značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended » blended A-C 

  tisk textu

BELL´S

Míchané whisky Bell´s vyrábí společnost Artur Bell & Sons, která byla založena v roce 1825 v Perthu a rozrostla se v době zvýšené poptávky po míchané whisky. Protože firma chtěla mít rezervy sladové whisky, koupila ve třicátých letech 20. století palírny Blair Athol, Inchgower a Dufftown-Glenlivet. Roku 1973 pak ještě nechala postavit palírnu Pittyvaich-Glenlivet. V roce 1983 koupila palírnu Bladnoch ve Wigtownu.

Tato blended whisky vznikla z původně vyráběné Pure Malt Whisky. Součástí většiny whisky Bell´s jsou sladové whisky Blair Athol, Dufftown, Inchgower, Pittyvaich, Bladnoch a také Glenkinchie a Caol Ila. Tyto sladové palírny společnost také vlastní.

Zakladatel značky Arthur Bell kdysi napsal: Několik dobrých whisky smíchaných dohromady potěší jazyk většího množství lidí než jedna whisky nesmíchaná.

Bell´s Original 40%Bell´s 8-mi letá 40%Bell´s 12-ti letá Special Reserve 40%Bell´s 21 letá Royal Reserve 40%Bell´s Extra Special Millennium 8-mi letá 40%

Typy

Značka Bell´s společnosti Arthur Bell & Sons patří mezi velmi známé na trhu s blended whisky. V jejich názvech je trochu zmatek, protože společnost několikrát měnila způsob označování i složení míchané whisky. Nyní (2012) by podle jejich webu měla být na trhu whisky označovaná jako Bell´s Extra Special bez udání stáří namíchaná z přibližne 35 různých sladových a obilných whisky. Základem je whisky z palírny Blair Athol. Druhým hlavním produktem by měla být Bell´s Special Reserve, což je ovšem blended malt whisky.

Na trhu se předtím objevila Bell´s Original bez udání stáří, která nahradila 8-mi letou Bell´s Extra Special (ta existovala i v 5-ti leté variantě). Podle společnosti byla tato směs lepší. Vedle toho na trhu byla různá další plnění - 12-ti letá Bell´s de Luxe, 12-ti letá Bell´s Special Reserver, 21 letá Bell´s Royal Reserve, Bell´s Islander (obsahuje také whisky z ostrovů Islay, Skye a Orkney), Bell´s Finest.

V limitovaných edicích jsou plněné keramické láhve ve tvaru znovu - Bell´S Decanter, které jsou vydávány při různých příležitostech. Přicházeli na trh na vánoce a také při různých významných událostech (z britského pohledu). Tradiční karafa z modrého skla svůj zvonkovitý tvar dostala ve třicátých letech tohoto století. V padesátých letech pak firma Royal Doulton začala vyrábět známější karafy se zlatohnědým dekorem. Roku 1960 převzala výrobu firma Spode a v roce 1965 firma Wade. Když jsem dohledával obrázky pro tento web, tak jsem se opět utvrdil v dojmu, že je jich až moc.

Vedle míchané whisky Bell´s se vyrábí i blended malt whisky s názvem Bell´s Special Reserve, dříve se vyráběla pod názvem Bell´s Pure Malt. V limitované edici bylo také plnění Bell´s Signature Blend.

Zajímavým výrobkem je Red Devil, což je 8-mi letá whisky Bell´s s red chilli peppers. Vzhledem k tomu, že skotská whisky nesmí obsahovat, žádné další příměsy, nejedná se již o whisky.

Bell´s DecanterBell´s DecanterBell´s DecanterBell´s DecanterBell´s Decanter

na začátek stránky

Charakteristiky

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

Bell´s 8-mi letáBell´s 8-mi letá:
Barva: Sytě jantarová.
Aroma: Sladká a voňavá, ale s hlubokou zralou ovocitostí. Vlhký ovocný koláč, čokoláda.
Tělo: Měkké a štědré.
Chuť: Měkká, jako žvýkačka. Rozinka, karamelky, měkká kůže a ovoce. Lehký kouř.
Závěr: Jemný a hřejivý.

v knize Svět whisky hodnotí:

Bell´s Original 40%Bell´s Original (40%):
Středně hustá míchaná whisky s ořechovou vůní a lehce kořeněnou příchutí.

Recenze na whisky.nethar.cz:

Bell's Original

.

Webové stránky značky:

Etiketa Bell´s Original 40%Etiketa Bell´s Extra Special 8-mi letáEtiketa Bell´s Islander 43%Etiketa Bell´s 12-ti letá Special Reserve 40%Detail Bell´s 21 letá Royal Reserve 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 16.06.2019