značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » články 

  tisk textu

Tipy na osvěžující whisky pro žhavé dny :)


8.6.2022

Rád si v klidu večera vychutnám rafinovaně strukturované , často v silnějším provedení v duchu hesla: "konec dobrý, všechno dobré".

Co když je ale večer daleko nebo je úmorné horko?

To pak potřebuju lehounkou, mladou a nekomplikovanou whisky "pro celý den" či jako dokončující digestiv po dobrém jídle.

Mám vyzkoušených pár tipů na jemnější nebo spíše lehčí whisky. Vhodné jsou nejen pro úmorné dny, ale přijdou k chuti také začínajícím whiskařům nebo těm, co se teprve vydali na svoji whisky cestu. Nádherným bonusem je cenovka, která často začíná "šestkou" či "sedmičkou" či v eurech dvojkou. Snad proto jsou tyhle mladě šťavnaté kousky tak podceňovány, protože si mylně spojujeme cenu whisky s její kvalitou. Cena whisky ale neodráží vždy její hodnotu pro daný okamžik :)

Speyburn 10yo, 40%: ve vůni citrusová kůra a rozkvetlá louka, v chuti šťavnatě ovocná (ani stopa po olejnatosti nebo máslovitosti), hruška či sladká broskev v závěru přechází do citrusového vysušení

Speyburn 10yo 46% : více citrusů a celkově intenzivnější díky vyššímu procentu alkoholu (ABV)

GlenDronach 8yo: svoje mládí nahrazuje neuvěřitelnou porcí sherry a zvýšeným ABV (46%), na svůj věk neskutečně intenzivní

Glenfarclas 8yo: další zástupce odváženého mládí v sherry sudu zůstává u 40%, takže je jemnější, ale náznak vlivu sudu je přesto poznat

GlenGrant 10yo 40%: přezrálé až vysušená broskev, zelené jablko, méně citrusů

GlenGrant 12yo 43% 2 roky navíc a zvýšená ABV dodávají hloubku, intenzitu i provázanost, ale oslabuje mladická ovocná šťavnatost a cenovka je taky nejvyšší z téhle minisérie

Cardhu Amber Rock (NAS), nejmladší a se základní ABV, ale boduje double finishem, z toho jednou v opáleném sudu. Opálení odstraní unavenou vrchní vrstvu dubového sudu a dá vyniknout zbytku síly v sudu, opálená vrstva taky přidá sladkost, více vanilky a karamelu. V mnoha ohledech je tahle NAS (bez udání věku) intenzivnější, než klasická Cardhu 12yo.

Singletown Dufftown: dostupný při 40% ve věku 12-15-18, nejmladší patří do téhle minisérie ultralevných a lehkých whisek. Složení ovoce ve vůni i chuti je smíšené, takže neurčím které přesně to je, absentují jen citrusy.

(AnCnoc 12yo): také se jedná o lehkou, šťavnatou whisky, charakter této severně položené palírny obsahuje zřetelné slané složky, které kontrastují se sladkou ovocností, což ji asi vyřazuje z kategorie lehkých ovocných whisek :)


Další Zdeňkovi texty najdete v článcích.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 12.06.2022