značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » speyside 

[strafajla]  výslovnost  tisk textu

STRATHISLA

Palírnu Strathisla založili v roce 1786 bankéř George Taylor a Alexander Milne pod jménem Milltown. Palírna vznikla přestavbou pivovaru z roku 1545. Palírna prošla ještě několika proměnami, v roce 1838 na mlýn a v roce 1870 opět na palírnu. Do roku 1950, kdy palírnu koupila společnost Chivas Brothers, byla známa střídavě pod jmény Milton, Milton Keith, Strathisla a Milltown. Whisky ze vyráběná se ovšem vždy jmenovala Strathisla. Je jednou s nejstarších dosud funkčních palíren a nejstarší fukční palírnou v oblasti Speyside. Nyní je majitelem palírny společnost Seagram. Od roku 1995 zde probíhá postupná rekonstrukce.

Palírna StrathislaPalírna StrathislaPalírna StrathislaPalírna StrathislaPalírna Strathisla - sklady na sudy se zrající whisky

Při výrobě whisky se používá jen lehce nakouřený slad (v době založení se při sušení sladu rašelinou nešetřilo a měla tedy kouřovější charakter) a vodu bere palírna z Fons Bullien´s Well a Broomhill Springs.
Strathisla je klíčová whisky pro Chivas Regal. Tato míchaná whisky se zde také míchá a nad vstupní branou palírny je napsáno - The Home of Chivas Regal.
Keltští mnichové prý na místě dnešní palírny vařili vřesové pivo již v roce 1208.

V palírně Strathisla - destilační kotle s kondenzátoryV palírně Strathisla - destilační kotleV palírně Strathisla - sběrné místo whiskyV palírně Strathisla - sud

Typy

Palírna dodává na trh whisky s různou dobou zrání a to 8-mi, 10-ti, 12-ti, 15-ti, 18-ti, 20-ti, 21, 25-ti a 35-ti leté. Firma Gordon & MacPhail také lahvuje ročníkové edice.
Podle odborníků se jedná o klasickou těžkou whisky, která k projevení kvality potřebuje zrát minimálně 12 let. Chivas preferoval 10-ti letou, Seagram 12-ti letou a Gordon & MacPhail ji plní jako 25-ti letou.
V palírně se také vyráběla whisky s názvem Craigduff (pravděpodobně jako jedna z verzí whisky Strathisla).

Strathisla 12-ti letáStrathisla 12-ti letáStrathisla 12-ti letá (starý vzhled)Strathisla 25-ti letáStrathisla 1967 Gordon & MacPhail (1967/1997)Strathisla 1985 Gordon & MacPhail (1985/1999) 40%

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/zdenek.kortis/posts/pfbi....wBfxl):

Zdeny Kortiš napsal (12.10.2022):

Krásný den v palírně Strathisla, návštěva spojená s exkluzivní degustací.
Warehouse #3, kde se nachází Chivas Regal Cellar, zde leží blend Chivas 25 yo v sudové síle a sud je zde už 8 let, takže whisky má krásných 33 let.
Ve W3 se také nachází královský sklep Royal Salute Vault. Ochutnávka ze sudů určených pro královskou rodinu byl lifetime experience.
Přístí rok bude uvedena Coronation Cask edice pro Karla III.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Strathisla 10letá Douglas Laing Old Malt Cask 6.1990/3.2001 50%Strathisla 10letá Douglas Laing Old Malt Cask 6.1990/3.2001 50%:
První dojem je typické Speyside aroma, kdy se tam mísí květiny, obilná vůně a výrazné citrusy, až taková ta zazdívací vůně citronové kůry, tady to teda nezazdí, ale je tam výrazně cítit. Zprvu mě tam rušila, ale pak jsem si na ní zvykl. Ještě jí tam výrazně sekunduje jeden rušivý tón umělý parfémovaný, voskový. V celku tolik nevadí, ale je tam znát a dokud jsem ho nedokázal pojmenovat, tak mě furt rušil a poutal mojí pozornost. Když si na ty dva tóny člověk zvykne, tak je to ucházející aroma. A objevil jsem i trochu slanosti. Chuť je výrazně nakyslá, to snad dozrávalo v sudu po kyselých okurkách. Ten první dojem byl dost výrazné překvapení. Není to na vyplivnutí ani vylití zbytku sklenky, ale chce to určitou odvahu dát si ji znovu a hledat tam další chutě. Tohle je whisky pro odvážné. Není to kyselost po okurkách, ale kyselost až štiplavá to je, jak postupně přibírá na pikantnosti až pálivosti. V závěru větrový bonbon, který se snažit vyvětrat, to co tam bylo a přijde i trochu sladkých tónů.
Pár kapek vody aroma spíše zhoršilo - více zparfémovatělo, zumělilo a zmýdlovatělo. V chuti výrazně ubralo na kyselosti, první dojem je dokonce sladký, pak se kyselost prosadí a udrží se až do závěru, kde teprve nastoupí ta pálivost.

No, celkově musím říct, že to bylo po dlouhé době zase větší překvapení. Je zajímavá, ale asi hlavně tím, že se na ní dá demostrovat, jaké další chutě mohou mít whisky a proč si mám víc vážit těch, co si pro sebe označuju jako "slušnej průměr pro běžné popíjení". Ale něco v sobě má, sklenku jsem nevylil a postupně ji dopíjím zvědav, zda tam nenajdu ještě něco dalšího.

Tohle je taková zvláštní holka a nebo spíše váš vztah k ní. Chlubit se s ní nebudete. Když se vás na ní někdo zeptá, tak přemýšlíte, co přiznat a přiznáte jen, že ji znáte. Nic dalšího nepřiznáte. A i když už jste ji poznali blíže, hodně blíže a víte jaká je a proč to nechcete opakovat (což potvrzuje i to, že se k minulému ani nepřiznávat), tak vás na ní něco přitahuje. Něco přitahuje k ní. Neumím ale říci, zda je to v ní nebo ve mně. Zda má v sobě skryté něco víc nebo zda něco nepochopitelného ve mně ovlivňuje můj úsudek. Snažím se dostat do její blízkosti a když se dostanu, tak si zase říkám, co tu sarka dělám a vycouvám. Nevím, co se stane, až do stále stejného průběhu zasáhne ona. (24.4.2020)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Strathisla 12letáStrathisla 12letá 43%:
Barva: tmavě zlatá.
Aroma: meruňka, obilné zrno.
Tělo: střední, vyzrálé.
Chuť: mnohem bohatší než předcházející plnění, náznak sherry, ovocná, zaplňuje ústa, sladce suchý dráždivý charakter Starthisla.
Dokončení: jemné a konejšivé, fialky a vanilka.
Známka: 80
Strathisla 1982 Gordon & MacPhailStrathisla 1982 Gordon & MacPhail 40%:
Barva: zlatá.
Aroma: zručná vyváženost suchého dubu, mandlového sherry a lehké rašeliny.
Tělo: střední, ale tělnaté.
Chuť: medová, lehký suchý dub.
Dokončení: ořechové, mírně dřevité, hřejivé.
Známka: 80
Strathisla 21letá Gordon & MacPhailStrathisla 21letá Gordon & MacPhail 40%:
Barva: sytě žlutozlatá.
Aroma: výrazné sherry, ucelené, mírně ovocné, dobrá sladovost obilného zrna.
Tělo: překvapivě lehké, měkké a jemné.
Chuť: překvapivě medová, ale méně ucelená, než naznačuje vůně.
Dokončení: suché, dřevitá, náznak rašeliny.
Známka: 80
obrázek není k dispoziciStrathisla 1972 Gordon & MacPhail Cask 62,6%:
Barva: sytě zlatá až bronzová.
Aroma: sherry, mandle.
Tělo: střední až plné, sirup, poté suché.
Chuť: sherry, fialková, květinová, trávová, dřevitá, suchá.
Dokončení: suché, dřevité, náznak rašeliny.
Známka: 79

Stručně některé další:

Strathisla 8letá Gordon & MacPhail 40%: měla výrazné obilné zrno a byla ucelená, známka 79
Strathisla 15letá Gordon & MacPhail 40%: byla jemná a konejšivá, známka 80
Strathisla 1980 Gordon & MacPhail: byla medová a ovocná, známka 80

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciStrathisla 12letá 40%:
Barva: Sytě zlatá.
Aroma: Voňavé s citrusy, květinami (frézie) a kořením a troškou věnečků plněných krémem.
Tělo: Střední váha. Měkké.
Chuť: Ovesný koláč, měkké pečené ovoce, ovocný koláč, sirup, meruňka a slad. Tančí na jazyku.
Dokončení: Propukne v život s kořením.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Strathisla 12letá:
Klasická těžká whisky, u níž se chuť po mátě a eukalyptu na patře mísí s intenzívním sladovým charakterem, který je vyvážen olejovitou, nasládlou lehkostí, jakoby prošpikovanou špetkou koření.

v knize Svět whisky hodnotí:

Strathisla 12letá 43%Strathisla 12letá 43%:
Vliv sherry se projevuje v bohaté přepychové vůni a kořeněné příchuti biskupského chlebíčku. Whisky je středně hustá s kouřovými tóny v dokončení.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Strathisla 12letá 43%Strathisla 12letá 43%:
Barva výrazně sytě zlatá. Aroma této malt whisky se ukazuje jako vydatné s lehkou sladkostí, jakož i s lehkým nádechem kouře. V jemné chuti vystupuje poznovu na povrch rašelinný kouř, stejně jako sladová sladkost a trocha oříšků. Dozvuk je dlouhý a mocný a opět ukazuje jemný oříškový a kouřový tón.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Strathisla 12letá:
Aroma: kořenité, trochu ostré, bohatě ořechové.
Příchuť: kouřová, dřevitá, ořechová, s dlouhým těžkým koncem.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Strathisla 12 yo

Strathisla 10 yo 1990 DL

Etiketa Strathisla 12-ti letá 43%Etiketa Strathisla 12-ti letá 43% (starý vzhled)Etiketa Strathisla 25-ti letá 43%Etiketa Strathisla 1972 Gordon & MacPhail 46%Etiketa Strathisla 10-ti letá Douglas Laing - Old Malt Cask 6.1990/3.2001 50%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 16.10.2022