značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended » blended A-C 

  tisk textu

CUTTY SARK

Cutty Sark je míchaná whisky od společnosti Berry Bros & Rudd. U vzniku této whisky v roce 1923 stáli Anthony Berry, jeho děd Francis, jeho strýc Walter a Hugh Rudd. Velkou slávu si tato whisky získala za prohibice v USA, kdy ji tam pašoval kapitán Bill McCoy, zvaný Real McCoy. Majitelem značky je dnes Edrington Droup Ltd. V roce 1961 to byla nejdováženější skotská whisky do USA.

Obsahuje např. sladové whisky Bunnahabhain, Macallan, Tamdhu, Glenrothes, Glenglassaugh, Glengoyne a z obilných North British a Invergordon. Po smíchání zraje ještě 9 měsíců v sudech po sherry oloroso.

Vypráví se také, že dnes tak známá žlutá etiketa neměla být prý původně žlutá, ale v tiskárně se spletli a vytiskli ji jasně žlutou. Majitelé značky se nakonec rozhodli tuto barvu zachovat.
Další zajímavostí na etiketě je, že místo většinou používaného Scotch Whisky, bylo uvedeno Scots Whisky. Změna nastala po 82 letech až v roce 2005, tak aby označení vyhovovalo právním předpisům.

Cutty Sark 40%Cutty Sark Cask Strength 51,4%Cutty Sark Limited Edition 40%Cutty Sark StormCutty Sark Prohibition Edition 50%Cutty Sark Cutty Sark Tam O´Shanter 25-ti letá 46,5%Cutty Sark 40%Cutty Sark 18-ti letá

Nejznámější je standardní známá verze se žlutou etiketou bez uvedení stáří. Tato klasická verze je velmi světlé barvy a také je považována za lehkou whisky. Tato standardní verze se stále vyrábí, byť etiketa prochází různými změnami. Vedle toho existuje několik dalších plnění, buď v limitovaných edicích nebo různě vznikajících a mizejících. Aktuálně (léto 2014) jsou v portfoliu značky uváděny: Cutty Sark Blend (klasická "žlutá"), Cutty Sark Storm (od 2012), Cutty Sark Prohibition Edition (100 US Proof - 50%) (od 2013) a 25-ti letá Cutty Sark Tam O´Shanter. K výrobě Cutty Sark Blend se používá single malt hlavně z oblasti Speyside a zraje převážně v sudech z amerického dubu, čímž jí zůstává světlá barva a není dále dobarvována do "klasické" whiskové barvy. Novější Cutty Sark Storm je vyrobena ze starších whisky a jedná se o méně lehčí whisky, než je standardní. Obsahuje single malt např. Highland Park, Macallan. Cutty Sark Prohibition Edition je vzpomínka na probihici v USA roku 1920 a kapitána Williama McCoye, kdy byla Cutty Sark do Ameriky pašována. Je plněna do černých lahví a jako 50%. Cutty Sark Tam O´ Shanter je nová varianta stávající oceňované 25-ti leté Cutty Sark. Název této limitované edice je inspirován básní Roberta Burnse.

Cutty Sark 40% (etiketa od roku 2011)Cutty Sark 40%Cutty Sark 40%Cutty Sark 43%Cutty Sark 40%Cutty Sark 43%Cutty Sark 40%Cutty Sark

Nemám nic proti limitovaným edicím, ale u Cutty Sark mi připadá, že kromě "žluté" není nic standardem, který by měl člověk možnost zakoupit za pár let znovu. A nebýt charakteristické plachetnice, tak bych některé jejich etikety na první pohled nepoznal. Na trhu byla Cutty Sark Black (Cutty Black), která byla tmavší a měla kouřový nádech. Dále byla plněná jako 12-ti letá, 15-ti letá, 18-ti letá a 25-ti letá vyrobená k výročí 300 let společnosti (nikoliv výroby whisky, ale existence společnosti).
Méně známé jsou pak další starší verze. Např. 12-ti letá Cutty 12, či 12-ti leté Cutty Sark Emerald (převážně pro export do Japonska), Cutty Sark Imperial Kingdom (převážně pro export do Hong Kongu), 18-ti letá Cutty Sark Discovery, 25-ti letá Cutty Sark Antique Gold či Cutty Sark Golden Jubilee (vyrobena u příležitosti jubilea královny Viktorie), která prý obsahuje až 50-ti leté malt whisky.

Cutty Sark byla vyrobena také jako blended malt.

Etiketa Cutty Sark 40% (etiketa od roku 2011)Etiketa Cutty Sark 40%Etiketa Cutty Sark 40%Etiketa Cutty Sark 43%Etiketa Cutty Sark 40%Etiketa Cutty Sark 40%Etiketa Cutty Sark

Whisky Cutty Sark je známá svou etiketou s nejrychlejší plachetnicí své doby, jejíž jméno nese. Známá je také tím, že má světlou barvu. Kdysi se prý Francise Berryho ptali: "Proč je Cutty Sark tak světlá?", on prý odpověděl: "A proč jsou ostatní whisky tak tmavé?".
Kolem Cutty Sark je těch zajímavostí více. Možná je to první whisky ve vesmíru - V roce 1963 propašoval Gordon Cooper 5cl lahvičku Cutty Sark na půlnoční občerstvení při misi Mercury 9.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Cutty Sark 40%Cutty Sark (40%):
Světlá whisky. Aroma je intenzívní, až to překvapí, k tak světlé whisky jsem čekal něco lehkého a jemného. Ono tedy není až tak intenzívní, je tam hlavně ten rozdíl mezi očekáváním a skutečností. Teď už mi připadá celkem lehké. Cítím tam dřevo, květiny, vanilka. Chuť je sladká, lehká, krémová, trochu vanilky a možná ovoce. Závěr je trochu ostřejší a štiplavější a doznívá v něm ta sladkost.
Je to celkem pitelná míchaná whisky, ale žádný zvláštní dojem nezanechala. Víc než chuť whisky si pamatuju, že je světlá, má žlutou etiketu a na ní plachetnici. :)

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciCutty Sark:
Barva: Bledě citronová
Aroma: Lehké, květinové, citron, oves, máslo, práškový cukr, čerstvá malina.
Tělo: Delikátní, lehké.
Chuť: Sladká a lehká. Smetana, tráva, měkké ovoce.
Závěr: Citronový šerbet.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Cutty Sark Original 40%Cutty Sark Original 40%:
Barva: Velmi světle zlatá whisky, nabízená v elegantní, vysoké láhvi z průhledného skla se žlutou etiketou.
Aroma: Vanilka a náznaky obilí.
Chuť: Lahodná a velmi jemná - skvělá whisky na aperitiv.
Dokončení: Ostré a svěží.
Cutty Sark 18letá 43%Cutty Sark 18letá:
Barva: Tmavý jantar ze sudů po sherry, používaných ke zrání whisky.
Aroma: Jamné, rašelinové, starý dub a tmavý med.
Chuť: Bohatá, jasná a elegantní, španělské pomeranče, karamel a hodně ovoce.
Dokončení: Dlouhé a lahodné, stopy dřeva, něco koření a prchavý kouř.

v knize Svět whisky hodnotí:

Cutty Sark 40%Cutty Sark (40%):
Lehká intenzívní vůně s tóny vanilky a dubu. Sladká a krémová s vanilkovou příchutí a jiskřivým dokončením.
Cutty Sark 12letá 40%Cutty Sark 12letá 43%:
Elegantní a ovocná s nasládlou vanilkovou chutí. Používají se do ní sladové whisky staré 12 až 15 let.
Cutty Sark 18letá 43%Cutty Sark 18letá 43%:
Harmonie sladké vanilkové chuti a hořkých a kořeněných tónů po citronové kůře, dřevě a uhelném kouři. Dokončení je sucé s vlivem dřeva.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

Recenze na whisky.nethar.cz:

Cutty Sark

Cutty Sark 18 yo

Cutty Sark Prohibition Edition

Cutty Sark Storm

.

Webové stránky značky:

Etiketa Cutty Sark 40%Etiketa Cutty Sark Cask Strength 51,4%Etiketa Cutty Sark Limited Edition 40%Etiketa Cutty Sark StormEtiketa Cutty Sark Prohibition Edition 50%Detail Cutty Sark Cutty Sark Tam O´Shanter 25-ti letá 46,5%Etiketa Cutty Sark 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 18.01.2022