značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » ostrovy 

  tisk textu

LAGG

ostrovy - Arran (Highland)

V dřívější době byly na ostrově Arran ilegální i legální palírny. Jednou z legálních byla palírna Lagg, která svůj provoz ukončila v roce 1840 a od té doby až do roku 1995 nebyla na ostrově žádná fukční palírna. V roce 1995 společnost Isle of Arran Distillers založila novou palírnu Isle of Arran, případně byla známá pod názvem Arran, dnes má název Lochranza a v roce 2019 byla založena společností Isle of Arran Distillers palírna Lagg a protože to byla druhá palírna na ostrově, tak ta první byla přejmenována, aby v názvu nebylo jméno ostrova.

Palírna LaggPalírna LaggPalírna LaggPalírna Lagg

Výstavba začala v roce 2018 a výroba již 19.března 2019. Vyrábějí rašelinnou whisky. Kapacita palírny je uváděna 750 tisíc litrů (dle ročenky 2022).

Ostrovy nejsou uznaná oblast a podle SWA patří do Highland. Na ostrově Arran ovšem vymysleli: Palírna Lochranza je severně od dělící hranice mezi Highland a Lowland a je označována jako Highland. Kdežto druhá palírna na ostrově Arran - Lagg se nachází jižně pod dělící hranicí a již spadá pod Lowland. V něčem je ta neexistující oblast "ostrovy" jednodušší. :)
Hraniční čára je pouze na pevnině, ostrovy (kromě Islay) jsou řazeny do Highland.
Prostě palírna má takovou krizi identity - patří do oblasti Highland, cítí se ovšem jako ostrovní (to jim neuznali, protože ostrovy nejsou oblastí) a tak se identifikuje jako Lowland.

Palírna LaggPalírna LaggPalírna Lagg

Typy

Palírna je zatím (v době psaní textu - duben 2023) velmi mladá a tak na trh zatím stihnula uvést jen první inaugurační láhev. Tedy celkem mají 3 inaugurační láhve (kam ten svět spěje? 3x postupně první láhev). V září 2022 byla vydána Lagg Inaugural Release 2022 Batch 1 50%, zrála v sudech po bourbonu a bylo celkem 10 000 láhví. Druhá inaugurační láhev Lagg Inaugural Release 2022 Batch 2 50% finishovala v sudech po sherry Oloroso a počet by měl být také 10 000 láhví. Třetí inaugurační Inaugural Release 2022 Batch 3 50% finishovala v sudech po červeném víně Rioja a opět 10 000 láhví.

Na trh dali také Lagg New Make - Peated Spirit Drink 63,5%

Lagg Inaugural Release 2022 Batch 1 50%Lagg Inaugural Release 2022 Batch 2 50%Lagg Inaugural Release 2022 Batch 3 50%Lagg New Make - Peated Spirit Drink 63,5%

.

Webové stránky palírny:

FB:

WB:


Arran Whisky - Lagg Distillery - The Arrival of the Stills

Whisky Mystery - Arran Distillery Tour? Lagg

SMWSsilverscreen - Lagg Distillery, Isle of Arran with The Scotch Malt Whisky Society

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Lagg Inaugural Release 2022 Batch 1 Ex-Bourbon Cask 50%Lagg Inaugural Release 2022 Batch 1 Ex-Bourbon Cask 50%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2023:
V aroma popelavá kouřovost, vanilka se míchá s citrusovou kyselostí, trocha slanosti, citrusová kůra, vůně loupaného lehce přezrálého pomela, s vydýcháním se mi tak ukázalo i trochu jablek. V chuti ovocná kouřovost, vrací se citrusy, pomelo, citrusová kyselost, trochu mladě štípě, mladá, ještě jí chybí uhlazenost. V dokončení dřevo a kouř z ohořelého dřeva, trocha sladkosti a možná i vanilky, pak opět citrusy a pomelo.
Celkově tam mám hodně to lehce přezrálé pomelo a jak mě napadlo, tak už se mě nepustilo a všude pod ním se válí kouř a ohořelé dřevo. Je to mladé, je to znát, trochu jiný způsob kouře, pitelné a mladost z toho nestříká na všechny strany. (28.4.2023)
Lagg Inaugural Release 2022 Batch 2 Ex-Oloroso Sherry Cask 50%Lagg Inaugural Release 2022 Batch 2 Ex-Oloroso Sherry Cask 50%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2023:
První dojem z aroma je znatelná mladost, pak se postupně začne prosazovat sherry, těžší ovoce, popelavý kouř, ale je upozaděný tím sherry, trocha slanosti. V chuti taky znatelná mladost, trochu se tam pere sherry, popelavý kouř, trocha citrusů, ovocná sladkost a mladá štiplavost, jak se postupně sherry více prosazuje, tak dostává ovocné a čokoládové tóny s popelem v podkladu. V dokončení je dřevo sudů, ovoce, trochu sherry a méně kouře než v chuti.
Taky je to pitelný, trochu jiný kouř, než jsme běžně zvyklí, tím i zajímavé, ale mladost je znát a sherry se tam ukazuje trochu povrchně a nezceleně s whisky. (28.4.2023)
Lagg Inaugural Release 2022 Batch 3 Ex-Red Wine Charred Cask (Rioja) 50%Lagg Inaugural Release 2022 Batch 3 Ex-Red Wine Charred Cask (Rioja) 50%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2023:
Krátká úvodní sladkost, ovocnost a víno s kouřem v pozadí, pak se začnou prosazovat citrusy a ukazovat mladost a aroma uzavírá opět ovocno-vinná sladkost. V chuti sladší nástup, ovocná-vinnost, trocha čokolády, postupně se zvýrazňuje ovocnost s cistrusy, mladost je tam znát, ale méně než v ostatních. V dokončení doznívá ovoce a ořechy.
Celkově příjemný dojem, vinná ovocnost a kouř potlačený silnější a zajímavější chutí.

Souboj těch tří Laggů u mne vyhrál ten třetí, kouř tam je, ale potlačený do pozadí, mají prostě jiný kouř než jsme zvyklý z nakouřených whisky, chuť má výraznější, bohatší a mladost je tam z nich znát nejméně.

Lagg New Make 63,5%Lagg New Make 63,5%:
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2023:
V aroma new-makeová ovocnost, nádech popelavého kouře a pak se mi tam objevil vesnický hnůj, kterého jsem se už nemohl zbavit. Takže v chuti ho mám taky a trochu se ukazuje ovoce, nádech jalovce. V chuti je znát ta síla. V dokončení se více ukázal ten kouř, ale furt tam mám ten hnůj, co se mi usadil v hlavě z aroma. (28.4.2023)
Etiketa Lagg Inaugural Release 2022 Batch 1 50%Etiketa Lagg Inaugural Release 2022 Batch 2 50%Etiketa Lagg Inaugural Release 2022 Batch 3 50%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 27.4.2023

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 01.05.2023