značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » lowland 

  tisk textu

MAN O'WORDS

Lowland

Single malt whisky Man O'Words je vyráběná v palírně Annandale. Patří k hlavním produktům palírny. Man O'Words je nenakouřená whisky a v palírně vyrábí ještě nakouřenou verzi s názvem Man O'Sword.

Typy

Jedná se o nenakouřenou whisky z palírny Annandale. Na trhu se objevují různá ročníková plnění vydané palírnou, na jejich eshopu jsou u jednotlivých láhví uváděná čísla sudů a ještě to dělí na Rare Vintage 2014, Vintage 2015 a Founders' Selection s dalšími ročníky. Mám z toho pocit, že to řídí hlavně marketing a pokud možno musí dát každé edici vlastní příběh. Nepovedlo se mi v tom jednoduše zorientovat, abych se psal něco víc.
Vedle toho se dá najít několik nezávislých plnění.

Sepisovat a neustále nahrazovat fotky core-range a dalších plnění je vždy nevděčné, protože se to mění. V tomto je lepší se podívat na jejich web.

Man O´Words Vintage 2015 Cask 144 ex-bouron 60,8%Man O´Words Vintage Rare 2014 Cask 143 ex-bouron 61,3%Man O´Words Vintage 2015 Cask 150 ex-bouron 61,6%Man O´Words 2015 Cask 528 ex-bouron 59,5%Man O´Words Founders Selection 2016 Cask 588 American Oak 61,4%

Jména jejich whisky jsou odkazem na dvě známé osobnosti skotských dějin - Roberta Burnse a Roberta Bruce.

.

Webové stránky palírny:

FB:

YouTube:


Robert Burns (1759-1796) byl skotský národní básník, který je známý po celém světě.
Robert Burns vládl slovy a Robert Bruce vládl mečem. Byl to Muž slov - Man O'Words. (Robert Bruce byl Muž meče - Man O'Sword.)

...........................................

Robert Burns - Skotský národní básník, nejznámější z těch, kteří psali ve skotštině (Scots – čili silný dialekt založený na angličtině, oproti původní skotské gaelštině, kterou mluvili lidé z Highlands). Mnoho z jeho děl je také napsáno v angličtině a ve skotském nářečí, které je srozumitelné širšímu publiku. Psal také standardní angličtinou a tyto básně obsahují také jeho politický nebo občanský komentář, který je často velmi nevybíravý. Je považován za průkopníka romantismu a kulturní osobnost jak ve Skotsku, tak mezi skotskými vystěhovalci po celém světě. Oslava jeho života a díla se stala v 19. a 20. století až národním kultem a jeho vliv na skotskou literaturu nadále přetrvává.

Kromě vlastního díla Burns také sbíral lidové písně a básně po celém Skotsku a často je také upravoval. Jeho báseň (a píseň) Auld Lang Syne se často zpívá na Hogmanay (Silvestr), zatímco píseň Scots Wha Hae dlouho sloužila jako neoficiální hymna. Burnsovy další básně a písně jsou nadále známé po celém světě, např. A Red, Red Rose, A Man\’s A Man for A\‘ That, To a Louse, To a Mouse, The Battle of Sherramuir, Tam O\’Shanter a Ae Fond Kiss. Jeho dílo Výbor písní a balad do češtiny přeložil J. V. Sládek.

Burns Night - Již po více jak 200 let slaví Skotové narození svého národního básníka Roberta Burnse večerem plným hudby, básní, jídla, tance a samozřejmě whisky. Jedná se o vyvrcholení skotské zimní společenské sezóny prakticky na celém svetě.

Burns Night je ve Skotsku víceméně jako druhý státní svátek; slaví se 25. ledna po celém světě a mnohdy je mu přisuzována větší důležitost než oficiálnímu státnímu svátku, kterým je den sv. Ondřeje. Program Burns Night se od Burnsovy smrti v r. 1796 víceméně nezměnil, nicméně klíčem je dobrá nálada všech zúčastněných se zahrnutím libovolných kulturních složek večera – slavnostní zahajovací procesí s dudami, úryvky z Burnsových básní a písní, galantní přípitky dámám a pánům, známou píseň Auld Lang Syne a především slavnostní večeři skládající se z typických skotských jídel s Burnsovou Ódou na Haggis a „omáčkou z whisky“.

na začátek stránky

Charakteristiky

Recenze na whisky.nethar.cz:

Annandale Man o'Words

Etiketa Man O´Words Vintage 2015 Cask 144 ex-bouron 60,8%Etiketa Man O´Words Vintage Rare 2014 Cask 143 ex-bouron 61,3%Etiketa Man O´Words Vintage 2015 Cask 150 ex-bouron 61,6%Etiketa Man O´Words Founders Selection 2016 Cask 588 American Oak 61,4%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 10.4.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 10.04.2022