značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

Charakteristiky

Martin Suchý

- odposlechnuto na FB - 1.12.2022:

Saint & Peat 55%Saint & Peat 55%:
Adventní kalendář Peated 2022 1/24
Tak jako loni mám před sebou úžasný Adventní kalendář Peated od Petera Prazenky a tak jako loni ho s ostatními den co den co den budeme procházet a sdílet dojmy. Dnes začínáme vzorkem č. 1. Svatý a rašelinový. Pod tímto možná neznámým brandem se skrývá poměrně dost známý nezávislý bottler z Holandska a jeho každoroční série extra nakouřených whisek z Islay o alkoholové síle 55 %. Jestli se vždycky jedná o Bunnahabhain netuším, ale v tomto případě tomu tak aspoň podle WB je.

A kdo že stojí za touto lahví? Buďto se můžeme bavit o rodinném jménu van Wees, což nás dovede k lidem, kteří za značkou stojí a vězte, že jde o pionýry mezi holandskými importéry whisky. Bavíme se teď o 70., 80. letech minulého století. Pro zajímavost starý pán Han van Wees je od roku 2018 Master of Quaich. V roce 1994 vznikla společnost The Ultimate Whisky Company, kterou právě bratři Weesové (synové Hana) vedou. Ti do dneška už nalahvovali už více než 1000 lahví. A předpokládám, že mnozí znáte jejich značku The Ultimate. Zpravidla jde o single casky za hodně zajímavé ceny.

Saint & Peat 55%Na nose pro mě překvapivě jemný, velmi lehký, karamelový, citrusový (ale i další ovoce) a spíše sladký. Kouř je znát. Dobrá vůně na rozjezd. Chuť už je intenzivnější, chlapštější. Ale skoro bych řekl, že v jednoduchosti je síla. Hodně přímočará a klasická chuť. Stále je to hodně sladký, vanilkový, dezertní, koláčový. Jen lehký pepř.

Pro mě je toto velmi fajn rozjezd, ideální panák číslo 1. Rozhodně mě ničím neuráží, byť si ho asi nebudu dlouho pamatovat.
83/100

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.11.2023