značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended » blended A-C 

  tisk textu

BALLANTINE´S

Pro většinu lidí je značka Ballantine´s příkladem kvalitní míchané whisky. Když v roce 1827 zakládal George Ballantine v Edinburghu malý obchod s potravinami a vínem, bylo mu pouhých osmnáct let. Od tohoto roku se také datuje výroba první láhve whisky Ballantine´s. Většina whisek značky Ballantine´s (označována také jako Ballantine´s Family) jsou směsi sladových a obilných whisky z různých končin Skotska. V roce 1937 obdržela Ballantine´s grant heraldického erbu, tento erb je vidět na každé etiketě whisky Ballantine´s. Ballantine´s je dnes součástí Chivas Brothers, skotské pobočky Pernod Ricard.

Míchané whisky Ballantine´s jsou směsí více než 40 sladových a obilných whisky (mluví se o čísle až 57 různých malt). Mezi značky, ze kterých je whisky Ballantine´s namíchána, patří například: Balblair, Glenburgie, Miltonduff, Old Pulteney, Scapa.

Říká se, že hlavní sklady firmy whisky Ballantine's v Dumbartonu jsou střeženy hejnem hus, známým jako "Ballantines´s Scotch Watch" (Balantinská Skotská Garda).

Ballantine´s Finest 40%Ballantine´s Finest 40%Ballantine´s 12-ti letá 40%Ballantine´s 12-ti letá 40%Ballantine´s 17-ti letá 43%Ballantine´s 21 letá 43%Ballantine´s 30-ti letá 43%

Typy

Za nejrozšířenější značku z produkce lze považovat Ballantine´s Finest, která je namíchána ze 40-ti sladových a 4 obilných whisky. Finest je z míchaných whisky nejmladší, její stáří není na etiketě uvedeno. Další v řadě je 12-ti letá. Dnes je označována jako 12-ti letá bez dalších názvů, ale dříve hlavní 12-ti letá nesla název Gold Seal. Bylo možné se setkat i dalšími verzemi např. s 12-ti letou Ballantine´s Royal Blue či s 12-ti letou Ballantine´s Serenity. Další je 17-ti letá a 21 letá. 21 letá byla také v omezeném množství prodávána v keramické láhvi. Nejstarší je pak 30-ti letá, která byla poprvé namíchána koncem 20.let 20.století ze zvláštních zásob sladové a obilné whisky, které nechali stranou s plánem vyrobit takto starou míchanou whisky. Vedle těchto známých verzí bylo i mnoho dalších plnění např. s Ballantine´s 15-ti, 17-ti, 18-ti, 19-ti a 21 letou, či se Ballantine´s Founder´s Reserve 1827, Ballantine´s Brown Label, Ballantine´s Sensation či Ballantine´s Original Character.
K 50. výročí golfového turnaje Ballantine´s Championship vyrobili speciální plnění 36 leté whisky nazvané Ballantine´s Chapionship Blend 2010. Whisky je balená v tubě vyrobené z mahagonového dřeva, kůže a 24-karatového zlata. Existuje pouze 20 lahví určených po vítěze turnajů. Vítěz z roku 2010 australský golfový profesionál Marcus Fraser se podílel s master blenderem Sandy Hyslopem na vytoření verze Ballantine´s Chapionship Blend 2011, která je 38 letá a je vyrobena v počtu 10 kousků. Jedna láhev je určena pro celkového vítěze, ostatní půjdou do charitativní aukce. Další rok byla vyrobena 41 letá Ballantine´s Chapionship Blend 2012 také v počtu 10 kusů. Na tvorbě se opět podílel master blender Sandy Hyslop a opět vítěz minulého ročníku, angličan Lee Westwood. Oba jsou také na láhvi podepsaní.Jednu obdrží vítěz z roku 2011 (Lee Westwood), druhá je určena pro celkového vítěze roku 2012 a ostatní půjdou do charitativní aukce.

V portfoliu se také vedle míchaných whisky nachází i whisky obilné a blended malt.

Ballantine´s Finest 43%Ballantine´s 12-ti letá Gold Seal 43%Ballantine´s 21 letá 43%Ballantine´s Limited Editon from Reserve Casks 43%Ballantine´s Serenity 43%

O těchto komerčně známých a úspešných značkách se hůře píše (neplatí to jen o Ballantine´s, ale i mnoha dalších podobně známých značkách). Bylo by jednoduché až lákavé je zkritizovat jako komerční whisky snažící se zalíbit všem (myšleno většinou hlavně jejich základní plnění). Takových, co se snaží zalíbit všem je více a levnějších, jenže nedosáhly takového úspěchu, takže to nebude jen o tomto. Bude to i o jejich stálé kvalitě, dobře odvedené práce při výrobě, ale i při reklamě a prosazování svých produktů.
Samozřejmě, že jejich základní produkty jsou vyrobené tak, aby oslovily co nejširší veřejnost a tak musejí být spíše líbivé a nenáročné. Což neznamená, že se jedná o nekvalitní whisky nebo nekvalitní práci. Stojí za tím práce master blenderů, kteří zajistí, aby si whisky držela stejné vlastnosti a stálou kvalitu. Dá se říci - dobře odvedená komerční práce (myšleno v dobrém).

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Ballantine´s Finest 43%Ballantine´s Finest 43%:
Poznámky z cca 200x:
Aroma i chuť mi připadá na takovouto základní whisky zbytečně kořeněné. Není to samozřejmě tak výrazné, jak u některých single malt, ale ty jsou už někde jinde. U této whisky bych to čekal méně výrazné. Zbytečně to tak podle mne překrývá ty sladší tóny v aroma, chuti i závěru. Většina začátečníků ve světě whisky si ji bude spíše pamatovat jako ostřejší a některé možná odradí. Osobně bych jí nedoporučoval lidem, kteří chtějí whisky poprvé zkusit. Já k ní také nemám vztah, takže nepatří k těm, po kterých bych šáhnul při běžném popíjení.
Ballantine´s 12letá Gold Seal 43%Ballantine´s 12letá Gold Seal 43%:
Poznámky z cca 200x:
Oproti základnímu Finestu velmi podstatný rozdíl. Aroma je příjemné, sladké, med, vanilka, možná lehký vřes a dřevo. Chuť sladká, medová, možná trochu vanilka, ale určitou kořenitost tam stále cítm a zůstává mi i v závěru. Whisky je oproti Finesti podstatně bohatší, čitelnější a méně odrazuje svojí ostrostí.
Ballantine´s 21letá 43%Ballantine´s 21letá 43%:
Poznámky z cca 200x:
A tady jsme už v jiné dimenzi míchaných whisky. Příjemné lehce sladké aroma, vřes, med, lehký kouř. Jarní vřesoviště u lesa. Chuť bohatá, mohutná, v prvním dojmu spíše sladší vlna, doprovázená lehkou kořenitostí, ale doplňující, nerušivou. Cítim tam závan dřeva, ale jen projde kolem a doplní barvu chutí. Je příjemně vyvážená, žádná rušivá chuť.
Ballantine´s 17letá 40%Ballantine's 17letá 40%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2022-Svachovka 8/22 (ochutnáváno naslepo):
Aroma mi přišlo hodně lesní, jalovcové, jak štrejchnuté ginem. V chuti trochu prázdný úvod, opět hodně ginové, les, jalovec, je to totálně mimo můj směr. Prostě jsem se toho jalovce z vůně nemohl zbavit a byl jsem docela překvapen, když jsem se dozvěděl o jakou whisky se jedná. (27.8.2022)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Ballantine´s Finest 40%Ballantine´s Finest:
Barva: Zlatá.
Aroma: Smetanové karamelky. Sladká, lehce trávová.
Tělo: Měkké. Střední váha.
Chuť: Jemná a sladká, křupavá uprostřed.
Závěr: Suchý, svěží.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Ballantine´s 17letá 43%Ballantine's 17letá 43%:
Barva: Zářivě zlatá.
Aroma: Vůně kulatá, vyrovnaná a lákavá. Sladké tóny a stopa kouře.
Chuť: Něžně vanilkový náznak, vyzrálost projevující se vyrovnaným dřevem, kouřem a smetanou.
Dokončení: Příjemně protažení na zadním patře, jež dobře drží pohromadě a zanechává stopy soli.

v knize Svět whisky hodnotí:

Ballantine´s Finest 40%Ballantine´s Finest 40%:
Sladká a jmená míchaná whisky, které sladová whisky ze Speyside dodává čokoládové, vanilkové a jablečné tóny.
Ballantine´s 12letá 40%Ballantine´s 12letá 40%:
Zlatavá, se sladkou vůní medu a vanilky. Krémová konzistence a vyvážená chuť s květinovými, medovými a dubově vanilkovými tóny. Někteří cítí slabý nádech soli.
Ballantine´s 17letá 43%Ballantine´s 17letá 43%:
Hluboká, vyvážená a elegantní whisky s nádechem dřeva a vanilky. Konzistence je plná a krémová s energickou medově sladkou chutí a tóny dubu a rašelinového kouře.
Ballantine´s 21letá 43%Ballantine´s 21letá 43%:
Vyhledávaná starší varianta Ballantine´s má hlubokou barvu. Voní po vřesu, kouři, lékořici a koření a má komplexní, vyváženou chuť s tóny sherry, medu a květin.
Ballantine´s 30letá 43%Ballantine´s 30letá 43%:
Hlavní výrobek Ballantine´s je jednou z nejprestižnějších míchaných whisky na světě. Charakteristická je velká hloubka a rozsah s komplexní příchutí vanilky a medu.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Ballantine´s Finest 40%Ballantine´s Finest 40%:
Aroma: Med, vanilka, karamel, sušené plody.
Chuť: Mléčná čokoláda, červené jablko, kořenité dubové aroma.
Dokončení: Středně dlouhé, čerstvé a květinové, decentní rašelinové tóny a náznaky vanilky.

Na svých českých stránkách hodnotili své produkty takto:

Ballantine´s Finest 40%Ballantine´s Finest:
Barva: světle zlatá
Aroma: jemné, hluboké, elegantní po vřesovém medu se špetkou koření
Příchuť: vyvážená, jemná s náznaky mléčné čokolády, červeného jablka a vanilky
Tělo: vyzrálé, hluboké
Závěr: zlehka ustupující s květinovým, svěžím žárem
Ballantine´s 12letá 43%Ballantine´s Gold Seal 12letá:
Barva: světlá, lámající se zlatá
Aroma: bohatý buket medu s náznakem dubu
Příchuť: vyvážená chuť medu a dubu s květinovým tónem
Tělo: krémové
Závěr: osvěžující, s náznakem soli
Ballantine´s 17letá 43%Ballantine´s 17letá:
Barva: zlatý jantar
Aroma: hluboké s náznaky sherry a dubu
Příchuť: hluboká, ale elegantní, medově sladká s náznaky sherry a rašelinového kouře
Tělo: krémové
Závěr: dlouhý s náznaky kouře, vanilky, sherry a soli v úplném závěru
obrázek není k dispoziciBallantine´s 18letá:
Barva: sytě tmavá červená a zlatá
Aroma: velmi osobité, s odstíny ryngle a náznaky pomeranče a tmavé čokolády
Příchuť: asertivní, lehce nahořklý pomeranč se stopami kouře a čokoládových odstínů
Tělo: plné, jemné, přiléhavé
Závěr: intenzívní, plný, hustý a krémový
Ballantine´s 21letá 43%Ballantine´s 21letá:
Barva: jiskřivě červená a zlatá
Aroma: medový vřes, sladká s náznaky jablka a květů
Příchuť: středně těžká, se stopami vřesového kouře, lékořice a koření
Tělo: saténové
Závěr: dlouhý, lahodný s náznaky suchého sherry
Ballantine´s 30letá 43%Ballantine´s 30letá:
Barva: sytá, zašlá zlatá
Aroma: jemně nasládlé
Příchuť: tlumená, lahodná - sherry, med, květy, kouř a moře
Tělo: silné, ale jemné, sebevědomé
Závěr: velmi dlouhý a elegantní

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2020: 12 December - Ballantines


Recenze na whisky.nethar.cz:

Ballantine's Finest

Ballantine's 12 yo

Ballantine's 17 yo

Ballantine's 21 yo 43%

.

Webové stránky značky:

Etiketa Ballantine´s Finest 40%Etiketa Ballantine´s 12-ti letá 40%Detail Ballantine´s 18-ti letá 43%Etiketa Ballantine´s 30-ti letáEtiketa Ballantine´s Founders Reserve 43%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 04.12.2023