značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » lowland 

[glenkinki]  výslovnost  tisk textu

GLENKINCHIE

Palírna Glenkinchie byla založena v roce 1837 místími farmáři Johnem a Georgem Ratem v prostorách starší palírny Milton (ta byla v provozu 1825 - 1834). Původně se palírna jmenovala Kinchie a později byla přejmenována na Glen Kinchie až k dnešnímu Glenkinchie. Licenci má od roku 1925 John Haig & Co. Majitelem palírny je United Distillers. Vodu bere palírna z nádrže v Lammermuir Hills.

Palírna GlenkinchiePalírna GlenkinchiePalírna Glenkinchie

Whisky z palírny Glenkinchie ve stáří 10-ti let je zařazena mezi tzv. Classic Malt. Obvykle bývá lehce až středně tělnatá, neproblematická a příjemně sladovitá. Tato lehkost je pravděpodobně zapříčiněna mimořádnou velikostí destilačních přístrojů.

V palírně Glenkinchie - kvasné káděV palírně Glenkinchie - destilační kotel pro první destilaciV palírně Glenkinchie - detilační kotel pro druhou destilaciV palírně Glenkinchie - sběrné místo whisky

Typy

Až do roku 1985 byla Glenkinchie vyráběna výhradně pro míchané whisky a na trhu byla pouze z nezávislého plnění. Jako hlavní produkt jsou známy 10-ti a 21 leté. Specialitou je 12-ti letá Glenkinchie Double Matured (Amontillado Cask Finish), která zrála v sudech po bourbonu a dozrávala v sudech po sherry amontillado. Dále 12-ti letá Glenkinchie Natural Cask Strength.

V roce 1990 byla experimentálně v palírně vytvořena blended malt whisky Jackson´s Row (od roku 1990), je založená na Glenkinchie.
Část produkce v roce 1997 dal na trh Invergordon v sérii The Malts of Scotland jako 10-ti letou pod názvem Kincaple.
Glenkinchie je hlavní složkou Haig´s a součástí mnoha dalších míchaných whisky.

Glenkinchie 10-ti letá 43%Glenkinchie 10-ti letá 43%Glenkinchie Double Matured 1986 (Amontillado Cask Finish)Glenkinchie Double Matured 1986 (Amontillado Cask Finish)

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Glenkinchie 10letá 43%Glenkinchie 10letá 43%:
(lahvováno 1999 - L15M01964740)
První dojem v aroma je tráva a seno. Oboje v celkem výrazném nástupu, ještě jim sekundují sušenky. Když se tomu nechá chvíli čas, tak aroma zjemní a zpříjemní. Sladová vůně, ovoce, citrusy, v pozadí lehká vanilka a bylinkové sušenky. Uzavírá to bylinkové koření z těch sušenek. Chuť je měkká, ale oproti aroma překvapující. Po krátkém sladce sladovém úvodu následuje kořenitost, pepřovitost, trochu nahořkosti, to vše zmírňované ovocem, sladkým spíše nevýrazným medem, který jakoby to obaloval, aby ta výraznost nenadělala neplechu. Díky tomu je chuť celkem komplexní, ale zabalená a bez výraznějšího charakteru. Dokončení začne ustupující hořkostí, kterou jemní bylinkové sušenky a dřevo. Nakonci jak kdyby tam vykoukla guma?
Celkově zajímavá whisky, přijatelně pitelná, ale celkem zapomenutelná. Občas je dobré si projít své poznámky, aby si ji člověk spokojeně zase připomněl, jinak by si asi nevzpomněl.

Hezká mladá holka hrabe na louce posečenou trávu. Její letní šaty z lehké látky budí vaši fantazii. Tu se látka pohybem jejího těla napne a ukáže tvary jejího těla, tu pomáže lehký větřík, kdy šaty nadzvedne kousek výše či je přitiskne těsně k tělu, aby mohlo vyniknout. Svalí se vedle vás do trávy, cítíte vůni trávy a bylinek, které brala do rukou. Mile se usmívá, ale je trochu ostřejší. Nepustí si vás k tělu. Svoji ostrost a nedostupnost dává důrazně najevo, ale současně se usmívá a je natolik milá, že je vám s ní fajn. Bylo to příjemně strávené odpoledne v příjemné společnosti. Až zase budete nedaleko, tak určitě půjde touto cestou (kdyžtak kouknete i po dalších cestách v okolí), zda ji zase nepotkáte a chvíli nepobudete v její přítomnosti. Chalupu kde bydlí, ale hledat nebudete, tak vysoko nemíříte. (27.10.2019)

Glenkinchie 10letá 43%V aroma mám seník a v něm dřevenou mísu plnou čerstvého zralého ovoce a pár citrusů. Trocha vanilky, sušenky a výrazné bylinkové sušenky. A trocha koření. Aroma je lehké, ale celkem výrazné. V chuti je oproti aroma lehká, měkká, sladkost zralého ovoce a medu, sušenky, jen lehké koření, působí komplexně. V dokončení trocha dřeva, leštěné dřevo a pak sladkost ovoce, trochu do jablek a ovocného medu. Celkově fajn whisky, když se k ní zase náhodou dostanu, tak proč ne a když si na ní zase pár let nevzpomenu, tak se taky nic nestane. (12.12.2023)
77/100
Glenkinchie 12letá 43%Glenkinchie 12letá 43%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
Aroma je hodně příjemné, sladkost medu a ovoce, oříšky. Je velmi lehké, hodně líbivé, působí až jako takový bonbónek. Vůně navnadila více, než v chuti dává, je tam také sladkost medu a zralého ovoce, trocha koření k tomu, sladová sladkost, celé je to sladké, celé je to bonbónek furt, lehké a líbivé. Dokončení v duchu chuti a s lehkou oříškovou hořkostí. Celá ta whisky je takové cukrátko, jednou za čas ano, ale často se to nedá, člověk by byl jen povrchně přeslazený, raději si častěji dám nějaký zákusek, který má větší hloubku a ukojí více smyslů. (12.12.2023)
73/100
Glenkinchie 1992 Distillers Edition 1992/2006 43%Glenkinchie 1992 Distillers Edition 1992/2006 43%:
Pár poznámek z ochutnávky v roce 2007:
Aroma jemné, sladce sladové, příjemné, lehce tráva a ovoce. Chuť nejdříve velmi sladká, přechází do kořenitosti, bohatá chuť. Dokončení dlouhé, nese sebou kombinaci sladkosti a kořenitosti. Celkově velmi dobrá a z hlediska Lowland patří k těm opravdu zajímavým. (16.10.2007)
Glenkinchie 1989 Distillers Edition 1989/2002 43%Glenkinchie 1989 Distillers Edition 1989/2002 43%:
Poznámky z ochutnávky vzorku v roce 2023:
V aroma příjemné lehké sherry, čokoláda, postupně ovocnost až do pomerančů. Trochu jí to v závěru vůně kazí nádech vlhkého dřeva. Aroma působí lehce, trochu nevýrazně, ale příjemně. V chuti nejdříve přijde sladko-ovocno-ořechovo-čokoládová vlna, pak je ale sešup z vlny dolů a začne ztrácet, chuť se hodně rozvolní, začne působit až naředěně a první dobrý dojem je pryč. V dokončení doznívají ořechy s trochou čokolády, později se přidá ovoce. Celkově je to dobře pitelný, ale spíš na pití, než zkoumání, protože pak přijde tak trochu zklamání. Slečno, vy jste čím dál tím krásnější a čím blíže, tím je to horší. Vůně celkem naladí, první dojem v puse taky a pak to nějak došlo. (18.9.2023)
78/100

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glenkinchie 10letá 43%Glenkinchie 10letá 43%:
Barva: zlatá.
Aroma: měkce aromatické, citronela, sladké citrony, melouny.
Tělo: lehké, ale vyzrálé.
Chuť: měkká, kořeněná, skořice a třtinový cukr, později zázvorová suchost, mimořádná souhra.
Dokončení: voňavé, kořeněné, dubová suchost.
Známka: 76
Glenkinchie Double Matured 1986 (Amontillado Cask Finish)Glenkinchie 1986 Distillers Edition Double Matured - Amontillado Cask Finish 43%:
Barva: zářivá zlatá.
Aroma: slabě květinové aroma leštěného dubu, sladký citron, kořeněné.
Tělo: dobře vyzrálé.
Chuť: zdá se, že amontillado zvýrazňuje souhru mezi sladkostí a suchostí, zpočátku je cítit hnědý cukr a máslo, potom najednou suchá ořechovost a překvapivá slanost.
Dokončení: sladké, nezvykle dlouhé a uklidňující.
Známka: 79

Stručně některé další:

Glenkinchie 21letá Cadenhead´s 46%: byla výrazně trávová, známka 76
Glenkinchie 1974 Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 40%: byla kouřová s tóny hikory, známka 76

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Glenkinchie 10letá 43%Glenkinchie 10letá 40%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Velmi čerstvá a lehce květinová. Připomíná louku. Citronová kůra.
Tělo: Jemné a hladké.
Chuť: Značně kořeněná. Zázvor a skořice doplňují hedvábný slad.
Dokončení: Lehce dubové. Delikátní.
obrázek není k dispoziciGlenkinchie Distiller´s Edition 1989 43%:
Barva: Zlatá.
Aroma: Sladká, měkká a lákavá. Teplé ovocné koláčky, med, pomeranč, ječný cukr, náznak ohořelé zápalky.
Tělo: Jemné a hedvábné. Střední váha.
Chuť: Přená rovnováha mezi sladkým, vařeným ovocem a suchou oříškovou chutí. Lehká příchuť sladu.
Dokončení: Čisté a měkké.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Glenkinchie 10letá:
Ve srovnání s ostatními druhy whisky z Nížiny má intenzívnější kouřovitý odstín a velmi sladový charakter. Lehce až středně tělnatá, příjemná a neproblematická.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glenkinchie 12letá 43%Glenkinchie 12letá 43%:
Voní sladce po trávě s nádechem kouře. V ústech má zřetelnou obilnou příchuť s tóny koření v dokončení.
Glenkinchie 20letá 58,4%Glenkinchie 20letá 58,4%:
Vyzrává v sudech po bourbonu a následně se plní do sudů po koňaku. Dvacetiletá má výrazně sladkou a přilnavou konzistenci a bohatou příchuť koření a ovocného kompotu.
Glenkinchie 1991 Distillers Edition 43%Glenkinchie 1991 Distillers Edition 43%:
Sladovou příchuť celozrnných sušenek vyvažují sušší tóny dubového dřeva, které zůstávají velmi dlouho na jazyku.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Glenkinchie 1990 Distillers Edition 43%Glenkinchie 1990 Distillers Edition 43%:
Barva sluneční zlatá. V aromatu tu lze dost dobře vystopovat, že dozrávala v sudech po sherry Amontillado. V chuti má ořechový, sladký nádech spolu s velice jemnou květinovou vůní. V chuti ještě více zesiluje chuť sherry a má dlouhý suchý dozvuk. Při prvním doušku by člověk vůbec nehádal, že se jedná o whisky z oblasti Lowlands.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Glenkinchie 12letá 43%Glenkinchie 12letá 43%:
Aroma: Vanilkové, kořenité, citrusové a mírně kouřové.
Chuť: Sladká a měkká, poté ovocná, příchuť sladu a másla a sýrového koláče.
Dokončení: Bylinkové, dlouhé a suché.
Glenkinchie Distillers Edition 2000/2014Glenkinchie Distillers Edition 2000/2014:
Aroma: Komplexní, medové, vanilkové, po sherry a dubu.
Chuť: Suchá, sladová, ovesné sušenky, ovocný kompot, ale i kouřové tóny.
Dokončení: Dlouhé a suché, karamel.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Glenkinchie 10letá:
Aroma: kořenité, trochu ostré, čisté.
Příchuť: středně těžká, kořenitá, karamelová, vanilková, v ústech zanechává suchý pocit.

Recenze na Officer's lounge

Tasting notes Vaška Routa

k ochutnávce Distillers Edition z 16.10.2007:

Glenkinchie 1992 Distillers Edition 1992/2006 43%Glenkinchie Distillers Edition 1992 43% - dokončení v sudech po Sherry Amontillado:
Barva: zářivá zlatá.
Aroma: sladké, měkké, voňavé, květinové, medové, pomerančové, olejové, sladce sladové.
Chuť: nádherná vyrovnanost mezi sladkostí ovocné zavařeniny a ořechovou suchostí, krásně kulatá, sladce sladová.
Dokončení: krásně dlouhé, čisté, měkké, hnědý cukr, kubánský rum, máslo.

Vašek Rout - Nedělní chvilka whiskezie

Glenkinchie 20 let


The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2022: 12. December - Glenkinchie 12yo 43%


Recenze na whisky.nethar.cz:

Glenkinchie 10 yo

Glenkinchie 12 yo

Glenkinchie 1990 Distillers Edition

Glenkinchie Limited Edition

Glenkinchie 10-ti letá 43%Glenkinchie Double Matured 1986 (Amontillado Cask Finish)

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 12.12.2023