» whisky » asie » další státy
KAVALAN
Taiwan
Kavalan je hlavním značkou whisky vyráběnou společností - King Car. Společnost King Car je u nás známá spíše kávou Mr.Brown, ale jinak se jedná o velkou Taiwanskou společnost podnikající i v dalších oborech. Společnost byla založena v roce 1956 a palírna byla uvedena do provozu v roce 2006. Mělo by se jednat o první whisky palírnu na Taiwanu.





Stavba palírny trvala pouhých 9 měsíců. Palírna je v provozu od roku 2006, přesněji 11.3.2006 15:30. První láhev opustila palírnu v prosinci 2008, což by znamenalo pouze dvouleté zrání whisky (v základu si myslím, že by to neměl být problém, protože známý zákon o minimálně tříletém stáří se týká skotské whisky, ale i tak mne to trochu zarazilo).
Destilační přístroje nakoupila palírna ve Skotsku a zde i čerpala rady a poznatky odborníků na výrobu whisky. V roce 2006 začínala se dvěma páry měděných kotlů a roční kapacita byla 1,5 milionu litrů. V roce 2015 přibylo dalších šest kotlů a kapacita vzrostla na 4,5 milionu litrů. Palírna leží na úpatí hor, na jejichž vrcholu by měl být stále sníh a tak má dobrý zdroj čisté vody a současně nedaleko Tichého oceánu, který bude ovlivňovat zrání a výslednou podobu whisky.
Jméno palírny je možné najít v několika verzích. Buď podle společnosti, které patří - King Car Distillery, nebo podle jejich hlavní značky whisky - Kavalan Distillery, případně kombinací obou - King Car Kavalan Distillery.


Typy
Hlavním produktem palírny je whisky s názvem Kavalan. Jedná se o single malt whisky, zrající v sudech po různých nápojích a tak se zde můžeme setkat s plněním, které zrály v sudech po portském, po sherry, po bourbonu, ale i po víně z barrique sudů.
Základním plněním je Kavalan Single Malt, následuje Kavalan Concertmaster Single Malt, který zrál v sudech po portském. Vedle těchto plnění se vyrábí ještě řada Solist rozlišovaná podle sudů, ve kterých whisky zrála. V roce 2012 jsou známé verze Kavalan Solist ex-Bournon Cask, Kavalan Sherry Cask, Kavalan Solist Fino Sherry cask a Kavalan Solist Vinho.
Zrání je minimálně 2 roky, což mne (jak jsem psal už výše) trochu zarazilo (u skotských single malt jsou 3 roky dané zákonem a známe výrazné rozdíly mezi 5-7 letými (často plněnými pro italský trh) a 10-ti letými, a ten kvalitativní rozdíl je opravdu znát). Whisky zde prý zraje rychleji než ve Skotsku, díky vysokým průměrným teplotám. Andělská daň zde prý dosahuje až 10-12% ročně. Zpočátku měli až 18%, snaží se číslo stále snížit.
Dalším z produktů palírny je single malt whisky King Car Conductor.





