značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended malt 

  tisk textu

ISLAY RESERVE

text zatím není k dispozici...

na začátek stránky

Charakteristiky

Martin Suchý

- odposlechnuto na FB - 5.12.2022:

Islay Reserve Berry Bross & Rudd 44,2%Islay Reserve Berry Bross & Rudd 44,2%:
Adventní kalendář Peated 2022 5/24
Dnešní značka, resp. bottler je znám předpokládám většina z nás. Nemůžeme se bavit o historii nezávislého lahvování skotské whisky a vynechat toho úplně nejstaršího obchodníka s alkoholem na světě. Rok vzniku obchodu 1698 opravdu budí respekt. A stále najdete jejich kancelář v tom původním domě (což ale neplatilo vždy). Berry Brother & Rudd jsou dlouhé roky spojeni s Dougem McIvorem, což je velmi respektovaná persona a je to hlavně on, kdo vybírá jaký sud půjde do lahví. Desítky různých single malt ročně jsou doplněné speciálními řadami – ať už Perspective Series, což jsou starší blendy (21, 25, 35 a 40yo) a pro nás dnes zajímavé blended malty z různých oblastí nebo typů – sherry cask, peated cask, Speyside a pochopitelně Islay.

Není přiznané o kombinaci jakých palíren z Islay se jedná, ale to si můžeme domyslet, víme, které palírny whisky do podobných plnění prodávají. Věk také neznáme a tak si můžeme jen říct, že se jedná o lahvování z roku 2021 a alkoholové síle 44,2 %.

Islay Reserve Berry Bross & Rudd 44,2%Takovou vůni já můžu. Poměrně lehký kouř, ale o to víc vyniknou další složky - ať už ovoce - jablka, hrušky, citrusy nebo koření - sladký pepř. Trochu táborákový dým a něco uzené. Pro mě výborná kombinace. Chuť mě trochu překvapuje. Není to moc sladké, ani ovocné. Hodně přímá, zemitá, naturálně nakouřená věc. Popel, hlína, prach. Ale ne ve zlým. V pozadí je lehký pepř a pak citrusová kůra. Závěr je hořký, právě jak ta citrusová kůra. Takový špinavý, chlapský a relativně mlčenlivý i když ne krátký. Tahle whisky mě zaujala. V chuti mi přišla úplně jiná, než jsem čekal ve vůni. Ale obojí mělo něco do sebe. Za mě dobrý.
84 %

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.11.2023