značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » islay 

  tisk textu

MR. PEAT

text zatím není k dispozici...

na začátek stránky

Charakteristiky

Martin Suchý

- odposlechnuto na FB - 7.12.2022:

Mr. Peat 46%Mr. Peat 46%:
Adventní kalendář Peated 2022 7/24
Společnost Fox Fitzgerald mnohým asi moc neříká. Začalo to jako příběh obchodníků s whisky sudy. Když se po několika letech ukázalo, že mají dobrý čich na správné dřevo a whisky a k tomu zahraniční kontakty, tak se jim ozvali z Bruichladdichu, že by chtěli navázat spolupráci, aby jim někdo pomohl prosadit se v zahraničí. Po letech se Bruichladdich prodal, ale loajalita ne a tak se pánové s Fox Fitzgerald přesunuli společně s Markem Reynierem do Irska a začali pracovat s jeho novou palírnou Waterford a ještě to podpořili přímou investicí. Takže jim dnes dělají zahraniční prodej whisky i rumu (myšleno palírna Renegade v Grenadě).

No a vedle toho začali s vlastní lahvováním whisky a to je ten důvod, proč o nich dnes píšu. Vydávají jednak už několik let sérii Peats Beast v různých verzích (liší se věkem i procenty alkoholu), což je single malt whisky. Ale my dnes máme před sebou jejich nejnovější projekt Mr Peat. Heavily peated whisky v originálním hasičském designu. Z prezentace je vidět, že cílí na mladé. Přímá, typicky skotská a brutálně rašelinová - tak se prezentují. Nebojí se toho doporučit ji krom čisté "neat" formy i s ledem nebo do koktejlů. No jestli to není varování...

Mr. Peat 46%Čekal jsem divočinu a ona je to celkem klasická příjemná Islay vůně. Výrazná rašelina, citrusy, sladké tóny. A takový ten svěží mořský tón. Je to fajn. Chuť je výrazně rašelinová, až medicínská, možná lehce agresivní. Jinak vanilka a citrusy a trochu sladové. Jednoduchá základní chuť, která neurazí. Závěr je poměrně krátký a rovněž hodně jednoduchý. Sladký, kouřový. Mladá whisky z Islay, sudy stopro po bourbonu. Není to nic extra originálního, nic kulervoucího, ale zároveň mi to celkem chutná. Prostě fajn kouřovka na večer.
80 %

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.11.2023