značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended » blended H-L 

  tisk textu

CHIVAS REGAL

Míchaná whisky Chivas Regal od společnosti Chivas Brothers Ltd. (Chivas & Glenlivet Group). Počátek této whisky se počítá od roku 1801, kdy byla poprvé namíchána whisky, která se postupně vyvinula v dnešní Chivas Regal. Dnes je tato whisky míchan z 30 různých whisky. Základem jsou malt whisky Strathisla a Longmorn, dále obsahuje Glenlivet, Glen Keith, Allt-A-Bhaine, Braes of Glenlivet, Glen Grant a další.
V palírně Strathisla se whisky Chivas Regal také míchá a palírna bývá označována jako - The Home of Chivas Regal. Palírnu Strathisla také společnost Chivas Brothers Ltd. od roku 1950 vlastní, což není nijak překvapující, jelikož se jedná o klíčovou složku jejich míchané whisky. O malt whisky Strathisla a Longmorn určených do 18-ti leté Chivas Regal se říká, že není možné je samostatně koupit.

Chivas Regal 12-ti letá 40%Chivas Regal 12-ti letá 40%Chivas Regal 18-ti letá 40%Chivas Regal 18-ti letá 40%Chivas Jubilee Reserve 1990

Typy

Míchaná whisky Chivas Regal je řazena mezi klasické whisky a je známá svou vysokou kvalitou. Nejznámější plnění, které jsou i prezentovány na webových stránkách značky jsou 12-ti a 18-ti letá. U 18-ti leté jsem se setkal se dvěma verzemi "Rare Old" a "Gold Signature", nenašel jsem ovšem žádné další informace a tak nevím, zda je to pouze rozdíl v popisu na etiketě či i nějaký další. Domnívám se ale, že se jedná pouze o kosmetickou úpravu etikety, aktuálně se objevuje "Gold Signature". V různých materiálech jsou ještě zmiňovány další verze, ale je těžké rozlišit, zda se týkají přímo značky Chivas Regal. Společnost vyrábí ještě další značky, které bývají někdy díky označení Chivas přímo spojovány se značkou Chivas Regal (např. Royal Salute a další). Já je uvádím jako jednotlivé značky, protože se nedomnívám, že se jedná o verze Chivas Regal.
Speciální plnění sice nenesou označení Chivas Regal, ale pouze Chivas, přesto je zmíním zde. V roce 1977 byla plněna Chivas Silver Jubilee a v letech 1973, 1976 a 1990 Chivas Jubilee Reserve.
Původním výrobkem, kterým byla založena řada míchaných whisky Chivas byla Chivas Brothers Royal Lochnevis Liqueur Scotch Whisky.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Chivas Regal XV 15letá Finished in Grande Champagne Cognac casks 40%Chivas Regal XV 15letá Finished in Grande Champagne Cognac casks 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2021:
Aroma jemné, hladné, sladké, ovocné, květinově voňavé, připomínající Speyside, až trochu převoněné do snaživé líbivosti. Vůně leštěného dřeva, čokoláda a lehký závan těžké vůně pomerančů. Vybalancovaná, komplexní. V chuti sladká, jemná, příjemná, vybalancovaná, snaživě líbivá, aby chutnala každému, v chuti je znát sladkost, ovocnost i květinovost z vůně, ovšem přidá se lehké koření. V dokončení trochu suchosti a ovocné kořenitosti. Příjemné pití, ale díky komplexnosti ničím moc neutkví v hlavě. (23.12.2021)

Aroma, jemné, hladké, nic nevybočuje, spíše hladí, smetanovost, květinová-ovocnost, leštěné dřevo, trochu působí až líbivě navoněné. Vybalancované, komplexní a vlastně ničím moc nezaujme. V chuti sladkost, živost, jemnost, smetanovost, jemné koření, květinovost, koření se postupně prosazuje více. Opět určitá líbivost, ne laciná, ale furt snaha o dojem, nikoho neurazit, raději se moc neprojevovat a vše se líbit. V dokončení sladká ovocnost a kořenitost, postupně přecházející do suchosti. Celkově to je fajn pití, ale není proč ho pít, nic čím by zaujalo. (31.3.2023)

Chivas Regal 18letá 40%Chivas Regal 18letá 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2023:
Aroma je krásně vyvážené, zralé ovoce, asi trochu bylin na louce, ovocný med. Připadá mi tam nádech sherry - čokoláda, zralé ovoce, leštěné dřevo. Je hezky udělané, komplexní, ne k pitvání na čichové kousky. Je hezké, ale moc zábavy s ním není. Chuť se nese v podobném duchu, zralé ovoce, tmavá čokoláda, ovocná sladkost, přidá se trocha koření. Opět vše komplexní a hezky sladěné. Připravený a zabalený zážitek, který není třeba zkoumat. Je hezká, ale moc zábavy s ní není. V dokončení oříšky s trochou koření a pak to vše uhladí sladká ovocnost a trocha čokolády. Celkově je to fajn, ono jí není moc co vytkout, vyvážená, komplexní, dostanete kompletní zážitek s nádechem luxusu. Chápu proč se nechat hýčkat, ale já raději půjdu dál tou cestou objevování, a taky omylů, které občas nechutnají až bolí, ale také zážitků, které ji vysoce překonávají. Láhev si nekoupím, ale kdyby mi ji někdo dal, tak budu spokojen a rád si ji vypiju. (6.12.2023)
76/100
Chivas Regal 18letá 40%Chivas Regal 18letá 40%:
(lahvováno 2005 - LR60784 2005/09/08 12:20) - malá 5cl lahvička
V aroma je krásně zralé ovoce položené v dřevěné míse, vonící na všechny strany. Čokoláda, vůně medu, vůně koření, mám pocit, že trochu máty, postupně ještě pomeranče, připadá mi, že to celé rámuje sherry. Působí hodně komplexně a vyváženě a dobře. V chuti koření, hořko-sladká ovocnost, ovocná kyselost. Vůně lákala na něco jiného. Při dalším doušku slaný karamel, sherry se svojí čokoládou a kandovaným ovocem, pak opět kořenitost, když odezní, tak oříšky a broskve. To koření tam zbytečně poštipuje. V dokončení mně hřeje karamel, postupně s ovocností a oříšky. Ve vůni zaujala, zvláště pak při porovnání s verzí z 202x, tady byla jednoznačně bohatší, zajímavější a lákavější. Chuť mi ale nekorespondovala s vůní a přišlo mi tam dost koření. Proti verzi 202x je bohatší, ale ta novější je uhlazenější, působí komplexněji a asi více tomu, co by si od ní člověk pijící takovéto whisky představoval. (6.12.2023)
81/100

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciChivas Regal 12letá:
Barva: Zlatá.
Aroma: Lehké. Parfémované a květinové. Oříšek. Pomeranč a máta.
Tělo: Čisté a lehké.
Chuť: Měkká a trávová vanilka, mléčná čokoláda, jablko, citronová a pomerančová kůra.
Dokončení: Krátké, suché.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Chivas Regal 25letá 40%Chivas Regal 25letá 40%:
Barva: Sytý, tmavě zlatý odstín.
Aroma: Pomeranč a zralá broskev, vánoční moučník a ořechy.
Chuť: Výrazná a velmi plná, prozrazuje stáří, ale zároveň je velmi vitální. Plně se projevují všechny vůně. A ještě nějaké navíc.
Dokončení: Stopy přetrvávajícího kouře ve spojení s velmi vyrovnaným a noblesním dozněním.

v knize Svět whisky hodnotí:

Chivas Regal 12letá 40%Chivas Regal 12letá 40%:
Aromatická směs divokých bylin, vřesu, medu a sadového ovoce. Kompaktní a krémová na patře, s plnou, bohatou a dlouhotrvající chutí medu a zralých jablek s tóny vanilky, lískových ořechů a máslových bonbonů.
Chivas Regal 18letá 40%Chivas Regal 18letá 40%:
Intenzívní tmavá jantarová barva. Vícevrstvá vůně sušeného ovoce, koření a karamelu. Mimořádně bohatá a hebká, se sametově čokoládovou chutí a legantními květinovými tóny, doplněná kapkou sladké vyzrálé kouřové chuti.
Chivas Regal 25letá 40%Chivas Regal 25letá 40%:
Hlavní výrobek značky - prvotřídní bohatá luxusní míchaná whisky, vyvážená a stylová, vhodná na pomalé vychutnávání.

Ulrike Lowis ve své knize (Whisky - Historie, Výroba, Značky (z roku 2015)) hodnotí:

Chivas Regal 12letáChivas Regal 12letá:
Aroma: Dubové dřevo, med, vřesové bylinky.
Chuť: Čerstvá a ovocná, s překvapujícími tóny sladu, medu a vanilky.
Dokončení: Dlouhé, s vanilkou, lískovými oříšky a karamelem.

Daniel Lerner ve své knize (Skotská whisky (z roku 1998)) hodnotí:

Chivas Regal:
Aroma: dřevitý podtón, cedrové.
Příchuť: kávová, karamelová, plná a máslová.

Z materiálů o Chivas Regal:

Chivas Regal 12letá 40%Chivas Regal 12letá:
Barva: zlatě jantarová.
Aroma: bohatý, ovocný buket podzimního ovoce a květinová vůně s jemnou nektarovou sladkostí.
Chuť: jemná, bohatě jablečná a sladce květinová chuť s lehkým dotekem suchách oříšků.
Dokončení: plné, jemné a bohaté.
Chivas Regal 18letáChivas Regal 18letá:
Barva: zářivá, teple jantarová.
Aroma: aromatická harmonie divokých bylin, vřesu, medu a sadového ovoce.
Chuť: na patře je kulatá a krémovitá, má plnou, bihatou chuť medu a zralých jablek s náznakem vanilky, lískových oříšků a karamelu.
Dokončení: plné a dlouho doznívající.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2023: 6 december Chivas Regal 18yo

Adventní kalendář 2021: 15 december Chivas Regal 15yo

Adventní kalendář 2020: 2 December - Chivas Regal 13yo


Svet Whisky SK

Chivas Regal 12 YO Kúpiť alebo nekúpiť ?


Recenze na whisky.nethar.cz:

Chivas Regal 12 yo

Chivas Regal 15 yo

Chivas Regal 18 yo

Chivas Regal 25 yo

Chivas Regal Extra

Chivas Regal Mizunara

Chivas Regal Ultis

.

Webové stránky značky:

Etiketa Chivas Regal 12-ti letá 40%Etiketa Chivas Regal 12-ti letá 40%Etiketa Chivas Regal 18-ti letá 40%Etiketa Chivas Regal 18-ti letá 40%Etiketa Chivas Jubilee Reserve 1990

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 06.12.2023