značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » islay 

  tisk textu

SEA SHEPHERD

text zatím není k dispozici...

na začátek stránky

Charakteristiky

Martin Suchý (odposlechnuto na FB):

Sea Shepherd 43%Sea Shepherd 43%:
Adventní kalendář Peated 2022 9/24
Před 45 lety začala kousek od Brém svoji rodina Kirschů podnikat nejdříve velmi skromně a maloobchodně, jak už to tak u rodinných podniků bývá. Ale rostly a rostly a dnes Christoph Kirsch jakožto druhá generace řídí už poměrně velkou firmu s prémiovým alkoholem. 3500 různých lihovin a síť po celém Německu. Single malt značky jako Edradour, Glenallachie, Waterford a nebo nezávislá plnění od Gordon & MacPhail a Signatory patří mezi jejich hlavní portfólio.

No ale když se podobným firmám vede dobře a mají zkušenosti a peníze, tak dost často začnou pokukovat po privátních brandech a stáčeních. A to nás pochopitelně přivádí do tohoto kalendáře. Pomineme teď nějaké značky rumů a ginů, co také produkují a dostaneme se k brandu whisky, který je právě spojen s touto firmou – Sea Shepherd. Dnešní láhev je v jednom směru hodně zajímavá a jiná. Když se podíváte na etiketu a název, tak lidé znalý neziskových organizací a bojovníků za lepší svět zpozorní. Sea Shepherd je totiž především americká neziskovka, která už 45 let bojuje (jako eko piráti – viz znak) za moře a oceány plné ryb a čisté vody. A nejsou to žádní rozdavači letáků, ale skuteční bojovníci proti lovcům velryb, žraloků a tuleňů. Koukněte někde na youtube, jak jejich akce vypadají. No a to spojení s whisky je jednoduché. Každou zakoupenou lahví (resp. i dnešním panákem) podpoříte právě tuto organizaci.

Sea Shepherd 43%Jinak máme klasiku plnou tajemství – neznámá palírna z Islay, single malt, NAS, 43 % alkoholu. Tenhle typ vůně je zatím takovým leitmotivem kalendáře. Příjemná mladá poměrně kouřová linka v kombinaci s lehkou vanilkou a nějakými citrusy vč. hořké kůry. Jednoduché, ale fajn. Chuť je obdobná. Hořko-sladká, svěží, mladá. Vanilka, nějaké to ovoce a výrazná rašelina. Závěr spíše krátký, už ne tak rašelinový, ani hořký, spíše lehký a vanilkový. Škoda, že neznáme palírny, protože v tom kalendáři se podle mě skrývá hodně mladých Caol Il že sudů po bourbonu. Mám je rád, ale ničím extra nepřekvapují.
82 %
Sea Shepherd Sherry Edition 45,8%Sea Shepherd Sherry Edition 45,8%:
Adventní kalendář Peated 2022 10/24
Dnes udělám výjimku a nebudu se rozepisovat o bottlerovi a lahvi, protože máme sestřičku včerejší whisky. Tentokrát 45,8 % alkoholu a sherry finish. Takže další peníze putují k pirátům na boj proti velrybářům a my si společně ochutnáme dnešního panáka.

A když už si nic nepíšeme o whisky, tak dám aspoň odkaz na nějaké youtube video Sea Shepherd. Třeba jak na jejich loď útočí rozzuření pytláci kameny www.youtube.com/watch?v=3fi874y5C4Y.

Sea Shepherd Sherry Edition 45,8%Velmi příjemná vůně. Krom rašeliny, která je očekávaná, tak máme uzenou šunku, bobulovité ovoce - rybíz a maliny, slaný karamel i trochu mátu. Vážně mě to baví. Výrazně kyselejší, trochu do vína. Zůstává mořská sůl, ovoce je tmavší. Dobré je i koření. Taniny jsou znát, ale to já můžu. Kouř je pochopitelně také výrazný. Povedené. Závěr je sladko-kyselý, trochu jako po suchém bílém vínu. A je poměrně dlouhý. Toto je příjemná změna mezi těmi vanilkovými exbourbony. Pro mě až nečekaně povedený sherry finish. Izzi to sice asi označí za tokajské s octem, ale myslím, že fanoušky si najde. Já jsem spokojen.
85 %

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 11.12.2022