» whisky » evropa » česká republika
TREBITSCH
Česká republika
Informace ke kauze Trebitsch Holding SE / Česká whisky s.r.o. - Insolvence jsou v dolní části této stránky, vlevo
Trebitsch Whisky pochází z Moravy z města Třebíč a značku vlastní firma Česká whisky s.r.o. Celý název Trebitsch Old Town Distillery vlastně říká vše - sídlí v Třebíči ve Starém Městě. Podle informací z firmy se začátek výroby datuje do roku 2014, kdy Trebitsch Old Town Distillery vyrábí první whisky a plní první sudy. Lze nalézt i informace, že výroba je od roku 2012-3, ovšem nepoznal jsem z toho zda myslí výrobu whisky nebo založení firmy, od kterého je k vypálení první whisky vždy ještě daleko. I když samotný začátek této whisky je možné datovat až do roku 2007, kdy se v hlavě Tomáše Dyntara rodil plán otevřít v Třebíči bar s whisky a současně zazněla i myšlenka - "Proč si nechat whisky dovážet? Proč si nevyrobit vlastní?" A tak díky nezbytnému nadšení nakonec whisky vznikla. V roce 2017 po tříletém zrání začala být Trebitsch Czech Single Malt Whisky prodávána. V roce 2015 koupili starý Lihovar v Šebkovicích, kam je plánováno postupně přenést výrobu, protože umožní větší kapacitu i větší skladové prostory.
Na tak mladou firmu je tu hodně informací z jejich historie. Je to i díky tomu, že se snažím naši českou whisky více sledovat, dnešní doba umožňuje rychlejší šíření informací a také jejich mizení. Tady na WOL historii neodmazavám, aby si člověk mohl udělat větší přehled. U této značky je vývoj vidět opravdu hodně. Nově příchozí do světa whisky se bez znalosti historie může divit, kde se sebrala averze vůči nim a unikat mu provázanost některých informací.
Krátce po jejich příchodu na trh se objevila první otázka: Trebitsch distillery? A kde máte v Třebíči palírnu?
Neměli a v současné době (březen 2022) v Třebíči ani žádnou palírnu nemají.
Teoreticky palírnu měli (tedy ne v Třebíči), koupili starý lihovar Šebkovicích, ale ten zatím není v provozu. Když chcete vyrábět whisky (nebo jiný alkohol), tak si musíte pořídit zjednodušeně řečeno licenci (což bohužel neznamená jeden papír na úřadě). Pak samozřejmě potřebujete peníze na provoz firmy, suroviny, daně, co zaplatíte, jen co vyrobíte, ale ještě neprodáte a taky potřebujete palírnu. Pokud ji nemáte, tak si ji musíte napřed postavit, což stojí spousty peněz. Zvolili tedy variantu, že si zatím nechali whisky pálit v jiných lihovarech. Aktuálně (březen 2022) se jedná o lihovar v Bohuslavicích a lihovar Dolním Bousově. Od 10.2.2022 mají vlastní palírnu v Praze v Dolních Počernicích v dlouhodobě projanatých prostorech Počernického pivovaru. Plánována je i větší spolupráce s místním pivovarem, kde by se připravovala sladina.
Jednou ze zajímavostí je, že na smlouvách o investici do sudů (v roce 2020) je Trebitsch old town distillery est 1894. Docela by mě zajímalo odkud ten rok vyhrabali. Vzhledem k situaci kolem investičních sudů (červenec 2024) se nemá smysl ptát, tohle je oproti ostatním otázkám už zcela nezajímavé.
Hned zpočátku se kolem Trebitsche vyrojilo spousta otázek, nejasností, až se vůči nim zvedla i určitá vlna odporu a posměchu. Snažil jsem některým věcem přijít na kloub. U části musím uznat, že si za to trochu můžou i sami svům způsobem prezentace a vyjadřováním. Trochu smůlu měli i díky tomu, že byli vlastně první noví ve světě české whisky a tak na ně bylo upřeno více pozornosti (a whisky bohužel nebyla úplně povedená). S tím ale museli počítat. Pak už to byl trochu lavinový efekt, kdy se negativní reklama předávala mezi lidmi. Do toho se jim "daří" vždy v době, kdy se na ně trochu zapomene, znovu oživit svojí "svéráznou" pověst. V prosinci 2020 se jim to povedlo s rozhovorem na peak.cz z 21.12.2020 (kopie v mp3).
Zajímavý je článek v časopisu Profit z léta 2018 - pdf (1,3 MB).
Mezi další oblíbené patří jejich informace: "Jsme první a jediná firma v České republice, která se úzce specializuje na výrobu whisky."
Ona to ve své podstatě pravda je, ostatní výrobci vyrábí vedle whisky i další produkty.
Jenže třeba z tohoto, si myslím, se nestala přednost, ale spíše jeden ze zárodků jejich problémů. Ať tím, že věta nebyla zrovna ve whisky komunitě kladně přijata, tak tím, že výroba whisky stojí dost peněz a zrající whisky vám zatím peníze nevydělá. Pro získání peněz na další výrobu šli cestou investičních sudů, které jim přinesly peníze, ale i tak je potřeba občas nějaké peníze vyplácet zpět. A tak byl větší tlak na prodej whisky, což sice úspěšně podpořili marketingovou reklamou, jenže zbylo málo "prostoru" pro samotnou whisky. A tak prostě musela whisky na trh. Zda si byli vědomi toho, že to není úplně povedené nebo svému produktu věřili a přišel jim skvělý, nevím. Ostatně sto lidí sto chutí a i když mně stávající (březen 2022) produkce na trhu nechutná, tak neodsuzuji nikoho, komu chutná.
Už tak napjaté vztahy mezi firmou a českou whisky komunitou postupně zhoršovaly věci, jako je registrace ochranné známky "česká whisky" (viz níže), odvolávání se na úspěchy v různých soutěžích (občas pochybných) a celé to zazdila následná nekomunikace. Úplně se jí nedivím, protože rýpnout si do Trebitsche patří mezi whiskaři skoro k povinnému a je už nebavilo na neustálé útoky reagovat. A když se to vše sečetlo, tak z toho vznikla slušná averze.
V pozadí je zajímavý podtext toho, že i když je nikdo neměl rád, nikdo to nekupoval a všichni je nenáviděli, tak oni vyráběli/vyrábějí a prodávají. Ona vlastně celá Trebitsch budí vášně jen mezi malou skupinou, která ji stále dokola řeší. Většina si po ochutnání udělá názor (kladný nebo záporný) a zbytek je jim jedno. Prostě si to buď koupí znovu nebo ne.
Na WLP2019 jsem měl možnost si popovídat s Davidem Kratochvílem (tehdy myslím obchodní ředitel) a tehdejším master distillerem Tomášem Dyntarem. A zatímco David Kratochvíl je spíše přes to zastupování firmy a značky a jde do toho s nakažlivým elánem, kdy brzy pochopíte, že pokud se někde netrefí v pojmech, tak ne proto aby vás mátl či získal nějakou výhodu, ale protože si myslí, že to tak je, špatně si to zapamatoval, protože přímo výroba whisky není jeho část práce. Tak Tomáš Dyntar, který je zde distillery masterem, ví jak to vyrobil, má v hlavě další plány, co jak bude zrát, jak se vyrobí příště, ale prodávat a vysvětlovat stále dokola by asi nechtěl. Na první pohled na mne na WLP2019 působil dojmem, že by raději opečovával sudy, než zodpovídal otázky. Měl jsem tam na ně více otázek a myslím si, že když pochopil, že není mým cílem se ho snažit nachytat na každém slovíčku, ale ujasnit si odpovědi na otázky, které jim jsou jasné (oni vědí, co, jak a proč vyrobili), ale z druhé strany mohou být špatně pochopeny, tak jsme se mohli začít normálně bavit. Ono je totiž lepší, když má člověk otázky, tak se ptát přímo u zdroje a když má připomínky, tak je dobré je také přímo říct. Někdy se vyjasní nepochopení a někdy uznají, že má člověk pravdu. (A to platí zcela obecně.)
A tak se vyjasnila další z mých otázek - proč máte hned od začátku tolik různých whisky?
Odpověď je úplně prostá a vlastně mě mohla napadnout. "Proč si nechat whisky do baru dovážet? Proč si nevyrobit vlastní?" - a když už si jí vyrábím, tak přece nebudu mít v nabídce baru jen jednu jedinou láhev. Jak prosté a logické. Nenapadlo mne to a to proto, že prezentují hlavně tu svojí základní whisky, ostatní jejich whisky jsou v limitovaných edicích a dostupné pouze na baru, případně takhle na různých festivalech a akcích.
Trebitsch Old Town Distillery vlastní společnost Česká whisky s.r.o. Pro svoji whisky také používá doménu ceskawhisky.cz. Osobně mi to nepřijde zrovna štastné. I z hlediska plánů exportu whisky do světa, bych ji od začátku prezentoval v doméně se značkou whisky. A domény, co si zaberou obecný název nemám moc rád.
Při psaní jsem narazil na "zajímavou" informaci. Společnost Česká whisky s.r.o. je držitelem ochranných známek: česká whisky a czech single malt whisky. Takže výrobce single malt whisky v České Republice nemůže o své whisky hovořit jako o "české whisky" či jako o "czech single malt whisky". A jak jsem zjišťoval, tak to bohužel tak je. Tedy může, ale pokud se nedohodne na souhlasu s vlastníkem ochranné známky, tak riskuje problém.
Nepochopil jsem, jak je možné něco takového zaregistrovat. Ve Skotsku zákon říká, za jakých podmínek se whisky může označovat skotská. A když je dodržím, tak si tam můžu skotskou whisky vyrábět asi i já. A hlavně si ji pak můžu označovat skotská whisky. Ani nevím, zda je u nás zákon upravující výrobu whisky, ale whisky nebo single malt whisky je podle mne jasně daný druh alkoholu/whisky a česká/czech pouze označení země původu.
Koncem října 2021 se na internetu potvrdila kolující informace, že v srpnu 2021 odešel master distiller Tomáš Dyntar. Uvidíme, zda se dočkáme další značky whisky přímo od Tomáše. Stávající značka/firma Trebitsch jede dále a mluví i o otevření dalších palíren v České republice.
Informace byla později potvrzena i Tomášem Dyntarem, že v srpnu opustil firmu Česká whhisky a distancuje se od firmy i produktů Trebitsch (což zní ovšem trochu divně, protože se bez většího vysvětlení distancuje od své vlastní práce a kritizovaná whisky, která je v té době na trhu je jeho výtvor). Současně oznámil plánovaný návrat ke své privátní značce Thomas Dyntar Original Trebic whisky. (Nevím úplně co znamená "návrat, protože jsem k tomu víc informací nenašel.)
K tomu, kdo, co, proč, kdo komu, jak to pojede dále, se vyjadřovat nechci, protože o tom koluje dost různých a rozdílných informací. Ale nevidím do toho a možnost ověření pravdy jedné a druhé strany prostě není.
Od podzimu 2021 se v souvislosti s whisky Trebitsch objevuje nové jméno a to Ján Balog. Na webu je uváděn jako master distiller.
V půlce března 2022 (16.3.2022) jsem si udělal výlet do Počernického pivovaru v pražských Dolních Počernících. Cílem ovšem nebylo pivo ani přilehlý park, ale menší budova s nápisem Trebitsch old town distillery. Třebíč v Praze? Záleží na úhlu pohledu. Jsme zvyklí, že když je něco XXX distillery, tak je to prostě jeden konkrétní komplex, který najdete na mapě na přesném místě. Trebitsch je značkou vytvořenou podle města, kde si tuto whisky vymysleli. V Třebíči vlastně žádnou palírnu nemají, jimi dříve plánovaná palírna zatím nestojí a tak si nechávali pálit whisky u partnerů (všem známé Bohuslavice). Nyní již mají v Praze palírnu, která patří jim. V Dolních Počernicích jsou v dlouhodobém pronájmu a plánována je i větší spolupráce s místním pivovarem, kde by se připravovala sladina. S pálením u partnerů počítají stále, zůstává lihovar v Bohuslavicích a přibyl lihovar v Dolním Bousově. Nevýhodou výroby v cizích lihovarech je hlavně to, že vyrábí, když na vás mají prostor. Jedná se o ovocné lihovary a pěstitelské pálenice, kde se v sezóně věnují hlavně pálení ovoce a whisky se jim v tu dobu do harmogramu moc nevejde. V době kdy není sezóna pálení ovoce, tak je to zase výhodné pro obě strany. Nechat si vypálit u partnerů je rychlejší a levnější, než postavit vlastní palírnu a oni zase mají zakázky i mimo ovocnou sezónu. Navíc všichni (jak partneři, tak lihovar v DP) mají celkem malé kotle a tak s pokrytím výroby pomáhají.
Ale zpět k Trebitschi v Dolních Počernicích. V budově mají kotel na pálení a rekonstruují prostory sklepa pro ukládání sudů. Průvodcem mi byl Ján Balog, který se primárně označuje za technologa, tedy člověka, co vám pomůže postavit a rozběhat technologie v palírně, naučí vás s tím pracovat a přidá pár svých zkušeností. Na webu Trebitsche je označován jako master distiller, což asi více odpovídá jeho nynější roli. Jen se přitom hodně najezdí, protože Trebitsch distillery není jen ten jeden komplex.
Naše setkání se neslo hlavně v duchu povídání o whisky, ani jeden z nás nevidí natolik do investičních sudů a investiční politiky společnosti, abychom se k tomu mohli dostatečně kvalifikovaně vyjadřovat.
Jak už je asi jasné z mého způsobu psaní, tak můj dojem z návštěvy byl pozitivní. Nebyl problém se bavit o mých silně kritických názorech na současnou produkci, ale také o novém směru a plánech do budoucna. Představení jejich plánů nechám jim, protože něco jiného je firemní strategie, plány a možnost realizace a něco jiného je povídání si u skleničky, co by se s tím dalo dělat a co by se mělo dělat dále.
Současná produkce má podle mě problém. Trpí na dřevitost a prázdnost, v horších případech se to delší zrání nepodepsalo na té whisky dobře. Ochutnával jsem pár lepších starších vzorků, byly podstatně pitelnější než stávající 6letá, měli i větší hloubku a lepší chutě, ovšem dřevo už tam začínalo být znát. Jejich aktuální finishe jsme nezkoušeli, ale vím jak od sebe, tak ostatních, že jsou pitelnější než základ, ovšem díky tomu, že si od finishe vzalo víc, než by se běžně chtělo a tak rum finish je víc rumový než by měl, cognag finish víc koňakový atd. Do určité míry se dá řici, že to ty finishe v celkovém dojmu zachraňují, ale dojmu prázdnosti pod nimi se tak lehce nezbavíte.
Zajímavější byly ještě nezralé whisky či new-make z poslední doby. Tady si myslím, že je to na dobré cestě. Samozřejmě to ještě není finální whisky a zráním se bude ještě vylepšovat. Může se zráním i zkazit, ale tady si myslím, že už jsou hodně poučeni. Nyní stojí před výzvou, jak napravit pošramocenou reputaci značky, whisky a prezentace, což není zrovna malý úkol. Z mého pohledu musí zapracovat hlavně na té prezentaci, protože i když marketingově jsou úspěšní, tak se jim tam občas daří takové boty, že si z toho pak všichni pamatují jen tu botu. Čas navíc hraje proti nim, protože než nová whisky uzraje, tak toho moc v ruce nemají. "Poučili jsme se z chyb" je hezké, ale dokončení "nejdříve za tři roky se o tom budete moci přesvědčit" není úplně optimistické. I toho si jsou vědomi a tak se chystají napravit si pověst i s tím, co mají zatím k dispozici. Budu sledovat s čím přijdou a pak je budu soudit znovu. (17.3.2022)
Koncem listopadu (29.11.2022) jsem dojel metrem na hlavák, sednul do vlaku a vyrazil směr Třebíč za whisky Trebitsch. To bych za odpoledne nestihnul a tak jsem vystoupil ještě v Praze v Dolních Počernicích a přes park vyrazil za stejným cílem. Měl jsem domluvené setkání s Jánem Balogem a tenkrát jsme si prošli výrobu v Dolních Počernicích a samozřejmě pokecali o whisky.
V první fázi využívají spolupráce s pivovarem, který jim připraví a zkvasí sladinu. Ono se to dá ucucávat i předtím, než to skončí v kotli. A pak se destiluje, až se to změní v čirou tekutinu, která pak přijde na pár let do sudů.
Typy
Jako základní produkt se na trhu objevila klasická Single Malt whisky bez uvedení stáří. Nebyla po dozrání stočena najednou, stáčela se postupně podle potřeby, což zaprvé přineslo postupné stárnutí lahvované whisky, tak i rozdíl mezi jednotlivými šaržemi. Postupně se to dostalo až k šesti létům, kdy už šla na trh označená jako šestiletá.
Vedle toho existují různé finishe, např po portském, rumu či cognaku.
Z počátku existovaly ještě limitované edice určené hlavně pro jejich bar.
Současná (březen 2022) produkce má podle mě problém. Trpí na dřevitost a prázdnost, v horších případech se to delší zrání nepodepsalo na té whisky dobře. Ochutnával jsem pár lepších starších vzorků, byly podstatně pitelnější než stávající 6letá, měli i větší hloubku a lepší chutě, ovšem dřevo už tam začínalo být znát. Jejich aktuální finishe jsem v současné době nezkoušel, ale vím jak od sebe, tak ostatních, že jsou pitelnější než základ, ovšem díky tomu, že si od finishe vzalo víc, než by se běžně chtělo a tak rum finish je víc rumový než by měl, cognag finish víc koňakový atd. Do určité míry se dá řici, že to ty finishe v celkovém dojmu zachraňují, ale dojmu prázdnosti pod nimi se tak lehce nezbavíte.
V polovině května 2022 se na trhu objevila nová produktová řada Trebitsch whisky. Zajímavou předzvěstí tohoto uvedení bylo 12.4.2022 stahování části produkce Trebitsch whisky z trhu. Jednalo se jejich kompletní core řadu: Single Malt NAS, Single Malt 6letá a finishe pro rumu, koňaku a porto. Více informací k tomu nebylo, ale jak jsem později zjistil, tak se jednalo opravdu o stahování všech neprodaných láhví z prodeje, tedy z prodejen byly opravdu odváženy.
Proč k tomu muselo dojít nebylo přesně zdůvodněno. Napadá mě několik verzí, od relativně v pohodě, až po docela výrazné průšvihy. Ale byly by to jen moje spekulace.
16.5.2022 byla ohlášena nová řada whisky. Uvedení nové řady vyvolalo několik otázek, na FB se k tomu rozběhla diskuse, kde podle mne byly zopdpovězeny i kdysi "zapovězené" otázky (viz obrázky výše). A nové otázky a spekulace vyvolalo, například proč je ve složení uvedený obilný líh a ne např. obilná whisky. Co tedy bylo ve stahovaných láhvích? Je obsah jiný nebo jen etiketa?
Většinou neuvádím okopírované informace z webu výrobce, ale zde udělám vyjímku, která mi v kontenxtu dřívější produkce připadá zajímavá - Trebitsch Czech Highland 6yo blended whisky 40%: Základ blendované CZECH HIGHLAND 6YO tvoří šestiletá Trebitsch Whisky. V dosavadní nabídce se tak jedná o „vlajkový“ produkt, který se svým jménem hlásí k místu svého staření – Vysočině (Highland). Master Distiller proto dlouze hledal ty správné poměry, aby se výsledná whisky oproti základní CZECH OLD TOWN lišila nejen stářím, ale i barvou a chutí. Namícháním šestileté whisky s dalšími jednosladovými whisky z Vysočiny se mu podařilo potlačit výrazné tóny dubového dřeva a vyladil výslednou chuť k dokonalosti. Složení: výběr jednodruhových sladových destilátů, obilný líh, pitná voda. (další viz obrázky výše).
6.6.2022 vyšel na iDnes placený článek, kde bylo několik ve vzduchu visících dotazů také zodpovězeno. - Ján Balog: „Nové portfolio produktů je jen začátek.“
V říjnu 2022 na pražském Pálenkafestu měla jejich whisky nové láhve. Jak jsem pochopil, tak nové láhve nebyly původním plánem změny značky, ale problém s celoevropskými dodávkami skla. Ve finále to ale byla dobrá změna, která tak ještě více odděluje dřívejší a novou produkci.
Zajímavý je i vývoj informací na jejich webu, kde se koncem října 2022 (už to tam bylo dřív, ale z té doby pochází kopie textu a obrázky) můžeme dočíst už více informací a trochu skromnější pohled na sebe. Za sebe to považuji opravdu za správný přechod k novému.
TREBITSCH WHISKY
Náš příběh se začal psát teprve před několika lety, ale jeho kořeny sahají hluboko do minulosti. Historický odkaz je patrný už ze samotného názvu TREBITSCH, který připomíná známý židovský rod Trebitsch i označení našeho domovského města v rakousko-uherských mapách.
Českou Trebitsch Whisky navazujeme na dávné tradice a příběhy z minulosti. Věříme, že až objevíte její tajemství, oblíbíte si ji i vy.
Ne všechno šlo hladce
Výroba Trebitsch Whisky od začátku byla dobrodružstvím. Naši první whisky jsme uložili do sudů v roce 2015. V dalších letech se nám podařilo naplnit sudy značným množstvím spiritu. Do rozvoje firmy a obchodní expanze jsme investovali velké úsilí i finance a získali jsme tisíce spokojených zákazníků v České republice i zahraničí. Ne nadarmo se však říká, že žádný učený z nebe nespadl. Ve světě startupů to platí dvojnásob a tzv. faily jsou v něm běžnou praxí.
Ani nám se nevyhnuly a dnes jsme za ně rádi. Po úspěšném překonání koronavirové pandemie jsme přistoupili ke kompletní změně obchodní strategie a v roce 2021 i k radikální proměně vnitřní struktury společnosti Česká Whisky, která Trebitsch Whisky vyrábí.
Trebitsch 2.0
Rok 2021 se stal zásadním milníkem. Příběh Trebitsch Whisky se zcela bez nadsázky v tomto bodě rozdělil na „před“ a „po“. Po personální obměně jsme s nástupem nového master distillera začali psát nové kapitoly naší budoucnosti.
Každý z týmu by si nyní zasloužil vlastní pozornost, ale tu největší je třeba věnovat tvůrci nové Trebitsch Whisky, Jánu Balogovi.
Prakticky celý svůj profesní život strávil v lihovarnictví. Jako vystudovaný technolog začínal v lihovaru v Kralupech nad Vltavou. Jeho další cesta pak vedla přes Rudolfa Jelínka až k práci pro společnost Heineken v Egyptě. Dále působil jako externí poradce technologických startupů v USA, Chile, Srbsku, Bulharsku, Polsku a dalších zemích. Když dostal příležitost vytvořit si v České Whisky všechno po svém, neváhal.
Blendované whisky a nová single malt
Výrobu single malt whisky si chce Ján Balog se svým týmem nechat pod svou plnou kontrolou. Rád by chuťově povznesl jednodruhovou Trebitsch Whisky na jinou úroveň a toho není možné docílit jinak než kompletní změnou výrobního procesu. Bude tak postupně dohlížet na výběr ječmene, sladování, destilaci i sudování.
Z dosavadní produkce připravujeme novou řadu blendovaných whisky, kterou budeme navíc průběžně obměňovat a doplňovat.
Rozšiřujeme výrobní síť
Dlouhodobým cílem firmy je mít vlastní lihovar, ale vzhledem k situaci na trhu a extrémnímu nárůstu cen ve stavebnictví jsme zvolili prozatím jinou cestu. Záparu připravujeme na několika místech v České republice: vaříme například v Čížové, dále v Pivovaru Moravia, v Panském pivovaru Telč a brzy nás čekají i zkušební zápary v pražských Počernicích a Karlíně.
Už v roce 2020 jsme si vyzkoušeli jednorázovou limitovanou spolupráci s plzeňským pivovarem Proud a nyní se chystáme na další vaření. Samotné pálení whisky se průběžně mění a rozšiřuje. Aktuálně pálíme ve společnostech Aroma Gold a v Bohuslavicích na Vysočině. V únoru 2022 jsme spustili pálení v pražském minipivovaru Počernice a testujeme i Lihovar Sudlička
Poučení z vlastních chyb
Jedním z největších přešlapů, kterých jsme se v minulosti dopustili, bylo zveřejňování dlouhodobých plánů a vizí, které se pak chybně prezentovaly jako realizované projekty. Takovou chybu už neuděláme.
Rádi se s vámi budeme dělit o aktuální dění v Trebitsch Whisky, ale všechno ostatní se dozvíte až v ten správný čas. Ten nastane pouze díky vám, našim zákazníkům. Těšíme se na vás v našem novém Whiskyhrádku v Třebíči a budeme rádi za vaši konstruktivní zpětnou vazbu.
Tématu Česká whisky Trebitsch se věnoval i web PoznejWhisky.cz (8.3.2021)
Na webu Opiti.cz se 7.2.2022 zamysleli na tématem Trebitsch
Na iDnes vyšel komerční článek Ján Balog: „Nové portfolio produktů je jen začátek.“
Na FB se u něj rozpoutala diskuse.
záloha článku (kdyby náhodou zmizel)
.
Webové stránky výrobce:
FB:
WB:
Přátelé české whisky:
Odposlechnuto na FB - 20.1.2023 (www.facebook.com/prateleceskewhisky/posts/pfbid03.....:
Subjektivní zamyšlení č. 3, z hlavy přímo na papír, vážně i nevážně
Proč má česká whisky komunita připomínky ke značce whisky Trebitsch
Nejasnosti
Od některých zástupců jsme dříve slýchali nepravdivé informace. Věřím, že plynuly pouze z neznalosti, nicméně na to není whisky komunita zvyklá. Stejně tak bylo občas těžké dostat se k informacím, zástupci Trebitsch mlžili. Co si z toho milovník whisky vezme? Že se něco skrývá. Transparentnost, na kterou jsme v businesse zvyklý, u Trebitsch zatím nevidíme v potřebné intenzitě. Tady se nabízí srovnání s ostatními českými palírnami whisky, které prozradí i co bylo na oběd. Je potřeba upřímně říct, že v tomto bodu vidíme určité změny k lepšímu a nový technolog Ján Balog je ochotný odpovídat na zvídavé dotazy, vysvětluje své postupy a důkladně popisuje plány do budoucna.
Marketing
Product, place, price, promotion. Na škole mě učili, že tyto základní pojmy vstupují do boje o úspěšnou komunikaci značky. Produkty Trebitsch jako takové hodnotit nechci, jako fanoušek české whisky fandím všem palírnám a recenzí na třebíčskou whisky je plný internet. Ani místa prodejů nebudu hodnotit, tady je konkurence hodně silná, a tak je otázka výběru těžká pro všechny české značky. Trebitsch vnímám lehce pozitivně, nicméně další české palírny ztrátu rychle dohání. Dle 4P vstupuje do marketingové komunikace i cena. Je potřeba se podívat ke konkurenci (nejen české), která za podobné peníze nabízí mnohem zajímavější produkty. Posledním bodem je propagace a tady si Trebitsch zaslouží klobouk dolů, reklama na mě skáče snad každý den, vnímám i PR aktivity na podporu prodeje, marketingové oddělení odvádí skvělou práci. Otevřeně je potřeba přiznat, že prodeje lahví Trebitsch nejsou špatné a komunikace prostě funguje uspokojivě.
U marketingových aktivit je potřeba zmínit i „kampaň“ Investiční whisky. A to je dle mého další svár, který u české whisky komunity neznamenal dobrý start značky na trh. Trebitsch byla jedna z prvních, kdo tuto možnost veřejnosti nabídla. Komunikace je silná, spousta potenciálních investorů určitě možnost vložení vlastních prostředků do sudů s whisky Trebitsch zvážila a řada i realizovala. Otázka, která mí lítá hlavou po určitém období je, zda investoři vůbec vědí, do čeho investovali? Zda nebyli jen ovlivněni komunikací a zda své prostředky skutečně zhodnotí. Uvidíme časem.
Proč ale uvádíme marketingové aktivity jako jeden z bodů vyrábějících pochybnosti? Protože výrazně ovlivňují celkové vnímání whisky světa veřejností. Protože mají sílu veřejnost vzdělávat.
Problémy
Tady uvedu vlastní zkušenosti. Začnu tím drobnějším, tím jsou nevhodné komentáře některých zástupců společnosti. Ať je to možná troufalé vyjádření, whisky komunita je „čistou“ skupinou nadšenců, která ctí nepsaná pravidla whisky světa – úcta, respekt k jiným názorům a slušnost, to vše v komunitě vnímám. Místo slušných a věcných odpovědí jsem často zahlédl arogantní a urážlivou reakci. Stejně tak jsem zahlédl, v dobrém úmyslu míněné návrhy na zlepšení od uživatelů, upozornění na faktické chyby na etiketách a čekal bych poděkování a nápravu, bohužel opak byl pravdou, dotyčný schytal čočku. To prostě budí rozpaky. Dalším neslavným krokem byl odchod jedno z původních zakladatelů. Tomáš Dyntar za nepříliš přehledných okolností ze společnosti odešel a zaznamenali jsme z jeho strany ne úplně vhodnou komunikaci, která opět přilila olej do ohně. Situaci nehodnotím, neznám detaily. Ze všeho, co už bylo vyřčeno, vyplývá, dle mého, největší problém. Tím je kauza z loňského roku, změna strategie z výroby single malt na blendy a stažení původních lahví se single malt z trhu. Tady prostě vidím spojení nepravd a nejasné komunikace. Když si člověk poskládá dvě a dvě dohromady, řekne si: sakra, co jsem to teda pil? A co teda leží v investičních sudech? Jde opravdu o single malt whisky, která byla komunikována jako investiční? Nebo jsou v sudech destiláty, které legislativně neodpovídají označení single malt whisky?
Ve whisky komunitě není Trebitsch oblíbená, řekněme si upřímně, že často i po právu. Nicméně já osobně fandím každé české whisky, věřím, že každá palírna má mít šanci prorazit náročným odvětvím trhu a držím Trebitsch palce. Jak jsem poznamenal na začátku, Ján Balog se o změny snaží dost důkladně, stojí u nové éry značky Trebitsch a pokud potřebný prostor dostane, jistě česká whisky komunita postupně změní názor. Je to potřeba, jde přece o nejvěrnější zákazníky a nositele myšlenek…
Odposlechnuto na FB - 25.11.2023 (www.facebook.com/prateleceskewhisky/posts/pfbid0386.....:
Delší dobu jsme o Trebitsch neslyšeli…
a tak bylo na čase poptat se nejpovolanějšího, Master Distiller Ján Balog byl velmi vstřícný a podělil se o informace a novinky u společnosti Česká Whisky Trebitsch. Z kraje povídání hned přiznává, že situace není optimální…
Fanoušci české whisky jistě ví, že značka Trebitsch našla v loňském roce zázemí v Počernickém minipivovaru. Téměř vlastní prostory pro pálení, stáčírnu i sklad se zdály být tím správným stimulem pro kýžený rozjezd byznysu, nedávno ovšem přišla rána z čistého nebe. Trebitsch se nedohodla s pronajímatelem na dalším fungování a musí se tak bohužel stěhovat. :(
Všechno zlé je pro něco dobré, firma se postupně přestěhuje do Dolního Bousova. Povedlo se totiž dojednat spolupráci se společností L´OR, která se stává oficiálním distributorem značky Trebitsch, navíc vlastní palírnu ve známé vesničce Prádlo. V ní by Ján rád obnovil kompletní výrobu, základem má být kvalitní extra nakouřený slad ze sladovny Bruntál, sladinka uvařena v pivovaru Proud.
Jak to vypadá se zásobami? Ján převzal výrobu na konci roku 2021 a dohlížel na pálení v Bohuslavicích, Počernicích, v pivovaru Sudlička i společnosti Aroma Gold. Využíval se plzeňský slad a také nakuřovaný nebo extra nakuřovaný slad z Bruntálu. Sladinka se uvařila na různých místech, v Počernickém pivovaru, brněnském pivovaru Moravia, pivovaru Čížová u Písku nebo oblíbeného pivovaru Proud z Plzně. Vše nyní zraje ve skladech v Počernicích, Šebkovicích, v obci Sádek nebo přímo ve Whiskyhrádku v Třebíči. Od února 2022 do března 2023 jela výroba destilátu kromě dvou letních měsíců téměř naplno, už pod přímou kontrolou Jána, který udělal rovněž inventuru v sudech pro zrání destilátu. Z největší části jde o sudy ze zimního dubu ze slovenského regionu Tokaj, nicméně Trebitsch využívá i sudy po portském, koňaku, rumu, sherry a bourbonu. Zajímavostí může být spolupráce Jána s kamarády ze školy, kteří vlastní Vinařství Špalek a Vinařství Jan Stávek, pro staření se podařilo získat sudy, v nichž dříve zrála likérová vína Šaler a Lokus.
Řekněme si upřímně, pověst značky Trebitsch je mezi českými whisky fanoušky značně pošramocená. Ján Balog si ovšem vyhrnul rukávy a pustil se do nelehkého boje, který může dopadnout jakkoliv. Stejně jako u ostatních palíren, i Trebitsch je svázána zásadní veličinou, tou je čas. Jakmile Jánovy destiláty uzrají ve whisky, budeme moci jeho boj zhodnotit. Věřím, že bude úspěšný a česká whisky bude mít na trhu dalšího silného zástupce. Děkuji za transparentnost a držím palce!
.................
24.ledna 2022 se ovšem vody kolem firmy Česká whisky opět trochu více rozvířily.
A protože internet zapomíná, tak tomu dám větší prostor i zde.
Už rok předtím kolovalo pár fotek ze Šebkovic z ledna 2021 na internetu, které nepocházely od České whisky, ale jednoho z českých whiskařů.
Na webu Potraviny na pranýři se mezi uzavřenými provozovnami objevila Česká whisky s.r.o. Šebkovice již 21.1.2022
Zjištěné skutečnosti:
Výskyt plísní na provozovně
Výskyt plísní na stěnách
Poškození stěn
Poškození stropu
Riziko kontaminace potravin z důvodu nevyhovujících prostor
Uzavřena pouze část provozovny - prostory skladu č. 1 a prostory technologické místnosti pro technologické postupy ředění lihovin. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla.
Stav uzavření: Uzavřeno
Datum uzavření: 20. 1. 2022
Referenční číslo: P22-000016-SZPI-CZ
Třebíčský deník vydal 24.1.2022 článek: Plíseň i poničený strop: inspekce zavřela část České whisky v Šebkovicích
Článek byl doplněn fotkami provozovny v Šebkovicích od SZPI a následnými fotkami od České whisky (ve stejném pořadí a popisem jako v článku)
Výskyt plísní na provozovně, výskyt plísní na stěnách, poškození stěn, poškození stropu a riziko kontaminace potravin z důvodu nevyhovujících prostor. To jsou hlavní důvody, proč Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) částečně uzavřela šebkovickou provozovnu firmy Česká whisky.
Ta se nachází v bývalém lihovaru v Šebkovicích u Třebíče. Inspektoři shledali závady zejména ve skladových prostorech. „Uzavřeli jsme pouze část provozovny, a sice prostory skladu číslo 1 a prostory technologické místnosti pro technologické postupy ředění lihovin. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla,“ upozornila SZPI ve své tiskové zprávě.
Podle technologa výroby Jána Baloga provoz v Šebkovicích už ale končí, navíc se prý jednalo jen o dočasné prostory, které firma zřídila po nedávném odchodu z třebíčské židovské čtvrti. „SZPI přišli takříkajíc za pět minut dvanáct. Naprostá většina aktivit bude nyní v Praze, na Třebíčsku zůstávají jen daňové sady. Inspektoři navíc nezjistili žádnou plíseň na sudech, což napsali i do protokolu, a ke skladování jako takovému nic nenamítali,“ uvedl Balog s tím, že o den dříve navštívili firmu také celníci. „Ti přišli do daňového skladu ve Whisky Hrádku v Třebíči. Ani oni ale nenašli žádné pochybení,“ dodal technolog.
Společnost Česká whisky je první český výrobce, který se specializuje na výrobu whisky. Kromě Evropy dodává lahve i do Spojených států, Japonska nebo Číny. Získala také řadu mezinárodních ocenění.
Do článku bylo doplněno i vyjádření České whisky:
Náš areál v Šebkovících prochází dlouhodobou rekonstrukcí, která byla navíc v důsledku koronavirové pandemie pozastavena. Celý tento prostor je tak pouze z části využíván jako celní sklad a z důvodu stěhování jsme do něj na přelomu roku převezli ke krátkodobému uskladnění věci z původního baru. V pondělí 24. ledna byl již prostor vyklizen, což můžeme doložit na aktuálně pořízených fotografiích z dnešního dne.
Důvod, proč jsme nemohli část zásob a technologii na stáčení převézt jinam, byl ten, že naše nové prostory v Pivovaru Počernice byly Celní správou schváleny až druhý týden v lednu. Právě v těchto dnech tedy dochází k přesunu do Počernic, kde budeme kromě skladování sudů whisky také pálit. Máme tak schválená tři místa na staření whisky (celní sklady), přičemž jedno z nich se nachází právě v Šebkovicích. V průběhu letošního roku navíc budeme část zásob z Šebkovic odvážet do celního skladu v Počernicích, abychom prostor uvolnili pro případnou rekonstrukci.
Jak už zmínil náš technolog Ján Balog a v tiskovém prohlášení rovněž přímo SZPI, provozovna jako celek nebyla uzavřena, ale týkalo se to pouze místnosti pro technologické postupy ředění lihovin. K tomu navíc v prostorách pravidelně vůbec nedocházelo. To že whisky v sudech zraje v prostorách, které nemusí na první pohled vypadat dokonale je naprosto běžné a navíc pro její zrání je vlhké prostředí ideální. Po této stránce neshledala SZPI žádný problém a ani celníci, kteří navštivili náš Whisky Hrádek ve středu 23. ledna nezjistili žádné pochybení. Je přinejmenším zvláštní, že od našeho odchodu z původního baru a částečné restrukturalizaci firmy si u nás podávají kliku celníci a další představitelné státní správy překvapivě často. Naštěstí máme jako firma všechno v pořádku, o čemž svědčí i protokoly jednotlivých orgánů.
Abychom doložili pravdivost našich tvrzení, přikládáme fotografie z Šebkovic (viz fotogalerie), dále pak fotografie našeho nového celního skladu, Whisky Hrádku a fotografie Pivovaru Počernice, kde budeme mít nyní nový celní sklad a začneme zde rovněž Trebitsch Whisky pálit. Kromě toho probíhá pálení naší whisky na dalších třech místech v České republice.
Česká Whisky
Komentováno to bylo na FB Česká whisky:
Situace není tak kritická jako samotný titulek
Takhle se k celé věci stavíme my (odkazuje se na stejné vyjádření jako je u článku z Třebíčského deníku)
Není třeba panikařit. Mrkněte, jak to aktuálně vypadá v našem areálu v Šebkovicích, na Whiskyhrádku a v Počernicích
VYJÁDŘENÍ ČESKÉ WHISKY
"Náš areál v Šebkovících prochází dlouhodobou rekonstrukcí, která byla navíc v důsledku koronavirové pandemie pozastavena. Celý tento prostor je tak pouze z části využíván jako celní sklad a z důvodu stěhování jsme do něj na přelomu roku převezli ke krátkodobému uskladnění věci z původního baru. V pondělí 24. ledna byl již prostor vyklizen, což můžeme doložit na aktuálně pořízených fotografiích z dnešního dne.
Důvod, proč jsme nemohli část zásob a technologii na stáčení převézt jinam byl ten, že naše nové prostory v Pivovaru Počernice byly Celní správou schváleny až druhý týden v lednu. Právě v těchto dnech tedy dochází k přesunu do pražských Počernic, kde budeme kromě skladování sudů whisky také pálit. Máme tak schválená tři místa na staření whisky (celní sklady), přičemž jedno z nich se nachází právě v Šebkovicích. V průběhu letošního roku navíc budeme část zásob z Šebkovic odvážet do celního skladu v Počernicích, abychom prostor uvolnili pro případnou rekonstrukci.
Jak už zmínil náš technolog Ján Balog a v tiskovém prohlášení rovněž přímo SZPI, provozovna jako celek nebyla uzavřena, ale týkalo se to pouze místnosti pro technologické postupy ředění lihovin. K tomu navíc v prostorách pravidelně vůbec nedocházelo. To že whisky v sudech zraje v prostorách, které nemusí na první pohled vypadat dokonale je naprosto běžné a navíc pro její zrání je vlhké prostředí ideální. Po této stránce neshledala SZPI žádný problém a ani celníci, kteří navštivili náš Whisky Hrádek ve středu 23. ledna nezjistili žádné pochybení. Je přinejmenším zvláštní, že od našeho odchodu z původního baru a částečné restrukturalizaci firmy si u nás podávají kliku celníci a další představitelné státní správy překvapivě často. Naštěstí máme jako firma všechno v pořádku, o čemž svědčí i protokoly jednotlivých orgánů.
Abychom doložili pravdivost našich tvrzení, přikládáme fotografie z Šebkovic (pořízeny dnes), dále pak fotografie našeho nového celního skladu, Whisky Hrádku a fotografie Pivovaru Počernice, kde budeme mít nyní nový celní sklad a začneme zde rovněž Trebitsch Whisky pálit. Kromě toho probíhá pálení naší whisky na dalších třech místech v České republice."
(fotky jsou ve stejném pořadí a popisu jako na FB)
...................
Tedy mě osobně vyjádření České whisky moc neuklidnilo.
Je samozřejmě možné, že měli smůlu a pár dní před přestěhováním jim tam vlítla kontrola. Je i možné, že tomu někdo pomohl. Ale to neomlouvá stav prostředí, ve kterém se pracovalo s potravinami. Navíc je zřejmé, že se nejedná o pochybení jednotlivce, ale o systémové pochybení celé firmy.
Kauza České whisky s.r.o. - investiční sudy (duben 2024 - ? )
V dubnu 2024 se začaly objevovat články o problémech společnosti Česká whisky s.r.o. vyrábějící whisky Trebitsch, že nevyplácí zpět zhodnocené investované peníze od investorů. Firma to zdůvodňovala selháním jednotlivce, nedostatkem personálu, špatnou komunikací. Podle vyjádření firmy se má jednat pouze o zpoždění.
V květnu 2024 články přitvrdili, firma stále nedostála svých závazkům a věřitelé už nechtějí poslouchat omluvy a sliby a zvyžují prý insolvenci.
Koncem května 2024 již byly články v duchu - Policie řeší možné podvody s investiční whisky za desítky milionů.
Titulky říkají skoro vše, až na to, že neříkají skoro nic (hlavně, když si na ně lidi kliknou). Policie řeší každé podání, protože musí (můžu na kohokoliv podat trestní oznámení a policie to bude řešit, novnáři pak můžou "pravdivě" psát o tom, že dotyčného vyšetřuje policie pro obvinění z "cokoliv", že to pak policie odloží, protože se nic neprokázalo, se většinou na titulní stránky nedostane (myslím, že to tu už bylo i v politice)). Možné podvody znamená, že to může být podvod a také nemusí, sice dotyčný už všem připadá jako jasný podvodník, ale to vlastně nikdo z novinářů neřekl. A soud nepotvdil. Částku nekomentuji.
Není to obhajoba České whisky s.r.o./Trebitsch, jen trochu méně bulváru.
Můj text bude trochu nudnější, žádné bombastické titulky, žádné historky o hladem trpících koťátkách či dětech odsouzených žít v chudobě, protože ze zisku investice bylo plánováno zaplatit jejich studium. A také trochu delší.
Žádné velké gestikulace v minutu a půl dlouhém videu a výkřiky "podvod a hodnotě desítek miliónů korun" ze 6.6. a ještě s pár nepřesnostma, kdo by přece pro pár blbečků co to sleduje, něco hledal a k tomu reklama na vlastní eshop.
Případně delší video, nedohledávat si informace předem je asi moderní, vymýšlet si na základě "novinářských" článků a zbytek domyslet z hlavy. To je asi jedno. A aby to nebylo moc krátké, tak tam můžeme přidat recenzi něco nesouvisejícího. To je asi jedno. Že divák z toho musí mít pocit, že vůbec nevím o čem mluvím, ani jsem se o to nezajímal, prostě jen další video. To je asi jedno. Tak trochu celé video o hovně, ale pokud mi platíte, tak můžete vidět další video. Nejspíše o hovně s mašličkou (neplatím, neviděl jsem). Ale to je asi jedno.
Může to být podvod, může to být nepovedený podnikatelský záměr a může to být jen zpoždění ve vyrovnání pohledávek.
Odprezentuji "skvělý" nový výrobek a vyberu od lidí peníze na jeho výrobu a díky zisku na tom vydělají také, protože jim vrátím víc. Zjednodušeně. Když ovšem peníze použiji pro svou vlastní potřebu (dovolená, nové auto, dům, zaplacení mých dluhů, atd), nic nezačnu ani neplánuju vyrábět, tak je to podvod. Dopředu jsem věděl, že to ani nemám v plánu vyrábět. Když ovšem všechny peníze vrazím do firmy a výroby, ale moje výrobky nikdo nechce, takže je neprodám a nemám lidi z čeho vyplatit, tak je to nepovedený podnikatelský záměr. O peníze přijdete v obou případech. U alkoholu je navíc ten problém, že si nemůžete přijet do skladu a odvést si "svůj" sud s alkoholem. A abych byl opravdu podvodníkem, tak to musí říct až soud. Pokud se mu ovšem podaří prokázat, že na začátku byl podvod úmysl, zatímco já budu tvrdit, že jsem jen podnikatelský nýmand.
Docela dost je v dané kauze probíraný Seznam.cz a jeho podíl na na tom, že tam lidé investovali. V rámci Seznam Advertorial vycházely články o skvělé investici do whisky Trebitsch. A nyní na Seznamu vycházejí články o možných podvodech. Vypadá to divně, ale jsou to dvě odlišné věci. Advertorial je reklamní formát a články o aktuální situaci je novinařina.
Na druhou stranu, nejvíce zmínek o problémech České whisky s.r.o. bylo právě na Seznamu.
Co je to ten Advertorial? Termín, který vznikl spojením slov advertisement (reklama) a editorial (redakční text). Advertorial je druh placené reklamy, která napodobuje žurnalistické útvary a styl daného média, ve kterém je publikována.
Celkem úspěšný formát reklamy (když je dobře udělána) a podle toho také drahý. Proklikáváte si mezi odkazy na webu, čtete text ve stejném stylu jako jejich ostatní články, takže si ani nevšimnete, že nečtete informace, ale reklamu. Doba je rychlá, lidi málo přemýšlejí a danému webu věří. Nikde nebliká otravný/varovný velký nápis "Pozor - reklama" a reklamní banner asi pozná každý. Na obranu Seznamu.cz je třeba ovšem říci, že na konci každého advertorialu mají napsáno "Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavetelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.". Třeba na iDnes má text v úvodu napsáno Advertorial a na konci Autor: Advertorial (z náhodně vybrané takovéto reklamy 5/6/25).
Ale zpět k České whisky s.r.o. a jejich whisky Trebitsch.
A napřed trochu z historie. První whisky Trebitsch byla destilována v roce 2014 a na trhu se objevila v roce 2017. O investičních sudech se mluvilo už v roce 2018. Nijak jsem to moc nesledoval, takže vycházím z toho, jaké nejstarší datum jsem našel. Od kdy začaly být skutečně prodávány nevím. V tu dobu tam destilovat Tomáš Dyntar, se kterým se v roce 2021 vzájemně rozešli. Dnes u nich o něm zmínku asi nenajdete, tam je to prostě muž, o kterém se nemluví. Značku v tu dobu provázelo dost nejasností a mlžení, pro českou whisky komunitu nebyla zajímavá, navíc část jejich produkce (myslím si, že většina, ale nepil jsem všechno) nebyla zrovna dobrá (některé se v pohodě daly pít). V roce 2021 odešlého Dyntara nahradil Ján Balog, který se od té doby snažil pozvednout kvalitu vyráběné whisky a také rozehnat mlhu okolo značky Trebitsch.
Aktuální situace vypadá tak, že s výsledkem jeho snažení se už asi neseznámíme. Škoda, byl jsem docela zvědavý, jak se mu povede.
To znamená, že v době kdy začali nabízet investiční sudy již whisky vyráběli a prodávali. Nebylo to o tom, chceme vyrábět a půjčte nám rozjezd. Nemyslím si tedy, že by šlo o podvod, ale o nepovedený podnikatelský záměr. Prý okopírovali úspěšný model ze Skotska. To je možné, úspěšné modely se kopírují, jenže je potřeba je také zhodnotit z pohledu místních podmínek a tam si myslím, že nastal ten největší problém. Zatímco dosah skotské palírny/whisky je po celém světě, tak dosah české palírny/whisky je hlavně v rámci České republiky a to je dost malý trh. Jedna věc je něco vyrobit a druhá věc je to také prodat. A základem je kvalitní produkt, což tady dost pokulhávalo. Takže si myslím, že to spíše byly velké oči a tak trochu megalomanské pojetí. A taky dobře zvládnutý marketing. A ono je to jedno s druhým. Musíte vypadat velký a úspěšný, pak vypadáte důvěryhodněji, než když budete sídlit v kumbále vedle palírny, všechny peníze dáte do whisky, žádné honosné kanceláře, žádná prezentace.
Stejně tak si nemyslím, že by si v Seznamu věděli, že se jedná o možný podvod a reklamu jim dělali jen pro peníze. Ovšem díky jejich velkému vlivu a dosahu a určité důvěryhodnosti svojí reklamou ovlivnili hodně lidí. Samotná investice do těch sudů už je samozřejmě na odpovědnosti dotyčného, na Seznam vinu házet nemůže.
Screeny ze stránek investicewhisky.cz pocházejí ze začátku června 2024. Odkaz na staženou brožuru z jejich stránek.
Jak vypadaly případně dříve a jaká byla přesně nabídka nevím, když jsem hodnotil jejich whisky, tak jsem se věnoval whisky, ale jejich investicím ne. Současně je ve screenech vynechána část o Jánu Balogovi, protože to podle mne nesouvisí s aktuální investiční kauzou.
Jen doplním pro upřesnění kontextu (podle některých diskusí) - v době, kdy byla investice hodně nabízena, tak úroky na spořících účtech nebyly okolo 6% (jako v roce 2023), ale podstatně níže, když se dnes někteří diví, proč lidi šli do této investice, když na spořáku můžou mít 6% bez rizika
6.6.2024 sice na stránkách nebyla dostupná žádná nabídka investičních sudů, ale také tam nebylo žádné vyjádření k dané kauze :(
• Odkazy a screeny na některé weby s informacema ještě před kauzou:
(Seznam Advertorial se mi dohledat nepovedlo)
iDnes - O whisky z Třebíče je zájem po celém světě, firma otevírá první bary (12.11.2018)
Reflex - Výrobu unikátní české whisky zakládal v době prohibice, teď nestíhá stáčet. Do whisky můžete i investovat (13.11.2018)
peak.cz - Ondřej Chládek (TREBITSCH Whisky): Po prvním koštu jsme věděli, že máme unikátní whisky (29.4.2019)
Czechcrunch - Alkoholová investice. Česká whisky Trebitsch ve svých sudech při globální expanzi uskladní a zhodnotí desítky milionů korun (29.4.2019)
investice.finance.cz - Rozhovor s Ondřejem Chládkem o whisky TREBITSCH a založení investičního fondu SICAV (21.1.2020)
iDnes - Zájem o alternativní investice roste. Firma z Česka láká na sudy s whisky (2.3.2021)
Asociace soukromého zemědělství ČR - Třebíčský výrobce whisky nabízí možnost investovat do sudů (4.3.2021)
Jihlavské listy - Regionálními potravinami Vysočiny jsou med, whisky, klobása či jogurt (12.9.2021)
E15 - Koupit sud a za pár let ho prodat. Whisky je čím dál žádanější investice (2.12.2021)
Premium Guide - Ondřej Chládek: „Zájem o surovou whisky je obrovský“ (19.1.2022)
• Odkazy na některé weby s informacema po začátku kauzy:
Seznam Zprávy - Investoři nalili peníze do sudů s českou whisky. Zpátky ještě nepřišly (12.4.2024)
Horácké noviny - Poněkud nejistá investice do whisky (17.4.2024)
Seznam Zprávy - Investice do whisky zhořkla. Majitel nabízí věřitelům soudek, nebo čekání (14.5.2024)
pohledávky online - Kauza Česká whisky: Insolvence Trebitsch Holding (20.5.2024)
Fintag - Kauza Česká whisky: Insolvence Trebitsch Holding (24.5.2024)
Seznam Zprávy - Policie řeší možné podvody s investiční whisky za desítky milionů (30.5.2024)
iDnes - Investiční alkohol řeší na Vysočině policie, může jít o podvod za miliony (30.5.2024)
Třebíčský deník - Podvody s investičním alkoholem: policisté prověřují třebíčskou společnost (30.5.2024)
Policie České republiky: KŘP kraje Vysočina - Kriminalisté se zabývají investicemi do whisky (30.5.2024)
Česká televize: Události v regionech - Podezření na investiční podvod s whisky (31.5.2024)
Jihlavská drbna - Lidé investovali do whisky, mohlo jít o podvod v řádech milionů korun. Případ řeší krajští kriminalisté (1.6.2024)
Lidovky - Blamáž s investiční whisky. Desítky věřitelů už přihlásily své pohledávky, výrobce čelí insolvenci (7.6.2024)
Lidovky - Blamáž s investiční whisky: výrobce milionový dluh odmítá. Sliby firmy byly nereálné, soudí expert (26.6.2024)
Česká televize: Černé ovce - Investiční Whisky (9.9.2024)
V pořadu se objevil také rodný list sudu, autory pořadu asi nijak zvlášť nezaujal, ovšem whiskaře ano. A to zejména uvedená lihovitost. Jednu z podmínek, které musí whisky splňovat, je totiž minimálně 40% alkoholu.
• insolvenční řízení
13.5.2024 bylo zahájeno insolveční řízení na návrh věřitele s firmou Trebitsch Holding SE
Což ovšem ještě nic neznamená, protože to může nechat zahájit každý věřitel (i ten co si to jen myslí), ale zapisuje se to do restříku hned.
Neznám průběh insolvenčního zřízení, ale zde se potkávají věřitelé, kterým nebyly zaplaceny splatní pohledávky a také lidé, kteří tam mají zainvestováno, ale zatím to nemají splatné.
vyhláška o zahájení insolvenčního řízení - 13.5.2024
výpis z obchodního rejstříku z 6.6.2024
Ze smlouvy:
Smlouva se uzavírala mezi Prodávajícím: TREBITSCH HOLDING, SE a Kupujícím. Předmět koupě tvořil sud s (různý objem)L "CzechSingleMaltWhisky". Ve smlouvě byla uvedena Kupní a Odkupní cena po skončení doby uskladnění. Prodávající uskladní předmět koupě nejpozději do 90 dnů od podpisu smlouvy. Sjednaná doba uskladnění. Prodávající umožní po předchozí domluvě Kupujícímu přístup k Předmětu koupě.
Zjednodušené shrnutí aktuálního stavu:
13.5.2024 bylo zahájeno insolvenční řízení na návrh věřitele.
Soud vyzývá věřitele dlužníka, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u zdejšího soudu přihlášku své pohledávky. Věřitelé mohou přihlásit své pohledávky u insolvenčního soudu od zahájení insolvenčního řízení až do uplynutí lhůty stanovené rozhodnutím o úpadku.
Dlužník dostal lhůtu na vyjádření (seznam majetku, uvedení dlužníků, závazků, seznam zaměstnanců, listiny dokládající úpadek nebo hrozící úpadek) 15 dnů od doručení (lhůta uběhla 4/6)
Dlužník požádal o prodloužení lhůty o 15 dní a bylo to schváleno (tedy do 19/6)
Mezitím se přihlásili další věřitelé
A co bude dál?
Pokud by teď všechny přihlášené pohledávky dlužník uhradil (alternativně se s věřiteli dohodnul jinak, v důsledku čehož by došlo ke zpětvzetí přihlášených pohledávek), insolvenční řízení by bylo zastaveno.
Další věřitelé by pak mohli vyvolat nové insolvenční řízení.
Pokud ne, bude se rozhodovat o úpadku a způsobu jeho řešení.
V případě vydání Usnesení o způsobu řešení úpadku bude stanovena lhůta pro přihlášení pohledávek. Věřitelé, kteří své pohledávky uplatňují podáním přihlášky, se uspokojují v závislosti na způsobu řešení úpadku, a to rozvrhem při konkursu, plněním reorganizačního plánu při reorganizaci nebo plněním při oddlužení, nestanoví-li zákon jinak.
Pokud věřitel nepřihlásí svou pohledávku ve lhůtě stanovené soudem, dlužník řádně dokončí celý proces oddlužení a je na základě své žádosti ve smyslu § 414 odst. 1 IZ osvobozen od placení všech pohledávek, je nepřihlášená pohledávka nevymahatelná a věřitel není oprávněn ji uplatnit soudní cestou. To se vztahuje i na pohledávky, které sice dlužník označil, ale věřitel následně nepřihlásil. Pohledávku nelze vymáhat ani v průběhu insolvenčního řízení, nebyla-li řádně přihlášena ve stanovené lhůtě. Zajímat o stav by se měli i ti, kteří zatím nemají splatné pohledávky, tedy jejich investiční sudy zatím nedosáhnuly termínu odkupu a vyplacení peněz. Taky by se mohlo stát, že už nebude existovat firma, která jim to dluží.
Sice dlužník musí dodat seznam všech svých věřitelů a závazků, takže by měl být přehled komu dluží a komu by měl platit v následující době. Jenže soud ty lidi o probíhajícím insolvenčním řízení informovat nebude a dlužník také nemusí.
Případné zatajení dlužníkem nějaké pohledávky nemá vliv na právo věřitele podat přihlášku pohledávky do insolvenčního řízení. Pro dlužníka neuvedení některé z pohledávek nemá přílišný význam, protože soud rozhoduje o povolení oddlužení na základě přihlášených pohledávek. Pokud tedy věřitel nepřihlásí svou pohledávku, jeho pohledávka je nevymahatelná.
pro zajímavost pár čísel z insolvenčního rejstříku:
co - za kolik koupeno - mělo/má být vyplaceno - sjednaný datum vyplacení - poznámka
5x sud 50 litrů - 453.750 - 562.650 - 13.10.2023 - prodloužení lhůty pro vyplacení do 29/2/2024 a navýšení ceny na 618.915,-
2x sud 50 litrů - 181.500 - 225.060 - 13.10.2023 - prodloužení lhůty pro vyplacení do 29/2/2024 a navýšení ceny na 247.566,-
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - asi 10.2.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 7.3.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 24.2.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 21.4.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 12.2.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 114.345 (148.830) - 1.3.2029 - smlouva na 8 let, částka vypočtena za 3 roky a 3 měsíce
1x sud 30 litrů - 54.450 - 71.874 (68.607) - 1.3.2025 - smlouva na 4 roky, částka vypočtena za 3 roky a 3 měsíce
1x sud 50 litrů - 90.750 - 105.270 - 10.7.2023 - 2 roky
1x sud 50 litrů - 90.750 - 98.010 - 25.9.2023 - 1 rok
2x sud 30 litrů - 108.900 - 135.036 26.2.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 18.2.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 2.3.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 7.4.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 1.6.2024
2x sud 50 litrů - 181.500 - 181.500 - neuvedeno - chce sud nebo kupní cenu, nikoliv slíbenou
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 19.8.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 9.6.2024
2x sud 50 litrů - 181.500 - 225.060 - 10.9.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 29.3.2026
1x sud 50 litrů - ? - 156.090 - ? - smlouva z 25.10.2021, ale nepřišel jsem na to, jak se dostali k výsledné částce
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 12.5.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 25.3.2024
1x sud 120 litrů - 217.800 - 217.800 - 14.2.2031
1x sud 30 litrů - 54.450 - 54.450 - 14.2.2025
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 12.2.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 13.5.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 90.750 - 3.12.2024
1x sud 220 litrů - 399.300 - 399.300 - 12.1.2026
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 8.1.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 25.11.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 2.3.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - ? - v přihlášené pohledávce ovšem vyplněna nula
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 13.5.2024 (?) - přihlášená pohledávka je ale ve výši nákupu
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 11.3.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 28.3.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 4.3.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 16.6.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 17.3.2024
4x sud 30 litrů – 217.800 – 270.072 – 6.10.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 114.590 (134.310) - 17.3.2027 - smlouva na 6 let, částka za dosavadní dobu
1x sud 30 litrů - 54.450 - 68.750 (71.874) - 17.3.2025 - smlouva na 4 roky, částka za dosavadní dobu
1x sud 50 litrů - 90.750 - 114.345 (127.050) - 11.3.2026 - smlouva na 5 let, částka za dosavadní dobu
3x sud 50 litrů - 272.250 - 337.590 - 15.1.2024
1x sud 120 litrů - 217.800 - 270.072 - 15.1.2024
3x sud 50 litrů - 272.250 - 337.590 - 25.1.2024
1x sud 120 litrů - 217.800 - 270.072 - 25.1.2024
3x sud 50 litrů - 272.250 - 337.590 - 13.1.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 54.450 - 18.11.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - ?.?.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 5.4.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 9.7.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 18.6.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 31.7.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 6.9.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 29.4.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 134.310 - 16.11.2028 - smlouva na 6 let, částka za dosavadní dobu
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 15.4.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 17.3.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 62.713 - 11.10.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 22.9.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 22.9.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 22.9.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 24.9.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 24.9.2024
1x sud 220 litrů - 399.300 - 590.964 - 15.10.2024 (?)
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 7.1.2025
1x sud 30 litrů - 54.450 - 64.518 - 14.10.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 11.10.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 3.11.2025
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 26.1.2024
1x sud 30 litrů - 54.450 - 67.518 - 17.3.2024
1x sud 50 litrů - 90.750 - 112.530 - 4.11.2024
2x sud 30 litrů - 108.900 - 135.036 - 30.6.2024
k 15.8.2024 12:00, celkem 59 lidí (někteří mají více pohledávek)
Přihlášené pohledávky stále přibývají, ale už považuji za zbytečné je nadále vypisovat. Na finální číslo si počkám až od insolvečního správce.
Pokud by se objevilo něco zajímavého, tak to sem samozřejmě přidám.
standardem to bylo na 3 roky
Cca částka co měla být vyplacena na konci investičního období 10.030.175,- (částka přihlášená k pohledávkám může být vyšší, číslo je spíše orientační)
(počítáno většinou z částek kolik mělo být vyplaceno při skončení investice, někdy částky s úrokem z prodlení, někdy i náklady řízení a v některých případech částky investované)
(někdo požaduje původní částku dle smlouvy, někdo i úroky z prodlení a u některých nevím)
Smutným rekordmanem je člověk s několika pohledávkama v součtu (i s úrokama) 721.820,-
Smutné druhé místo má člověk s pohledávkama v součtu 647.548,-
Na třetím v těsném závěsu se součtem 607.662,-
firma - dluh - požadováno - poznámka
Bricol M, spol. s r.o. - 14.460 - 48.730,20 - neuhrazené dodané zboží v roce 2023
obchodní rejsřík Česká whisky s.r.o.
obchodní rejsřík "trebitsch" (tedy všechny Trebitsch něco)
insolvenční rejstřík TREBITSCH HOLDING SE
insolvenční rejstřík TREBITSCH HOLDING SE (detail)
pár perliček z insolvečního řízení
20.6.2024 se na insolvenčním rejtříku objevilo vyjádření TREBITSCH HOLDING SE k návrhu na insolvenční řízení.
Ale napřed trochu od začátku.
Roky 2019-2021, úroky na běžných účtech nula nula prd (to jsou stále) a na spořících účtech taky nic moc. Na internetu se objevuje nabídka na investice do sudů české whisky Trebitsch s ročním úročením 8%. To nezní nijak špatně, nezní to nerealisticky jako třeba 25% nebo že za roku budete milionáři bez jediné námahy. Do toho venku pobíhá covid a tak není kde utrácet své těžce vydělané peníze, do důchodu daleko, tak proč je nenechat vydělávat. Web vypadá důvěryhodně, reklama na Seznamu taky, investovat se dá už od nějakých 55tisíc, whisky je přece velmi světový a důvěryhodný produkt, jíst a chlastat se bude vždycky, jejich whisky je nabízena i v dalších eshopech, takže to nebude jen výmysl pro nalákání lidí a je to přece kryté sudem whisky, takže, co by se mohlo stát. Ostatně ta jejich whisky se prodává přes tisíc korun za půllitrovou láhev, tak to jistě bude dost dobrý, ne jako ta levná mýdlová Tullamorka od nás ze supermarketu. A navíc umím přece počítat, ve 30 litrovém sudu je 60 láhví a když za ně dám 55 tisíc, tak jsem dokonce pod tisícovkou. A kdybych šel do investice za 91 tisíc, tak už mám 50 litrový sud, tedy 100 láhví whisky. A taky ještě vím, že whisky se časem zhodnocuje.
A jak říkali, whisky je skutečný hmotný majetek, můžu ten sud navštívit i si na něj sáhnout, oproti cenným papírům, podílovým fondům, kdy mám v ruce jen papír. A nakonec si ji mohu nechat nebo ji ode mě za domluvené peníze odkoupí. To zní dobře, co by se asi mohlo posrat? A úplně při nejhorším budu mít sud své whisky, to budou ostatní čumět, zvláště strýcu, on má svoji slivovici, ale já mám whisky.
A navíc mají přece v ruce smlouvu, kde je vše jasně a přesně uvedeno. A vše ostatní bylo jasné z jejich stránek.
Jak začíná ta pohádka? - bylo, nebylo
A tady je první průser. Text jsem si sice vymyslel, ale vychází z těch nářků lidí v aktuální době, plus z toho, co občas slýchám od lidí. Já bych ty lidi až tak neodsuzoval, že se nachytali. Ale je samozřejmě jejich chyba, že investují do něčeho čemu vůbec nerozumí, hlavně že to zní dobře. Stačí, když slyší to, co chtějí slyšet. (nějak mě napadá paralela se současným hypem okolo AI, sice to často kecá, ale je to moderní a odpovědi znějí dobře).
K tomu, co by se mohlo posrat a jak moc se ti lidi mýlí, se dostanu později.
A z druhé strany. Chcete vyrábět whisky. Návratnost investice je dlouhá, nejmíň 3 roky musíte počkat, než to můžete nalahvovat, což stojí další peníze a pustit do prodeje. Jak tedy překlenout tu dobu mezi první výrobou a prvním ziskem z prodeje, z čeho financovat další výrobu? Nevím, jaké byly v té době úroky od bank, ale banky mají také hodně otázek, chtějí podnikatelské záměry, ručení a tak dále. Tak proč si nepůjčít na podobný (a třeba i lepší) úrok od lidí? Ty se na nic neptají. Tohle taky je vlastně furt v pohodě, lidi mají lepší úrok než v bance a já taky. A navíc, když zaplatíte 90 tisíc za 50 litrů newmaku, tak za ty peníze se dají vyrobit (odhaduji, ale po konzultaci) 3 až 4 sudy o objemu 50 litrů. (Jen upozorním, než se začnete rozčilovat, jak nás ty výrobci berou na hůl, tak to se bavíme o odhadu základní výrobní ceny, nesmíte zapomínat, že výsledná cena se kterou to pak jde na trh obsahuje další náklady, ať už spotřební daně a dph (výpočet níže), láhve, práci lidí, technologie, marketing, zisk a taky ztráty, když se to nepovede a tak dále. Kdybyste věděli, kolik je výrobní cena Taliskeru, tak by vám po pohledu na účtenku dost zhořknul.)
Vybírá se, vyrábí se, prodává se, vydělává se, splácí se. Docela hezké kolečko, které může jet do nekonečna, dokud se v něm jedna část neporouchá. Podle mého názoru se nejdříve porouchala část "prodáváme", velké představy a sny byly mimo realitu. A když se neprodává, tak se nevydělává a nesplácí. Tak se to zkusí silou otočit na začátek - vybírá se a snad se to rozjede. Nerozjelo a zapadlo ještě hlouběji.
Pár lidí mi už nějakou dobu dává najevo, že šňupu naivin, že je to od začátku jasný podvod, posledním vyjádřením už i potvrzený a já si furt naivně myslím, že se to jen nepovedlo a že to nebyl od začátku plánovaný podvod. Ano, furt si to myslím. Ale tohle, co se děje teď, zvláště to vyjádření níže, to je podle mě hodně velká podpásovka. Sice odděluju whisky a investiční sudy, jsou to pro mě dvě zcela odlišné věci, ale za tohle by si oboje zasloužilo zcela zmizet z trhu.
A když se nesplácí, tak se lidé začnou nespokojeně ozývat.
Nejen, že se začali ozývat, ale také podali návrh na zahájení insolvenčního řízení. 13.5.2024 bylo zahájeno insolvenční řízení na návrh věřitele. (tomu jsem se věnoval minule) Postupně se tam přidávají další věřitelé se svými pohledávkami i budoucími.
K 19.6.2024 večer byly v rejstříku přihlášené pohledávky okolo/přes 4,5 miliónu.
Smutným rekordmanem je člověk s několika pohledávkama v součtu (i s úrokama) 721.820,-
Smutné druhé místo má člověk se dvěma pohledávkama v součtu (i s úrokama) 562.650,-
Na začátku řízení je také dlužník vyzván k vyjádření.
Na vyjádření dlužníka všichni čekali. Ovšem to, co si tam přečetli, to nečekali.
Dlužník má závazek vůči věřitelům, resp. dalším osobám, které podali přihlášku do insolvenčního řízení, k tomu dlužník uvádí, že v daném případě se jedná o pohledávku mezi stranami z pohledu dlužnice neexistující, resp. nedoloženou
Co?
Ty lidi mají smlouvy, zaplatili domluvenou částku a po smluvené době nedostali domluvenou částku. Chládek se vyjadřoval, že se jedná pouze o zpoždění způsobené selháním komunikace a že nestihli odkup včas. Výpadek komunikace s klienty připisuje „kapacitnímu vytížení“ a nedostatku personálu. „Dostali jsme se do prodlení s výplatou investičních sudů a řešíme několik takových případů, přiznal Chládek redakci SZ Byznys. Potíže s vyplácením podle něj měla na svědomí také špatná vnitřní organizace. Se sudy investorů totiž firma dosud neobchodovala, ačkoliv měla odkupy předem domluvené. „Nedokázali jsme sudy zobchodovat, odkup realizujeme až se zpožděním,“ dodal.
Jaktože tedy pohledávka neexistuje?
Ono totiž, když si pořádně přečtete smlouvu a nebudete číst marketing z webu, tak tam najdete, tedy spíše nenajdete jednu chybějící část, na které nyní stojí argumentace ze strany TREBITSCH HOLDING SE.
Co však považuje dlužnice za sporné, resp. nedoložené, jsou tvrzení věřitelů týkající se tvrzené smluvní povinnosti dlužnice spočívající v povinnosti zpětné koupě, za cenu uvedenou ve smlouvě pro odkoupení.
Pokud v tomto směru věřitelé odkazují na ust. čl. III kupní smlouvy, dlužnice k tomu uvádí, že žádná povinnost zpětné koupě mezi účastníky smlouvy sjednána nebyla.
Z obsahu čl. III v odst. 2 kupní smlouvy se jednoznačně uvádí, že "Strany smlouvy si ujednaly, že Prodávající (tedy Trebitsch Holding SE) má výlučné předkupní právo na Předmět koupě a veškeré Příslušenství po celou dobu trvání této smlouvy".
V daném případě je evidentní a z předmětných kupních smluv vyplývá, že si účastníci smlouvy mezi sebou sjednali předkupní právo prodávající, tj. dlužnice, a to za cenu uvedenou v čl. II odst. 3 kupní smlouvy, tedy cenu pro odkoupení.
Z daného ustanovení kupní smlouvy, ani z jejího zbývajícího obsahu, tedy nevyplývá povinnost zpětné koupě, ale právo zpětné koupě na předmět koupě, za předem dohodnutou cenu.
Ve vyjádřemí je nabízená zajímavá možnost řešení - věřitelům byla nabídnuta možnost mj. odebrání sudu s whisky, a to na základě písemné žádosti - s tím, že sud bude připraven do 14 dnů k vyzvednutí v celním skladu.
To jako vážně? Dost těch lidí vůbec neví a nerozumí tomu, do čeho investovali a tak se různě vyjadřovali či žádali o vydání sudu. Někteří asi i počítali, na kolik je vyjde láhev. (a jsme u toho, jak jsem psal v úvodu, že se ti lidí dost často mýlí).
Docela by mě zajímalo, zda neví o čem mluví a nebo je to záměrný chyták na lidi.
Když přijedete do celního skladu s trakařem, že si jedete pro domluvený sud, tak vám ho stejně vydat nemůžou. Není zaplacená spotřební daň a sud není povolené spotřebitelské balení (ani kdyby ho omotali kolkem kolem dokola). Pokud by jim ho vydali, tak by dost tvrdě porušili zákon. A pokud by si ho dotyčný odtamtud odvezl, tak by taky porušil zákon, protože by měl nezdaněný alkohol. Takže si tam přijedou a protože nemohou zajistit odpovídající převezení sudu do jiného celního skladu, tak nic nedostanou. Třeba.
A nebo je to myšleno tak, že mu sud nalahvují, okolkují, zdaní a vydají mu ho v láhvích a sud přidají na památku.
A tím se dostáváme k další věci, která je pro lidi mimo alkohol zcela netušená.
Zaplatili 90.750,- za 50 litrový sud a měli dostat po třech letech 112.530,-. 50 litrů, to je 100 půllitrových láhví. Při ceně nákupu 907,50 za láhev, při ceně co měli dostat 1125,30 za láhev. Trocha zjednodušeného výpočtu: něco se odpaří, takže tam bude méně než 50 litrů, ale zase v sudové síle, takže se to doplní/naředí zpět na 50 litrů a pro jednodušší výpočet použiji, že by to mělo 50%. Máme tedy 100 láhví 50% alkoholu. Spotřební daň činí 355,- za 1 litr 100% alkoholu, tedy 88,75 na jednu láhev. Jak se bude počítat DPH 21% netuším. Pokud by to bylo vyčíslené z těch jejich nákupních/odkupních cen, tak to bude (asi) 21% z 907,50 + 88,75 = 209,21 / 1125,30 + 88,75 = 254,95. Takže pokud to chápu dobře, tak by se z představy láhve v nákupní ceně 907,50 stalo 1.205,46 a odkupní v ceně 1.125,30 stalo 1.469,-. A spotření daň ani dph nebude chtít platit předpokládám trebitsch, takže dotyčný by musel ještě doplatit 29.796,- / 34.370,-. A pak by měl svých 100 láhví špatné whisky.
A navíc, co s ní? Prodávat jí bez koncese na prodej alkoholu nemůže. A to jsem vynechal cenu láhve a lahvování.
doplněno: ve smlouvě je již cena s dph, takže dph se jich pravděpodobně týkat nebude, vycházel jsem z běžného stavu, kdy v daňovém skladu je alkohol bez spotřební daně a dph, dph se počítá ale s koncové ceny, tedy včetně spotřební daně, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne
A navíc, co s ní? Prodávat jí bez koncese na prodej alkoholu nemůže. A to jsem vynechal cenu láhve a lahvování.
Nějak se ty jistoty posraly. Ta jistota, že je to kdyžtak kryté sudem s whisky a ten si můžu odvézt.
Vyjádření dlužníka se věřitelům pochopitelně nelíbí.
Na 6.8.2024 bylo nařízeno jednání u soudu ohledně insolvenčního návrhu za účasti věřitele, který podal návrh na insolvenci a dlužníka.
Z tohoto jednání byl následně zveřejněn Protokol o jednání (celý protokol v pdf).
Čekal jsem a určitě nejen já, že jednání přinese nějaký posun, směr, informace, .... Nevím. Ale nějak mám pocit, že jednání jen zopakovalo stávající stav a to je vše. Část se věnovala konkrétním sporným bodům ve smlouvě mezi navrhovatelem a dlužníkem, ale tyto body nemají vliv na ostatní věřitele ani na insolvenční řízení.
Pár věcí, co mě zaujalo v protokolu:
předmětem tohoto jednání je výhradně zjišťování úpadku dlužnice, tj. mnohost věřitelů se splatnými pohledávkami a neschopnost dlužnice tyto dluhy platit, nikoliv její neochota
Zástupce dlužnice uvádí, že se všemi věřiteli jednají, se státem mají splátkový kalendář a jsou schopni a ochotni své závazky uhradit do konce tohoto roku 2024, dle splátkového kalendáře. S navrhovateli uzavřený splátkový kalendář nemají.
Právní zástupce navrhovatelů navrhl, aby byl zjištěn úpadek dlužnice a na její majetek prohlášen konkurs, neboť dlužnice je zjevně v úpadku a jsou splněny podmínky tohoto úpadku, neboť dlužnice má závazky nejméně 3 měsíce po splatnosti, její seznamy nejsou správné a úplné, zejména v řadě závazků mlčí a její obrana je pouze účelová, neboť smyslem transakce byl zisk finančních prostředků od investorů s tím, že odkoupí sudy s alkoholem, které zpětně po určité době za pevně stanovenou cenu odkoupí dlužnice zpět. Dlužnice se snaží nabudit dojem, že pouze nevyužila svého překupního práva, ale ze smlouvy jednoznačně vyplývá, že tuto povinnost měla.
Zástupce dlužnice navrhuje zamítnutí návrhu, neboť nebyly doloženy důkazy o pohledávkách navrhovatelů. Dlužnice se všemi klienty jedná, potřebuje však více času na zobchodování celé záležitosti, byly uzavřeny kupní smlouvy, takže dlužnice neeviduje pohledávky vůči svým klientům, co si sudy koupili, není v úpadku a hodlá veškeré své závazky uhradit.
Vyhlášeno USNESENÍ:
ú.j. se za účelem rozhodnutí o úpadku odročuje na neurčito.
Z usnesení moc moudrý nejsem a vlastně ani z celého protokolu.
Zajímavým postřehem tam je vyjádření dlužnice, že "se státem mají splátkový kalendář", přitom v dodaném přehledu žádné závazky vůči státu nebyly uvedeny.
Podstatnější ovšem pro všechny věřitele je podle mne trochu nejasný závěr - "dlužnice neeviduje pohledávky vůči svým klientům, co si sudy koupili, není v úpadku a hodlá veškeré své závazky uhradit". Podle mě se tím říká, že uhradí veškeré své závazky, které uznávají, což nejsou pohledávky lidí, kteří mají investiční sudy. Opírají se o to, že měli předkupní právo, nikoliv povinnost sudy odkoupit a tím vlastně žádné pohledávky z investičních sudů nevznikly.
Jak ovšem říkala úvodní věta z protokolu, tak předmětem jednání je výhradně zjišťování úpadku dlužnice, nikoliv posuzování smluv a nároků.
Takže na další vývoj si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Zatím vlastně žádný závěr není - úpadek vyhlášen nebyl a návrh na úpadek zamítnut také nebyl.
16.8.2024 rozhodl Městský soud v Praze o zjištění úpadku TREBITSCH HOLDING SE a prohlášení konkursu na majetek dlužnice.
První, spíše morální, vítězství mají věřitelé za sebou. Bohužel cesta k penězům (a to ještě otázka kolik nakonec dostanou) je ještě dlouhá.
Toto rozhodnutí řeší pouze otázku dluhů a neschopnost dlužníka své dluhy splácet, nikoliv, zda to byl či nebyl podvod. Zda běží souběžně nějaké další vyšetřování nevím. Sice se koncem května psalo o tom, že policie řeší možný podvod, ale jak je to doopravdy nemám tušení.
Nyní běží lhůta pro přihlašování pohledávek - do 16.10.2024. Ne každá přihlášená pohledávka musí být uznána či ve výši, která tam byla uvedena. Ale k 15.8.2024 přihlásilo své pohledávky 59 lidí v celkové výši přes 10 miliónů.
Z usnesení:
Dlužnice je povinna zdržet se nakládání s majetkovou podstatou a majetkem, který do ní může náležet. Dispoziční oprávnění nakládat s majetkovou podstatou přechází na insolvenčního správce, dlužnice má povinnost poskytnout mu při zjišťování majetkové podstaty veškerou součinnost a dbát jeho pokynů. Dlužnici se ukládá, aby ve lhůtě 10 dnů ode dne doručení tohoto usnesení předložila řádný seznam svého majetku včetně svých pohledávek s uvedením svých dlužníků, seznam svých závazků s uvedením svých věřitelů (dále jen seznam závazků), seznam svých zaměstnanců.
TREBITSCH HOLDING SE vlastní společnost Česká whisky s.r.o. a je zde současně zřízeno zástavní právo k obchodnímu podílu ve výši 100% ve prospěch TREBITSCH investiční fond SICAV, a.s.
Co to bude znamenat z hlediska dalšího fungování České whisky, výroby, značky a také dostupnosti majetku, to nevím.
Z odůvodnění:
Dlužnice je v úpadku, protože má více věřitelů, má závazky nejméně 30 dnů po splatnosti a není schopná je uhradit.
Dlužnice požádala o prodloužení lhůty a dne 19.6.2024 na čl. A-13 navrhla zamítnutí návrhu, protože se nezavázala sudy odkoupit a neuplatnila své předkupní právo. Nabídla navrhovatelům možnost prodloužení smlouvy či vydání sudů, což navrhovatelé nevyužili, ale podali šikanózní insolvenční návrh.
Přihlášený věřitel Mgr. Tomáš Macoun na čl. A-18 ve vyjádření uvedl, že v uzavřené smlouvě není uvedena podmínka odkupu sudů, ale závazek po uplynutí 3 let v den výročí smlouvy vyplatit na účet kupujícího sjednanou odkupní cenu. Je pravda, že dlužnice měla právo sudy odkoupit a bez ohledu na to, zda je odkoupí či nikoliv, měla povinnost vyplatit odkupní cenu. Dlužnice svými vyjádřeními se pouze snažila zmást své věřitele ohledně skutečných důvodů neplnění závazků.
Při ústním jednání o úpadku dne 6.8.2024 dlužnice uvedla, že dlužnice je 100%tním vlastníkem společnosti Česká whisky s.r.o., která je držitelem skladů a oprávnění rozprodávat tento alkohol.
Z provedeného dokazování dospěl soud k závěru, že dlužnice je v úpadku dle ust. § 3 odst. 1 IZ, neboť má nejméně 53 věřitelů, jimž dluží nejméně 9 980 220,84 Kč s přísl., a není schopna své dluhy uhradit, přestože se brání, že nebyla povinna odkupní ceny uhradit. Navrhovatelé prokázali, že mají za dlužnicí pohledávku v celkové výši 856 543,06 Kč s příl.
usnesení o úpadku a konkursu (v pdf)
Někdy si říkám, zda jsem tím "bojem" za jejich druhou šanci v roce 2022, nesehrál roli užitečného idiota ?
Bude to mít dopad na českou whisky obecně?
Někteří tvrdí, že ano a že velký. To se říkalo i o Trebitsch whisky samotné, jak kazí jméno české whisky.
Já si myslím, že dopad bude minimální. Ti, co whisky nepijí, protože chutná jako mýdlová voda nemají ani tušení, že existuje whisky vyráběná v České republice. A ti co se whisky věnují, už dávno mají na Trebitsch svůj názor.
Jak to dál dopadne? Kdo ví.
Netuším, nejsem právník a nevím, jaké mají další možnosti a vyhlídky. Mají v ruce papír, že si něco koupili a že prodávající má předkupní právo. Nic víc. Můžou jít k soudu, že to pochopili jinak, ale koupili a podepsali to dobrovolně a podle rychlého pohledu právníka jsou s tím papírem v dost blbé pozici.
Postupně budu dále doplňovat. Máte-li něco zajímavého k tomu, tak dejte vědět.
Na FB se objevil odkaz na článek Martina Krupičky o investování do whisky, české whisky a s obrázkem whisky Trebitsch. Vzbudilo to mou zvědavost a na článek jsem se podíval.
(text byl v mezičase trochu změněn, tak tu jsou oba screeny (z 9/7/24 11:58 a 9/7/24 16:18), zásadní vliv na obsah či vyznění to podle mě nemělo)
martinkrupicka.cz/2024/07/nesmyslne-zpusoby-investovani-do-whisky/
Neplánoval jsem ho původně ani komentovat, natož se k němu vyjadřovat, jen ho přidat k odkazům na další články o aktuální situaci, s tím že tam je jiný pohled, než mám já. Po přečtení jsem se k němu vyjádřit musel a protože diskuse pod článkem vedla dle očekávání do ztracena, tak to přidávám i sem a trochu to okomentuji.
"No možná nastal čas na to napsat článek, který se bude odlišovat od posměváčků na českou whisky, konkrétně Trebitsch whisky, která má podobnou registraci jako česká whisky. K té bych se chtěl vyjádřit tak, že vůbec nechápu tu vlnu české malosti, která si libuje a přihřívá polívčičku nad existenčními problémy Trebitsch whisky, i přesto, že jejich new make byl velice slibný a oceňovaný. Osobně to chápu jako jistý charakterový problém, protože autoři těch štvavých článků, sám jsem je na svoji soutěž zažil, pořád a ty samé osoby, se vyžívají ve složitých situacích ostatních. Jen posměch, žádná podpora. Radost ze špatného."
Spojení "jistý charakterový problém, protože autoři těch štvavých článků, sám jsem je na svoji soutěž zažil, pořád a ty samé osoby, se vyžívají ve složitých situacích ostatních." mi připadá, jak z doby nedávno minulé. Kdo konkrétně a o jaké články se jedná jsem se nedozvěděl. Ale vzhledem k tomu, že aktuální kauze Trebitsch se celkem dost věnuji, ohledně soutěže jsme tu spolu měli také veselé výstupy, tak mi z toho vycházím já. Kdo mají být ostatní autoři nevím, ale spíš je to jen prázdné a obecné slovo.
"Já to vidím tak, že Trebitsch whisky udělala mnoho a mnoho chyb, ale na druhou stranu, krach této společnosti whisky komunitě a investování nic nepřinese. Zveličovat tento problém je kontraproduktivní. A co mě nejvíce mrzí, je, že můžeme kritizovat Trebitsch whisky, také někdy českou whisky, ale také bychom měli říci to b), tj. kolik lidí k whisky tato společnost přivedla, kolik dobrého PR udělala. Nechci říci, že ti lidé jsou svatí, vždy se chovali jak podle brožury, ale neříci ani to b), to je směšné. Takže já doufám, že se ti lidé ze svých chyb poučí a třeba se jim povede slušně to vše ustát."
Už se poučili, napsali jedno poučení z krizového vývoje a začala Trebitsch 2.0. "Kolik dobrého PR udělala"? No třeba, já si zkusím vzpomenout, tak třeba, nic mě nenapadá. "krach této společnosti whisky komunitě a investování nic nepřinese" Já bych řekl, že ano. Skončí jedna podprůměrná whisky. A hlavně skončí jeden investiční průšvih. "Nechci říci, že ti lidé jsou svatí, vždy se chovali jak podle brožury" Asi čteme každý jiné brožury. To poslední vyjádření, že pohledávky vlastně neexistují a ti lidé si přece kupovali sud, je takový políček lidem do tváře, že si za to zaslouží jít fakt do prdele. A bohužel mám pocit, že tohle je jen ta viditelná špička ledovce. Kolik dalších dluhů ještě mají?
Jánu Balogovi jsem držel palce a doufal jsem, že dostaneme možnost poznat, jak se mu daří vyrábět. A Jánu Balogovi držím palce stále, ať to celé ve zdraví přežije.
V diskusi jsem se taky dozvěděl pár zajímavých věcí:
"Krásné odpoledne i vám, odmítám s vaší osobou polemizovat. Fakt mi to nedává “karma” smysl. Asi jste nikomu, včetně mě, neřekl novinku, že tu vzniká několik dalších whisky. Ani nesouhlasím v vaším názorem, že se české whisky daří. Daří i nedaří. Stejný whisky boom je i v ostatních státech a jediný, kdo je schopen se dlouhodobě posouvat je pouze Gold Cock. To není vůbec nic proti ostatním výrobcům, ale postesknutí na to, zda jsou i ostatní výrobci v budoucnu schopni dlouhodobě, cenově konkurovat zahraniční konkurenci. Neříkám, že ne, ale nyní je to velmi spekulativní otázka. Osobně se domnívám, že to v dlouhodobém fungování bude problém. Na rozdíl od vás to vidím v mnohem širších souvislostech vč. legislativních a nyní probíhají již nějaké dohovory s investory do tohoto segmentu, takže si dovolím říci, chtěl bych mít váš optimismus. Podle toho, co tu jedna investiční skupina plánuje, se trh v následujících pěti letech docela změní. Vše dobré. MK"
Moje karma (tedy pokud se náš plynový ohřívač dá nazvat karmou) s tím žádný problém nemá. Chtěl by mít můj optimismus a na konci diskuse mi pak radí, abych ve všem hledal to dobré. Skoro nikdo tu není schopen cenově konkurovat zahraniční konkurenci, ale furt tu jsou, prodávají a fungují. Ono to asi nebude jen o penězích. Širší souvislosti holt nevidím a o hovorech s investory mě nikdo neinformoval. Tak se nechám překvapit. Neočekávám, že se dozvím více.
"Ale já pořád cítím, že to jednou pochopíte a začnete na lidech, projektech, situacích hledat to dobré, a nebo se o to nejlepší snažit. Věřím, že to dobré ve vás je a že se budete snažit pomáhat. A věřte mi, lidé si vás za to budou vážit a budou vás mít rádi. A já vám věřím, že se tak u vás stane a všechny nás příjemně překvapíte. Vše dobré. MK"
Před chvílí jsem dopil sklenku Ardbegu Uigeadail, takže já myslím, že ve mně něco dobrého je. Alespoň 4 cl něčeho dobrého.
Abych je doplnil starý kontext a soutěž - MK totiž odhalil, že jsem agent lihovárku.
Jsem Petr, Petr Komárek, tajný agent lihovárku 007 s povolením komentovat.
Jo, je to jen čestná funkce, když jsem chtěl plat v naturáliích, tak zkoukli sklad a že prý je to čestná funkce zdarma :)
Po návratu z dovolené jsem se nestačil divit, kolik toho tam přibylo. Zběžně jsem to prolítnul, ale na větší čtení těch románů jsem si musel udělat čas.
Tolik Komárků pohromadě v jedné diskusi jsem ještě neviděl :) Ale můžu si napsat do CV, že o mně psal pan Krupička. Sice negativně, ale to už zpětně nikoho nezajímá. Důležité je, že se o mně zmínil - a s tím už můžu jít do banky.
Děkuji za podporu Robertovi a dalším.
Kdo jsou štaví autoři jsem se nedozvěděl, ale nejspíše tam bude zapadat i těch dalších 57 (k 6.8.2024) lidí, co se připojilo k insolvenčnímu návrhu a chtějí své peníze za investiční sudy. Už skoro 10 miliónů. Štvavým webem bude asi i ten insolvenční rejstřík.
Za to jsem se dozvěděl spoustu věcí o sobě. "Nebýt lidí jako jste vy, byly bychom dnes mnohem dále." a přitom o kus níže se dozvím, že mě nikdo nezná, nikdo nečte a nikoho mé názory nezajímají. Hlavně, že vše dobré. Tak jo, vše dobré.
"Nemyslím si, že p. Komárek je schopen oslovit 120 000 přesně zacílených zákazníků jedním postem." Ne, to určitě není. Takový dosah nemám. Ani zákazníky. Si zakládám na tom, že těch 5 lidí, co mě alespoň jednou četlo znám osobně. :)
Co mě ale zaujalo více: "To, že p. Komárek z našeho úhlu pohledu psal na zakázku, tahle zemička je malá, a nekorektně je fakt." a "Co se týče p. Komárka, víte, český rybníček je skutečně malinký. Takže o tom, že něco vyjde, jsme věděli dopředu." - Docela by mě zajímalo, co jsem psal na zakázku. U koho se mám přihlásit o honorář.
Že by to haló, co bylo po chybě při zveřejnění výsledků? To tam prý bylo jen 2 minuty. Když tak přemýšlím, kdo mohl dopředu vědět, že tam bude chyba, dát mi předem echo, abych si mohl celý text připravit a zveřejnit v té krátké době, tak mi vychází jen jeden člověk. Ale ptát se ho nebudu, ta odpověď by zase byla román. Takže žádné kafe nebude, přece se nenechám uplatit jedním dobrým kafem. Ale o co se přesně mělo jednat, kdo si to objednal, bych rád slyšel a viděl doložené. Jenže není od koho.
Víte, jak se pozná dobrá whisky? No přece podle marketingu a reklamy. "Podívejte se na jejich FB, kde všude byli a kdo si je zval. Jen já jsem je viděl na top 20 akcích pro ultra VIP." "Dobrý večer všem diskutujícím, dovolím si dát do diskuse moji zkušenost s Trebitsch. Když jsem byl na plesech, byla tam Trebitsch. Když měl nějaký zpěvák nebo herec narozeniny, nalévala se Trebitsch. Když jste byli v Karlových Varech, opět tam byla Trebitsch. Trebitsch měla silnou e reklamu, ale byla i často v TV. Ten, kdo skutečně vyjde ze své bubliny, musel vidět, že Trebitsch prostě propagovala českou whisky nejvíce. A kvalita? Ta mě nikdy neurazila. Jen mi vadila cena. Na trhu je mnohem více horších whisky, ale cena tomu odpovídá." (já ne, mě zpěváci na svoje narozeniny nezvou a já je taky ne).
"ale je také pravda, že Trebitsch přivedla k whisky hodně lidí" - otázka, kolik jich u té whisky pak ještě zůstalo. Hodně lidí přivedly k whisky základní blendy jako jsou Johnnie Walker, Ballantines, Tullamore Dew a podobné. Jenže mám pocit, že znám více lidí, které spíše odradily. Občas se snažím šířit whisky i mezi ostatní lidi a velmi často se setkávám s názorem, že jim whisky nechutná a už to ani nechtějí zkoušet. A na dotaz co pili, bývá podobná odpověď - takové ty známé klasické, co mají v hospodě a barech. Kdyby Trebitsch uměla udělat z poloviny tak dobrou whisky, jako má vymakanou reklamu a marketing, tak by ten produkt byl řádově lepší.
Nevím, jestli jsem v textu nepřehlídnul další zajímavosti, ale bylo nad mé síly to celé pročítat pečlivě. Ale pokud se fakt nudíte, tak si tam klidně počtěte, na zabíjení času to je použitelné.
Výše psaný komentář jsem dal na FB do skupiny Whisky CZ/SK, přidal jsem ho k původnímu textu o příspěvku a mému vyjádření (viz výše).
Co to ovšem rozpoutá jsem netušil. Tolik psaných nadávek, urážek a snižování mé osoby jsem snad na jedné hromadě ještě neviděl.
Kdo chce, ať si názor udělá sám.
Sice už to pak opustilo téma Trebitsch, ale nechávám to tu jako celek.
8. srpna jsem od pana Krupičky dostal pozvání k osobnímu setkání.
I přes urážky mé osoby jsem toto pozvání přijal.
Ještě ten den jsem dostal odpověď: Dobrý den p. Komárku, nyní jsem na dovolené, takže pokud by to nevadilo, na konci srpna, kavárna Mandlárna u Pražského hradu, místo a čas domluvíme. Předem děkuji, vaše času si vážím. M
A do dneška (psáno 29.9.2024) nebylo nic, takže toho vážení moc nebude. Děkuji, ale už nemám zájem (kdyby to náhodou někoho zajímalo).
Vysvětlení některých pojmů od Celní správu České republiky:
Vzhledem ke složitosti problematiky a stále se opakujícím a častějším dotazům od veřejnosti, upozorňuje Celní správa České republiky na oblast správy daní. Z hmotných právních předpisů upravuje správu spotřebních daní z lihovin především zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních a zákon č. 307/2013 Sb., o povinném značení lihu.
Výrobu vybraných výrobků, mezi kterými jsou například i lihoviny, je možné provádět pouze v tzv. daňovém skladu, přičemž provozovatel daňového skladu musí být držitelem povolení, které vydává celní úřad místně příslušný sídlu společnosti. Daňovým skladem je prostorově ohraničené konkrétně dané místo, kde jsou vybrané výrobky vyráběny či skladovány a jsou zabezpečeny před neoprávněným použitím. Veškeré povinnosti vyplývající z povolení vůči Celní správě České republiky jako správci spotřební daně plní vždy provozovatel daňového skladu, nikoliv vlastník vybraných výrobků umístěných v tomto daňovém skladu.
Lihoviny umístěné v daňovém skladu mohou, ale nemusí, být ve vlastnictví provozovatele daňového skladu, nicméně pokud je vlastníkem lihovin jiná právnická či fyzická osoba než provozovatel daňového skladu, má tato osoba ztížené možnosti dané zákonnými ustanoveními nakládat s těmito lihovinami. Provozovatel daňového skladu má mimo jiné možnost dopravovat lihoviny do daňového skladu provozovaného jiným daňovým subjektem, přičemž celní správa nemá povinnost ani oprávnění informovat o těchto dopravách vlastníka vybraných výrobků.
Do volného daňového oběhu tyto lihoviny uvádí pouze provozovatel daňového skladu, přičemž uvedením vzniká povinnost daň přiznat a zaplatit, tj. provozovatel daňové skladu je povinen podat daňové přiznání a zaplatit spotřební daň za zdaňovací období – kalendářní měsíc, kdy došlo k vyskladnění. Spotřební daň z jednoho litru 100 procentního alkoholu činí 355 korun.
Další oblastí, která svým způsobem omezuje nakládání s lihovinami, je problematika značení lihovin kontrolními páskami. Ve volném daňovém oběhu mohou být až na výjimky pouze lihoviny označené kontrolní páskou, přičemž povinnost značit líh má provozovatel daňového skladu – nikoliv vlastník lihovin. Do volného daňového oběhu se uvádí lihoviny označené kontrolní páskou ve spotřebitelském balení, kterým se rozumí nádoba nebo jiný obal o maximálním objemu 1 litr nebo 3 litry, pokud se jedná o nádobu vyrobenou ze skla. Také navazující prodej lihovin ve volném daňovém oběhu je striktně upraven jednotlivými ustanoveními zákona o povinné značení lihu a podléhá rozsáhlým omezením. Vlastnictví lihovin v daňovém skladu ani ve volném daňovém oběhu tak vůbec neznamená možnost libovolného nakládání s těmito lihovinami.
Dříve než dojde například k investicím do lihovin umístěných v daňovém skladu, je vhodné ze strany investorů seznámit se nejdříve s předmětnou legislativou a s provozovatelem daňového skladu si detailně smluvně upravit podmínky tak, aby tito vlastníci po splnění všech zákonem daných povinností mohli nakládat se svým majetkem v souladu s platnou legislativou. Ani smluvní ujednání však nemusí zajistit, že provozovatel daňového skladu dostojí všem svým závazkům vůči Celní správě České republiky a lihoviny například nepropadnou státu v rámci řízení vedeným s provozovatelem daňového skladu a vlastníkem lihu. Případné bližší informace k dané problematice poskytne jakýkoliv celní úřad jako správce spotřební daně.
Zdroj: Celní správu České republiky