značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

[glenfid-dik]  výslovnost  tisk textu

GLENFIDDICH

Palírnu Glenfiddich založil v roce 1886 William Grant. Jeho společnost palírnu i dodnes stále vlastní. Jednou ze zajímovastí je, že palírnu postavil za 700 liber a za 120 liber koupil staré zařízení z rekonstruované sousední palírny Cardow (nevím ovšem jako hodnotu měla tehdejší libra). První whisky byla vyrobena o vánocích 1887 (tento jistě zajímavý údaj je také eveden na krabici - First Distilled On Christmas Day 1887). Palírna Glenfiddich využívá sklady již zrušené palírny Convalmore, kterou také vlastní společnost William Grant & Sons. Název whisky je odvozen podle údolí řeky Fiddich. Vodu bere palírna z Robbie Dubh Springs.

Zakladatel značky William Grant se narodil v roce 1839 v rodině chudého krejčího. V roce 1866 již pracoval jako vedoucí palírny Mortlach. Po otevření palírny měl prý problémy s prodejem své whisky, ale po požáru v palírně Smith´s Glenlivet vypnil mezeru na trhu a jeho whisky se tak začala prosazovat na trhu. Vody, kterou palírna používá při výrobě, si cenili natolik, že se rozhodli koupit pozemky na okolních kopcích, aby tento zrdroj vody ochránili.

Whisky Glenfiddich je whisky jemná. Dnes se používaný slad již nesuší nad rašelinou a rašelinou příchuť získává zřejmě z vody. Palírna Glenfiddich je zajímavá také tím, že je jednou z malého množství skotských whisky, kde celý proces probíhá ve vlastní palírně (destilace, zrání, lahvování).

Palírna GlenfiddichPalírna GlenfiddichPalírna GlenfiddichPalírna GlenfiddichPalírna Glenfiddich - sklady na sudy se zrající whisky

Palírna Glenfiddich začala jako první prodávat sladovou whisky ve velkém a pomohla tak k rozšíření sladové whisky do obchodní sítě. Nyní patří whisky Glenfiddich k nejprodávanějším na světě, není-li tou nejprodávanější. Když začala společnost prodávat samotnou sladovou whisky, málokdo věřil v obchodní úspěch, protože trhu tenkrát dominovala blended. Díky tomu, že prodej neskončil neúspěchem, následovaly tuto firmu další palírny.

Jim Murray hodnotí whisky Glenfiddich velmi vysoko. Jim Murray o whisky Glenfiddich: Proces zrání trvá velmi dlouho. Dostatečně komplexní s čokoládovo-rozinkovou příchutí a kouřovitým charakterem je v jedenadvaceti letech. Některé vzorky třiceti leté se vyznačovaly naprosto úžasným složením a rašelinovitou příchutí. Padesátiletou by nechal odpočívat v láhvi. Ochutnané vzorky měly tak dřevitou příchuť, že by se za ni nemusel stydět ani odvar z pilin. V relativně bujné třicetileté jde sice dubová příchuť poněkud dále, než by se očekávalo, ale je základem vůně, která se řadí k nejkomplexnějším v celé oblasti Speyside a to díky téměř dokonalému použití sudů od sherry.

V palírně Glenfiddich - rmutovací kádě (stará a nová)V palírně Glenfiddich - destilační kotleV palírně Glenfiddich - sběrné místo whiskyV palírně Glenfiddich - sudy

Přestože Jim Murray odmítá shazování kvalit whisky Glenfiddich (někteří lidé ji považují za whisky pro začátečníky), sám potvrzuje, že mladší ročníky této whisky, 8-mi až 12-ti leté (Special Old Reserve a Special Reserve), které patří k nejdostupnějším, nevystihují charakter této palírny (tyto mladé whisky nepatří k chuťově nejvýraznějším, jsou lehké, jemné, s náznakem ovoce). Whisky Glenfiddich dozrává do nejvyšší kvality až v jednadvaceti letech. A zde je asi možné najít původ jejího horšího hodnocení.

historické láhve Glenfiddich vystavené v palírněhistorické láhve Glenfiddich vystavené v palírněGlenfiddich 50-ti letá

Typy

Většina produkce palírny zraje v sudech po bourbonu a jen asi 10% v sudech po sherry. Standardně je vyráběna jako 12-ti, 15-ti, 18-ti, 21 a 30-ti letá. V malém množství také jako 40-ti a 50-ti letá.

Whisky Glenfiddich různého stáří jsou označovány také různými názvy, nejen označením stáří. Na trhu byla Glenfiddich bez dalšího názvu s uvedeným stářím přes 8 let. S podobnou etiketou je také Special Old Reserve bez uvedeného stáří (může se jednat o jinou etiketu 8-mi leté či jinou etiketu 12-ti leté Special Reserve). Obdobnou etiketu má také Glendiffich Special Reserve, a to etiketu bez uvedení stáří (domnívám se, že se jedná o 12-ti letou) a etiketu s uvedeným stářím 12 let. Je také možné, že palírna verzi Special Reserve plnila dříve po dosažení stáří 8-mi let a postupně uznala jako vhodnější variantu až stáří 12-ti let. Dále jsou známé např. Glenfiddich Classic (12-ti letá), Glenfiddich Solera Reserve 15-ti letá, která je míchána z whisky, která zrála ve třech různých sudech - použité dubové (po bourbonu), nové dubové a po sherry, po smíchání se nechává ještě dozrát. Používá se k tomu takzvaný Solera systém, kdy jsou tyto tři různé whisky smíchány v Solera sudu vyrobeném z oregonské sosny. Solera sud zůstává vždy minimálně zpoloviny plný, aby tak byl zajištěn stále stejný charakter. Glenfiddich Excellence 18-ti letá, zrající v sudech po sherry, Glenfiddich Ancient Reserve také 18-ti letá, lahvovaná také do keramických lahví a Glenfiddich 30-ti letá se stářím na etiketě uvedeným jako XXX.

Glenfiddich Special Reserve 12-ti letáGlenfiddich ClassicGlenfiddich Solera Reserve 15-ti letáGlenfiddich Excellence 18-ti letáGlenfiddich Ancient Reserve 18-ti letáGlenfiddich 30-ti letá

V menší míře se na trhu také objevují různé speciality např. Glenfiddich Heritage Reserve (např. Bonnie Prince Charlie či Mary Queen of Scots), 21 letá Glenfiddich Wedgwood Decanter, 18-ti letá Glenfiddich Superior Reserve Gold, Glenfiddich Centenary 1987 vyrobená ke stému výročí palírny, 21 letá Glenfiddich Millennium Reserve, 15-ti letá Glenfiddich Third Millennium 1984 či 15-ti letá Glenfiddich Cask Strenght. Jednou z posledních novinek jsou 21 letá Glenfiddich Havana Reserve dozrávající v sudech po kubánském rumu či 12-ti letá Caoran Reserve. Glenfiddich Caoran Reserve není úplnou novinkou, ale jedná se o znovuobnovení výroby whisky, která se vyráběla v době druhé světové války. V té době byl z válečných důvodů nedostatek uhlí a tak palírna, aby nemusela omezit výrobu, použila při sušení sladu více rašeliny, než používala bežně. Na trh bylo dodáno 500 lahví 50-ti leté Glenfiddich Limited Edition (na aukci její cena prý dosáhla 80.000 dolarů). Lahvovány jsou také ročníkové Vintage Reserve. Pro privátní zájemnce byla plněná 26-ti letá Glenfiddich Concorde.

Palírna Glenfiddich nepodporuje nezávislé stáčení svých produktů. Jako jeden ze způsobů obrany používá přídavek malého symbolického množství whisky Balvenie do každé whisky Glenfiddich, u které je teoreticky možné, že by mohla být prodávána jako Glenfiddich (např. i do whisky, určené do směsí), což díky příměsy již není možné. Není proto známo moc nezávislých plnění této whisky. Známé je například plnění společnosti Cadenhead.

Glenfiddich 50-ti letáGlenfiddich Rare Collection 1937Glenfiddich Vintage Reserve 1965 35-ti letá 47,8%Glenfiddich Wedgwood Decanter 21 letáGlenfiddich Superior Reserve 18-ti letá 43%

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1110506899879195/:

Zdeněk CZ napsal (20.6.2022):

Produkty palírny Glenfiddich jsou někdy pokročilejšími pijáky whisky opomíjeny, snad kvůli snadné dostupnosti a extrémně nízké ceně, někteří ji vyčítají, že je málo agresivně intenzivní. Její krása totiž spočívá ve všední obyčejnosti a ta je málokdy doceněna. Běžně pořídíte 12-ti letý standard palírny okolo sedmi stovek a 18-ti letý vyzrálý destilát za pouhý dvojnásobek. Základní řada je široká a dlouhodobě v nabídce (seřazeno podle věku 12-15-18-21-23-30-40yo). Krásný 21-letý kousek vybočuje ze začátku řady tím, že již není levný a vlastně ani obyčejný. Ale kvalitou stojí za to, protože přináší nový druh zážitku. Vychází sice (jen) z 40% destilátu, ale je obohacen o zrání v sudech po karibském rumu. Z vlastní zkušenosti vím, že rumový vliv je výraznější, než třeba sherry nebo portské a výrazně ovlivní celkový vjem.

Doporučuji ochutnat alespoň jednou "luxusní verzi whisky pro masy" a k tomu si třeba připomenout úctyhodný příběh zakladatelů, jejichž zásluhou si dnes můžeme vybírat z nepřeberné nabídky skotských single malt whisky. Již jen z vděčnosti bychom si měli produkty jejich následovníků této rodinné firmy kupovat. (Ano, trochu se museli byznysově zkomercionalizovat, aby v dnešní době dlouhodobě přežili, ale krása původního příběhu se ještě nevypařila). Proč přetrvává u skupiny Grantů pokora před bohatstvím a zvládnutý vztah k vytváření dojmu luxusu dodnes? Možná nám napoví historie vzniku palírny ...

Když se William Grant v r. 1886 rozhodl opustit 16-ti letou kariéru v palírně Mortlach a zkusit to na vlastním, musel to mít dobře uváženo. Měl devět dětí a roční plat jen okolo 100 liber, ke kterému si přivydělal necelých 10 liber jako zpěvák v místním kostele v Dufftown. Použil všechny vlastní úspory a spořil, kde se dalo. Použil kameny ze dna řeky Fiddich a použité kotle, které mu prodala pí Cunningen z palírny Cardhu. O pouhý rok později vyprodukoval svůji první destilát. V r. 1893 vybudoval sesterskou palírnu Balvenie, která dnes hraje roli vznesenější sestřičky palírny Glenfiddich.

Ze skromných začátků se vypracoval na absolutního lídra skotského whisky průmyslu, inovátora a "být první" si užil ještě mnohokrát. Rodinná palírna Glenfiddich přežila stav blízko kolapsu po aféře batří Pattisonů a poučila se tak, že cílevědomě pěstovala nezávislost na ostatních. Vyráběla vlastní míchanou whisky tedy nebyla jen surovinou pro cizí míchače, svůj rodinný byznys a znalosti předávala z generace na generaci. Jako první začala úspěšně masivně nabízet whisky kategorie single malt mimo jiné i díky rafinované podpoře exportu. Majitelům palírny Glenfiddich vděčíme za to, že prošlapala cestu k oblibě whisky typu single malt, po které dnes kráčí jen ve Skotsku více než 100 dalších palíren. Vztah k zákazníkům ukázali názorně otevřením prvního návštěvnického centra (na světě !), kde se mohli zákazníci seznámit otevřeně, jak vzniká jejich oblíbený nápoj. Zásluhou průběžného masivního rozšiřování výrobního zázemí, drží od roku 1963 prvenství v počtu prodaných lahví single malt whisky s výjimkou jediného roku (2014 Glenlivet). Používá nezaměnitelný a praktický tvar lahve, který nahradil běžně používaný kruhový profil trojúhelníkovým, aby se efektivněji mohlo přepravovat co největší množství lahví do celého světa. Ještě jedno nenápadné privilegium drží palírna Glenfiddich. Po desetiletí si můžete zakoupit jejich destiláty ze základní řady (zejména 12-letou variantu) za spodní hranici ceny pro single malt whisky, je dostupná v každém solidnějším baru nebo hotelu či restauraci (ano to znamená, že kdo ji nenabízí, nemá absolutní standard ve své třídě). Konkurenti z jiných palíren se střídají v útocích na dostupnost či oblíbenost produktů single malt z palírny Glenfiddich, jen ona tu hraje dominantní roli poctivým způsobem již půl století.

Takže dlouholetí znalci whisky, zkuste tuhle jednadvacetiletou krásku, protože pokud zachutná, je stále kam jít dál :)

Pro všechny ostatní, dopřejte si alespoň jednou luxusní verzi single malt z nejpilnější skotské palírny za přijatelné peníze, které si můžeš dovolit.


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1098517804411438/:

Zdeněk CZ napsal (21.6.2022):

Lagáče jsem se dnes v pubu nedočkal, tak doma přechutnávám "neobyčejné" obyčejné Glenfiddichy. Diskutovali jsme, že víc ABV než 40% by slušelo, tak zkusím porovnat, co Grantové vyzkoušeli a nabízeli.

Zástupci vlevo používají kombinaci amerického a evropského panenského dubu. Rich Oak 14yo má ABV 40% a 2 roky zrání navíc proti 12yo z core range, takže je cítit klasická vanilka, slad, přechází do jemného dubu, je šťavnatější a bohatší oproti klasické 12-ti leté. Distillery edition 15yo je stáčena v sudové síle 51%, takže těkavost alkoholu přináší intenzivnější vůni, v chuti rychleji přechází do vysychajícího dřeva, které působí unavenějším a nudnějším dojmem, než Rich Oak. Rozdílně od série DE (Distillery edition) od Diageo vůbec nepoužívá vliv sherry, spíše tedy připomíná sázkou na silné ABV sérii Diageo Spec release.

Zástupci vpravo sázejí na dodatečný sherry oloroso vliv. Klasická 15yo používá solera metodu postupného plnění sudu svrchu a jeho postupné odtáčení. Výsledný destilát má "jen" 40%, takže je sametově hladký a proti nudě boduje v chuti postupnými vlnami sherry různého stáří, tak jak se odstáčel spodek sudu, nejmladší vrstva má min. 15 let, ostatní jsou starší. U mě vyhrála Malt Master´s edition, která je plněná při vyšší ABV 43%. Zahajuje tradičně zrání v bourbonových sudech a pak je finišována v sherry. Nevím jestli víc fungují 3% navíc, nebo jiný výběr sudů, ale nejvíc láká k opakování. Sherry tony jsou tak bohaté, že se překlápějí až do švestek a dozvuk je delší, než u 15y Solera.

Snad jsem trochu pomohl s orientací v nabídce. Pořídíte je okolo tisícovky, je Distiller´s edition je kvůli síle alkoholu dražší.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Glenfiddich Special Reserve 43%Glenfiddich Special Reserve 43%:
(lahvováno ???? - L34L4049 2702 1352)
Tak po pár letech (no spíše po hodně letech) jsem se rozhodnul přeochutnat i tuhle "začátečnickou" whisky. I když tahle je vlastně ještě před tou dnešní základní dvanáctiletou. Aroma je lehce sladké, krásně květinkové, ovocné, jemné, příjemné, v pozadí lehké dřevo. Krásně jednoduché a nekomplikované. Na chuť je jemná, celkem příjemná, nekomplikovaná, lehce sladká, sladké ovoce, taková jednoduchá Speysidová. Je v chuti celkem jednoduchá, ale nijak výrazně zajímavá a zapamatovatelná. Dokončení má hebké, pohladilo mne po jazyku a mělo sladké tóny a ovoce, trochu čokolády.
Je to dobrá whisky pro vstup do světa single malt, nestojí až tolik peněz, dá se na ní dobře učit vůně a chutě. Určitě to není dobrý dárek pro znalce whisky, i když vám všude říkají, že je nejznámější a nejprodávanější. Tak věřte, že už ji taky zná a nejspíše i má (měl). A je to i dobrá varianta, když chcete někam vzít flašku, všichni očekávají kvalitní whisky (Ballantines Finest za vhodnou whisky nepovažujete), tak je to single malt, za přijatelné peníze a bude chutnat. Z mého pohledu, když si budu chtít nalít jen tak skleničku, sednout na zápraží a nechtít nad tou whisky přemýšlet, ale popíjet něco, co by mě začalo po chvíli moc "štvát".

Je to taková mladá milá holka. Je jednoduchá, je hezká, má hezkou postavu, je fajn, nevymýšlí komplikace, uspokojí, ale nic náročného (žádným směrem) se po ní chtít nedá. A když to nečekáte, tak nejste zklamáni. Velké dobrodružství s ní nezažijete, to v sobě nemá a když od ní odcházíte, tak si nic konkrétního nepamatujete, ale i ten pocit "bylo to fajn" je dobrý. Bylo by ale velkou chybou, když se s ní člověk seznámí poprvé, zůstat věrný jen jí. I když budete mít pocit, že je to fajn, tak věřte, že u jiné můžete najít podstatně větší zážitek a dobrodružství, ale taky zklamání, rozčarování a někdy se i zděsíte. Ale to je už prostě život. (25.8.2019)

Glenfiddich 30letá 40%Glenfiddich 30letá 40%:
(lahvováno 2002/3? - LH45601 11 141 14:10:12)
Bylo to trochu nestandardní dvojice ten večer k ochutnání. Ta nejzákladnější Special Reserve a vedle ní třicetiletá. Aroma je decentně jemné, vyzrálé, lehce sladké, trochu ovoce, trochu těch kytiček, čokoláda, ovoce v čokoládě, pečená jablka, lehce leštěné staré dřevo. Krásně komplexní. Chuť si nese podobnou decentní jemnost, komplexnost, lehká sladová sladkost, lehké sherry, čokoláda. Je příjemně zaoblená, měkká, hedvábná. V dokončení nikam nespěchá, opět ukáže lehkou přehlídku chutí, dá více vyniknout čokoládě a nechává za sebou ještě chvíli lehký náznak chuti.
Všechno to zní krásně, ale mám tam jedno "ale". Porovnání se základní bylo dobré v tom, že oboje je stejná Glenfiddich, ta první to nabízí prostému lidu, tedy prostě, jednoduše, jak jídlo - svíčkovou v klasické hospodě - tady máte talíř. Nezapomenou ani na šlehačku a brusinky. Najíte se a bude to dobré, ale je to jen svíčková z hospody. Ta druhá je stejné jídlo, ale servírované ve vyhlášené restauraci, vše okolo honosné a známý šéfkuchař vyladil chutě omáčky a knedlíků tak, že je vám líto je od sebe oddělit, maso bylo pečlivě vybíráno, brusinky vám natrhala hezká servírka osobně a vše je podávano s nejvyšší noblesou. Ale furt je to jen svíčková.
Jinak svíčkovou mám rád a ten třicetiletý Glenfiddich je skvělý. Ale už jsem pil zajímavější whisky.

Kolem vás prošla dáma, dáma s velkým D, krásná, důstojně se nesoucí, přímo plující místností, ženská v těch nejlepších letech. Plná zkušeností, zná svoje přednosti a rafinovaně vám je ukazuje, zná i svoje nedostatky, které jsou šikovně skryté, že si jich nevšimnete. Nemůžete z ní spustit oči a současně si řikáte - na tohle tedy nemám. Cítíte její lehký parfém, očima zkoumáte dokonalé tělo, vůbec nevnímáte její věk a mladé modelky vedle ní vypadají nezajímavě. Ani na ní nechcete hledat ty nedokonalosti, protože si přece nebudete kazit ten skvělý celkový dojem. (25.8.2019)

Glenfiddich 15letá Solera 40%Glenfiddich 15letá Solera 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2021:
Jemné ovocno-květinové aroma, klasicky voňavé, celkově fajnové, příjemné, ničím konkrétní, ale fajn. Sladký ovocný nástup, jemná, příjemná chuť, med, čokoláda.
Správná whisky pro příjemné popíjení na zimní večery u krbu (nebo bez, pokud ho nemáte), když chcete vychutnávat něco dobrého, ale ne nad tím hluboce hloubat. (29.11.2021)

Ochutnával jsem i další Glenfiddich whisky - 12y Caoran Reserve 40%, 18y Ancient Reserve 40%, 21y Havana Reserve 40% a další, ale všechny poznámky jsou velmi stručné a podobné. Víceméně v duchu: příjemná, dobře pitelná, ale celkem nezajímavá, zapomenutelná. Tak to tady nebudu jednotlivě rozepisovat.

Glenfiddich 23letá Grand Cru 40%Glenfiddich 23letá Grand Cru 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
Aroma příjemně vyvážené a komplexní, klasická ovocno-květinová Speyside doplněná lehkým vinným nádechem. Je to příjemná vůně, ale vlastně ji chybí výraznost, je krásně vyladěná, až si jí člověk ničím nezapamatuje. V chuti platí totéž co ve vůni. Opět krásně komplexní Speyside, krásně vyladěná, dobrá, lahodná. Krásně se to pije. Krásně a příjemně to zakončí. Všechny části vyladěné, všechno je správně, výsledek je dokonalý, jenže si ho nikdo nezapamtuje. Ano budu vědět, že to bylo dobré, ale už nebudu vědět proč a nevzpomenu si na nic. Bylo příjemné to pít, ale ty peníze za tu láhev na další stejný zážitek, který zase zapomenu bych nedal. (9.1.2022)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glenfiddich Special Reserve 43%Glenfiddich Special Reserve 40%:
Barva: velice světlé bílé víno.
Aroma: lehké, čerstvé, ale sladké, lákavé, ovocné, hruškové.
Tělo: lehké, tenké, pevné, jemné.
Chuť: suchá, hrušková, po rozvinutí chutí více ovocná, trocha vody uvolní náznak rašeliny a náznaky sladkosti a sladovosti.
Dokončení: zdrženlivé, aromatické.
Známka: 75
Glenfiddich ClassicGlenfiddich Classic 43%:
Barva: světle zlatá.
Aroma: měkké, suché, sladové, slupky hrušky, lehké sherry a slabě kouřové.
Tělo: pevné, jemné.
Chuť: jemná, suchá sladovost vyvážená zdrženlivou sladkostí, se slabým kouřem, pevně kombinované chutě.
Dokončení: jemné, suché.
Známka: 76
Glenfiddich Cask Strength 15letáGlenfiddich 15letá Cask Strength 51%:
Barva: zářivá zlatá.
Aroma: měkké, lehkého rašelinového kouře.
Tělo: jemné, slabě smetanové.
Chuť: jemná, lískový oříšek, lehký krém, suchá sladovost.
Dokončení: chutné, lákavé, náznaky trávy a rašelinového kouře.
Známka: 80
Glenfiddich Solera Reserve 15letáGlenfiddich 15letá Solera Reserve 40%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: čokoláda, toast, náznak rašeliny.
Tělo: lehké, ale opravdu velice jemné.
Chuť: lahodná, hedvábná, bílá čokoláda, hrušky se šlehačkou, koření - kardamon.
Dokončení: smetanové, náznak zázvoru.
Známka: 78
Glenfiddich Excellence 18letáGlenfiddich 18letá Excellence 43%:
Barva: zlatá.
Aroma: voňavé, květinové.
Tělo: velice jemné a dobře vyzrálé.
Chuť: nasládlá, s přechodem do sladších, kořeněných tónů.
Dokončení: suché, dlouho kořeněné, bylinné (hořec), rašelinová pevnost.
Známka: 79
Glenfiddich Ancient Reserve 18letáGlenfiddich 18letá Ancient Reserve 40%:
Barva: staré zlato.
Aroma: bohatší.
Tělo: měkčí.
Chuť: nasládlá a vyzrálejší, měkká a uzavřená, body získává za exkluzivitu a charakter sherry.
Dokončení: ořechové, květinový náznak rašeliny.
Známka: 78
Glenfiddich Ancient Reserve 18letáGlenfiddich 18letá Ancient Reserve 40% (keramická karafa):
zdá se jemnější a více sladová, možná více vanilky z amerického dubu(?).
Známka: 77
Glenfiddich Superior Reserve 18letá 43%Glenfiddich 18letá Superior Reserve 43%:
Barva: zářivá zlatá.
Aroma: velice měkké, dobrá dávka sherry a trochu zázvorové ostrosti.
Tělo: střední, jemné.
Chuť: hedvábná, čokoládová.
Dokončení: měkké, kořeněné.
Známka: 79
Glenfiddich Wedgwood Decanter 21letáGlenfiddich 21letá Wedgwood Decanter 43%:
Barva: zářivě zlatá, lámavě tmavší.
Aroma: náznak sherry (?).
Tělo: překvapivě plné.
Chuť: sladěná, sladká i suchá, hořká čokoláda a sušené ovoce, mírně připálená, v konci patrné agresívní suché tóny s náznakem rašeliny.
Dokončení: stále jemné, ale delší.
Známka: 81
Glenfiddich 30letáGlenfiddich 30letá 43%:
Barva: zářivě zlatá, lámavě velice tmavá.
Aroma: náznak sherry, ovocné, čokoládové a zázvorové.
Tělo: měkké, plné, trochu viskózní.
Chuť: více sherry, rozinka, čokoláda, zázvor, bohatá.
Dokončení: neuspěchané, s náznakem čokolády a se zázvorovou suchostí.
Známka: 86

Stručně některé další:

Glenfiddich 30letá Cadenhead´s: byla trochu dřevitá, po kořenech a mandlová, ale měla mnoho osobnosti a trochu sherry, známka 77

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciGlenfiddich 12letá 40%:
Barva: Bledě zlatá.
Aroma: Lehké a sladovité. Citrusové tóny. Voda odhalí suchar se suchou trávou a jablkem.
Tělo: Lehké.
Chuť: Měkká s vanilkou, slad, lehký oříšek.
Dokončení: Měkké, ovocnaté, náznak čokolády.
obrázek není k dispoziciGlenfiddich 15letá 40%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Bohaté, čokoládový koláč. Křupavý slad. Lákavě alkoholická.
Tělo: Lehké.
Chuť: Hladká a zakulacená. Čokoláda, krém z vlašských ořechů, moka.
Dokončení: Karamel. Měkké a konejšivé.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Glenfiddich 15letá Solera Reserve:
Měkkost a intenzita vůní a chutí se dosahuje sňatkem v kádi Solera. Je bez dominance některého chuťového profilu. Med je dokonale vyvážen nejvybranějším kořením. Její síla spočívá ve schopnosti téměř bez námahy svádět chuťové pohárky. Je zde jemnost a vybranost chuťových složek, které jsou čisté a pozitivní. Dlouhý konec, dokonale složený.
Glenfiddich 18letá Ancient Reserve:
Byla vyvinuta jako ztělesnění kvality a přepychu. Má vysoký obsah sherry, což zajišťuje, že dubové tóny jsou vyváženy sladkostí tónů sherry. Výsledek je čistě sladová whisky, která je vyjímečně hladká, měkká, s plným tělem a velkého charakteru.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Glenfiddich 18letáGlenfiddich 18letá:
Barva: Sytá, teple zlatá.
Aroma: Klasická Speyside - ovocná, voňavá, s velmi čistým aroma.
Chuť: Mnohovrstevná: jablka, ostré stopy citrusu, ale i hloubka s tmavým ovocem a dubem.
Dokončení: Elegantní a dobře definované.
Glenfiddich 30letáGlenfiddich 30letá:
Barva: Tmavá a lákavá.
Aroma: Zpočátku svěží a ovocné, kořeněné s náznakem sherry.
Chuť: Střední tělo, ale zcela naplňující ústa, tropické ovoce, medm koření a čerstvé ovoce, následované temnějšími tóny.
Dokončení: Objevuje se vše výše zmíněné stopy dubu a lehký dotek kouře v rozumném měřítku.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glenfiddich 12letá 40%Glenfiddich 12letá 40%:
Jemná whisky vhodná jako aperitiv s příchutí sladu a trávy a se sladkými tóny vanilky. Velmi hladivá.
Glenfiddich 15letá Solera Reserve 40%Glenfiddich 15letá Solera Reserve 40%:
Po 15 letech v sudech z bílého dubu se dostane k dozrání do španělských sudů, kde získá příchuť čerstvého ovoce a koření.
Glenfiddich 18letá Solera Reserve 40%Glenfiddich 18letá Solera Reserve 40%:
Velký krok vzhůru od 12leté s příjemně sladkou dubovou příchutí a tóny zralého tropického ovoce a sherry.
Glenfiddich 21letá Caribbean Rum Cask 40%Glenfiddich 21letá Caribbean Rum Cask 40%:
Bohatá sladová whisky s příchutí karamelu, nanánů, koření, čokolády a pomeranče.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Glenfiddich 12letá Caoran Reserve 40%Glenfiddich 12letá Caoran Reserve 40%:
Barva zlatá. Kouřové aroma pochází z toho, že se k dodatečnému dozrávání používají sudy z Islay, které dříve obsahovaly zakouřenou whisky. Vedle lehkého zakouření obsahuje také velmi sladké aroma s pomeranči a sherry. V chuti působí velice plně a ovocně, s lehkým nádechem rašelinného zakouření. V dozvuku je krémová s lehkým zakouřením.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Glenfiddich 12letá 40%Glenfiddich 12letá 40%:
Aroma: Velmi svěží a ovocné, s nádechem hrušky a stopou sladu.
Chuť: Vyvážená, sladká a ovocná, s decentními dubovými tóny, kromě nich je v ní cítit i smetana a slad.
Dokončení: Dlouhé, měkké, aromatické a uklidňující.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Recenze na Officer's lounge

Recenze na webu O whisky & O svobodě:

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Glenfiddich 30 let

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2021: 24 december Glenfiddich 23yo

Adventní kalendář 2020: 22 December - Glenfiddich 15yo

Svet Whisky SK

Glenfiddich 12 whisky pre začiatočníkov! História a degustácia.

Glenfiddich najpredávanejšia Single Malt whisky na svete! (Glenfiddich 14 years old Rich Oak a Glenfiddich 15 years old distillery edition.)

Whisky posezení s Netharem:

Glenfiddich 15y Solera Reserve

Glenfiddich 12y Caoran Reserve

Glenfiddich 14y Rich Oak

Recenze na whisky.nethar.cz:

Glenfiddich 12 yo

Glenfiddich 12 yo Caoran Reserve

Glenfiddich 12 yo Special Reserve

Glenfiddich 14 yo Rich Oak

Glenfiddich 14 yo Our Bourbon Barrel Reserve

Glenfiddich 15 yo Destillery Edition

Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%

Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 43%

Glenfiddich 18 yo

Glenfiddich 18 yo Ancient Reserve 43%

Glenfiddich 18 yo Small Batch Reserve

Glenfiddich 19 yo Age of Discovery Bourbon

Glenfiddich 19 yo Age of Discovery Madeira

Glenfiddich 19 yo Age of Discovery Red Wine

Glenfiddich 21 yo Gran Reserva

Glenfiddich 21 yo Reserva Rum Cask Finish

Glenfiddich 23 yo Grand Cru

Glenfiddich 26 yo Excellence

Glenfiddich 26 yo Grande Couronne

Glenfiddich 30 yo

Glenfiddich Experimental Series 21 yo Winter Storm Batch 2

Glenfiddich Experimental Series Fire & Cane

Glenfiddich Experimental Series IPA Cask

Glenfiddich Experimental Series Orchard Experiment

Glenfiddich Experimental Series Project XX

Glenfiddich Malt Master's Edition

Glenfiddich Reserve Cask

Glenfiddich Select Cask

Glenfiddich Vintage Cask

Glenfiddich Snow Phoenix

Glenfiddich The Original

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Glenfiddich Special Old Reserve (bez udání stáří) 40%Glenfiddich 18-ti letá (detail)Glenfiddich Wedgwood Decanter 21 letá (detail)Etiketa Glenfiddich 50-ti letáEtiketa Glenfiddich Vintage Reserve 1963 35-ti letá 47,6%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.01.2023