značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended » blended H-L 

  tisk textu

ISLAY MIST

Islay Mist je míchaná whisky vyráběná společností MacDuff. Původně byla vyráběna společností D. Johnston & Co. v Laphroaig, následně Long John Distilleries.

Aktuálně (12/2019) vyráběné jsou Islay Mist Original Peated Blend, Islay Mist 8letá (pro trh v USA a Kanadě), Islay Mist 8letá Palo Cortado Wllington Finish, Islay Mist 10letá a Islay Mist 12letá.

Společnost MacDuff vyrábí i další značky míchané whisky - Lauder's a Grand Macnish. V jejich portfoliu byly i značky míchané whisky Cumbrae Castle, Regent, Stewart MacDuff, Strathbeag a single malt Glenbeg.

Islay Mist The Original Peated Blend 40%Islay Mist 8letá 40%Islay Mist 8letá Palo Cortado Wllington Finish 43%Islay Mist 10letá 40%Islay Mist 12letá 40%Islay Mist Deluxe 40%Islay Mist Peatded Reserve 40%Islay Mist 17letá 40%Islay Mist 8letá

.

Webové stránky výrobce:

Webové stránky značky:

FB:

WB:

na začátek stránky

Charakteristiky

v knize Svět whisky hodnotí:

Islay Mist Deluxe 40%Islay Mist Deluxe 40%:
Vynikající kouřová whisky jemnější než klasická islayská sladová. Pod příchutí rašeliny se skrývá sladká a komplexní whisky.

Martin Suchý

- odposlechnuto na FB - 3.12.2022:

Islay Mist 12yo 40%Islay Mist 12yo 40%:
Adventní kalendář Peated 2022 3/24
To si tak 2 ředitelé z Whyte & Mackey řekli před 30 lety, že mají dost whisky zkušeností a že si rozjedou vlastní business. Přizvali ještě jednoho kluka ředitelského z Johnnieho Walkera a založili si firmu. Shodou okolností byly tehdy na prodej 3 whisky brandy – Lauder’s, Grand Macnish and Islay Mist. Takže měli značky, sudy cca na příštích 8 let a kontrakty na další sudy a dokonce i lahvovací linku k dispozici. A to jsou počátky firmy MacDuff International. Ze tří otců zakladatelů jsou dva již v důchodu a třetí bohužel po smrti. Firmu tak vlastní a řídí jiní lidé.

Značka Islay Mist, kterou máme před sebou existuje už přes 100 let. Původní myšlenka byla, že Laphroaig je moc silný pro spoustu lidí a tak ho uděláme přístupnější, když se řízne single maltkou ze Speyside a grainkou. Co je v lahvi nyní těžko říct. Víme však, že přiznávají věk 12 let a je lahvovaná na 40 % alkoholu.

Islay Mist 12yo 40%Snad nemám covid, protože jsem se tentokrát musel hodně snažit, abych cítil nejen rašelinu, ale vůbec něco. Hodně, hodně nevýrazná vůně. Kdo má velkou trpělivost, tak může najít sladký med, lehké květiny a citrusy. Ale je to fakt extrémně nevýrazné i na blend. Chuť je svěží, veselá, snadno pitelná. Ovocná a sladká. Kouř je cítit, ale rozhodně není výrazný nebo dominantní. Více než Islay vnímám spíš klasické sladké, ovocné až sirupové tóny Speyside. Med a karamel je samozřejmostí. Závěr je extrémně jemný, slaďoučký, dezertní.

Neni to špatná whisky, jen se podle mě nehodí moc do tohoto kalendáře. Islay Mist je trochu matoucí název, protože jde především o lehkou, sladkou, bezkonfliktní whisky. Jak kdybyste si nalili nějaké Glenmorangie do nedobře vymytého skla po něčem kouřovém. Ale jinak slušný blend.
79 %

Recenze na whisky.nethar.cz:

Islay Mist Deluxe

Islay Mist Peated Reserve

Islay Mist 8 yo

Islay Mist 12 yo

Islay Mist 17 yo

Etiketa Islay Mist The Original Peated Blend 40%Etiketa Islay Mist 8letá 40%Etiketa Islay Mist 8letá Palo Cortado Wllington Finish 43%Etiketa Islay Mist 10letá 40%Etiketa Islay Mist 12letá 40%Etiketa Islay Mist Deluxe 40%Etiketa Islay Mist Peatded Reserve 40%Etiketa Islay Mist 17letá 40%Etiketa Islay Mist 8letá

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 26.11.2023