značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » amerika » spojené státy 

  tisk textu

KOZUBA (USA)

Historie značky Kozuba & Sons začíná v roce 2005 v Polsku v obci Jablonka, kde se Zbigniew Kozuba po odchodu do důchudu začal věnovat výrobě alkoholu. Zprvu se jednalo o likéry, v roce 2010 koupili hybridní měděný kotel Arnold Holstein a začali s destilací vodky. V tu dobu se jednalo o první poválečnou rodinnou malou palírnu v Polsku. V roce 2012 začali s výrobou první polské single malt whisky a dalších verzí whisky.

V roce 2014 přesunuli svoji výrobu z Polska do USA, do St.Peterburgu na Floridě. Výroba započala cca v polovině roku 2016. K destilaci používají dva kotle Arnold Holstein, které převezli z Polska, na jednom běží výroba vodky, na druhém výroba whisky.

Typy

Začátek výroby v roce 2012 v Polsku a následný přesun výroby do USA dělá trochu problém při určování některých láhví. O čistě polské produkci se mi nepodařilo žádné další informace dohledat.
Sami ovšem těm zmatkům podle mě trochu nahrávají, protože v roce 2016 prezentovali při spuštění palírny v USA láhve, které na sobě nesly "Product of Poland" a krátce poté stejné produkty s novou etiketou na původní láhvi s označením "Produced in St. Petersburg". Kromě new-maku se nemohlo jednat o novou dozrálou produkci. Od roku 2020 používají nové láhve a nový styl etikety, ale podle mne se zde ještě stále potkává polská a americká destilace (6letá whisky/whiskey vydaná v roce 2020 musela být destilována v v roce 2013/2014, kdy ještě v USA nevyráběli. Single malt má na sobě uvedeno "Produced in Poland", ale vydána byla pravděpodobně až v USA.

Např. Mr. Rye Straight Rye Whisky existuje s etiketou, kde je uvedeno "Product of Poland", kde to na stejném místě uvedeno není a s jinou etiketou, kde je uvedeno "Produced in St. Petersburg".

Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (Product of Poland)Etiketa Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (Product of Poland)Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Etiketa Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Etiketa Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Etiketa Kozuba Mr. Rye Straight Rye Whisky 45% (bez Product of Poland)Kozuba Mr. Rye Rye Malt Whisky 45% (Produced in St. Petersburg)Etiketa Kozuba Mr. Rye Rye Malt Whisky 45% (Produced in St. Petersburg)

Tím, že se ale výroba přenesla brzy do USA, tak je Kozuba & Sons brána jako produkce z USA. Sami se označují jako: Polish Spirit. American Craft. Polské produkci se věnuji u značky Kozuba (Polsko).

Aktuální (9/2022) produkce whiskey je Kozuba 6letá High Wheat Rye Whiskey 45%, která má mash bill 65% žito a 35% pšenice, Kozuba Starkus Light Whiskey 40%, která je ze 100% ze žita, Kozuba 3letá Straight Bourbon Whiskey 45%, která má mash bill 53% kukuřice, 23% žito, 12% pšenice, 6% sladový ječmen a 6% karamelový sladový ječmen, Kozuba 7letá High Wheat Rye Whiskey Cask Strength - Family Selection 58,5%, která má mash bill 65% žito a 35% pšenice, Kozuba Straight Rye Whiskey - Double Oaked 55%, která je ze 100% ze žita a Kozuba Straight Rye Whiskey 45%, která je ze 100% ze žita.

Kozuba White Dog New Make Spirit 40%Kozuba 6letá High Wheat Rye Whiskey 45%Kozuba Starkus Light Whiskey 40%Kozuba 3letá Straight Bourbon Whiskey 45%Kozuba 7letá High Wheat Rye Whiskey Cask Strength - Family Selection 58,5%Kozuba Straight Rye Whiskey - Double Oaked 55%Kozuba Straight Rye Whiskey 45%

.

Webové stránky výrobce:

FB:

YouTube:

WB:


Whiskey Culture - Kozuba & Sons Distillery 360 Tour


J&J Whiskey Review - Follow Jamie and Jason as they tour the Kozuba Distillery in Saint Petersburg FL.

na začátek stránky

Kozuba 6letá High Wheat Rye Whiskey 45%Kozuba Starkus Light Whiskey 40%Kozuba 3letá Straight Bourbon Whiskey 45%Kozuba 7letá High Wheat Rye Whiskey Cask Strength - Family Selection 58,5%Kozuba Straight Rye Whiskey - Double Oaked 55%Kozuba Straight Rye Whiskey 45%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 11.9.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 11.09.2022