značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » další státy 

  tisk textu

KOZUBA (Polsko)

Polsko

Historie značky Kozuba & Sons začíná v roce 2005 v Polsku v obci Jablonka, kde se Zbigniew Kozuba po odchodu do důchudu začal věnovat výrobě alkoholu. Zprvu se jednalo o likéry, v roce 2010 koupili hybridní měděný kotel Arnold Holstein a začali s destilací vodky. V tu dobu se jednalo o první poválečnou rodinnou malou palírnu v Polsku. V roce 2012 začali s výrobou první polské single malt whisky a dalších verzí whisky.

V roce 2014 přesunuli svoji výrobu z Polska do USA, do St.Peterburgu na Floridě. Výroba započala cca v polovině roku 2016. K destilaci používají dva kotle Arnold Holstein, které převezli z Polska, na jednom běží výroba vodky, na druhém výroba whisky.

Typy

Začátek výroby v roce 2012 v Polsku a následný přesun výroby do USA dělá trochu problém při určování některých láhví. O čistě polské produkci se mi nepodařilo žádné další informace dohledat.
Sami ovšem těm zmatkům podle mě trochu nahrávají, protože v roce 2016 prezentovali při spuštění palírny v USA láhve, které na sobě nesly "Product of Poland" a krátce poté stejné produkty s novou etiketou na původní láhvi s označením "Produced in St. Petersburg". Kromě new-maku se nemohlo jednat o novou dozrálou produkci. Od roku 2020 používají nové láhve a nový styl etikety, ale podle mne se zde ještě stále potkává polská a americká destilace (6letá whisky/whiskey vydaná v roce 2020 musela být destilována v v roce 2013/2014, kdy ještě v USA nevyráběli. Single malt má na sobě uvedeno "Produced in Poland", ale vydána byla pravděpodobně až v USA.

Např. Mr. Rye Straight Rye Whisky existuje s etiketou, kde je uvedeno "Product of Poland", kde to na stejném místě uvedeno není a s jinou etiketou, kde je uvedeno "Produced in St. Petersburg".

Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (Product of Poland)Etiketa Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (Product of Poland)Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Etiketa Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Etiketa Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Etiketa Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Kozuba Mr. Rye Rye Malt Whisky 45% (Produced in St. Petersburg)Etiketa Kozuba Mr. Rye Rye Malt Whisky 45% (Produced in St. Petersburg)

Vpravo recenzovaná Mr. Rey 45% je uváděna jako Straight Rye Whisky, měla by být ze 100% žita a 3 roky stará. Kupovaná byla v létě 2016 (informace o ní jsem našel i z léta 2015), tedy v době, kdy se v USA teprve rozbíhala výroba, čímž se tedy ještě jedná o polskou produkci (na láhvi je také uvedeno Product of Poland).

Tím, že se ale výroba přenesla brzy do USA, tak je Kozuba & Sons brána jako produkce z USA. Sami se označují jako: Polish Spirit. American Craft. Dále se jí tedy věnuji u značky Kozuba (USA).

Z. Kozuba White Dog Single Malt (spirit) 40%Kozuba White Dog New Make Spirit 40%Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45%Kozuba Prologue Single Malt Whisky 43%

.

Webové stránky výrobce:

FB:

YouTube:

WB:


Whiskey Culture - Kozuba & Sons Distillery 360 Tour


J&J Whiskey Review - Follow Jamie and Jason as they tour the Kozuba Distillery in Saint Petersburg FL.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45%Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45%:
(koupeno červenec 2016)
První dojem z aroma je hodně dřevitý, to není ani vůně dřeva, ale spíše smrad z pily, kde řežou čerstvé dřevo. Když se nechá chvíli vydýchat, tak silné dřevo odezní, zůstane jen stálý lehčí tón a ukáže se ovocnost, nepřehlédnutelné žito a new-make tóny v pozadí (mělo by se jednat asi o tříletou whisky). Díky 100% žitu je ta vůně posunutá mimo ty běžné. Ukazují se mi tam banány s lehkým kořením, hrušky a lakované dřevo a všude přítomná obilnost. V prvním doušku žitná ostrost ve které se postupně dostává ke slovu ovoce, opět trochu banánů a začne se přidávat umělá pouťová žužu sladkost. V dalších doušcích je už výrazná žitná obilnost s vanilkovou sladkostí, která se opět postupně začíná blížit té umělé sladkosti a ta doznívá i v závěru.

Celkově je pro mě asi nejvíc zajímavá tím, že si můžu odškrtnout další pro whisky nezvyklou zemi a první polsko z těch dvou, co tu mám. Jak ji při dopisování dopíjím, tak to na mě působí dojmem levného bourbonu. (11.9.2022)

Recenze na whisky.nethar.cz:

Kozuba Mr. Rye

Etiketa Kozuba White Dog New Make Spirit 40%Etiketa Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 11.9.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 27.10.2022