značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» teorie » oblasti výroby » irsko 

  tisk textu

Oblasti výroby - Irsko

Irsko lze označit také za místo výroby klasické whisky (zde nazývané whiskey). V Irsku se však nepoužívá dělení na oblasti jako ve Skotsku. Od poloviny 18. století bylo v Irsku 2000 palíren, jejichž centrem byl Cork, Dublin, Belfast, Tullamore, Kilbegan, Kineadine, Lochrin a Doderbank.

Důvodů proč výroba irské whisky, byla tolik omezena, bylo hned několik a sešly se celkem po sobě. V roce 1916 vypukla válka o nezávislost Irska. Následovalo rozdělení ostrova a v letech 1919-1921 občanská válka. Když vznikl Svobodný irský stát, ztížilo už tak těžkou situaci irským výrobcům britské obchodní embargo. Byly jim uzavřeny jak trhy ve Velké Británii, tak i v Kanadě, Austrálii, Jižní Africe a na Novém Zélandě. Export do Spojených států následně zkomplikovala místí třináctiletá prohibice a to v roce 1920. Krátce po skončení prohibice se Evropa dostala do války a byl nedostatek obilí, ze kterého by bylo možné vyrábět whisky.

Palírna Midleton (nová palírna)Palírna Midleton (stará palírna)Palírna CooleyPalírna Old Bushmills

V roce 1966 vznikla Irish Group Disitllers, která vznikla fúzí skupiny Cork Distillers, Powers a Jameson. V roce 1972 se přidal i Bushmills. V roce 1975 postavila IDG novou palírnu (novou palírnu Midleton) a současně uzavřela všechny staré palírny. V provozu tak byly pouze Midleton a Bushmills, ve kterých se vyráběla celá produkce irské whiskey. V roce 1987 převzal IDG Pernod Ricard, který díky své velké prodejní síti, vrátil irskou whiskey na trh. Firma John Teeling se nechtěla smířit s tím, že výrobu irské whiskey vlastní francouzi a založila v roce 1987 novou palírnu Cooley. Palírna byla úspěšná a Pernod Ricard projevil zájem i o ní. Irská komise pro hospodářskou soutěž dokázala tomuto převzetí zabránit. V roce 2006 musel IDG postoupit palírnu Bushmills společnosti Diageo. Na přelomu roku 2011/2012 se palírna Cooley stala součástí Beam Suntory.

Nyní jsou v Irsku v provozu 3 palírny, koncem 18. století jich bylo okolo 2000. Ve 20. století zaniklo mnoho palíren, mezi známé patří: Coleraine, Comber, Kilbeggan, Tullamore. Whiskey s jejich jménem a podle starých receptur jsou nyní vyráběny ve zbylých palírnách. Poslední zbylé palírny, které připomínají velkou slávu irské whiskey, jsou Bushmills, Midleton a Cooley. V těchto palírnách je vyráběna veškerá produkce irské whiskey. V roce 2002 se mluvilo o znovuobnovení palírny Coola Mills, která ukončila provoz v roce 1970. Podle pár informací, co jsem našel, k tomu ale nikdy nedošlo.

Text je hodně zastaralý a potřeboval by aktualizovat.
Než se k tomu dostanu, tak zatím aktuálnější přehled irských palíren a pár odkazů na web PoznejWhisky.cz, kde to mají aktuálnější.

odkaz na mapu ve větším rozlišení - 10/2020

na začátek stránky

Mezi produkty Midleton Distillery jsou např. tyto značky: Jameson, Power´s, Crested Ten, Midleton, Paddy, Tullamore Dew, Green Spot, Redbreast, Dunphys, Hewitt´s, Old Kilkeny, Blue Spot, Yellow Spot a další.

Midleton Very Rare 2001 40%JamesonTullamore DewPaddyPower´sRedbreast

Mezi produkty Bushmills Distillery jsou např. tyto značky: Bushmills, Coleraine.

BushmillsBushmillsBushmillsBushmillsColeraine

Mezi produkty Cooley Distillery jsou např. tyto značky: Connemara, Tyrconnell, Locke´s, Clontarf, Magilligan, Erin´s Isle, Inishowen, Kilbeggan, Millar´s, O´Haras, Merrys, Shangarry, Slieve na gCloc, A Drop of The Irish, Cassidy´s a další.

KilbegganLocke´sConnemaraTyrconnellInishowenKnappogue Castle

Někdy je ještě možné se setkat s výrobky, plněnými nezávislými plnírnami, a to především ze starých zásob palíren, které již zanikly či s výrobky vyrobenými speciálně pro některé zákazníky či trhy, u kterých je někdy velmi náročné určit palírnu, ve které byly vyrobeny.

Je až udivující, že v tak nízkém počtu palíren může vzniknout tolik rozdílných a kvalitních whiskey.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 25.02.2024