značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

  tisk textu

Jak na to? - otázky a odpovědi

V diskusních fórech, mailech či osobně se často opakují některé dotazy a ty se zde pokusím postupně zodpovědět. Pokud vás napadají další, zde zatím nezodpovězené, napište je do fóra a třeba se zde objeví.

Otázky a odpovědi

• Whisky jako dárek

Chceme někomu koupit jako dárek láhev whisky (má to být významný dárek k důležitému jubileu/životní situaci/apod). Co nám poradíte? A v jaké cenové relaci?

Petr Komárek (Whiskyonline.cz): S podobným dotazem jsem se setkal už mnohokrát a vůbec ho nemám rád. Velmi často se nese v duchu: "Musíme mu dát něco exkluzivního a whisky je přece exkluzivní, vždyť ji dřív prodávali jen v Tuzexu. Třeba taková Balantinka, to je už značka. Koupíme mu nějakou takovouhle drahou, ať vidí, že ho máme rádi. Když se na to složíme, tak můžem koupit ještě lepší, třeba až za pět stovek."

Ano, whisky má stále určitý nádech vyjímečnosti, lidé si ještě stále pamatují, jak prázdnou láhev od Balantinky vystavili v obýváku na skříni, protože i ta prázdná láhev byla důkazem, že víme co je dobré pití. Nebyla to pravda tehdy a už vůbec to není pravda dnes. Ano, whisky je dobré pití, ale jak která, stejně jako víno, stejně jako jiné nápoje.

A právě víno použiji pro porovnání (podotýkám, že nejsem odborník na víno, takže na chyby mne spíše upozorněte, než nadávejte). Krabicové víno za 25,- Kč nikomu k narozeninám nedáte, ale whisky ze supermarketu za 150 až 200,- Kč klidně (v této cenové relaci to s whisky nemá společného takřka nic). Štastného sklepmistra v litrové láhvi za 50,- Kč také nikomu nedáte, ale obyčejnou míchanou whisky za 200 až 300,- klidně. Víno v ceně cca do 100,- kč již bývá pitelné, ale jako dárek se stále moc nehodí, s whisky do 500.- je to stejné.

Napadla Vás vůbec základní myšlenka, zda ten dotyčný whisky vůbec pije a pokud ano, tak jakou? Nebo to prostě neřešíte, protože darovanému koni na zuby nekoukej a vůbec, buď rád, že jsme si na tebe vzpomněli? Mám doma cca 10 lahví sektu, nikdo to tu nepije, lahví vína už méně, protože jsem nedávno kamarádovi naložil do auta 6 lahví se slovy, kdyby se to nedalo pít, tak to vylej, já to jinak stejně za pár let vyhodím. Levné whisky mi už naštěstí nikdo nedává, na to už mne znají. Kupte mu raději místo průměrné whisky dvě láhve dobrého vína (to by tak cenově mohlo odpovídat) nebo třeba portské (dost lidem chutná, málokdo ho zná a může být zajímavé).

Tolik řádků a já stále nic neporadil. Pokud Vás předchozí řádky neodradily od myšlenky koupit jako dárek whisky, tak zkusím něco poradit. Když už whisky, tak alespoň kvalitní. Kvalitní míchanou whisky už dnes koupíte od 500,- a kvalitní single malt cca od 600,- Kč. Nejen pro ten malý cenový rozdíl bych se přikláněl k nákupu té single malt, navíc dá dotyčnému podstatně více požitku z whisky. V cenové relaci do 1.000,- Kč lze koupit již některé kvalitní míchané whisky a dokonce dost single malt whisky. Z těch míchaných např. (ceny berte jako orientační): Black Bottle (630,-), Chivas Regal 12y (510.-), Dimple 15y (550,-), Johnnie Walker Black Label (500,-), Cutty Sark 15y (1.000,-). U single malt očekávejte v ceně do 1.000,- spíše whisky jednodušší, ale kvalita je zde již zaručena (ta jednoduchost už tolik neplatí, díky postupnému poklesu cen, ale i tak se často jedná o základní produkty palíren), tak např.: Aberlour 10y (690,-), Balvenie 12y (950,-), Glenfarclas 10y (850,-), Glenfarclas 12y (940,-), Glenfiddich 12y (550,-), Glenlivet 12y (630,-), Dalmore 12y (800,-), Dalwhinnie 15y (750,-), Glenmorangie 10y (750-,), Glenmorangie Burgundy Wood finish (830,-), Highland Park 12y (660,-), Macallan Fine Oak 10y (740,-), Tamdhu (560,-).

Najdete i další single malt v ceně do 1.000,- Kč, ale snažil jsem se doporučit takové, které mohou chutnat i člověku na single malt whisky nezvyklému (testováno na lidech, včetně takových, co rovnou řekli "pil jsem whisky a nechutnala mi, tak se ukaž a nabídni nějakou, co mi bude chutnat"). Když už whisky, tak bych se spíše přikláněl k single malt, která může ukázat obdarovanému, jemu zatím neznámý svět whisky. Pár single malt whisky do 1.000,-, které bych už ovšem pro začátek nedoporučil: Ardbeg 10y (940,-), Bowmore 12y (740,-), Bowmore Enigma 12y (840,-), Old Pulteney 12y (670,-), Talisker 10y (680,-), Laphroaig 10y (680,-), Laphroaig Quarter Cask (990,-), Cail Ila 12y (770,-). Pokud do toho chcete dát více než 1.000,-, tak bych se již zaměřil pouze na single malt a také na to, aby to nebyly zbytečně vyhozené peníze, protože dotyčnému whisky nechutná či ji bude pít s kolou.
Aby mnou doporučované whisky byly na trhu dostupné, tak jsem vycházel z aktuální nabídky (v době psaní - listopad 2010) internetového obchodu www.topalkohol.cz (poštovné apod, jsem neřešil, zaměřil jsem se jen na příklady značek a cen).

Pro inspiraci můžete také použít doporučení psané k vánocům v roce 2006 - Vánoce a whisky.

na začátek stránky

• Změna kvality whisky v láhvi

Pokud mám neotevřenou láhev whisky několik let, změní se nějak její kvalita (k lepšímu či horšímu)?

Petr Komárek (Whiskyonline.cz): Jednoduchá odpověď bude znít - v neotevřené láhvi se kvalita nemění, whisky zraje pouze v sudu, nikoliv v láhvi. A zcela jistě nemusíte na etiketě desetilé whisky po deseti letech co vám stojí doma, škrtat číslo 10 a psát tam 20.

Skutečnost ovšem tak jednoduchá není. Největší roli hraje kvalita uzavření a tím i možnost oxidace whisky. V nové plné láhvi je tak málo vzduchu, že by při kvalitním uzavření nemělo dojít ke změně kvality a charakteru whisky. Opět jsme u kvality uzavření. Kvalitní whisky jsou uzavřeny korkem, který by neměl žádný vzduch propustit, u těchto whisky se i počítá s tím, že mohou být otevřeny až po mnoha letech. U běžných whisky se nepočítá s delší dobou skladování a tak uzávěr bývá běžný šroubovací. Přestože takovou láhev můžete bez obav otočit dnem vzhůru (alespoň na chvíli) a nic nevyteče, kdežto vzduch tam pronikat může. Můžete se například potkat s lahví která nebyla otevřena, ale whisky je tam podstatně méně. Pokud tam může vzduch pronikat, tak tam probíhá oxidace a při té se vždy charakter whisky mění.

Nelze ovšem říci zda to bude změna k lepšímu či horšímu. Z pohledu značky je každá změna špatná, oni se snaží o určitý charakter whisky, ten dělá jejich jméno a nějaká oxidace ho mění. Z pohledu majitele takovéto whisky může být taková změna k lepšímu či horšímu. Oxidací se otupí některé ostré tóny a mohou tak vyniknout jiné chutě, které by předtím mohly zůstat skryty. Taky se ovšem můžou oxidací ztratit všechny chutě a výsledek je nepitelný. (Zkusit si to můžete jednoduše, nalijte večer whisky do dvou sklenic, jednu přikryjte a jednu nechte jen tak, druhý večer přidejte ještě třetí čerstvě nalitou whisky. Řekl bych, že již po 24 hodinách by měl být rozdíl patrný.)

Vliv na whisky může mít i způsob skladování. Whisky ovšem není víno a tak to skladování není tolik náročné. Pokud vynecháme extrémy (mrazák, přímé letní slunce, výrazné změny teplot apod), tak zjednodušeně řečeno, běžné skladování v bytech vliv nemá.

Nejzajímavější věcí může být porovnání dvou lahví whisky stejné značky, kdy jedna je nově koupená a druhá byla koupena před mnoha lety a zatím neotevřena. U kvalitních whisky bych očekával pouze malé rozdíly i když i zde mohou být rozdíly velké. U single malt whisky způsobené např. změnou používaného sladu či vybavení v palírně, u whisky míchaných to může ovlivnit momentální dostupnost používaných whisky. Navíc míchané whisky jsou smíchány z mnoha různých whisky a přestože je chuť a charakter stejný, tak použité whisky nemusí být stejné a je otázkou co s tím udělá čas, zda a jak se to může projevit.

U kvalitních whisky se ale spíše dočkáte toho, že neseženete dvě stejné whisky, tak odlišného stáří výroby. Spíše bude původní řada ukončena a nahrazena novou, někdy je velmi těžké najít, zda se za změnou etikety skrývá jen tato drobná změna či něco více. U běžných whisky (známých i neznámých značek) může být rozdíl již od výrobce. Sice všichni tvrdí, že jejich whisky je již desítky, stovky let stále stejná, ale tyto whisky jsou závislé na trhu a spíše budu věřit tomu, že pro komerční úspěšnost raději ustoupí v otázce neměnosti své whisky, než riziku ztráty pozic na trhu (je to ale můj názor, důkazy to podložit nemohu).

Neočekávejte ale výrazné změny najednou, spíše jednou za čas drobné. Pokud ale porovnáte whisky staré od sebe 30 let, může být rozdíl již výrazný. Ovšem ještě jednou připomínám, nevíte jakou roli v tom může hrát výše popsaná oxidace, různé chování ve směsi použitých whisky či postupná změna whisky výrobcem. U malt whisky nehraje trh tak velkou roli, protože palírny se financují hlavně z prodeje své whisky výrobcům whisky míchané a tak si mohou dovolit více dbát na stále stejný charakter whisky a dodržování tradic (i zde se ovšem tržní chování na jednom známém případu projevilo a kvalita i jméno značky tehdy hodně utrpělo).

• Mám doma starou láhev - Jakou má cenu?

Máme doma láhev Johnnyho Walkera Red Label už asi 20 let. Poraďte mi jakou má cenu a jak se stará.

Petr Komárek (Whiskyonline.cz): Oblíbená otázka v mnoha různých variantách. Whisky v láhvi nezraje a tak je to furt a stále ta 3-5-ti letá whisky (pokud není uvedeno stáří, tak se to většinou pohybuje v tomto rozmezí), případně 12-ti letá apod whisky (je-li na etiketě uvedeno 12), pouze stará těch 20 let. 12-ti letá Chivas Regal bude za sto let - sto let stará 12-ti letá míchaná whisky. Pokud se nejedná o nějaké zvláštní limitované plnění, tak ta whisky má spíše nižsí hodnotu než ta samá dnes v obchodě. Chci-li si vypít láhev JW Red Label, tak raději koupím v důvěryhodném obchodě novou láhev, než pochybnou starou láhev z neznámého zdroje.

Můžete samozřejmě narazit na sběratele, který se věnuje výhradně této značce a sbírá veškeré verze lišící se i písmenkem na etiketě, ale spíše bych doporučil, abyste si ji vypili sami. Díky tomu stáří bude pro vás mít větší hodnotu než pro jiné.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 08.12.2011