značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

THOMAS DYNTAR

Česká republika

Koncem října 2021 se na internetu potvrdila kolující informace, že v srpnu 2021 odešel master distiller Tomáš Dyntar z firmy Česká whisky vyrábějící značku Trebitsch. Informace byla později potvrzena i Tomášem Dyntarem, že v srpnu opustil firmu Česká whhisky a distancuje se od firmy i produktů Trebitsch (což zní ovšem trochu divně, protože se bez většího vysvětlení distancuje od své vlastní práce a kritizovaná whisky, která je v té době na trhu je jeho výtvor). Současně oznámil plánovaný návrat ke své privátní značce Thomas Dyntar Original Trebic whisky. (Nevím úplně co znamená "návrat, protože jsem k tomu víc informací nenašel.) Když jsme u toho názvu, tak "original" je mi asi jasný, byť to nic neznamená, jen se snaží tvářit, že je to vlastně ta první a ty druhý jsou až po nich a tak trochu se vezou na jejich jménu. A Thomas Dyntar? Je to jinak psaný Tomáš Dyntar nebo složenina Monika Thomas a Tomáš Dyntar?
K tomu, kdo, co, proč, kdo komu, jak to pojede dále, se vyjadřovat nechci, protože o tom koluje dost různých a rozdílných informací. Ale nevidím do toho a možnost ověření pravdy jedné a druhé strany prostě není.

z FB Tomáše Dyntara (11.1.2022)z FB Tomáše Dyntara (11.1.2022)

9. června 2022 se na FB objevila fotka nové whisky Thomas Dyntar. Bohužel bez dalších informací a tak ve vzduchu zůstalo viset několik otázek: Single malt tam uvedeno není, takže asi nebude. Dyntar a Trebitsch se rozešli před necelým rokem, takže nový vlastní destilát to nebude. Za půl roku whisky nevyrobíte. Co je tedy uvnitř? A v rámci diskuse na FB se objevila také fotka sedmileté. Zajímalo by mě, zda se dozvíme, co je uvnitř, to všechno by za necelý rok nezvládli vyrobit. Je tam ta whisky/destilát, od kterého se Dyntar tak hlasitě distancuje?

Na některé otázky odpověděl v rozhovoru pro PoznejWhisky (viz odkaz níže):
Nejedná se tedy prý o whisky Trebitsch, ale již od roku 2013 si jede současně bokem na svém písečku a tak by stáří jeho whisky mělo odpovídat. Já to úplně nechápu, ale budiž. Single malt tam není uvedeno, protože " i když je whisky sladová, tak se mi bohužel materiál párkrát pomíchal a tím produkt ztrácí tuto možnost označení". Vlastní palírnu nemá, si nechává v ovocném lihovaru v Barovsku (přesné místo bohužel nemůže uvést).

Více k tomu asi nemám co říct, web ze kterého by se daly čerpat informace (alespoň ty, co o sobě napsali sami) nemají (9/2022), odpovědi na otázky jsem nedostal (byť si myslím, že jsme s Dyntarem na WLP pokecali rozumně, asi i potykali, když jsme se snažili řešit tehdy ještě Trebitsch whisky bez zbytečných emocí). Bohužel to na mě působí tak, že zmatky a mlžení se přestěhovaly v Třebíči z původní první třebíč whisky do nynější original třebíč whisky.

Thomas DyntarThomas DyntarThomas DyntarThomas DyntarThomas DyntarThomas DyntarThomas DyntarThomas Dyntar

Typy

V září 2022 byl spuštěn jejich eshop (web stále ne) a tak se dá udělat někajaký přehled jejich aktuální (9/2022) produkce. Mají nenakouřenou i nakouřeno whisky. Jako nefinishovaná tu je Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked 46%. Další verze jsou finishované, přičemž některé v nakouřené i nenakouřené verzi - Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Caribbean 40%, Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked Caribbean 46%, Thomas Dyntar Original Trebic Whisky French 40%, Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked French 46%, Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Jerez 40%, Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked Jerez 46%, Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Port 40% a Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked Madeira 46%.

Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked 46%Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Caribbean 40%Thomas Dyntar Original Trebic Whisky French 40%Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Jerez 40%Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Port 40%Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked Caribbean 46%Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked French 46%Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked Jerez 46%Thomas Dyntar Original Trebic Whisky smoked Madeira 46%

Článek na PoznejWhisky.cz:

.

Webové stránky značky:

FB:


..............


O whisky se mi zatím informace dohledat nepodařilo, ale minimálně jejich bar koncem března 2022 přitáhl pozornost médií.

Třebíčský deník vydal 30.3.2022 článek: V třebíčském baru našli celníci další neznačený alkohol

Třicet litrů neznačeného alkoholu odhalili vysočinští celníci při kontrole v baru v centru Třebíče. Stejný problém přitom odhalili již v prosinci, tehdy to bylo třiasedmdesát a půl litru neznačeného a nezdaněného alkoholu.

V třebíčském baru našli celníci neznačený alkohol už v prosinci, nyní se podobná situace opakovala.

Při páteční kontrole se prohřešek opakoval. „Jednalo se o ovocnou pálenku a whisky v půllitrových lahvích, pětilitrové sklenici a ve dvou plastových barelech,“ řekl mluvčí mluvčí vysočinských celníků Richard Zeman.

V prosinci kontrola ve stejném baru zajistila osmadvacet litrů ovocné pálenky a whisky bez označení kontrolní páskou. „A k tomu 45,5 litru whisky označené kontrolní páskou, ovšem bez etikety a také dokladů prokazujících její zdanění,“ dodal Zeman. Souhrnný únik na dani byl přes patnáct tisíc korun.

Viníkovi nyní kromě doměření spotřební daně hrozí zabrání, či propadnutí zboží a pokuta.

PK: Do 2.4.2022 se na FB Original Trebic Whisky Bar, ani na FB Tomáše Dyntara žádná informace k této věci neobjevila. Webové stránky jsou v tu dobu nefunkční (osobně si ale nemyslím, že to souvisí s tímto, nejspíše byly nefunkční i předtím (nevím, nezkoušel jsem)).


.....

Na článek 31.3.2022 reagovala i Česká whisky:

Zdravíme všechny příznivce Trebitsch Whisky a rádi bychom reagovali na aktuální kauzu související s naším bývalým barem v Třebíči v ulici Leopolda Pokorného známým jako „Trebitsch bar“ nebo také „Whiskáč“. V tomto baru jsme byli reálně v nájmu do konce října 2021. Od této doby tento bar neprovozujeme. Opět a již poněkolikáté se musíme veřejně distancovat od podnikání našich bývalých zaměstnanců Tomáše Dyntara a Moniky Thomas. Média informovala, že v prostorách jejich baru odhalila celní kontrola desítky litrů neoznačeného alkoholu a přestože se nás tato kauza netýká a jako firma s ní nemáme nic společného, musíme, vzhledem ke zveřejněným záběrům, reagovat. Pokud kontrola odhalila neoznačený alkohol v lahvích podobných, nebo dokonce totožných s našimi lahvemi, je třeba zdůraznit, že se nejedná o námi dodaný či námi prodaný alkohol. Není totiž možné, aby se naše neoznačené lahve dostaly z oficiálního daňového skladu až k zákazníkovi. Celní správa je přísná a pracuje profesionálně. Sami jsme úspěšně absolvovali nespočet kontrol. Ohledně podobnosti zabavených lahví s našimi lahvemi jsme se již obrátili na příslušné orgány s podnětem k prošetření. Pokud jste v baru, kde proběhla kontrola celní správy zakoupili po datu 1. 11. 2021 produkt, který je podobný našim produktům Trebitsch Whisky, budeme rádi, když se nám přihlásíte a produkt nám dovolíte posoudit. Jsme schopni určit jeho pravost a říci vám, zda jste nebyli oklamáni. Společně tak můžeme přispět k nápravě celé situace a ozdravení tržního prostředí v Třebíči.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Extra Smoked 46%Thomas Dyntar Original Trebic Whisky Extra Smoked 46%:
Aroma je hodně uzavřené, vlhké dřevo, které se snažilo hořet, ale prostě mu to nešlo. Pod označením "Extra Smoked" si tedy představuju něco jiného. Ve vůni je i hodně cítit mladost, takový nádech "ovocovice". Ono to aroma není až tak hrozné, jak možná vypadá z prvního popisu, ono je takové nijaké, hodně slabé, nezábavné. V chuti už je to "smoked" znát, potkává se tam mladá new-makeová sladkost s kouřovostí jak od čoudícího táboráku a pak se new-make projeví a vytvoří celkově velmi mladý dojem z té whisky. Mladost z toho stříká na všechny strany, je to nedozrálý. Věřím tomu, že dosáhla zakonného věku, aby si mohla říkat whisky, ale na mě působí dojmem, že je ještě pod zákonem a od raději od ní ruce pryč. (22.10.2022)


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 28.9.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 23.10.2022