značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

výslovnost  tisk textu

MACALLAN

Palírnu Macallan založil v roce 1824 Alexander Reid. Do roku 1892 byla známá jako Easter Elchies, podle lokality. V tomto roce ji koupil Roderick Kemp, značně rozšířil a změnil jméno na Macallan. Pojmenována byla podle kostela, který kdysi stával na místě palírny. Od roku 1996 vlastní palírnu Highland Distillers. Palírna hrdě používá název včetně určitého členu - The Macallan. Palírna prožívala silnou expanzi, v roce 1950 bylo v palírně 6 destilačních kotlů, v roce 1966 byl přistaven další provoz a v roce 1975 bylo v palírně již 21 destilačních kotlů. Vodu bere palírna z Ringorm Burn.

Říká se, že palírna prošla tolika přestavbami, že nepatří mezi vzhledově hezké. Říká se také, že právě z tohoto důvodu je na krabici kresba staré kancelářské budovy Easter Elchies House. Uvnitř ovšem palírna vypadá klasicky. Destilační kotle v první budově patřím k těm menším ve Skotsku. Menší jsou prý už jen v palírně Edradour.

Palírna MacallanPalírna Macallan - budova s destilačními kotlyPalírna Macallan - budova s destilačními kotlyPalírna MacallanStará kancelářská budova Easter Elchies House zobrazená na krabici od whisky

Důležitou součástí této whisky je již ječmen, ze kterého se připravuje slad. Do roku 1994 palírna používala jen odrůdu Golden Promise, nyní tvoří jen asi 30% každého nálevu. Odrůda Golden Promise se těžce shání, protože není nijak zvlášť úrodná. Ani výtěžnostu lihu není nijak zajímavá, ale v palírně nejvíce hodnotí jeho lahodné příchutě. Palírna úspěch své whisky hlavně přičítá používání tradičních velmi malých baňatých destilačních kotlů a také tomu, že všechny produkty zrají v sudech po sherry. Destilační kotle jsou vyhřívané plynovými hořáky. Používání přímého ohně karamelizuje slad, což parní ohřev nedokáže. Od roku 1966 zraje whisky vybraná pro stáčení čisté sladové v sudech po sherry oloroso Jerez. Znalci praví, že tím se stala Macallan ztělesněním elegance. Někdy se říká - jakoby by byla vyrobena ze sametu a hedvábí. Kritici zase říkají, že pokud někdo zatouží po nápoji stejné chuti, může si nalít sherry.

V palírně Macallan - rmutovací káďV palírně Macallan - nové kvasné káděV palírně Macallan - destilační kotleV palírně Macallan - sběrné místo whisky

Macallan jsou vysoce hodnocené whisky, jako whisky vysoké kvality, těžké a hladké, mají plnou a bohatou chuť. V aroma jsou znát stopy po ovoci, vanilce a karamelu. Používají se jako "top dressing" do velmi kvalitních blended, např. Cutty Sark, Chivas, Bell´s, Famous Grouse či Black & White.

Typy

Standardně se v palírně produkuje whisky Macallan jako 10-ti, 12-ti, 18-ti, 25-ti a 30-ti letá. Vzácně se také vyrábí jako 60-ti letá. Pro italský trh je určená 7-mi letá (Jim Murray ji hodnotí jako ještě nemotornou čerstvě narozenou žirafu a její příchutě na patře nevyznívají ve správném poměru), pro francouzský 8-mi letá, pro japonský nazvaná Distiller´s Choice - bez udání stáří a pro americký trh 15-ti letá destilovaná v roce 1984 a stáčená jako cask strength. Pravidelně bývá každý ročník stáčen jako 18-ti letý o síle 43%. Whisky destilovaná v roce 1966 byla plněna časně, už jako 17-ti letá a samozřejmě byla tak i na láhvi značená. Vedle standardního plnění jsou na trhu různé speciality.

Macallan 10-ti letáMacallan 12-ti letáMacallan 18-ti letá 1984Macallan 25-ti letá Anniversary MaltMacallan 30-ti letá Sherry OakMacallan 50-ti letá Anniversary Malt


Macallan - ročníková plněníMezi nejzajímavější speciality patří Macallan 1874, což je replika láhve z roku 1874. Láhev byla vylovena z vraku lodi v roce 1995 a byla vyrobena whisky, která by se této vylovené podobat. Tato whisky měla průměrné stáří těsně pod 18 let, ale bylo v nich alespoň trochu whisky se stářím 26 let. Klíčovým prvkem byla whisky zrající v sudech po sherry fino. Vedle této nejznámější repliky se ještě vyrábí Replika 1841 a 1861.
Macallan sada Vintage TravelMacallan 1841 ReplicaMacallan 1861 Replica 42,7%Macallan 1874 Replica
Macallan - ročníková plněníDalšími specialitami jsou např. 8-mi letá Macallan "As We Get It", Macallan Elegancia destilovaná v roce 1990 a stáčená v roce 2002, 10-ti letá Macallan 100 Proof (57%), 18-ti letá Macallan Gran Reserva, která zraje v sudech po sherry, Macallan Private Eye 1961 - připomínající 35. výročí satirického časopisu Private Eye, především stáčená jako 12-ti letá, ale byla i stočen sud s 35-ti letou, Macallan Royal Marriage ročníky 1948 a 1961, 25-ti letá Macallan Anniversary Malt, 37-mi letá Macallan 1940, Macallan Select Reserve 1946 a 1948 a 50-ti letá Macallan Millennium 1949 stáčená do křišťálových karaf s měděným označením zhotoveným z odstaveného destilačního přístroje. Zajímavým produktem je Macallan Vintage Travel ve čtyřech variantách - Twenties, Thirties, Forties a Fifties. Jsou vyrobeny tak, aby nesly charakter určité doby, Twenties - dvacátá léta 20. století (1920-1929), Thirties - třicátá léta, Forthies - čtyřicátá léta a Fifties - padesátá léta. Mezi další zajímavosti patří např. Macallan Special Reserve, Macallan Screw Cap (15-ti leté) či Macallan Stopper Cork (18-ti leté) nebo jako cask strenght stáčené Macallan Exceptional označené čísly I až IV (ve velmi malém množství, pravděpodobně každá série pouze z jediného sudu).
Macallan 1946 Select ReserveMacallan 1948 Select ReserveMacallan 1926 60-ti letáMacallan 1951Macallan 1953Macallan 1961 54,1% (jedna z 379 lahví)

Palírna stáčí jednotlivé ročníky, které jsou označovány jako The Macallan Vintage. Jsou nabízeny například na webových stránkách palírny Macallan. Některé ročníky byly také stáčeny nezávislými stáčírnami pod různými názvy. Nezávislé stáčírny většinou nepoužívají označení "The Macallan", ale většinou označení původu (např. "from Macallan"). Firma Gordon & MacPhail stáčí Speymalt from Macallan.
Od roku 2001 dodává palírna pro House of Commons 10-ti letou single malt whisky pod názvem Speaker Martin´s.

Na aukcích se objevují ročníky, které si běžný člověk dokáže jen stěží představit. Například 31 letá Rare Speyside Malt z roku 1879 plněná společností Roderick Kemp, Old Highland 1886 plněno John McWilliam, Macallan-Glenlivet Choice Liqueur Scotch Whisky 1981 plněno J. Leslie, 19-ti letá Rare Speyside Malt 1892 od Roderick Kemp. Od Roderick Kemp ročníky 1887 (24 letá), 1894 (17-ti letá). Z dvacátého století například ročníky 1911, 1919, 1922 a 1927, které byly plněny pro společnost T. Macfarland.

Macallan Gordon & MacPhail Speymalt from Macallan 1966 40%Macallan Signatory Vinatge 4.6.1968/8.12.1998 57,1%Macallan Scott´s Selection 1979Macallan 18-ti letá Wilson & Morgan Barrel SelectionMacallan As We Get It

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Macallan 10letá Sherry Oak Cask 40%Macallan 10letá Sherry Oak Cask 40%:
(lahvováno okolo roku 2000 - L0435AL10 19:06 11:36 - etiketa cca v letech 1999-2004)
Příjemné sladké aroma, je v něm hodně sherry, sladké ovoce, čokoláda, hodně plné, hladivé (jako když vás ale pohladí něco velkého), bez rušivých elementů, možná trochu dřevo. Sherry hodně převažuje, ale celkem vyvážené, jen hodně do sherry. V chuti je to takové silnější sherry, s trochou obilí a čokolády. Dokončení středně dlouhé, sladké, ovocné, čokoládové.
Celkově je to velmi příjemné pití, krásně odladěné, vyvážené. Má svoji noblesu. Úplně se vidím jak sedím v hlubokém starém křesle u velkého krbu popíjím tuhle whisky. Je to velmi příjemná pohodovka, jenže v sobě nemá nic, co by mi ji v hlavě hned připomnělo, když ji uvidím v baru. Neměl bych to ale s těmi nároky přehánět, je to základní 10letá whisky a v tomto ohledu je fakt dobrá.

Sedím zabořený v křesle, dívám se do hořícího ohně v krbu a sálem připluje Lady. Krásná, svoji krásu nese s noblesou. Přítmí sálu a plápolající oheň důmyslně odhaluje a zároveň skrývá křivky jejího těla. Přisedne ke křeslu a člověk ucítí její decentí vůni. S lehkým úsměvem si půjčí sklenku a napije se z ní. Když odchází, tak její pohled říká vše - kam jde a vyzývá k následování. A dále už to jako správný gentleman popisovat nebudu. (31.3.2020)

Macallan 10letá Sherry Oak Cask 40%Hned po nalití do skleničky se okolo rozvanula krásná omamná vůně. Když přivoním, utápím se její vůni - krásné sherry, sladkost zralého až přezrálého ovoce, čokoláda. Plné, mohutné, které vás hladivě obejme. Hodně sherry, ale vše krásně vyvážené. Si tu učichávám a spokojeně vrním (to fakt existuje, jen to málo lidí vidělo naživo :). V chuti se zhmotňuje aroma, sherry, čokoláda, ovoce, hladivé obilí, vzadu na patře lehce sherryově štípe, taková lehká hořkost dřeva nasáklého sherry, ale spíše to doplňuje rozměr chutí, než aby to vadilo či rušilo. Nechávám jí převovalovat v ústech a chuťové buňky nastřídačku uchcávají blahem a mají chuťový orgasmus. Fakt se mi hodně líbí. Věděl jsem, že je dobrá, ale realita předčila očekávání a vzpomínku. V dokončení opět sherry, ovoce, čokoláda. Doznívá mi vzpomínka v puse docela dlouho. Byť ten popis celkově nevypadá moc bohatý, tak tady hodně dělá ta sherry komplexnost a celková vyváženost té whisky.

Je to krásná mladá ženská, ty oči, ve kterých se utopíte a které vám slibují všechno, ten úsměv skrývající tajemství, naděje a přísliby. Ta fantazie, kterou to probouzí. - Někdy je to tak krásné milování, trochu strachování, někdy nemám stání, dál ten příběh znáte, dál jej prožíváte, prý se tomu říká láska.
Užijte si klip nejen ušima, ale i očima, ty oči, ten úsměv, tu mimiku. (5.3.2023)


Macallan 10letá Cask Strength 58,6%Macallan 10letá Cask Strength 58,6%:
Stručné poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Zprvu je cítit síla cask strength, po chvíli se odkryje příjemná klasika Macallanu. Klasický dobrý kvalitní Macallan. (26.9.2006)
Macallan 12letá Fine Oak Cask 40%Macallan 12letá Fine Oak Cask 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma lehké ovoce, dub, chuť hlavně ovocná, jemná, lehce koření, dokončení lehké, ovocné, sladké, celkově dobrý Macallan, ale žádný zázrak mezi nimi, dobrá, ale spíše zapomenutelná, až moc jemná. (13.12.2006)
Macallan 12letá Elegancia 40%Macallan 12letá Elegancia 40%:
Poznámky z ochutnávek v letech 2005 a 2006:
Aroma typické whiskové, sladové, chuť sladová chuť, prostě dobrá klasická whisky, celkově kvalitní dobrá whisky, ale nenašel jsem v ní nic, proč bych se k ní měl vracet. (25.10.2005)
Aroma sladové aroma, droždí?, vanilka, chuť sladká, lehce kořeněná, vanilka, dokončení,příjmné, dlouho doznívá na patře, celkově dobrá whisky, tentokrát mi chutnala víc než minule, je to dobrá whisky, ale moc mě neoslovila. (8.2.2006)
Macallan 18letá Fine Oak Cask 43%Macallan 18letá Fine Oak Cask 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma lehce ovoce, lehké květiny, lehce ořech, lehce dřevo, lehce karamel, chuť kořenitá ostrost, pepřovitost, chuť spíše neodpovídá aroma, dokončení lehká pepřovitost, lehce ovoce, celkově dobrý Macallan, ale už jsem pil lepší macallany, výrazná zpočátku, ale spíše jednoduchá. (13.12.2006)
Macallan 18letá 1983Macallan 18letá 1983:
Poznámky z ochutnávek v roce 2005:
Barva tmavá, aroma jemné, chuť výrazná sherry, příjemná, lehce kouřová, lehce sladká, dokončení ucelené, dlouhé, příjemné, celkově to bylo velmi příjemné pití. (11.4.2005)
Aroma jemné, chuť sherry, lehce sladká, malinká ostrost, dokončení dlouhé, příjmené. Neodpustil jsem si ji znovu, protože tímhle jsem si Macallan zamiloval. Jenže to je jak, když se zamilujete sice do krásné ženy, na kterou ale finančně nemáte. I tak to stálo za to. Prostě skvělá whisky. (21.11.2005)

U této whisky pro mne přestal být Promise Gold pouze jméno ječmene, který se dříve používal pro výrobu whisky. Tady dostal chuť i vůni a dočkal se určitého zbožnění. Tohle prostě byl skvělý kousek a je škoda, že Macallan postupně Promise Gold opustil (minimálně z pohledu většinově dostupné produkce).

Macallan 25letá Fine Oak Cask 43%Macallan 25letá Fine Oak Cask 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma příjemné ovoce, lehce ořech, lehce dřevo, v pozadí vanilka, chuť příjemně komplexní Macallan, lahodná a zaoblená chuť, bez výrazných tónů, lehce ovoce, dokončení příjemný dozvuk nesoucí se v duchu chuti, celkově příjemný, dobrý a komplexní Macallan, tak jak ho mám rád. (13.12.2006)
Macallan Twenties 40%Macallan Twenties 40% (A Re-Creation of 1920's Style Macallan):
Poznámky z ochutnávek v letech 2006 a 2010:
Aroma sladké, sladové, medové, lehce kořenité, lehce karamel, chuť sladká, sladově medová, lehké dřevo v chuti, dokončení smetanové, dlouhé, chvějivé, celkově výtečná whisky, příjemně zaoblená, lehká, z dekád nejméně výrazná. (19.4.2006)
Aroma sladké, medové, lehké dřevo, lehká kořenitost, chuť sladká, medová, sladová, lehké dřevo v pozadí, dokončení sladké, dlouhé, celkově velmi příjmený, vyvážený Macallan staršího typu. (29.3.2010)
Macallan Thirties 40%Macallan Thirties 40% (A Re-Creation of 1930's Style Macallan):
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma lehce sladké, lehce rašelina, chuť příjemně kořenitá, lehce rašelina, stále přítomná sladová sladkost, dokončení lehce peprné, celkově výtečná whisky, z dekád asi nejvýraznější. (19.4.2006)
Macallan Forties 40%Macallan Forties 40% (A Re-Creation of 1940's Style Macallan):
Poznámky z ochutnávek v letech 2006 a 2007:
Aroma sladové sladké, trávové, lehce rašelina, chuť velmi příjemně hebká, trávová, lehce kořenitá, lehce rašelina, dokončení příjemné, lehce kořenité, celkově výtečná whisky, hebká. (19.4.2006)
Aroma sladová sladkost, trochu tráva, lehká rašelina, chuť lehká kořenitost, hebká, lehká rašelina, dokončení lehce kořenité, příjemné, celkově dobrá klasika, příjemná vzpomínka na starý Macallan s Promise Goldem. (21.5.2007)
Macallan Fifties 40%Macallan Fifties 40% (A Re-Creation of 1950's Style Macallan):
Poznámky z ochutnávek v letech 2006 a 2010:
Aroma příjemné dřevo, droždí?, chuť hebká, jakoby objemově velká, celkově dobrá chuť, zaoblená, bez převažující rušivé chuti, dokončení pomalu do ztracena, celkově výtečná whisky, celkově zaoblená, z dekád mě zaujala nejvíc. (19.4.2006)
Aroma jemné, skoro slabé, sladké, droždí, chuť zaoblená, nemá výraznou a vyčnívající chuť, ale celkově velmi dobrá, lehce sladká, lehké dřevo v závěru, dokončení pomalu do ztracena, celkově výtěčná, zaoblená, zakulacená, komplexní whisky, mistrovsky vyvážené dílo bez vyčnívající chuti a velmi dobré. (29.3.2010)
Série Macallan Decade je cesta do minulosti. Jednotlivé whisky byly vyrobeny tak, aby odpovídaly době na kterou se odkazují. A tak můžeme ochutnat jak tehdy Macallan chutnal. Byl to opravdu zajímavý výlet a všechny Macallany byly skvělé. Moje pořadí na ochutnávce v roce 2006 bylo: 50, 40, 30, 20. Když se znovu u některých naskytla příležitost je znovu ochutnat, tak jsem ji rád využil. Bohužel mám strach, že takové možnosti už znovu nepřijdou.
Macallan Rare Cask 43%Macallan Rare Cask 43%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma bylo silné, hutné, hořká čokoláda, dřevo, ovoce, sherry?, krásně komplexně zabalená, hutná, hladící, příjemná. Dala se krásně čuchat. Chuť lahodná, jemný smetanový nástup, komplexní, rozvíjí kombinaci chutí sherry, ovoce, lehké čokolády. Celkově dobře komlexní, nic vyčuhujícího, nic výrazného, ale také nic jednotlivě zapamtovatelného. Dokončení dlouhé, doznívající, hořká čokoláda. Dobrá whisky, velmi povedená komplexní, vyzrálá, dospělá.
Krásná elegantní zralá ženská, být v její přítomnosti je pro člověka čest. (2.11.2019-WLP2019)
Macallan 1851 Inspiration 41,3%Macallan 1851 Inspiration 41,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma převažují povidla, trochu karamel, trochu sladkost, chuť v chuti hodně lehká rašelina mísící se s lehkou sladkostí, i možná nádech toho Promise Goldu, v dokončení krásné dlouhé doznívání, celkově dobrá whisky, z hlediska Macallanu je to taková kombinace mezi Replikou a whisky z doby Promise Goldu. (19.11.2007)
Macallan 1876 Replica 40,6%Macallan 1876 Replica 40,6%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma lehce rašelina a kouř, lehce skořice a citrusy, aroma moc neodpovídá Macallanu, chuť komplexní, trochu kouřovitosti, ovocnost, lehce kořenitost, dokončení lehce kořenité, pozvolné, celkově velmi dobrá a zajímavá whisky, neodpovídá klasickému Macallanu, takový výlet do minulosti - tekutý stroj času. (13.12.2006)
Speymalt from Macallan Distillery 1991/2000 Gordon & MacPhail 40%Speymalt from Macallan Distillery 1991/2000 Gordon & MacPhail 40%:
Aroma příjemně sladce sladové, obilné, lehká hořká čokoláda, hutnější pomerančová kůra, celkově trochu těžší. Chuť celkem vybalancovaná, bez výraznějších tónů a charakterů. Trocha dřeva, karamelu, sladkosti sladu a ovoce, lehké sherry, oříšky, lehká oříšková štiplavost. Dokončení střední, trochu oříšků, trocha sladkého ovoce, ale nijak moc výrazné. Celkově je to příjemně pitelné, ale nepřipadá mi ničím moc zajímavá, taková v klidu pitelná whisky. Spíše podzimní, nemá tu lehkost letní whisky. Hřejivá, hladivá na duši.
Speymalt from Macallan Distillery 1991/2000 Gordon & MacPhail 40%Je to taková hezká hosteska z festivalu. Dobře se na ní dívá, když se usmívá. Jen fajn, když vám nabídne něco k pití, přidá úsměv a při odchodu se hezky zhoupne. A když se na vás úsměv nedostane, tak se taky nic neděje, protože jsou tu i jiné. A protože je to správná hosteska, tak se na vás ten úsměv dostane. Pohladí to, potěší, ale druhý den si již nevybavíte. Když budete vyprávět, co bylo na festivalu, tak ji zmíníte jako hezkou hostesku, protože dojem zůstal dobrý, ale přesnější vzpomínky vymizely. (1.4.2020)

Hodnotit Macallan vůbec není jednoduché. Je to jméno, které budí respekt. Jejich whisky je bezesporu perfektně udělaná. Mají velkou historii a tak můžeme i v dnešní době ochutnat repliky whisky z 19.století, dají se ochutnat whisky z osmdesátých let 20.století, byla tu třeba Macallan Decade s "replikama" z 20., 30., 40. a 50. let. A samozřejmě nebyly tyto whisky vždy stejné. A to je ten problém. Co jsem ochutnal whisky z osmdesátých let a sérii Macallan Decade, které jsou z doby, kdy k výrobě whisky používali hlavně ječmen odrůdy Golden Promise, tak si některé jejich whisky člověk oblíbil. A pamět hodně klame. A tak jsou ty whisky ve vzpomínkách každý rok lepší a lepší a u nových má člověk očekávání větší a větší. I když se snažím vyhýbat se očekávání a hodnotit nalitou whisky ve skleničce, tak v případě Macallanu si prostě vždy vzpomenu na tamty. I z mého pohledu nezajímavý Macallan byl stále dobrý Macallan, ale neubráním se pocitu, že uměli udělat ještě lepší whisky.
Není někdy škoda, že když poznáme to lepší, tak se nám přestane tolik líbit, to co pro nás bylo do teď to dobré? Není, vždy chceme poznat to nejlepší. Jen si nesmíme potom přestat vážit toho dobrého, co je běžnější.

Macallan 15letá Fine Oak 43%Macallan 15letá Fine Oak 43%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma mě tedy zprvu nenadchlo, působilo na mě lehce zatuchle. Potřebuje více vydýchat. Vůně je jemná. Začne se mi projevovat med, sladkost, skořice, leštěné dřevo, jablečné máslové sušenky. Chvílema se mi tam vrací ta úvodní zatuchlost. První dojem z aroma mě nenadchl, pak se krásně vydýchala a postupně ukazovala různé vůně a začne být příjemná a bohatá. V chuti se mi napřed ukázala čokoláda, květinová ovocnost, med, vanilka, banány, znova medová vlna květin a ovoce. V dokončení doznívají medové chutě a čokoláda. V aroma mě moc nenadchla, ta zatuchlost mě tam vyloženě rušila, v chuti je ovšem hezky komplexní, příjemná a dobře pitelná. Ale celkově mě nenadchla natolik, abych využil tehdy možnosti koupit láhev za lepší cenu. (25.5.2021)
Macallan Classic Cut 2020 55%Macallan Classic Cut 2020 55%
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2022:
V aroma na mě vykoukla sladkost mléčné čokolády (kontrola, žádná mi ta nespadla). Sladkost mléčné čokolády, v pozadí bylinková mléčná čokoláda, decentní sherry, které to vše rámuje, je všudypřítomné, ale současně se drží v pozadí, těžká sladkost ovoce se dřevem. Voní sladce a mlsavě a krásně komplexně. V chuti jemná, smetanově hladivá, příjemné dámské pohlazení mléčnou čokoládou, nádech exotického ovoce, pomerančů, ovocná sladkost, oříšky, takový vymazlený zákusek, kde si člověk spíše užívá jak to působí komplet, než jednotlivé složky. V dokončení se mi ukazuje mátová čokoláda, doznívají oříšky a lehká ovocnost.
Líbila se mi, hodně. U mě tehdy v královně sherry dostala první místo, líbila se mi svou celkovou komplexností a tím, že se odlišovala mléčnou čokoládou. Není to sherry bomba, co vás praští, je to jemné sherry, co vás pohladí. A já mám raději pohlazení, než ránu. :)

Fakt příjemná lehce čokoládová holčina, no spíš dáma. Není to žádné nevycválané tele, ani žádná supermodelka, ale velmi příjemná čokoládová dáma. Postupně si jemně odkládat vrsty a ochutnávat každý kousek, nechat se hýčkat, hladit a dotýkat. (30.10.2022)

Martin Suchý

- odposlechnuto na FB:

Současná palírenská plnění Macallanu si moc nekupuji. Ne snad že bych si myslel o kvalitách whisky z této palírny něco špatného, to ani omylem. Ale ceny mi připadají jednoduše neúměrné obsahu. Pro svou 650. whisky ohodnocenou na Whiskybase jsem si ale vybral pecku právě od Macallanu a rád se pochlubím o co šlo a proč je to tak zajímavý panák.

Společnost J.G. Thomson & Co. Ltd. v 80. letech vydala několik lahví s označením As We Get It – zpravidla se jednalo o single casky v sudové síle. V některých případech bylo přiznáno, která palírna za tou konkrétní whisky stojí a tak existuje dokonce několik verzí Macallanů pod tímto označení a se zmíněnými specifikacemi. A v tom je ten fór – starý Macallan v sudové síle z jednoho sudu je totiž něco, co jen tak neseženete, nebylo to totiž v 80. letech vůbec běžné. Navíc Macallan před rokem 2004 (nástup Fine Oak) byl synonymem pro perfektní sherry sudy a vynikající kvalitu.

Jak už jsem naznačil, tak mi i Macallan z roku 2022 chutná, ale kdo měl možnost porovnání, tak ví, že starý Mac je přeci jen něco trochu jiného.

Na nose je to čistá radost – mísí se intenzita a bohatost s harmonií a klidem šťavnatého, plně ovocného a velmi vybalancovaného sherry sudu. Tady se nic nešidilo. I přes sudovou sílu ale není ani známka rušivosti, agresivity. Do toho trochu kovovost, kůže, ale hlavně je to svěží ovocnost. Toto bych čichal celý den.

Chuť je tak plná, hutná, olejnatá. Nevím, jestli mi budete rozumět, ale mám pocit, jako bych v ústech měl dvojnásobné množství whisky, než mám. Je to čisté oloroso, ale v té old school podobě, která se dnes vidí jen zřídka. Žádná trpkost, bohaté peckovité ovoce, mléčná čokoláda, kakao. A hlavně obrovská hloubka, elegance a balanc. Velká radost.

Závěr je dlouhý, hřejivý, sladký, plný. Hodně čokolády a hodně sladkého ovoce.

91/100

Oproti aktuální tvorbě má tato whisky po všech stránkách navrch. Není to úplně něco jiného, je tak sherry pecka je bohatší, plnější a silnější. A zážitek je tedy mnohem více intenzivní.

Kdo bude mít možnost staré Macallany ochutnat, tak vřele doporučuji už proto, abyste pochopili, že tato palírna vážně není jen marketing a hype, ale především precizní práce se sudy a vynikající whisky. Bohužel si člověk musí připlatit. Tahle konkrétní láhev vyjde v aukcích na nějakých 650 Eur.

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Macallan 7letá 40%Macallan 7letá 40%:
Barva: zářivě jantarová.
Aroma: sherry, se suchou sladovostí v pozadí.
Tělo: střední až plné.
Chuť: ořechová a nasládlá, následně se vyvíjí máslový slad a ovoce.
Dokončení: uspokojivé, sherry, sladové, lehký digestiv.
Známka: 81
Macallan Distiller´s ChoiceMacallan Distiller´s Choice 40%:
Barva: bronzová, bledší než většina Macallan.
Aroma: výrazně voňavé.
Tělo: střední, velmi jemné.
Chuť: lehce máslová a sladová, živé, mladistvé příchutě, důraz spíše na klasickou květinovou Speyside než na sherry.
Dokončení: zvýrazňuje suchost Macallan.
Známka: 81
Macallan 10letáMacallan 10letá 40%:
Barva: jantarová.
Aroma: sherry a máslové, medové, sladový charakter, mnoho vyzrálosti a hloubky, dokonce i v tomto mladém věku.
Tělo: plné, bez sirupovosti.
Chuť: mnoho sherry bez bohatosti, mnoho sladu, nasládlá.
Dokončení: uspokojivé, sladové, zázvorové, přechod do suchosti, s náznakem kouře.
Známka: 87
Macallan 10letá 100 Proof 57%Macallan 10letá 100 Proof 57%:
Barva: jantarová, okrově sytější.
Aroma: ještě sherry, ale sušší, měkký nádech alkoholu.
Tělo: plné.
Chuť: náznak sherry, velmi čistá vyzrálá, ovocná, intenzivní, silná.
Dokončení: sherry, kouř, alkohol.
Známka: 89
Macallan 12letáMacallan 12letá 43%:
Barva: jantarová.
Aroma: sherry, med, tóny květin.
Tělo: plné, jemné.
Chuť: první tóny kvetoucího rybízu, celkově výraznější.
Dokončení: slabě vyzrálejší.
Známka: 91
Macallan 15letáMacallan 15letá 43%:
Barva: středně jantarová.
Aroma: med, výrazně ovocná.
Tělo: plné, velmi jemné.
Chuť: karamelová, jemně ovocná a kořeněná, tóny rašeliny, trochu ji chybí rozměr.
Dokončení: trávové, slabě rašelinové.
Známka: 92
Macallan 25letá Anniversary MaltMacallan 25letá Anniversary Malt 43%:
Barva: sytě jantarově červená.
Aroma: rozhodná sladkost překrývající charakter.
Tělo: plné, pevné, vyzrálé.
Chuť: kouřová, velmi zvyšuje ucelenost.
Dokončení: suché, ucelené, velmi dlouhé.
Známka: 95
Macallan 18letá 1963 43%:
lámavá oranžová barva, lehce dubové aroma, chuť lehká, sladká a sherry, s cedrovým dokončením.
Známka: 94
Macallan 18letá 1964 43%:
středně oranžová barva, dobrá vyváženost rašeliny a sladu v aroma, lehce ovocná chuť, uprostřed upadá, s ořechovou slakostí sherry v dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1965 43%:
žlutohnědě červená, aroma sherry a ořechu, anýz, lékořice, kořeněné a olejové dokončení.
Známka: 94
Macallan 17letá 1966 43%:
žlutohnědá barva, rašelinové a kořeněné aroma, olejová, ořechová, jemná, velmi slabounce rašelina v dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1967 43%:
žlutohnědá barva, kořeněné, téměř mátové aroma, chuť velmi jemná, charakter máslového sladu, dokončení melounové s trávovou rašelinou.
Známka: 94
Macallan 18letá 1968 43%:
meruňková barva, fondánové a ořechové aroma, lehká na jazyku, slabě sirupová, karamelová, jemně kořeněné dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1969 43%:
jantarová, ale plnější než obyčejně, aroma rašelina a slad, chuť ořechová, nasládlá, sirupová, trochu rašeliny v dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1970 43%:
sytě jantarově červená, agresívní aroma sherry, výrazně ucelená, dlouhé vanilkově dubové dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1971 43%:
třpytivá oranžová, měkké lahodné aroma, olejová, parfémová, sladkost sherry.
Známka: 94
Macallan 18letá 1972 43%:
sytě pomerančová, aroma dubové a rašelinové, chuť velmi jemná, vynikající vyváženost mezi rašelinou a siropovým sladem, v dokončení vysychá.
Známka: 94
Macallan 18letá 1973 43%:
zářivý jantar, aroma velmi parfémované, velmi plné příchutě, štavnatý dub a vanilková kořeněnost v pomalém dlouhém dokončení.
Známka: 94
Macallan 18letá 1974 43%:
načervenalý nádech, krásně vyvážená rašelina a slad v aroma, chuť sladová, sladkost s nádechem sherry přechází do esterové a parfémové, dokončení sladké a kořenené.
Známka: 94
Macallan 18letá 1975 43%:
oranžovější barva, aroma kořeněná citronela a rašelina, čerstvý šťavnatý calvados a kvetoucí rybíz v chuti, dokončení svěží a dubové.
Známka: 94
Macallan 18letá 1976 43%:
zářivě oranžová barva, rašelinové a kouřové aroma, pevná a jemná, živá chuť trávy, rašeliny a dubu.
Známka: 94
Macallan 18letá 1977 43%:
tmavší a červenější, aroma sherry a zdrženlivé ovoce, charakter máslového sladu, sladší, dokončení více sherry.
Známka: 94
Macallan 18letá 1978 43%:
jednolitá oranžově jantarová barva, velký buket s trochou rašeliny, střední až plné, měkké tělo, krásně vyzrálá a ucelená, s ořechově sladkým charakterem sherry, pevné, jemné, suché a hřejivé dokončení.
Známka: 94
Macallan Gran Reserva 18letáMacallan Gran Reserva 18letá 1979/1997 40%:
Barva: výrazně kaštanová.
Aroma: zpočátku bohaté sherry, potom sladové ořechové, rozinka, datle, nakonec květinové.
Tělo: velké, olejové.
Chuť: velmi suchá, marmeláda z hrubě nakrájeného trpkého pomeranče a zázvoru na dobře propečeném toastu, potom máslová, sirupová sladovost, přechází do ořechové, sladké sherry, výhradně pro milovníky silně dubivých whisky.
Dokončení: bohatě ovocné, rozinkové, hřejivé.
Známka: 95
Macallan 30letá Sherry OakMacallan 30letá 43%:
Barva: sytě oranžová.
Aroma: voňavé svěží, leštěný dub, kůra čerstvých mandarinek.
Tělo: střední až plné.
Chuť: navzdroy vysokému věku není agresivně dubová, ani nepřevažuje sherry, pevně kombinované příchutě, velmi přitažlivá je její dokonalá zralost, ucelená, jen závan kouře.
Dokončení: suché, hřejivé, uspokojivé, ale rychle se ztrácí.
Známka: 95
Macallan Private EyeMacallan Private Eye 4O%:
Barva: nažloutle červená.
Aroma: velmi živé a agresívní, sladkost s nádechem čerstvé kůže.
Tělo: měkké, jemné.
Chuť: lehce ořechová.
Dokončení: náznak trpkosti.
Známka: 92
Macallan 1874 ReplicaMacallan 1874 Replica:
Barva: oranžová.
Aroma: zázvorový koláč, kmín, semena kmínu.
Tělo: střední, pevné, jemné.
Chuť: suchá, s měkkými tóny pomeranče, koření, anýz, citronela, nejvíce esterový Macallan, lehká rašelina.
Dokončení: silné, suché, jen náznak trpkosti.
Známka: 95
Macallan Vintage Travel TwentiesMacallan Vintage Travel Twenties 40%:
Barva: bledý vlašský ořech.
Aroma: sladké, kořeněné.
Tělo: dosti lehké a řidší.
Chuť: elegantní dubová, leštěný dub.
Dokončení: dub, vyzrálá rašelina, pozdní, ale velmi lehká připomínka kořeněné a medové sladovosti.
Známka: 93
Macallan Vintage Travel ThirtiesMacallan Vintage Travel Thirties 40%:
Barva: bledá meruňka.
Aroma: měkké, ale výrazně rašelinové.
Tělo: lehké, jemné.
Chuť: dobře vyvážená medová sladovost, kořeněné estery a voňavý rašelinový kouř.
Dokončení: dlouhá rašelina, citronela, sladké a kořeněné.
Známka: 95
Macallan Vintage Travel FortiesMacallan Vintage Travel Forties 40%:
Barva: prvosenka.
Aroma: ořechové, trávové, rašelinové.
Tělo: lehké, živé.
Chuť: lehká, květinová, trávová, určitá sladkost, potom rašelina a kouř.
Dokončení: vyjímečně lahodné, ale rozhodně, voňavý rašelinový kouř.
Známka: 94
Macallan Vintage Travel FiftiesMacallan Vintage Travel Fifties 40%:
Barva: tmavý bronz.
Aroma: lehce leštěný dub, parfémové.
Tělo: lehké, ale jemné, tělnaté.
Chuť: dobře vyvážená a vyzrálá, dub, sherry, slad, lehce kořeněná.
Dokončení: sherry a koření, dlouhé, uspokojivé.
Známka: 93
Macallan Millennium 50letáMacallan Millennium 50letá 1949 40%:
Barva: meruňková až oranžová.
Aroma: rašelinové, kouřové, téměř začazené.
Tělo: střední, pevné, kluzké.
Chuť: sladová, melasová, dubová, dub je mohutný, ale nepřevládá, krásně vyvážená, vysloveně luxusní whisky.
Dokončení: jako tvrdý máslový bonbon s kořenovým zázvorem, ochutnávaná jako vzorek ve vývoji.
Macallan 1948Macallan 1948 46,6%:
Barva: staré zlato.
Aroma: nezřetelné sherry (fino?), květinové, listové, rašelinové, dřevité.
Tělo: lehké, ale pevné, jemné.
Chuť: dohromady elegantnější nostalgický styl, jistá sladkost a květinová chuť, ale vynikajícím znakem je překvapivě svěží rašelinově kouřová příchuť, kdysi takto chutnaly velké whisky z oblasti Speyside.
Dokončení: jemné, ale přetrvávající a hřejivé, zanechávající kouřovou vzpomínku.
Známka: 96
Macallan 1946Macallan 1946 40%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: mnohem více esterově ovocné.
Tělo: lehké, jemné, téměř kluzké.
Chuť: pevné, ucelené chutě, květinová, esterová, ale velmi lahodně vyvážená, sladká limeta, citron a pomeranč, pozoruhodně svůdná whisky na svůj věk.
Dokončení: trpký pomeranč, tráva, rašelina, opět dlouze kouřové.
Známka: 95

Stručně některé další:

Macallan 9letá Adelphi 58,2%: s jasnou, bledou oranžovou barvou, výrazným aroma sherry, máslovou sladovostí, ale s poměrně štiplavým dokončením, známka 79
Macallan 1990 Gordon & MacPhail Speymalt from Macallan 40%: zlatá barva, dobře vyváženélehké sherry a rašlina v aroma, velmi lehký, květinový střed a dokončení sherry, známka 80
Macallan 1978 Gordon & MacPhail Speymalt from Macallan 40%: vynikající ročník, je podstatně olejnatější a rašelinový, známka 94
Macallan 1974 Murray McDavid 46%: dobrá jantarová barva, zdrženlivé aroma a chuť, která je však pěkně esterová a kořeněná, s vyváženými příchutěmi, známka 92
Macallan As We Get It verze od J.G. Thomson: plná barva, sherry a následně máslově sladová, ale trochu lihová, známka 84
Macallan 1996 Inverallen: zářivá zlatá barva, sirupové tělo a velmi květinové, parfémové dokončení, známka 84
Macallan 28letá Inverallen 55,7%: zlatá barva, lehký až střední charakter sherry a krásná vyváženost a ucelenost, známka 93
Macallan 28letá 1965 Signatory 55,7%: zářivě zlatá, s rašelinou a parfémem, známka 92
Macallan 30letá Cadenhead 52,6%: velmi bledá, krásně květinová, s náznakem rašeliny, známka 88
Macallan 30letá Cadenhead 54,7%: méně intenzivní barva, rašelinová, smetanová a esterová, známka 90
Etiketa Macallan 10-ti letáEtiketa Macallan 12-ti letáEtiketa Macallan 15-ti letáEtiketa Macallan 25-ti letá Anniversary Malt 1974/2000 43%Etiketa Macallan 30-ti letá Sherry OakEtiketa Macallan 50-ti letá Anniversary Malt

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciMacallan 18letá 43%:
Barva: Mahagonová. Záblesky červené.
Aroma: Sušené ovoce, vánoční koláč, rozinky a hřebíček. Fíky. Náznak kouře. Koncentrovaná s bohatým dubem.
Tělo: Těžké, lehce olejnaté.
Chuť: Pryskyřice, hořká čokoláda, kmín a fíky. Hořká pomerančová kůra.
Dokončení: Suché. Kořeněné. Slad.
obrázek není k dispoziciMacallan 15letá Fine Oak 43%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Aromatická, petrá a elegantní. Šťavnaté ovoce, pomerančová kůra, zralý meloun, mango, truhlík s vanilkou. Horké piliny. Lískový oříšek. Lehký kouř.
Tělo: Bohaté, sladké a olejnaté.
Chuť: Med, oříškový dub, sladké sadové ovoce. Karamel a karamelka, dub, kapradina, slad a tmavá čokoláda.
Dokončení: Velmi pestré ovoce. Štípne vás koření.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Macallan 12letá:
Vždy bohatá, nasládlá, elegantní a ostrá, ale svou superhvězdnou kvalitu má až v osmnácti a pětadvaceti letech.
Macallan 18letá:
V současné době je těchto letech ve své vrcholné formě. Jemná, ostrá, bohatá, hustá a sladká, korunovaná ovocnou příchutí po sherry.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Macallan 10letá Sherry OakMacallan 10letá Sherry Oak:
Barva: Sytá přírodní barva ze stárnutí v sudu po sherry.
Aroma: Bezprostředně sladkost, slad a karamel.
Chuť: Plné tělo, ale lahodná a dobře vyvážená, příklad klasického sekundárního zrání s sherry.
Dokončení: Sladkost s citrusovými tóny, stopy kouře a dubu.
Macallan 18letá Sherry OakMacallan 18letá Sherry Oak:
Barva: Výrazně tmavý mahagon - sytý a hluboký.
Aroma: S čicháním opatrně - je to velmi intenzívní vůně s pozoruhodnými tóny dřeva a kůže.
Chuť: Silný vliv sherry, vinné tóny, něco kouře, vanilkového karamelu s kořeněnými vrstvami připomínajícími tradiční marmeládu a sušené ovoce.
Dokončení: Velmi oblé a konzistentní. Kouřové stopy a tóny klasického koláče.
Macallan 30letá Fine OakMacallan 30letá Fine Oak:
Barva: Nápadně bledší než u jejích protipólů, atraktivní žlutozlatá.
Aroma: Karamel, vanilka, dub a stopy kouře.
Chuť: Vyjímečně komplexní, bohatá a naplňující ústa, černá třešeň. Oživá přidáním vody.
Dokončení: Docela smetanové, hladké a dlouho prodlévající. Vrstvené a rafinované.

v knize Svět whisky hodnotí:

Macallan 10letá Fine Oak 40%Macallan 10letá Fine Oak 40%:
Vliv sherry tu není tak silný jako u standardní 10leté, takže se více projeví svěží, řízný a sladový charakter typický pro tuto palírnu.
Macallan 10letá 40%Macallan 10letá 40%:
Hlavní výrobek Macallan zraje v sudech po sherry. Oblíbená whisky má vůni sušeného ovoce a karamelu s vyváženou a ucelenou příchutí.
Macallan 25letá 43%Macallan 25letá 43%:
Kořeněné citrusové tóny doplňují ovocný charakter whisky vyzrálé v sudech po sherry se slabou příchutí dřevěného kouře.
Macallan 30letá 43%Macallan 30letá 43%:
Vynikající jako digestiv, se sladkou vůní po sherry a kořeněnou příchutí pomerančové kůry, hřebíčku a datlí, která zůstává dlouho na jazyku.
Macallan Gold 40%Macallan Gold 40%:
Voní po meruňkách, broskvích, karamelu a kůži. Středně silné tělo chutná po sladu, vlašských ořechách a koření. Středně dlouhé dokončení má příchuť dubu.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Macallan 12letá Fine Oak 40%Macallan 12letá Fine Oak 40%:
Barva mahagonová. Tato příjemná jemná a lehká malt whisky se velmi dobře hodí jako aperitiv, i když je v aromatu přece jen komplexní a silná. Přesto zůstává měkká a je doplňovaná ovocem a vanilkou. Chuť má kořeněnou, velmi vyváženou a ovocnou. Ukazuje opět sladký slad, doplněný trochou dubu. V dozvuku je středně dlouhá a ke konci se ukazuje stále sladší, což zanechává velmi příjemný dojem.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Macallan 12letá:
Aroma: ovocné, vanilkové, voní po sherry.
Příchuť: citrusová, trochu slaná, s kouřovým nádechem, dlouhý, slabě olejnatý konec.
Macallan 18letá:
Aroma: karamelové, s kouřovým nádechem, ořechové.
Příchuť: velmi jemná, komplexní, vanilková, karamelová, tabáková, ořechová, dlouhý, velmi stupňovaný konec.
Macallan 1874 Replika:
Aroma: pomerančová marmeláda, vanilkové a hořká čokoláda.
Příchuť: težká, čokoládová, pomerančová, melasová, s dlouhým temným koncem.

Dave Broom ve své knize (Světový atlas whisky) hodnotí:

obrázek není k dispoziciMacallan New Make:
Aroma: Čisté. Trocha zeleného ovoce. Poměrně tučné/olejovité, sladové. Lehce sirnaté.
Chuť: Tučná, olejovitá a pokrývající jazyk. Těžká. Zelené olivy. Neůstupná.
Dokončení: Bohaté a dlouhé.
obrázek není k dispoziciMacallan Gold 40%:
Aroma: Hřejivá, kvasná svěžest se mísí s čerstvě upečeným bílým chlebem, mandlovým máslem, senem a vanilkou.
Chuť: Za lehkým, "otevřeným" aroma přichází jádro, hutné, k jazyku lnoucí oleje a známky svěžího citronu společně s cestovními bonbony.
Dokončení: Suché a sladové.
obrázek není k dispoziciMacallan Amber 40%:
Aroma: Známky ovoce, dozrávající zelené švestky a ovocný sirup. Náznak rozinek je střídán známkami včelího vosku.
Chuť: Zemitá (mokrý písek), ovšem stále sladká, s částečně sušeným ovocem a známkami vanilky. Na pozadí jemné tóny mandlí.
Dokončení: Dlouhé a lehce sladové.
obrázek není k dispoziciMacallan 15letá Fine Oak 43%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Pomernačová kůra. zralý meloun, mango, vanilkový lusk. Žhavé piliny, lískové ořechy a leštící vosk.
Chuť: Ořechový dub, vyřené sadové ovoce, černý banán. Karamelky, kapradí, slad a tmavá čokoláda.
Dokončení: Komplexní a ovocné.
obrázek není k dispoziciMacallan 18letá Sherry Oak 43%:
Barva: Tmavý jantar.
Aroma: Ovocný koláč, švestkový puding, vlašské ořechy a perník, následné známky sirupu a sušených bobulí.
Chuť: Bohatá, ústa vyplňující. Tuhá. Rozinky a datle. Vlemi zralá, olejovitá.
Dokončení: Spálené tóny přidávají na komplexitě.
obrázek není k dispoziciMacallan 25letá Sherry Oak 43%:
Barva: Výrazná jantarová.
Aroma: Plné známek Brandy de Jerez: tmavé sladké ovoce, pražené mandle, sušené byliny. Sladkost blížící se kompotovanému ovoci, sladkost alkoholu se rozvíjí naplno společně se smůlou z dubu.
Chuť: Velmi sladká. Přechází v tóny červeného vína. Výrazné sevření, moruše, kouř, zemitost, poté plný zásah rozinek.
Dokončení: Dlouhé a bohaté.
obrázek není k dispoziciMacallan Sienna 43%:
Aroma: Kompotované černé třešně, červené švestky a borůvky ve velkém zastoupení, ovšem s čirostí a svěžestí.
Chuť: Zemitá a hutná, s voskem, rozinkami, novým kořením, hřebíčkem, kůrou, ovocem a závanem umělecké palety. Poddajné třísloviny.
Dokončení: Dlouhé a rozinkové.
obrázek není k dispoziciMacallan Ruby 43%:
Aroma: Sušené švestky společně se sušenými třešněmi a sladkým/ostrým okrajem podobným jako Barolo. Robustní, přesto sladké. Čokoládou sypaný rahat.
Chuť: Známky připomínající Oloroso vedle tříslovin podobných čaji Assam. U této whisky je vhodné mít po ruce vodu. Bohatá.
Dokončení: Dlouhé a hluboké.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na PoznejWhisky.cz:

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Macallan Enigma

Macallan Archival Series - Folio 2

Macallan Folio 5

Macallan James Bond Globe Trotter


The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2020: 10 December - The Macallan Sienna


Svet Whisky SK

The Macallan gold degustácia


Recenze na whisky.nethar.cz:

Macallan 10 yo

Macallan 10 yo Cask Strength

Macallan 10 yo Fine Oak

Macallan 10 yo Sherry Oak

Macallan 11 yo 1993 McGibbon’s Provenance

Macallan 12 yo Double Cask

Macallan 12 yo Fine Oak

Macallan 12 yo Sherry Oak

Macallan 15 yo Fine Oak

Macallan 15 yo Triple Cask

Macallan 18 yo Double Cask

Macallan 18 yo Fine Oak

Macallan 18 yo Sherry Oak

Macallan 18 yo Triple Cask

Macallan 18 yo 1998 GM

Macallan 25 yo 1988 Wk

Macallan 1700 Director's Edition

Macallan 1989 Private Cellar

Macallan 1991 GM

Macallan 1997 GM

Macallan Amber

Macallan Classic Cut

Macallan Classic Cut 2022 Edition

Macallan Edition No. 2

Macallan Edition No. 3

Macallan Edition No. 4

Macallan Edition No. 5

Macallan Elegancia 12 yo

Macallan Estate

Macallan Gold 1824

Macallan Lumina

Macallan Quest

Macallan Rare Cask

Macallan Rare Cask Batch No. 1 2018

Macallan Rare Cask Batch No. 1 2019

Macallan Rare Cask 2022 Release

Macallan Select Oak

Macallan Sienna

Macallan Terra

Macallan Whisky Maker's Edition Peerless Spirit

A Speyside Distillery 12 yo 2008 ElD

.

Webové stránky palírny:

Etiketa Macallan 1861 Replica 42,7%Etiketa Macallan 1874Etiketa Macallan 1946 Select Reserve 52 letá 40%Etiketa Macallan 1951 48,8% (jedna z 632 lahví)Etiketa Macallan Gordon & MacPhail Speymalt from Macallan 1966 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.11.2023