značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » islay 

  tisk textu

PORT ASKAIG

Port Askaig je single malt whisky z Islay. Nejedná se o palírnu, ale o plnění od Speciality Drinks Ltd. Palírna původu není na etiketě uvedena.

text zatím není k dispozici...

The Izzi Pub - Peter Praženka

Port Askaig Flight

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Port Askaig 8letá 45,8%Port Askaig 8letá 45,8%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Překvapila velmi světlou barvou. Aroma je lehká rašelina, kouř, klasická Islay v jemnějším provedení, voní, ale nic zajímavého. V chuti sladký nástup, pak až dost sladký, následovaný výraznou ostrostí, která otupí chuťové buňky, při rychlém druhém dušku (myšleno krátce po sobě) vyniká hlavně ta sladkost, protože buňky jsou na ostrost otupené. Ostrost zazdí ostatní chutě. V dokončení dlouho doznívá rašelina s kouřem. Celkově mě moc nevzala, ta ostrost zabíjí ostatní chutě, celou jí zabíjí. (2.11.2019-WLP2019)
Port Askaig 8letá 45,8%Port Askaig 8letá 45,8%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2023:
Při nalévání lehce okolo zavanul kouř-rašelina. Ovšem při čuchnutí mě překvapilo, jak je aroma jemné, sladká opečená ovocenost, zelená tráva v hutnější podobě (ne klasická vůně čerstvě posekané trávy, ale hutnější až po nějaké době po sekání) a to vše lemováno rašelinou a kouřem a dezinfekcí. Ovšem jen lemováno, dávají tomu nádech a kulisu, nejsou dominantní. Ovocně sládne i ten kouř. V chuti sladký ovocný nástup, doplněný dřevo s trávou, koření a to vše samozřejmě rámováno kouřovostí, opečeným ovocem, rašelinou, které zde jen nerámují, oproti aroma, ale formují celou chuť. V dokončení ohořelé dřevo s doznévající sladkostí opečeného ovoce a rašelinná zemitost. Celkově je to dobrá whisky, líbí se mi, chutná mi, ale něco mi tu pocitově trochu chybí. (9.12.2023)
80/100
Port Askaig 12letá Autumn Edition 2020 45,8%Port Askaig 12letá Autumn Edition 2020 45,8%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma kouř spáleného dřeva, sladkost vanilky, dobře čuchatelné, nepřipadá mi až tak bohaté, trochu jednodušší, celkem vyvážené, lehká ovocnost s trochou soli. V chuti působí celkem jemně, působí vyváženě, hladivě, kouř, chuťově komplexní, jednoduchá, ale příjemně pitelná. V prázdné sklenici má zajímavou vůni opáleného ocelového prutu. (4.2.2021)
Port Askaig 12letá Autumn Edition 2020 45,8%V aroma vůně hořící rašeliny, rychle nahrazená vůní spáleného dřeva, sladkost vanilky, ovocnost, aroma je spíše jednodušší, relativně jemné, ale vyvážené a dobře čuchatelné. V chuti působí podobně jako v aroma, celkem jemně, vyváženě, hladivě, kouřově, trocha ovocné sladkosti, v závěru pak doznívá do spáleného dřeva. Celkem dobře pitelná whisky, jednodušší, ale příjemně vyvážená, ovšem ne za ty peníze. V prázné sklenici mám vůni vystřeleného střelného prachu z kapslíkovky. Jak se vydýchává, tak připomíná vůni ožehlého ocelového prutu. (13.2.2021)

Marek Brenišin

- odposlechnuto na FB - 17.4.2021:

Port Askaig 100° Proof 57,1%Port Askaig 100° Proof 57,1%:
Po dlhej dobe som sa vrátil k rašelinovým whisky a nemohol som si želať krajší návrat. Drsná a silná, no ak človek vytrvá, pohladká ho ako nežná milenka.
Vôňa: zemitý dym, udrie prakticky hneď po otvorení fľaše a pri naliatí whisky do pohára. Neskôr cítiť údené mäso, citrusy a mal by byť aj hnedý cukor, mne to ale skôr prišlo ako melasa. Chuť: citróny a jablko, v pozadí mäta. Smotanu som veľmi necítil, no dobre zaúdená slanina je tam. Záver: Hustý dym v pozadí, jemné tóny rašeliny cítiť aj minúty po poháriku. Bál som sa, že vyššie percento alkoholu (až 57,1 %) chuti uškodí. I have never been so wrong.
Moje hodnotenie: 94/100
PS: Systém "Proof" vymysleli námorníci, aby zistili, či im neriedia rum. Ak ho zmiešali s pušným prachom a horel, znamenalo to obsah alkoholu okolo 51,5 až 57 %.

- odposlechnuto na FB - 9.11.2021:

Port Askaig 12 yo (Autumn Edition)Port Askaig 12 yo (Autumn Edition):
Čo sa balenia týka, Port Askaig to vie. Fľaša je teda v kartóne, ktorý vyzerá solventne, viac než je skutočná cena whisky. Prvý dojem sa dá urobiť len raz a ten vyšiel na výbornú. Kombinácia zrenia časti whisky v súdoch po Oloroso a časti Sherry Solera dáva naozaj zaujímavú kombináciu a jedinečnú whisky.
Vôňa: Plná, dominuje tón údeného mäsa a slaniny. Preráža mi tam troška soli, ale nie tak, aby to vyslovene vadilo. Brusnice, ktoré udáva výrobca, som tam necítil, ale sladký tón na konci vône príjemne potešil. Chuť-úvod: Slaný úvod veľmi rýchlo vystrieda čerešňovo-višňová chuť. Silná kombinácia, našťastie ale veľmi rýchlo vyprchá. Chuť-telo: Plné, vyvážené, dominuje hloh a rašelina, ktorá postupne rastie. V pozadí cítiť morskú vodu. Chuť-záver: Všetko mizne, ostáva len hrejivá rašelina. Celkovo je pre mňa táto whisky krásnou symbolikou, čo v sebe skrýva jeseň. Od teplých dní, cez dážď a sychravé počasie, až po chlad, než nastúpi zima. Ale predtým sa na nás ešte raz usmeje zubaté slnko. Hodnotenie: Veľmi dobrá whisky. Nie je na každodenné popíjanie, ale je to ako kamarát, ktorý sa z času na čas vráti a zažijete veľa dobrého.
97/100.

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2022: 9. December - Port Askaig 8yo 45,8%


Recenze na whisky.nethar.cz:

Port Askaig 8 yo

Port Askaig 15 yo

Port Askaig 19 yo

Port Askaig 28 yo

Port Askaig 30 yo

Port Askaig 100° Proof

.

Webové stránky značky:

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 11.02.2024