značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » blended malt 

  tisk textu

GLEN ORCHY

Pod názvem Glen Orchy se prodává 8letá whisky v Lidlu. Jedná se o levnou blended malt whisky (míchaná sladová whisky - vyrobená z více sladových whisky), kdy nejmladší použitá byla 8letá.
Pardon, ale kvalitní whisky i když blended malt v ceně 300 Kč opravdu neočekávám.

Ještě v roce 2017 kupovaná láhev byla označená jako "Pure Malt", podle etikety se má jednat o blended malt whisky. Od listopadu 2009 platí ve Skotsku nový zákon o výrobě whisky, který mimo jiné zakazuje používat označení "pure malt". Nejspíše se jedná o kdysi koupené ohromné zásoby Lidlu, zakoupené ještě před platností tohoto zákona. O jiných možnostech nechci raději spekulovat. Kolik toho museli nechat vyrobit a kde to celou tu dobu leží?

V jiných zemích v prodejnách Lidlu lze potkat Glen Orchy i s jinou etiketou a ve stáří 5 a 8 let.

Glen Orchy 8letá 40%Glen Orchy 8letá 40%Glen Orchy 8letá 40%Glen Orchy 5letá 40%Glen Orchy 8letá 40%Glen Orchy 5letá 40%

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Neplánoval jsem tuto whisky vůbec kupovat, ale protože dotaz na ní patří na WOL k těm častějším (jakmile se objeví v letáku), tak jsem se rozhodl v rámci akce v Lidlu zakoupit jednu láhev (úvod stejný jako u dříve psané Queen Margot z Lidlu). Nedoporučoval jsem ji zde, aniž bych ji předtím ochutnal, tak jsem se rozhodl to napravit. Po zkušenostech s různými whisky si myslím, že se to dá i odhadnout. Po ochutnání ji nedoporučuji stále - pro lidi, co chtějí pít dobrou whisky. Ani pro lidi, co se chtějí s whisky seznámit, takhle si jen zkazí dojem a nebudou mít zájem ani důvod ochutnat další.

Glen Orchy 8letá 40%Glen Orchy 8letá 40%:
(M51102 GR02 18:32 10/03595, koupeno 01/2017)
První dojem z aroma byl spíše chemický - rozpouštědlo. Po krátkém odvětrání ořechy, dřevo, hořká čokoláda, po chvíli zesládne do karamelu a obilí. Škoda toho špatného úvodu, bohužel při lehkém promíchání se rozpouštědlo opět dere dopředu. Tak škoda toho rozpouštědla, bez něj by to bylo docela dobré a za tu cenu i bohaté aroma. Chuť je olejnatá, rozmělněná, nedospělá a prázdná. Převaluje se po jazyku a pracně se snažím zachytit rozumný bod, od kterého se odpíchnout. Po chvíli lehce zesládne, lehký karamel. Při dalším doušku, kdy už si jazyk trochu zvykl, tam cítím umělou sladkost a snad i to rozpouštědlo, které se derou hned od začátku. Po jejich odeznění opět lehce karamel a ořechy a trochu hořkosti. Při dalším už cítím jen tu umělou sladkost, sladkou umělou hmotu, kdy se chuťové buňky schovávají a křičí "už prosím ne". První co mě při tom napadlo - byla uměle vyrobená whisky nalitá do umělého kelímku na stánku, kde vám automat vyrobí umělou limonádu libovolné barvy a chuti (takový ten chemický hnus, kdy přemýšlíte, zda kelímek nebude chutnat lépe). Závěr je hřejivý, krátký a jednoduchý. Zůstává v puse dřevitost, až taková dřevěná huba a umělá sladkost (tak jak je uměle sladký nepovedený levný bonbon, kdy přemýšlíte, jak nabarvili a osladili ten kus divné umělé hmoty). Až nepříjemně. Když už si pusa trochu zvykla, tak byl v závěru cítit karamel, lehké dřevo a trochu umělé sladkosti. Dřevěná huba se ale nevzdala a ty chutě utnula. První ochutnání bylo spíše prázdné, s dalšími se dostávaly do popředí chutě, co jsem ve whisky nečekal a závěr to přibouch. Celkově je to velké zklamání, čekal jsem málo, ale bylo to horší. Je prázdná, nesourodá, jak kdyby při výrobě použili oslazené rozpouštědlo a nechali to zrát v umělohmotném kanystru. Nemyslím, že se k ní kdy vrátím, byla to škoda peněz a času. (1.2017)

Proč tolik textu, když by se dalo shrnout do jedné věty "To se nedá pít!"? Protože to píšu rovnou při ochutnávání a snažím se zaznamenávat dojmy, jak přicházejí. Proto se někdy liší první a další ochutnání.

Když už chcete ochutnat whisky, zkuste raději alespoň klasické zavedené značky. I jejich základní verze míchaných whisky budou mnohonásobně lepší např Grant´s, Teacher´s, Famous Grouse, Ballantine´s, Johnnie Walker nebo když už chcete levněji tak Black & White, Passport, VAT 69 (ale raději z té první skupiny, i z té druhé skupiny budou jistě lepší).

Recenze na whisky.nethar.cz:

Glen Orchy 5 yo

Glen Orchy 8 yo

Etiketa Glen Orchy 8letá 40%zadní Etiketa Glen Orchy 8letá 40%Etiketa Glen Orchy 8letá 40%Etiketa Glen Orchy 8letá 40%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 05.02.2024