Palírnu Bowmore založil v roce 1779 místní obchodník John Simpson na březích jezera Loch Indaal. Palírna má tak právo řadit se k nejstarším legálním palírnám na ostrově. Vlatníkem palírny je od roku 1963 Stanley Morrison, palírna se stala vlajkovou lodí společnosti, že došlo ke změně názvu na Morrison-Bowmore. Od roku 1994 je společnost Morrison-Bowmore Distillers v držení japonské Suntory. Vodu bere palírna z říčky Laggan. Voda vyvěrá z pohoří, které je bohaté na železo a když protéká řeka Laggan mechem, kapradím a travou nabírá ze země i rašelinou příchuť. Heslem palírny vždy bylo "Fioghinn agus Soir Bhuanaghadh", což v islayské gaelštině znamená "plná a vynikající kvalita". Jméno palírny je odvozeno od Bough Mhor, což lze přeložit jako velký útes.
V palírně proběhl proces, který by se dal nazvat demodernizací. Byly vyměněny nerezové kádě za krásné nádoby z oregonské borovice. Tento krok směrem k tradicím a společně s tím, že je zde zachována podlahová sladovna, přispěl ke zvýšení kvality už tak dobré whisky. Rašelina používaná v palírně je plná písku (naopak zase rašelina z vyšších poloh bývá plná kořenů). Palírna má vlastní sladovnu, kde se rašelina nejdříve rozdrobí a až poté se spaluje, takže produkuje více kouře než tepla. Slad se upravuje rašelinou kratší dobu než slad používaný na intenzívnější whisky na jiných místech Islay.
Bowmore je whisky typicky ostrovní, s nádechem rašelinového kouře a slanosti. Někteří znalci tvrdí, že optimální doba pro její zrání je 17 let. Z hlediska ostrovních whisky z Islay je označována za nejlehčí, ale z hlediska ostatních whisky se jedná o středně rašelinovitou. Asi 30% produkce stárne v sudech po sherry. Palírna u některých produktů experimentuje s dozráváním ve vinných sudech (např. po Cabernet Sauvignonu - Chateau Margaux). Jedním z prvních výsledků je Bowmore Claret Wood Finish (56%).
V palírně se také produkuje vatted malt whisky Bond No.7 a míchané whisky 21 letá Bowmore Blend a Rob Roy. Vintage Malt Whisky Co. zde plní Lord of Islay. V palírně také produkují vlastní balenou vodu, určenou k ředění či zapíjení whisky.
Palírna je přístupná veřejnosti a jako jediná palírna ve Skotsku má rampu pro vozíčkáře, kteří si tak mohou prohlédnout celý destilační proces spolu s ostatními turisty. Ve starém skladišti číslo 3 se nachází plavecký bazén, vyhřívaný teplem vznikajícím při destilačním procesu.
Mezi standardní produkty patří 10-ti, 12-ti a 17-ti letá, v menším množství 15-ti, 21, 25-ti a 30-ti (Old Ceramic) letá a v omezeném množství 40-ti letá. Specialně plněná k dvoustému výročí založení palírny 15-ti letá Bowmore Bicentenary 1979. Mezi další speciality patří 29-ti, 30-ti a 31 letá Bowmore Black Limited Edition (z roku 1964, 50%, zraje v sudech po sherry oloroso - 1800 láhví), 15-ti letá Bowmore Mariner, Bowmore Legend (8-mi letá, bez označení stáří, určená hlavně pro Itálii), Bowmore Darkest Sherry Cask a Bowmore Darkest Ruby Red, 31 letá Bowmore Dynasty, 22 a 25-ti letá Bowmore Moonlight, 30-ti letá Bowmore Seadragon, Bowmore Surf (hlavně pro Duty Free), Bowmore Select (hlavně pro Japonsko), 14-ti letá Bowmore Dusk (50%, poslední 2 roky zraje v sudech po bordeaux), Bowmore Dawn Ruby Port Cask Finished (51,5%), Sheriff´s Bowmore, 13-ti až 16-ti letá Bowmore Cask Strength, 9-ti letá Bowmore Golden Cask Strength 1990, 12-ti letá Smoker´s Kit, 13-ti letá Bowmore Voyage (56%, zraje poslední 2 roky v sudech po portském) a Bowmore Claret Wood Finish.
Desetiletá sladová je tradičně přitažlivá, lehce nasládlá whisky. nabídku doplňuje řada jednadvacetiletých a starších whisky, včetně nekompromisní Black Bowmore, která se vyznačuje bohatou příchutí po sherry oloroso, korunující intenzívní rašelinovitý charakter. Jedná se o sladovou pro opravdové znalce s dostatečně plnou peněženkou a patrem, které leccos snese. Jěště starší vzorky s lehkou příchutí sherry jsou rovněž pozoruhodné a nabízejí různorodou škálu příchutí. O čtyřiceti leté whisky se říká, že po 20 letech v první náplni po sherry oloroso sud praskl a dalších 20 let dozrávalo v americkém dubu. V Kanadě se prý v roce 1999 za ukradenou karafu této whisky žádalo vysoké výkupné.
Bowmore 12letá Enigma 40%: Poznámky z ochutnávek v roce 2006: Aroma moře, lehce slané, chuť velká a bohatá chuť, příjemně se rozplyne po celých ústech, samozřejmě rašelinná a kouřová, taková celkově zaoblená, v dokončení příjemná dlouhá rašelina, celkově velmi dobrá whisky z Islay, asi nejlepší z Bowmore (z toho, co jsem pil), hodně ovlivní hodnocení ostatních z Bowmore. (20.4.2006) Aroma rašelina, kouř, moře, řasy, chuť zaoblená jódová chuť, velmi příjemná, komplexní, zaoblená, dokončení krátké, celkově skvělá věc z Bowmore. (24.4.2006) Aroma příjemně bohaté aroma, lehce moře a sůl, lehce kouř a rašelina, chuť příjemně zaoblená, lehký jód, řasy, bohatá chuť, lehce sůl, dokončení spíše krátké, zaoblené, příjemné, celkově skvělá věc z Bowmore. (7.6.2006) Tahle whisky se mi tehdy fakt hodně líbila. Jsem docela zvědavý, jak ji budu hodnotit v dnešní době. Doufám, že nebudu zklamán.
Bowmore 15letá Mariner 43%: Poznámky z ochutnávek v letech 2003-5: Jantarová barva, aroma kůže, mořský vzduch (slané), silnější, než-li střední, chuť postupně se zvýrazňuje sladká, dokončení slané, středně dlouhé, celkem dobrá whisky (11.1.2003) Barva světlý jantar, aroma rašelina, slané, moře, kůže, dřevo, chuť není moc výrazná, žádné převládající chutě, postupně sládne, dokončení ze sladka do slana, celková má podstatně zajímavější aroma než chuť, celkově jen takový průměr. (5.11.2005) Aroma rašelina, slaná, medicínská, chuť rašeliná, trochu medicínská, v dokončení lehce rašelina, celkově příjemné rašeliné pití. (21.11.2005)
Bowmore 15letá Mariner 43%: (lahvováno ???? - L434 233M 09:52) Sladké aroma se mísí se slaným mořským vzduchem, vůně čerstvě zpracované kůže, výrazné vlhké dřevo společně s hlínou (jak když ten kus vlhkého dřeva vyrvete ze země a ještě na něm zůstávají vlhké kusy hlíny). Trochu kouře s rašelinou. Celkově je aroma spíše nevýrazné, v prvním dojmu mi připadlo docela výrazné, ale rychle začalo ubírat na síle, odkrývalo další tóny a brzy spadlo celkem k nevýraznosti (čas ve skleničce (v minutách) mu dost ubral. Teď už je nevýrazné, trochu sladké, s vůní těžších pomerančů, slanými tóny a zbytky toho vlhkého dřeva s hlínou. Až mě ten pokles dost překvapil, v prvním dojmu bylo celkem bohaté, zajímavé a zábavné, teď je takové nevýrazné a nijak zvlášť zajímavé a zábavné. Chuť zprvu sladce ovocná, přidá se v zajímavé formě lehce kouř a rašelina. Celkem rychle ale odezní. Nastoupí pepřovitost a při přechodu k dokončení gumová chuť, jako kdybych si to nenalil do skleničky, ale do gumového kelímku, který se projevuje do chuti. Postupem času guma ustoupí a je cítit samotný kouř, ale štrejchnutý hořícím umělohmotným kelímkem. Celkově je ta whisky zklamání. První dojem z aroma byl dobrý, ale jako by to bylo pozlátko, co hned zmizelo a ukázalo se to prázdno pod ním. A chuť to bohužel nezachránila, spíše zazdila a ten závěr úplně zabil. Myslím, že do rychlých poznámek si připíšu - za střízliva se k ní nevracet.
Tentokrát se nebudu s přirovnáním raději moc rozepisovat, protože ten gumovo-umělohmotný závěrečný dojem mi asocioval tak pouze myšlenku pokusu o ochutnání umělé panny (rejpaly upozorňuji, že tuto zkušenost nemám). (2.5.2020)
Bowmore Darkest 43%: Poznámky z ochutnávek v roce 2006: Aroma kouřové, chuť rašelina, kouř, více kořenitá (oproti Enigmě), celkově dobrá whisky z Bowmore, ale protože byla ochutnávaná po Enigmě, tak vyzněla jako její chudší sestra, více výrazných tónů, méně zaoblenosti. (24.4.2006) Aroma hlavně kouřové, lehce mediciální, lehce slané, chuť rašelinost, kouřovost, slanost, kořenitost, dokončení pozvolné, doznívající, celkově dobrá whisky z Islay, ochutnávaná po whisky ze Speyside. (3.5.2006)
Bowmore 15letá 43%: Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021: Z aroma je hned poznat dozrávání v sudech po sherry. Dozrávala v nich 3 roky. Sherry to krásně obalilo, čokoláda, kandované ovoce, těžká sladká ovocnost, jen lehce těžký kouř. Působí mohutně, ale hezky komplexně a uceleně. Po delší chvíli vydýchání se začne v aroma více prosazovat uzený kouř. Chuťově mi připomněla vánoce, sladkost, koření - skořice, uzené ovoce, punč, příjemný sherry nádech, postupně se přidává trochu dřevitosti sherry sudu a stále více v dalších doušcích prosazuje ovocný kouř. Krásně dlouho doznívá sherry, dřevo a uzené ovoce. (20.4.2021)
Martin Suchý z FB skupiny Whisky CZ/SK se odměnil whisky Bowmore: Jelikož jsem ochutnal dalších 50 různých panáků whisky, přišel čas, abych se odměnil další legendární peckou, o které bych si dovolil sdílet pár řádků s informacemi a dojmy.
Tentokrát jsem zavítal na Islay do jedné z nejstarších skotských palíren Bowmore. Bowmore máte zřejmě ve vlastních individuálních škatulkách, ale pokud znáte jen +- současnou produkci, kterou nijak nechci kritizovat nebo naopak třeba ikonické Bowmory z 60. let, tak 80s vás možná zaskočí a překvapí. Když se bavíme o této době, tak ještě můžeme dělit na období před Jimem McEwanem a s ním, tato superosobnost whisky se do palírny vrátila v roce 1986, avšak nebývá spojována zrovna s nejlepší produkcí historie. Nakolik je to způsobené dopady whisky lochu a nařízením vedení zbavovat se zásob a nakolik je to jeho kreativní vklad nechám stranou, stejně jako hodnocení jeho whisek.
Dnešní lávek totiž spadá lahvováním sice někam do poloviny 80. let, ale výrobou tedy spíše k roku 1970. Mám ve skleničce něco, co je buďto prezentováno jednoduše jako Bowmore 12 years, ale setkáte se i s označením „Dumpy“.
Mohl bych se poměrně rozepisovat o všech možných variantách této lahve ať už do procent alkoholu, velikosti nebo trzích určení, stejně jako bychom mohli mapovat roky, kdy vycházela. Pokud to někoho zajímá, podívejte se na tuto stránku: home.planet.nl/~somme022/dumpy.htm
Já se pustím rovnou k obsahu, protože ten je hodně zajímavý:, jen dodám, že moje verze měla 43 % alkoholu a již jsem zmínil, že vyšla cca v polovině 80. let.
Aroma: Nalijte si whisky a pak doporučuju docela dlouho čekat, aby se pořádně ukázala. Pak se nadechnete a to člověka vážně překvapí. Všichni máme představu o současné kouřové whisky tvorbě z Islay, ale toto je úplně jiné. Rašelina se tu projevuje spíše jako silný zelený čaj v kombinaci s blátem a přezrálým sadovým ovocem. Ale to není kritika, je to hodně dobrý. Dále rybí polévka, mořské řasy a umami. Do toho exotické květiny, které neumím pojmenovat. A tuna ovoce. Na rovinu asi bych nikdy netipoval Islay, spíš hodně old school Lowlands a možná Campbeltown. Ale je to top vůně. Po opravdu dlouhé době konečně ucítím nějaký kouř ve formě takových hašlerek, hodně svěží.
Chuť je hodně sladká, vřesová, medová. Strašně plně ovocná, hutně sirupová. BBQ omáčka. Domácí švestková povidla. Po chvíli jemné koření. Připadám si jako bych ochutnával nějaký krásný les. Všechny ty šišky, jehličí i houby jsou nahuhňané do jedné kapky v ústech.
Úplný závěr je hladký a klidný. Karamel, švestky, med. Zůstává velmi sladký, příjemný, dlouhý, ale jednoduchý pocit.
Tohle je fakt zajímavá exkurze do minulosti. Bowmore se vyvíjí v čase hodně výrazně, ale to asi i celá skotská whisky produkce. A udělat si obrázek o 80s nejde jinak než skrz ty referenční modely, čímž tato ikonická láhev určitě je.
Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:
Bowmore Legend 40%: Barva: sytě zlatá. Aroma: rašelinové, kouřové, velmi příjemné. Tělo: lehké, ale rozhodující. Chuť: pevná, náznak železa, listová, kapraďová, rašelinová, půdní sladkost, velmi zvláštní příchutě, čerstvá mladá whisky, ale bez zjevné lihovosti. Dokončení: sladké, potom slané. Známka: 80
Bowmore 12letá 43%: Barva: jantarová. Aroma: více po soli, mořských řasách a kouři než desetiletá. Tělo: střední, slabě sirupové. Chuť: přetrvávající sladkost sherry, kořeněná, vřesovitá, slaná, mořské řasy, velmi ucelená s velkým vývojem příchutí. Dokončení: pozoruhodně dlouhé a slané. Známka: 87
Bowmore Cask Strength (sudování asi 16leté) 56%: Barva: prosluněná, žlutozlatá. Aroma: mořský vzduch, po oleji obilného zrna, ořechové, sladké sladové. Tělo: střední, tělnaté, jemné. Chuť: suchost půdy, země, někteří degustátoři našli i "mokrou vlnu", jiní ji považují za karbolovou, živá, chutě nejsou ohraničené. Dokončení: pomerančové slupky, po listech a kapradí, rašelinové. Známka: 81
Bowmore Darkest (asi 16letá, ale z vynikajícího sudu po sherry) 43%: Barva: přitažlivá, límavá, tmavě jantarová až žlutohnědá. Aroma: kouřové, květinové, mořský vzduch, čerstvé, lahodné, lákavé, ucelené. Tělo: střední až plné, saténové. Chuť: parfémový začátek, květ rybízu, ořechová, suchá, chuť černé melasy. Dokončení: jemné, leštěný kámen, tvrdé, slané, lékořice. Známka: 91
Bowmore 15letá Mariner 43%: Barva: sytě zlatá až jantarová. Aroma: čerstvá kůže, kapradina, silný mořský vzduch, výrazně suché. Tělo: střední až plné, pevné, jemné. Chuť: čistá, jemná, saténová sladová, sladké stopy sherry, přechází do listové, později do mořské slanosti. Dokončení: sladké, štavnaté sladové, přechází do příjemné mořské soli. Známka: 87
Bowmore Bicentenary 15letá: měla nádech kvetoucích rybízů Známka: 87
Bowmore 17letá 43%: Barva: sytě zlatá až bronzová. Aroma: jemně výrazné, ořechový slad, kouřové, léčivý charakter ostrova Islay. Tělo: lehké až průměrné, jemné, pevné. Chuť: vyzrálá, pevná, sladová, suchá smetanová, pevně kombinované chutě. Dokončení: listové, po kapradí, sladové, pískové, kouřové, slabě svíravé. Známka: 86
Bowmore 21letá 43%: Barva: sytě zlatá, jantarově červený nádech. Aroma: velmi silné, voňavé, výrazně kouřové, pálené listí. Tělo: střední až plné, měkké, sladové, medové. Chuť: čistá, medový slad, přechod do levandule a kvetoucí rybíz, plná, ucelená a nádherně vyvážená. Dokončení: živé, rychlé, vynilkově sladké, mořský vzduch. Známka: 90
Bowmore 25letá 43%: Barva: světle jantarová. Aroma: příjemně vyvážené, lákavé, sladké po ječmenném sladu a pálených listech a čerstvém mořském vzduchu, dlouhé. Tělo: plné, pevné, vyzrálé. Chuť: slabá ojelová, ořechová, marcipán. Dokončení: začíná pozvolna, ale mění se, pražené ořechy, slané ořechy, mořský vzduch, později charakter oříškové karamely. Známka: 89
Bowmore 30letá 43%: Barva: světle jantarová. Aroma: čisté, suché po sladu a lákavě voňavé kouřové, levandule, sůl. Tělo: lehké až střední, velmi jemné. Chuť: měkká, vřesová, velmi ucelená a kořeněná, silně levandulová. Dokončení: překvapivě živé, lékořice a anýz, na konci stopy dřeva, kořenů a kouře, velmi výrazné. Známka: 88
Black Bowmore 1964 50%: Barva: neobyčejně tmavá, červenohnědá s nádechem černých oliv. Aroma: silně po sherry, přiměřeně dubové, zemité, kouřové, léčivé. Tělo: střední, pevné. Chuť: velmi sladké stopy po sherry, dubová, zemitá, rašelinová, překvapivě květinová, sladkost a suchost, s troškou vody se otevře nekonečně složitý charakter nápoje. Dokončení: sirup proti kašli, sladké dřevo, velmi výrazné a nesmírně dlouhé. Známka: 90
Bowmore 40letá 42%: Barva: sytě zlatá s lomem. Aroma: bylinné, mořský vzduch. Tělo: lehké, pevné, jemné. Chuť: sladová, čerstvá borovicová jádra, šalvěj, bylinná. Dokončení: překvapivě živé, lékořice a anýz, kořenové, po kapradí a trávě, citronele, citronová dužina, velmi dlouhé. Známka: 91
Bowmore 1974 Signatory 49,2%: Barva: světle žlutá prvosenka. Aroma: sladové, karamelové, po tvrdé karamele, po kamenech, po listech. Tělo: lehké na jazyku, jemné. Chuť: lehká, suchá, sladová, kapradí, listy, pokosená tráva, slabě po síře. Dokončení: lehké, suché, dubové, slané, mořský vzduch. Známka: 80
Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:
Bowmore 12letá 40%: Barva: Světle zlatá. Aroma: Přitažlivé, pafémované a kouřovité. Lehké náznaky pomeranče, náznak kávy, tmelu, hodně sladu. Tělo: Střední. Chuť: Zakulacená a měkká, pak uschne na půl cesty, když převládnou rašelinné prvky (pytlovina, kouř), potom přijde violka bílá, růže a nakonec meloun. Dokončení: Ořech a voňavý kouř. Slaneček na másle.
Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:
V deseti letech je to atraktivní, lehce nasládlá sladová. Palírn aprodukuje také řadu pozoruhodných jedenadvacetiletých a starších sladových. Black Bowmore se vyznačuje bohatou příchutí po sherry (oloroso) korunující intenzívní rašelinovitý charakter, nejlepší z celé řady je sedmnáctiletá, bohatě rašelinovitá whisky s příměsí sladu, čokolády a dokonce i medu. Sladová každé palírny má svůj optimální věk. V případě Bowmore je to právě sedmnáct let.
Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:
Bowmore Tempest 40%: Barva: Zářivě zlatá. Aroma: Rašelinový kouř a sůl, stopy pomerančového créme brulee a medu. Chuť: V popředí pro Bowmore chakateristický rašelinový kouř se solí a hravou citrusovou příchutí. Dokončení: Slané a jodizované doznění, rašelinový kouř nad rozbouřeným mořem, ale čisté a svěží.
v knize Svět whisky hodnotí:
Bowmore Legend 40%: Suchá a svěží s lehkou citrusovou příchutí, která se rozvine s kouřové dokončení.
Bowmore Small Batch 40%: Delikátní květinovou vůni kokosu a vanilky střídá jemný závan rašelinného kouře. Chuť vanilky, medu, měkkých karamel a sladkého kouře završí dubové tóny.
Bowmore 12letá 40%: Jemně aromatická whisky se směsí citrusů a kouře ve vůni, která se přenese i na jazyk spolu s tóny hořké čokolády.
Bowmore 15letá 43%: Hlubokou mahagonovou barvu získá whisky během dvou let v sudech po sherry Oloroso spolu s rozinkově sladkou chutí, která se zkombinuje s kouřovými tóny typickými pro Bowmore.
Bowmore 17letá 43%: Bohatá karamelová vůně s rašelinou v pozadí. Krémová konzistence s tóny sladu, rašeliny a ovoce a dlouhá, hřejivá dochuť.
Bowmore 18letá 43%: Vyzrálá, poněkud podzimnější než 15-ti letá, s přícutí vosku a pomerančové kůry smíchanou s tóny kouře a cukrkandlu.
Bowmore 25letá 43%: Příchuti ovoce a melasy získané v sudech od sherry s sobě skrývají sušší a kouřovější prvky Bowmore.
Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:
Bowmore Enigma 12letá 40%: Barva světle zlatožlutá. Slaně kouřová vůně je v chuti zesílena nádechem sherry, určitým podílem sladkosti medu, mořskými chaluhami, vřesem a kořením. Dozvuk je obvykle dlouhý, s poněkud slaným dotekem.
Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:
Bowmore 17letá: Aroma: pižmové, zemité, ořechové, nádherně sytá barva. Příchuť: suchá, po dřevěném uhlí, mírně rašelinná, kouřová, slabě nahořklá, velmi komplexní.