanc Cask, v sudech po Chardonay Glen Moray Introductory (Chardonay Cask), či obecně v sudech po víně Glen Moray Wine Cask. Objevují se také ročníková plnění.

Částu produkce byla plněna jako Speyside Single Malt. V roce 1999 byla plněna 40-ti letá pod názvem Laich of Moray (v počtu 400 lahví).

Glen Moray je součástí mnoha míchaných whisky, např. Highland Queen.

Glen Moray Chardonnay White Wine MaturedGlen Moray Chardonnay White Wine MaturedGlen Moray 12-ti letáGlen Moray 12-ti letá Chenin BlancGlen Moray 16-ti letá Chenin BlancGlen Moray 16-ti letá Chenin Blanc

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1060290218234197/):

Zdeněk CZ napsal (27.4.2022):

Opomíjené skotské - Glen Moray

Místopisně leží palírna Glen Moray západně od centra města Elgin, které je s 20 tis. obyvateli největší město v oblasti Speyside. Překvapivě neleží na silnici Moray St., která leží blíže centru. Jméno je odvozeno od správní oblasti Skotska Moray (skotskou gaelštinou Moireibh), která je subčástí whiskařům velmi známé Speyside, která je zase geograficky součástí Highland (jak připomíná titul Highland Scottish regiments na lahvi), kterou whiskaři považují za samostatnou oblast. V lokalitě byl původně zbudován pivovar a teprve v r. 1897 přestavěn na palírnu. Architektura klasického stylu uprostřed města se liší od mladší sesterské palírny Glen Turner, ležící jižněji na spojnici Glasgow - Edinburg, která připomíná spíše strohou průmyslovou zónu.

Od roku 1996 patří do stejné rodiny jako palírna Glenmorangie, která je whisky znalci vnímána jako průkopník masivního finišování v různých sudech (třeba sherry, porto, sladké víno sauternes). Když byla Glenmorangie včetně palírny Ardbeg v roce 2004 ukořistěna bohatou nadnárodní společností Moët Hennessy Louis Vuitton SA (LVMH, 60 obchodních značek s obratem přesahujícím 50 mld Eur), draze prodávající po celém světě zdání luxusu, cítila příležitost k pravidelnému zvyšování zisků. Vylepšila design lahví, podpořila provoz návštěvnických center a marketingovou popularitu již dříve známých značek a ... začala více vydělávat. Ze skvělých produktů zejména palírny Ardbeg, vybudovala každoroční kult nákupu výjimečnosti ročníkové limitované edice za hodně diskutabilní ceny i v letech, kdy jaksi chyběla výjimečnost produktu. Souběžně zvýšila ceny základní řady.

Zisk rostl, ale do této drancovací strategie zapadala palírna Glen Moray s méně vykřičeným chuťovým profilem asi jako pohádková Popelka. Tak došlo naštěstí po čtyřech letech k prodeji do rukou francouzské skupiny Martiniquaise (formálně její dceřiné společnosti Glen Turner LTD).

Tím však začal zásadní obrat v životě palírny. Velkou práci odvedl manažer palírny Graham Coull a po jeho odchodu v r. 2019 také současná manažerka Kirstie McCallum, která není žádný nováček ve whisky světě. Disponuje zhruba 20-ti letými zkušenostmi master blendera v provozovnách Bunnahabhainn, Deanston a Tobermory, takže o budoucnost palírny nemusíme mít obavy. Palírna může těžit z velké kapacity produkce a ve jménu svého vlastníka se začala více přizpůsobovat francouzskému trhu odchovanému koňaky a vínem. Francouzský běžný spotřebitel se v potravinářství historicky dlouhodobě orientuje a špatně se mu prodávají předražené produkty bez odpovídající kvality. Tím se liší od ruských drancovačů surovin, amerických bankéřů i vládních úředníků a nově také množící se asijské "high class", což má příznivý dopad na prodejní cenu. "Popelka" si udržela svoji skromnost i pracovitost. Produkce palírny se rapidně zvýšila o cca 150% a nyní je schopna prodat 1,5 milionu lahví ročně. Zaujímá druhé místo ve Francii hned po Pernod Ricard a je taky producentem míchané whisky, například Label 5 a Sir Edward´s blend. Jinak řečeno patří mezi TOP20 skotských palíren v produkci přepočtené na čistý alkohol. Na rozdíl od většiny soupeřů, které skoro veškerou svoji produkci realizují v blendech, GM disponuje nezvykle širokou nabídkou single malt whisky. Glen Moray classic byla druhou nejprodávanější single malt ve Skotsku!

Ano, prodejnost boduje zejména atraktivní cenou. Tahle whisky je jednodušší, měkce ovocná, nehledej žádnou složitou konstrukci. Ale ruku na srdce, proč si nekoupit dvě lahve za cenu jedné, když začínám hledat svoji whisky cestu a ještě nevím, jestli mě víc láká styl bourbon nebo sherry nebo porto nebo třeba vinné finišování. A tady má Glen Moray opravdu širokou nabídku. V r. 1999 uvedla na trh finišování ve vínech Chenin Blanc, Cabernet a Chardonnay, v r. 2009 rozšířila core range o finišování v portském a sherry oloroso a konečně od r. 2014 využívá taky silně nakuřovaný slad (peated, 40 ppm).

Aktuální popis jejich stálé široké nabídky vypadá asi takto:

Na začátečníka čeká základní řada CLASIC obsahující destiláty bez udání stáří (tzv. NAS) v nejběžnější alkoholové síle 40%, která svoji cenou snadno poráží i premiové blendy a to už stojí za úvahu.

K dispozici je zrání v bourbonu sherry, portském a navíc v méně obvyklých Chardonnay a Cabernet Sauvignon. Milovníky silnějšího destilátu může upoutat série SIGNATURE, která nabízí vyšší ABV (48%) pro vybrané kousky (NAS-12yo-15yo) . Kdo chce vyzkoušet vliv delšího pobytu destilátu v dubovém sudu, může sáhnout po sérii HERITAGE, která nabízí 12-ti a 15-ti leté v 40% ABV a starší kousky ještě při vyšších ABV, konkrétně 47,2% u 18-ti leté a 46,3% u 21-ti leté. Používají na střídačku americký sud po bourbonu následovaný mixem bourbon-sherry a zase samostatný bourbon, vrchol řady je doplněný portem, podobně jako Balvenie 21yo. Série CURIOSITY používá na finišování méně obvyklé sudy, ve kterých předtím odpočíval Rum, Madeira, Rye a Chenin Blanc. EXPLORE the warehouse nabízí dokonce Manzanillu, Tokaj a Barolo.

No řekni, není to skvělá křižovatka dalšího zkoumání single malt whisky? Která palírna nabízí běžně dostupnou řadu v širší nabídce?

Moje doporučení?

Základní řada vč. všech finišování CLASIC se dá pořídit za ceny 570-690 Kč (v zahraničí 18-24 Eur), což je bezkonkurenčně nejlevnější pitelná single malt whisky, vhodná pro začínající whiskaře. Pozor na výběr 15-leté, která je k dispozici ve dvou různých ABV. Já osobně mám rád 16-letou, která už není běžně dostupná na rozdíl od 18-leté, která přináší slušně vyzrálý dostupný speyside bourbon ve vyšším ABV (47,2%). Ve vůni karamelizované ovoce, v chuti šťavnatá, ovocná, příjemné zelené jablíčko a už středně dlouhý dozvuk se znatelným vlivem amerického dubu, který přetáčí ovocnost do sladké vanilky až karamelu.


Další díly Opomíjených skotských a Opomíjených skotských perel najdete v článcích.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Glen Moray Peated 40%Glen Moray Peated 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
Lehké aroma sladko kouřové, ovocnost, citrusová kyselost, sladko-slané tóny, vanilka, stálý nasládle kyselý kouř. Nezvyklý kouř, který přesně nevím jak uchopit, není to Islay, má to kouř, ale ne Islay charakter, pod tím kouřem se mi ukazuje ovocnost, květinovost Speydide, ale je kouřem hodně přebitá. V chuti je hodně lehká, lehce ovocná, sladká, trocha vanilky, na patře se lehce povaluje kouř. Ve vůni působila nezvykle, ale i zajímavě, že jsem hledal, co tam najdu, v chuti působí lehce, jednoduše a spíše nudně. Zvláště po tom aroma má člověk větší očekávání. V dokončení lehké koření zabalené v kouři a postupně trochu suchosti. (2.12.2021)
Glen Moray Peated 40%Hned zpočátku upoutá lehké kouřovo-uzené ovocné aroma. Pak se více rozvine ovocnost, citrusy, sladko-slané tóny a kouř dostane následle kyselý nádech. Je zajímavý svojí nezvyklostí, ale ani na podruhé nevím, jak ho uchopit. Je pod ním nádech ovocné sladkosti, květinovosti, ale kouř to přebíjí a jeho kyselé tóny mi úplně nesedí. V chuti mi sedí více, je hodně lehká, sladká ovocnost, trocha vanilky a jen lehce načichlá kouřem, ten se povaluje v puse kousek nad ní, jak opar nad řekou. V dokončení lehká kořenitost spolu s kouřem a postupně přibývající suchost.
Ve vůni se mi moc nelíbila, ten nakyslý kouř mi vadil, v chuti byla lepší, ale moc nepobavila, spíše nudila. Při pokecu by se dala popíjet v pohodě, ale abych kupoval láhev či jí někde vyhledával, tak to ne. (29.1.2022)

Martin Suchý

- odposlechnuto na FB:

Sice s velkým zpožděním, ale také jsem se konečně dostal k zdegustování celého setu Glen Moray. Četl jsem tu celkem negativní komentáře, tak bych to za sebe chtěl trochu vyvážit.

Byl jsem strašně mile překvapen těmi úplně nejlevnějšími lahvemi.

Když to řeknu úplně jednoduše, tak všechny NAS byly naprosto v pohodě whisky. Příjemné na nose, jemné, ovocné, sladké. Lehce pitelné. Škoda krátkých finišů - rychle odezněly. Nejlepší mi přišel sherry finish a velmi dobře fungoval i Peated.

Naopak zklamání pro mě byly 12yo i 15yo. Nudné, prázdné, ploché, blendové. Beru si z toho to dobré. Toto je totiž zřejmě ještě produkce z časů Glenmorangie, zatímco NAS jsou již pod vedením La Martiniquaise. Takže to jde dobrým směrem.

18ka byla velmi sympatická. Vyspělá, komplexní. Hrozně fajn vanilka a kokos. Jemné květiny. V chuti příjemně nakyslá. Palec nahoru.

25ka je jasný vítěz degustace. Hrozně pitelná. Byť jsem zpočátku byl trochu v šoku, protože to chtělo čas, než se otevřela, ale pak super. Zaoblené tóny ovoce, hlavně pomeranče. Takové až hedvábné. Pak marcipán. Sladké pečivo. Paradoxně bych vůbec nehádal finiš portské. V chuti pak ještě mango a hodně medu. Ale přeci jen bych si za ty peníze asi koupil jinou láhev.

Celkově super degustace, značka určitě nezklamala a v poměru cena/výkon naprosto skvělá. Chápu proč to ti Frantíci tak ve velkém pijí, oni mají rádi tu absolutní jemnost a lehkost.


Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlen Moray 8letá 43%:
Barva: velmi bledé, saténové zlato.
Aroma: svěží, ale měkké, sladké, s pozdním, olejovým náznakem rašeliny.
Tělo: velmi lehké, ale jemné a olejové.
Chuť: velmi lehká, olejová, po ginu.
Dokončení: nádech pevnosti obilného zrna, pozdní, lehké, kouřové teplo.
Známka: 71
Glen Moray Chardonnay White Wine MaturedGlen Moray Chardonnay White Wine Matured 40%:
Barva: velmi bledě zlatá.
Aroma: svěží, voňavé, ovocné, po hroznovém víně, možná náznak banánové, velmi slabě po moři.
Tělo: velmi měkké, tělnaté.
Chuť: červená dýně, banán, bílá čokoláda, slabě smetanová, linecké těsto.
Dokončení: hroznové slupky, jablko, seno, obilí, slabě suché.
Známka: 78
Glen Moray 12letáGlen Moray 12letá 40%:
Barva: bledé zlato.
Aroma: velké, vyzrálé, svěží, trávové, čerstvě pokosené seno, náznaky ječmene.
Tělo: lehké, ale jemné a pevné.
Chuť: zralý, mastný ječmen.
Dokončení: svěží, listové, suchá ovesná mouka.
Známka: 75
Glen Moray 12letá Chenin BlancGlen Moray 12letá Chenin Blanc 40%:
Barva: měkce žlutá.
Aroma: hrušky, vlašské ořechy, svěží dub.
Tělo: jemné, olejové, včelí vosk, svěží dub.
Chuť: hrušky se šlehačkou, pozdní, živá, broskvová, ovocná, zahradní máta.
Dokončení: rozinkové, pryskyřice, svěží dub, uklidňující teplo, víno dodává charakteristický prvek, ale mnohým přívržencům bude chybět osobitost předešlé verze.
Známka: 76
obrázek není k dispoziciGlen Moray 15letá 43%:
Barva: zlatá.
Aroma: čisté, suché, parfémová suchost.
Tělo: jemné a pevné.
Chuť: velmi čisté nasládlé sladové náznaky přecházejí do mírně olejové ječmenné suchosti.
Dokončení: komplex listových, parfémových tónů a suchost ovesné moučky nebo ječmene.
Známka: 76
Glen Moray 16letá Chenin BlancGlen Moray 16letá Chenin Blanc 40%:
Barva: staré zlato.
Aroma: velmi aromatické, náznak hřebíčku, jablka, tanin.
Tělo: jemné a velmi pevné.
Chuť: důrazná, karamela, jablko, dub.
Dokončení: dlouhé, náznaky rašeliny, trávové, listové, pryskyřice, pepřové.
Známka: 76
obrázek není k dispoziciGlen Moray 17letá 43%:
Barva: zlatá.
Aroma: parfémové, ovocné, velmi příjemné.
Tělo: jemné, trochu vyzrálé.
Chuť: pozoruhodně čistá čerstvá sladkost opět přechází do ječmenné suchosti.
Dokončení: mírná rašelina, intenzívní vývoj, dlouhé, hřejivé.
Známka: 77
obrázek není k dispoziciGlen Moray 1974 Port Wood Aged 1974/1997:
Barva: zlatá.
Aroma: příjemné, parfémová ucelenost.
Tělo: tělnatější než jiné verze.
Chuť: olejové obilné zrno, pražené ořechy s medem.
Dokončení: opět parfémové, pocukrované mandle, mimořádně lahodná sladová whisky vhodná po večeři, krásně vyvážený charakter palírny a portského.
Známka: 80
Glen Moray 1973Glen Moray 1973 43%:
Barva: bledě zlatá se zeleným nádechem.
Aroma: velmi sladké, ale ještě velice čisté.
Tělo: velmi jemné.
Chuť: velmi ucelená s intenzívním vývojem sladkých (ječmen, slad a čokoláda), lahodně kořeněných tónů.
Dokončení: lehká sladkost a rašelina, dlouhé a přetrvávající, s přívalem příchutí.
Známka: 78
Glen Moray 1966Glen Moray 1966 43%:
Barva: čistý jantar.
Aroma: ořechové, šťavnaté, dubové, ale čerstvé.
Tělo: jemné, měkké.
Chuť: ořechová suchost, sladová sladkost a náznak trávové rašeliny, krásně vyvážená a vyzrálá, sebejistá, elegantní sladová whisky.
Dokončení: sladkost a suchost, nakonec převládne suchost, nádechy šťavnatého dubu, na samém konci zajímavě kořeněné.
Známka: 80
obrázek není k dispoziciGlen Moray 1959/1999 48,4%:
Barva: jantarová.
Aroma: bohaté, ovocný koláč, sherry.
Tělo: velmi smetanové.
Chuť: bohatá, ovocný koláč, suchost spálených rybízů, intenzivně ořechová, mandlová, marcipánová.
Dokončení: lehká ořechová suchost, dlouhé, vývoj slabých tónů spáleného dubu.
Známka: 79

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlen Moray 40%:
Barva: Žlutozlatá.
Aroma: Lehké, sladové s máslem, medem a náznakem mokré zeminy.
Tělo: Svěží a lehké.
Chuť: Vyvážená, měkká a lehká s podtónem vanilky a náznakem medu.
Dokončení: Krátké.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Glen Moray 12letá:
Čistá, sladká, nepříliš silná. Dokáže překvapivě dozrát až do stáří dvaceti jedna let, i když na úkor bohatosti chuti.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glen Moray Classic 40%Glen Moray Classic 40%:
Palírna také vyrábí "začátečnickou" jednodruhovou whisky bez udání věku. Má barvu světlé slámy a lehkou travní příchuť.
Glen Moray 12letá 40%Glen Moray 12letá 40%:
Klasická lehká speysideská sladová whisky s vůní cukrové vaty a vřesového medu má příchuť sušeného ovoce a pomerančové kůry.
Glen Moray 16letá 40%Glen Moray 16letá 40%:
Delší zrání dodává whisky bohatou chuť ječného cukru s vůní sušeného ovoce, kůže a lněného oleje.
Glen Moray Classic Peated 40%Glen Moray Classic Peated 40%:
Lehká whisky s ovocnou chutí rašeliny, vanilky a černého pepře. Ve středně dlouhém dokončení vyschne na jazyku s nádechem citrusů a lékořice.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Glen Moray 16letá 40%Glen Moray 16letá 40%:
Barva jantarová. V aromatu je velmi výrazná, s nádechem koření a jablek. V chuti je lehce zakouřená, s tóny dubu a také toffee. V dlouhém dozvuku lze znovu pozorovat lehký závan kouře.

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Glen Moray 2010 Peated - PX Sherry Finish - The Private Cask

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2021: 2 December Glen Moray

Recenze na whisky.nethar.cz:

Glen Moray 10 yo Chardonnay, Special reserve

Glen Moray 10 yo WT

Glen Moray 12 yo

Glen Moray 14 yo 2001 SMWS 35.156

Glen Moray 16 yo

Glen Moray 18 yo

Glen Moray 21 yo

Glen Moray 21 yo 1994 SMWS 35.159

Glen Moray 25 yo 1988 Port Cask Finish

Glen Moray 30 yo 1986 Murray McDavid

Glen Moray 8 yo

Glen Moray 9 yo 2008 A. D. Rattray

Glen Moray Classic

Glen Moray Chardonnay Cask

Glen Moray Peated

Glen Moray Port Cask

Glen Moray 2008 Cask Trade

Glen Moray 2010 Warehouse 1 Amarone

Glen Moray 2013 Warehouse 1 Amontillado

Glen Moray 2014 Warehouse 1 Oloroso

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glen Moray 15-ti letáEtiketa Glen Moray Chardonnay BarrelsEtiketa Glen Moray 16-ti letá Wine Barrels 40%Etiketa Glen Moray 5-ti letá 40%Etiketa Glen Moray Centenary Vintage Finished in Port Wood

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.11.2023