značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » campbeltown 

výslovnost  tisk textu

GLEN SCOTIA

Palírnu Glen Scotia založila v roce 1832 společnost Steward, Galbraith & Co. Založila ji pod názvem Scotia. Palírna měla postupně velké množství vlastníků. V roce 1979 koupila palírnu společnost Gibson International Inc, která ji za téměř milión liber zrekonstruovala. Nyní ji vlastní Lomond Distillery (Glen Catrine). Palírna byla v letech 1994 až 2000 mimo provoz a nevědělo se zda bude vůbec znovu otevřena. Vodu bere z Crosshill Loch.

Vypráví se, že v palírně straší duch jednoho z bývalých majitelů, který se utopil v jezeře Campbeltown Loch.

Palírna Glen ScotiaPalírna Glen Scotia

Palírna Springbank, která zdůrazňuje svojí oddanost oblasti Campbeltown, poskytla prý palírně Glen Scotia při jejím znovuotevření i svůj personál, aby jí pomohla v novém rozjezdu a to i přesto, že je jejím konkurentem v oblasti Campbeltown.

V palírně Glen Scotia - rmutovací káďV palírně Glen Scotia - kvasné káděV palírně Glen Scotia - destilační kotle

Typy

Známými produkty z palírny jsou 12-ti, 14-ti a 17-ti letá, které jsou zajímavé také tím, že etiketu mají stejnou a stáří mají napsáno na obalu hrdla. Vedle toho palírna také produkuje 8-mi letou a 21 letou. V palírně se také plnili ročníkové 5-ti až 8-mi leté Vintage Campbeltown Malt, 14-ti letá Campbeltown Malt a 8-mi letá vatted Royal Culross.

Glen Scotia 14-ti letáGlen Scotia 1973Glen Scotia Gordon & MacPhail The MacPhail´s Collection 1990Glen Scotia Signatory Vintage 11.2.1991/26.7.2000 43%Glen Scotia 30-ti letá Douglas Laing Old Malt Cask 3.1969/10.1999 50%

Článek na PoznejWhisky.cz:


Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1068699940726558/):

Zdeněk CZ napsal (9.5.2022):

Opomíjené skotské perly

Poloostrov Kintyre se může mylně jevit jako ostrov. Je obklopený dalšími ostrovy dobře známými whiskymilcům (Arran, Jura, Islay), má dobrý přístup k moří a je směrem do vnitrozemí velmi členitý se spoustou zátok. Ne náhodou zde sídlí jedna z důležitých britských ponorkových výcvikových základen. Navíc díky průplavu Crinan ho lze obeplout dokola.

Na jihovýchodním cípu se vnořuje hluboko do vnitrozemí zátoka Campbeltown loch s významným přístavem stejného jména. Městečko Campbeltown s méně než 5 tis. obyvateli se původně jmenovalo Kinlochkilkerran (v galštině znamená 'head of the loch by the kirk of Ciarán') a později v 17th století dostalo současné jméno podle hraběte z Argyle Archibalda Campbel . "Campbelovo město" se stalo rušným přístavem a centrem whisky dění.

Podle některých pramenů zde byl poprvé na skotské půdě vypálen předchůdce dnešní whisky, tehdy jako lékařská medicína. Je doloženo, že zde okolo roku 1300 přistála a po sňatkovém zpříznění s tehdejším pánem Kintyre, Ogem se zde usadila lékařská rodina MacVea/Beth, která byla od arabských učenců obeznámena s principem destilace. Přechod whisky z lékařského nápoje na mok potěšující smysly asi ještě chvíli uzrával a nemyslím, že by nám původní prapředek whisky příliš chutnal.

Dle různých pramenů bylo "Campbelovo město" doslova prošpikováno velkým množstvím palíren, nejmenší udávaný počet je 30. V praxi musela být palírna téměř v každé ulici městečka. Množstevní boom byl v osmdesátých letech minulého století vystřídán krizí odbytu, na kterou třeba rodina Mitchellů, od nepaměti vlastníků palírny Springbank, reagovala inspirujícím poučením z historie. Odklonila se od navázanosti na zbytek whisky průmyslu (přestala dodávat "cizím" blenderům), věnovala se původním tradičním postupům a individuálnímu přístupu produkce, která upřednostňuje kvalitu před množstvím. Jinými slovy, maximální produkční kapacita palírny je využívána zlomkově, což ostře kontrastuje s úsilím většiny palíren vlastněných nadnárodními korporacemi, které soutěží v množství vyrobené/prodané lihoviny.

Rodinná firma navíc uspěšně produkuje hned 3+1 různé obchodní značky, které se zásadně liší postupen přípravy i vlastností destilátů (tradičně Springbank, Hazelburn, Longrow a nově Kilkerran, produkovaný palírnou Glengoyle, roku 2000 zpět zakoupenou palírnu, kterou původně rodina Mitchellů založila).

Palírna Glen Scotia zažila smutné časy, napočítal jsem že změnila 10x (desetkrát !) majitele, aby pak sladce spala s uzavřenými prostorami až do r. 1999, kdy si ji koupila skupina Loch Lomond Distillery. Ta také provozuje palírnu stejného jména u jezera Loch Lomond, jednoho z nejnádhernějších míst co se týče rozmanitosti flory i fauny vč. vzácných živočišných druhů od sladkovodních po tradiční obyvatele slaných moří, kteří sem cestují jako do sladkovodních lázní.

Pod novými majiteli se palírna Glen Scotia odvážně vrhnula do práce, aby se vyrovnala tempo se svým slavnějším sousedem, od kterého ji dělí sotva půl km vzdušnou čarou. Snad proto ji byl na první rok rozjezdu zapůjčen i personál sousedního Springbanku.

Pouhých 13 let po zahájení provozu uvedli noví majitelé Glen Scotia na trh odvážný počet nových lahví s ještě odvážnějším a vyzývavým designem inspirovaným hlavou skotského "chlupatého" býka (místní mu říkají hairy cow). První core range obsahoval 10-12-16-18 a 21-leté destiláty, lahvované při 46% bez filtrace za studena a byl doplněn o 2 roky později těžce kouřovou limitovanou verzí 10-ti leté, vydanou ke stému výročí budovy Picture house. Bystří počtáři si hravě spočítají, že starší lahve asi ještě nepocházejí z obnovené výroby. Nový core range byl představen jen o 3 roky později ve složení NASky Double cask a Victoriana lahvovaná v sudové síle doplněná o 15yo. Oproti první řadě již svoji roli začali hrát taky sudy po sherry, které se objevily později také v rozšíření řady o 18-letou a zejména 25-ti letou. Travel retail přišel s novou verzí 16-leté, která se zásadním způsobem liší od původní "šestnácky". A právě nejstarší z citovaných dosáhnula výrazného úspěchu, když vloni získala titul nejlepší skotská whisky roku 2021 a titul dokonce získala i palírna. Nemusím připomínat, že potom cena produktů raketově vystřelila nahoru.

Chuťově se jedná o hutnou whisky, založenou na zrání v amerických sudech po bourbonu, novější řada začala přidávat i zrání po sherry. Za mě poskytuje velice zajímavý a od většiny jiných palíren odlišný zážitek, který alespoň mě osobně dost připomíná kontrastní povahu skotského chasníka či bojovníka podobně jako toho mohutného býka na obrázku. To je ale samozřejmě velmi individuální vjem a nemůžu ho nikomu vnucovat. V případě zájmu se můžu pokusit popsat svoje dojmy a jak moc se liší jednotlivé lahve.

Terminologický koutek pro zamezení omylů:

Palírna Glengoyle prodává pod značkou Kilkerran, protože dříve byla zaregistrována značka GGoyle jako míchaná whisky produkovaná Glen Scotia. Kilkerran Rd patří mezi nejdelší ulice ve městě, vede až k okraji podél zříceniny stejnojmenného hradu, ale nevede k palírně Glengoyle :). Ta si však může užívat snadno zapamatovatelné adresy ve stejnojmenné ulici Glengoyle Rd. Palírna Springbank "svoji" ulici nemá i když její jméno zní také zajímavě (Well close). No nevadí, obě provozovny k sobě mají blíž, než se zdá na první pohled, sousedí totiž přes provozní dvůr a parkoviště, takže jsou na pohodlné pěší dosažitelnosti :)

Pro úplnost ulice Long Row také existuje poblíž, ale nevede přímo okolo palírny Springbank, ale jaksi "za roh." Ani Glen Scotia nesídlí na "svoji" adrese, ale jeden z jejich z prvních majitelů a provozovatelů Duncan McCallun, svoji uličku má. Dokonce se traduje, že po údajné tragické smrti, kdy spáchal sebevraždu kvůli opakovaným finančním problémům utopením v sudu s destilátem (dokážete si to představit?), stále jeho duch straší v palírně.

I po redukci počtu fungujících palíren z několika desítek na tři, platí pro Campbeltown, že jsou zdejší palírny "namačkané na sebe" :)


Další díly Opomíjených skotských perel najdete v článcích.

Odposlechnuto na FB (www.facebook.com/groups/760003438262878/posts/1072920443637841/):

Zdeněk CZ napsal (15.5.2022):

Tasting notes rozvíjející se řady Glen Scotia

První základní řada (2012) byla založena pouze na zrání v americkém sudu po bourbonu a v celém svém rozsahu dokázala vytvořit překvapivě odlišné kousky, na kterých je možné pozorovat vliv roků strávených v sudu. Všechno lahvováno při 46%, nefiltrováno za studena.

Charakter palírny vykazuje lehkou nakouřenost, hutnou masitost a pro Campbeltown typickou slanost při potlačeném vlivu sladovitosti.

10yo - rebel, post-new make, zajímavě nezkrocený sudem, štavnatý a svěží, dozvuk krátký (přiletí, udělá rozruch a odletí)

12yo - více cítit americký dub, přibývá lehká olejnatost (máslovitost), vytratilo se rošťáctví 10yo, objevuje se náznak ušlechtilé zatuchlosti, delší dozvuk

16yo - největší překvapení, ve střední části chuťového zážitku přichází příjemná, luxusní zatuchlost, takže delší osobní pocit na konci tohoto textíku.

18yo - otáčí se zpět ke zralé burbonové šťavnatosti (broskev?), odlehčuje se překvapivě ve vůni i chuti, v dozvuku se vrací více starého dřeva (zatuchlost)

21yo - komplexní a vyvážená, pod oparem ovocnosti se snáší na patro jazyka americký dub, máslovitost, obsahuje všechno co mladší sestřičky, ale nic nedominuje, vrstvy se harmonicky prolínají a vytvářejí barevný harmonický vjem, velmi dlouhý a zajímavý dozvuk, záporem je vysoká cena

Nová základní řada (2015) začala používat kombinaci bourbon-sherry či speciálně vypálených sudů a přinesla cenově příznivou nabídku ve 3 případech: kvalitní hutná NAS, slušná 15yo a cenově přístupná lehčí sudová síla. Doplněna o "novou" 16yo, nepoužívající sherry zrání, která ale ztratila výjimečný charakter své předchůdkyně a 18yo s vyšší cenovkou. Opět ABV 46% (kromě "sudovky" s ABV 51,5%.).

GS Double Cask - jak název naznačuje, kombinuje se zrání po bourbonu i sherry, které zjemňuje charakter a hraje si s kontrastem hutné slané vrstvy a ovocně sladké polevy. Vyvážení se povedlo, obě vrstvy jsou detekovatelné ve vůni i chuti, přechod vyvážený a nerušivý. Dozvuk překvapivě delší než krátký, příjemný. Na lahev pod 1 tis. Kč dobrý počin.

GS 15 yo - dle mého cenová bomba v poměru cena/výkon (pamatuju 1,3 tis. Kč), kráska vyzrála v sudu do významně větší hloubky, senzorický vjem řízen americkým dubem, takže kořenitost z evropského dubu není výrazná a neruší celkový harmonický dojem. Tahle láhev neboduje intenzitou (silou), ale sametovou hloubkou a dlouhodobostí. Dle mého adeptka oblíbenosti u dámského auditora. Nastupovala na trh za cenu velmi dobré Glenfiddich 15yo (sherry solera metoda), proti které nasazuje sherry vjem kombinovaný s dalšími "pánskými" složkami (lehká nakouřenost, slanost, hutnost).

GS 18yo - delší finiš v oloroso sherry dále zjemňuje vjem za zesilování "pepřovitosti" z evropského dubu po sherry, více vůně, máslovitost, celkově se přibližuje nesladkému likéru, kterému nehádáte sílu 46%, překážkou je vysoká cena a za mě už to se zjemňováním přehnali a přetlačují přirozený charakter palírny.

GS Victoriana - při 51,5% se jedná o jemnější "sudovou" variantu, která na rozdíl od předchozích necílí na délku zážitku/vjemu, ale na zvýšení jeho intenzity, když přidává speciálně vypálené sudy ve kterých zraje destilát. Výsledkem je karamelová sametovost propojená vlivem amerického dubu, která se lepí na jazyk a pak přichází vanilka pronásledovaná slaností. Velice zajímavý, ne úplně obvyklý zážitek u destilátů mimo Campbeltown.

Na trhu či přímo na místě se dají vcelku levně sehnat mladší verze (NAS nebo 10yo), které jsou odvozeny od výše popsaných, takže třeba existuje jemnější 10-letá verze "sudovky", která taky používá intenzivně vypálené sudy apod.

Glen Scotia je neprofláknutá, ale nadějná palírna, kterou se vyplatí sledovat každému, komu nevadí ramenaté, svalnaté, masité whisky s nepřehlédnutelnou slaností v zážitku.

16yo (2012)

Je uprostřed řady, mezi sexy nevybouřeností 10yo a "nudnou" harmonickou dokonalostí 21yo. Jako jediná z prvního i druhého core range je doprovázená jakousi luxusní starobylou zatuchlostí, v chuti cítíte vůni starého uschlého dřeva, dub již dokonale zharmonizoval new make a vymazal jakékoliv stopy počáteční nezralosti nebo nevyváženosti, ale nepřevažuje do suchosti, díky americkému dubu necítíme ani náznak štiplavosti. Mě vyhovuje, že tam není ani náznak přehnané sladovitosti nebo tlačící se vanilky, je to taková chlapácká whisky, která jede jedním směrem, není komplikovaně vrstevnatá. Usaďte se večer ve staré kožené sedačce (aspoň jednu generaci), vypněte telefon a vyžeňte děti, nekombinujete s žádnou jinou whisky. První vjem z vůně na jazyku ztuhne do jakéhosi gelu, který postupně uvolňuje další a další pocity a já miluju whisky, ze kterých se z prvního pocitu vynoří další převládající, příjemný vjem, který dlouho přechází do dozvuku, během kterého si můžete rozmyslet, jestli tohle je směr, který vám vyhovuje, nebo ho nechcete ani vidět. GS není pálivá. Je sice mohutná, lehce nakouřená, ale kouř slouží jako luxusní obal, který nepřehlušuje žádný vjem a zřetelná slaná chut hraje hru s náznaky sladkosti, vanilky a přebírá řídící roli, která nedovolí potlačení robustního a přitom jemného charakteru.

A já si nemůžu odpustit srovnání s mohutným býkem, který používá palírna na některých lahvích a vlastně i s celou podstatou skotského chasníka. Na pohled oba vypadají drsně a hrůzně, ale obrovský býk vám jemně slízne pochoutku z dlaně a stejně tak ze skotské historie můžete načerpat dojem, že Skotové jsou neuvěřitelná kombinace drsné osobní statečnosti (skotské vojenské regimenty, povstání proti Britům) a jemné lidské citlivosti, kde vyslovený slib platí víc než železné okovy.


The Izzi Pub - Peter Praženka

Glen Scotia Warehouse Talk

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Glen Scotia 14letá 40%Glen Scotia 14letá 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma lehce med a slad, spíše jemné, chuť spíše nevýrazná, až skoro bez chuti, lehce kořenitost a lehce slanost, dokončení nijaký, "kde nic neni, ani cert nebere", lehká nakyslost v úplném závěru, celkově mi přišla nezajímavá. (7.6.2006)
Glen Scotia 14letá SMWS 93.19 5.1991/2.2006 60,3%Glen Scotia 14letá SMWS 93.19 5.1991/2.2006 60,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2006:
Aroma spíš lehce sladké, lehce dub, chuť pálivá, dáno asi silou, dokončení silné, ale spíše neurčitelné, celkově zajímavá, ale přesně neurčitelná, moc silná.
Po lehkém naředění vodou: Aroma zůstalo spíš lehce sladké, lehce dub, v chuti se zjemnilo pálení a rozvinuly se chutě, dokončení se zjemnilo, rozvinulo, zpříjemnělo, celkově naředění bylo u této whisky zásadně dobré a hodně ji pomohlo. (14.6.2006)
Glen Scotia 11letá Sherry Double Cask Finish - Oloroso & PX Casks 54,1%Glen Scotia 11letá Sherry Double Cask Finish - Oloroso & PX Casks 54,1%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma jsem měl zprvu dojem droždí, pak se mi tam projevila nepříjemná dřevitost dřevotřísky, která naštěstí rychle odvanula, máslovost, v pozadí sirné tóny, není to zrovna k velkému čuchání. V chuti divná kořenitost, těch pár dalších tónů to nezachrání. V dokončení zůstává pepřovitá kořenitost. Nebylo to zrovna pochutnání. (4.2.2021)
Glen Scotia 11letá Sherry Double Cask Finish - Oloroso & PX Casks 54,1%První dojem v aroma je štiplavost čerstvě nařezaného dřeva, když odvane, tak se projeví máslovost, droždí, sladkost ovoce, v pozadí mi tam připadají sirné tóny. V chuti se hned projeví kořenitost, není ani tak štiplavá, ale svojí výrazností hodně zazdí ostatní v pozadí. V dokončení začne být trochu pepřovější, ale zase ji uhlazuje dozvuk sherry. V puse zůstává dřevitě lehce štiplavá suchost. Od minulého ochutnání ten dojem moc nezlepšila. (13.2.2021)
Glen Scotia 15letá 46%Glen Scotia 15letá 46%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
Aroma působí mohutně a bohatě, hutná sladkost se slaným tónem, hutná vůně zralého až přezrálého ovoce, trochu mi tam přijde kouř a možná i vliv sherry, hutné pomeranče a čokoláda. Vůně se postupně uvolňují a ukazují. V chuti se potkává čokoláda s ovocností, kde převažují pomeranče, trocha rušivého dřeva, možná i lehce ohořelého, záblesky slaných tónů. V dokončení doznívá pomerančová ovocnost, čokoláda a opět se ukazuje trochu slanosti. Příjemně pobavila. (9.1.2022)
Glen Scotia 8letá Peated PX Cask Finish 56,5% Campbeltown Malts Festival 2022Glen Scotia 8letá Peated PX Cask Finish 56,5% Campbeltown Malts Festival 2022:
První dojem z aroma těžká švestkovitá ovocnost s mokrým dřevem a kouřem v pozadí. Vzhledem k síle ji nechám chvíli vydýchat. Aroma se krásně srovnalo a přivítala mě vůně tropického ovoce a citrusů lehce opečených a chycených kouřem, chvílema mi tam připadají slané tóny a postupně se mi tam přidaly jahody s karamelem. A to vše je orámováno nasládlým kouřem, nádechem rašeliny a dřeva, ač všudypřítomný, tak není dominantní. V chuti uvítá výraznou nasládlostí, krémovitostí, ovocností, trochou čokolády a opět dojde i na jahody s karamelem u kterých se po chvíli projeví trochu kouřové kořenité ostrosti, nijak výrazné, ale po těch jahodách nepřehlédnutelné. V dokončení mi doznívá ovocnost, sladkost, karamel, postupně lehce nakouřená suchost.
Příjemně pitelná, s nijak dominantním a výrazným kouřem a rašelinou, kdo to kupoval kvůli označení "peated" bude asi zklamán. Je tam, ale jen to vše rámuje a dochucuje. Jahody mě překvapily.

Je to taková slečna Jahůdka. Lehce si kousnout, ochutnat a slízat vytékající šťávy. (11.7.2022)

Glen Scotia 8letá Peated PX Cask Finish 56,5% Campbeltown Malts Festival 2022Nad skleničkou se mi vznáší ovocný kouř. Když k ní přivoním, tak dominuje tropické ovoce, lehká kyselost kouřem nasáklých opečených citrusů, mezi tím občas slané tóny. A teď se mi tam přidaly jahody s karamelem. Vše stále rámuje sladkost, kouř, nádech sladké rašeliny a trochu dřeva. Líbí se mi to, je pravda, že od PX bych asi čekal něco jiného, sice jsem si to přečetl, ale než jsem začal psát, tak jsem to PX zvládnul zapomenout. V chuti mě přivítala nasládlost a krémovost, přidává se ovoce a čokoláda a koření, které až trochu štípe. Při dalším doušku už není kořenitost tak výrazná, takže po úvodu a koření se přidá karamel a přijdou i ty jahody z vůně. V dokončení mi doznívá ovocnost, ohořelé dřevo, nasládlý kouř, karamel a trocha čokoládové suchosti. Hodně se mi líbila, "peated" na etiketě znamená nakouření, ale jen takové rámující, žádná těžká kouřovka, PX jsem tam tedy nenašel, tedy ne alespoň v té přímé podobě, jak jsem někdy zvyklý a jahody překvapily. (11.12.2023)
88/100
Glen Scotia 11letá Lightly Peated White Port Finish 54,7% Campbeltown Malts Festival 2023Glen Scotia 11letá Lightly Peated White Port Finish 54,7% Campbeltown Malts Festival 2023%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2023:
Aroma chce chvíli počkat, aby se nadechla a vydechla. Přijde mi bohaté, ale mám s ním trochu problém, úplně se mi nedaří jednoduše rozklíčovat. Těžší zralá ovocnost, lehká kyselost citrusů, tmavá čokoláda a z pozadí se mi tam ukazuje lehký náznak kouře a dřeva. Hezká vůně, kombinace zralé ovocnosti a lehké kyselosti se mi líbí. V chuti mě hned překvapila kořenitost, ale po zvyku na ní si už vychutnávám jednotlivé chutě. Pocitově se mi tam potkává slanost a sladkost, ovocnost směrem do zralých meruněk a broskví, slaný karamel, ovocná sladkost. Není chuťově úplně nejjednodušší, ale působí dobře. V dokončení trochu dřeva, ovocnost meruněk a broskví a na patře mám trochu čokolády s kouřem. Celkově dobrá whisky, ale nějak nevím, kdy bych na ní měl chuť, kdy bude ta chvíle, tak a teď bych si dal tuhle. (11.12.2023)
84/100
Glen Scotia Victoriana 54,2%Glen Scotia Victoriana 54,2%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
Potřebuje vydýchat. Ve vůni se mi potkává slad, ovocná sladkost, ale taky vlhká dřevitá zatuchlost, lehká opečenost crému brulée. Působí celkem příjemně a vlastně mě ničím tak moc nezaujalo. V chuti na jednu stranu krémová a hladivá, karamel, který začne přecházet do spáleného karamelu a současně začne mít štiplavou suchost a pod tím vším ovocná - jablečná hladivost a sladkost. Při dalších doušcích pikantnější ovocnost - štiplavé ovocné koření a v pozadí ořechy. V dokončení citrusy, grepy, trochu jejich hořkosti, suchost a dřevo. Při prvním hodnocení jsem ji nebodoval, protože jsem se nemohl rozhodnout, zda se mi líbí nebo ne. Ono se tak úplně nemůžu rozhodnout stále, ale zaujala a když si začnu myslet, že se mi nelíbí, tak se tam najde něco, co se mi líbí a obráceně. Zkusím se jí trochu probít, abych si ujasnil, zda se mi líbí nebo ne. (23.12.2023)
84/100

Andrej Paholík

- odposlechnuto na FB - 22.1.2024:

Glen Scotia 21yo vs 25yoGlen Scotia 21yo vs 25yo:
Glen Scotia 21yo je ľahšia, na nose krémova vanilka, pomarančová kôra, karamelizované citrusy, banán, sušené marhule a náznak lieskovcov. V chuti zázvorové sušienky, krémova karamelka, biele korenie, sušené marhule a v závere horkasté taníny.
Glen Scotia 25yo je už na nose výrazne ťahšia, tmavšia a trochu mäsitejšia s náznakom kandizovaného ovocia, sladkého dreva s lakom na nábytok. V chuti je korenistá s výrazným sušeným zázvorom a mušátovým orieškom, výraznými horkými tanínmi a starým drevom. Najprv sa mi zdala až príliš výrazne tanická, ale časom sa chuť pekne vyrovnala. Glen Scotia 25yo mimochodom vyhrala ocenenia najlepšia whisky na San Francisco World Spirit Competition 2021.
Porovnával som tieto vzorky naslepo, ale keďže ich profil je výrazne odlišný, nebol žiadny problém ich správne identifikovať. Aj keď sú veľmi odlišné, chutili mi približne rovnako a obe vzorky som hodnotil 88/100.

- odposlechnuto na FB - 27.7.2020:

Glen Scotia 10yo Peated (46%, NC, NCF)Glen Scotia 10yo Peated (46%, NC, NCF):
Flasu som kupil za 38 Eur z nemeckeho e-shopu. Priznam sa, ze mal som celkom vysoke ocakavania, kedze Glen Scotia 15yo je super a NAS verzia "Double Cask" ma tiez velmi prijemne prekvapila (daval som report davnejsie).
Nuz, priznam sa, ze moje prve dojmy po otvoreni flase boli celkom sklamanim (aj ked som tomu dal dost casu po naliati v pohariku). Prislo mi to take cele velmi nevyrazne, slabe, bez charakteru a duse... dokonca aj raselina velmi malo vyrazna. No ako cas plynul a whisky som priebezne "testoval", vnimal som, ze sa to pomaly ale isto zlepsuje.
Teraz asi 2 mesiace od otvorenia, ked je viac ako polovica flase fuc mozem s istotou povedat, ze tento cas jej velmi prospel. Whisky sa vyrazne viac otvorila... uz zretelne citit vanilku, citron, pomaranc a korenie pekne zaobalene v typicky "Campbeltownovskej" slanosti. Ihlicie a zivica, ktore mi zo zaciatku trochu prekazali su omnoho menej vyrazne a skor doplnaju charakter. V chuti prijemne olejnate, suche a slane. Nakoniec to celkom ujde :)

Viem, ze to vsetci vieme, ale je dobre si zase raz pripomenut, ze whisky treba dat cas. Nie len cas v pohari po naliati ale aj cas vo flasi po otvoreni flase. Ten rozdiel vie byt celkom vyrazny. A pri tejto whisky sa mi to zase raz potvrdilo.
... ale ajtak si nabuduce radsej kupim GS Double Cask :) (lebo sherry :)

- odposlechnuto na FB - 13.3.2020:

Glen Scotia Double Cask - 46%, non-chillfiltered, cena: 37Eur. Finish vo 1st fill ex-bourbon a PX sherryGlen Scotia Double Cask - 46%, non-chillfiltered, cena: 37Eur. Finish vo 1st fill ex-bourbon a PX sherry:
V nose velmi prijemne, to PX sherry tam urcite citit, cerstve figy, prezrety banan, med, karamelka, mliecna cokolada ale zaroven aj trochu ovocnej sviezosti, citrusov a stipkou soli. Je tam trosku toho "campbeltownovskeho funku", ale nie tak vyrazne ako pri Springbanku alebo Kilkerranu.
V chuti sladke, hnedy cukor, sherry, karamelka, cokolada. Zial chut nie je velmi vyrazna a finish kratky ale celkovo prijemne. Aj ked to ma 46%, alkohol alebo mladost v tom vobec necitit, dokonca ziadnu vodu som si nepridaval.

Za mna pozitivne prekvapenie, v tejto cene je single maltov flaskovanych na 46% relativne malo a tento ma navyse dost specificky charakter (v dobrom). Chut by som sice uvital vyraznejsiu, ale celkovo som spokojny a odporucam. Ak by ste ale zohnali v podobnej cene Springbank 10yo alebo Kilkerran 12yo, tak tam by mozno stalo za to si trosku priplatit (aj ked tam nebudete mat to sherry, ktore je tu celkom zaujimave :) )


Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Glen Scotia 14letáGlen Scotia 14letá 40%:
Barva: lámavě zlatá.
Aroma: výrazné, olejové, slané, velké.
Tělo: zdá se lehkým na jazyku, potom se rychle stává olejovým a jemným.
Chuť: suchá, sladová, olejová, slaná, velmi povzbuzuje chuť k jídlu.
Dokončení: pozoruhodně dlouhé a silné.
Známka: 87

Stručně některé další:

Glen Scotia 13letá 1977 Cadenhead 58,6%: má olivově zlatou barvu, slané, olejové aroma s pozdním náznakem rašeliny, dosti tělnaté, olejové tělo, chuť slaná, písková, zemitá, slabě rašelinová a v celkovvém dojmu trávová sladkost, známka 88
Glen Scotia 16letá Cadenhead 57,6%: byla měkčí a plnější v chuti, slanější a delší, známka 88
Glen Scotia 12letá James MacArthur 55,8%: byla jemná a vyzrálá, s dobrým slaným dokomčením, známka 86

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Glen Scotia 14letá 40%:
Barva: Starobylá zlatá.
Aroma: Zakulacené a parfémované. Akácie, zralý meloun. Potom olejnaté se stopami voskované borovice.
Tělo: Olejnaté.
Chuť: Vlhký kokos, měkká a zakulacená. Trochu kouře.
Dokončení: Smetana, trochu mořské soli.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Glen Scotia 14letá:
Mívá nádherný medový charakter, který se pojí s typickou slanou příchutí whisky z Capbeltown, avšak některé vzorky z poslední doby dobré pověsti palírny příliš neprospěly.

v knize Svět whisky hodnotí:

Glen Scotia 12letá 40%Glen Scotia 12letá 40%:
Toto vlastní plnění palírny nahradilo osmiletou. Má kořeněnou vůni se sladšími a bohatšími tóny na jazyku.
Glen Scotia Double Cask 46%Glen Scotia Double Cask 46%:
Sladká vůně s nádechem ostružin, červeného rybízu, vanilky a karamelu. Vanilka dominuje i v jemné chuti, kde se snoubí se zázvorem, sherry a ke konci i mořskou solí.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Glen Scotia 12letá 40%Glen Scotia 12letá 40%:
Barva zlatožlutá. Drží si obvykle svěží, slanou, vyváženou vůni. V chuti vykazuje známky rašelinného kouře s příjemnou ostrostí. Dozvuk je dlouhý a častokrát toto aroma ještě podtrhuje.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Glen Scotia 21letá:
Aroma: sladké, ovocné, květinové.
Příchuť: těžká, olejnatá, rašelinná, silná.

Recenze na PoznejWhisky.cz:

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2023: 11. December - Glen Scotia 11letá Lightly Peated White Port Finish 54,7% Campbeltown Malts Festival 2023

Adventní kalendář 2022: 23. December - Glen Scotia Vistoriana 54,2%

Adventní kalendář 2021: 23 december 15yo Glen Scotia

Glen Scotia 2022 8yo Campbeltown Festival Bottling


Alkohol.cz - Petr Pulkert:

Adventní kalendář 2023: 1.12. - Glen Scotia Campbeltown 1832


Recenze na whisky.nethar.cz:

Glen Scotia 5 yo Slovakia Exclusive

Glen Scotia 8 yo Campbeltown Malts Festival 2022

Glen Scotia 8 yo 2012 Unpeated 748

Glen Scotia 10 yo

Glen Scotia 10 yo Heavily Peated

Glen Scotia 10 yo Peated

Glen Scotia 10 yo Unpeated

Glen Scotia 10 yo 2009 SMWS 93.121

Glen Scotia 10 yo Campbeltown Malts Festival 2021

Glen Scotia 12 yo

Glen Scotia 15 yo

Glen Scotia 15 yo 1992 Rum Cask Murray McDavid

Glen Scotia 15 yo 2002 Single Cask 203

Glen Scotia 16 yo

Glen Scotia 16 yo Classic Campbeltown Malt

Glen Scotia 17 yo 2000 CA

Glen Scotia 17 yo 2002

Glen Scotia 18 yo

Glen Scotia 18 yo Classic Campbeltown Malt

Glen Scotia 21 yo

Glen Scotia 25 yo

Glen Scotia 33 yo 1974 Signatory

Glen Scotia 9 yo 2006 SMWS 93.71

Glen Scotia 1989 cask 309

Glen Scotia 1999 cask 518

Glen Scotia 2008 Campbeltown Malts Festival 2018

Glen Scotia Double Cask

Glen Scotia Victoriana

Glen Scotia 1832

Etiketa Glen ScotiaGlen Scotia 14-ti letá (detail)Etiketa Glen Scotia 5-ti letáEtiketa Glen Scotia Signatory Vintage 1966 4.1966/1.1994 51,5%Etiketa Glen Scotia Lombard´s Jewel of Campbeltown 50%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 03.03.2024