značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

GOLD WELL

Česká republika

1. dubna 2021 šly na trh české blended malt whisky (myslím si, že úplně první české blended malt). Lukáš Andrlík ze Svachovky a Mirek Motyčka z Jelínka zkusili spojit dvě whisky: Old Well a Gold Cock. Gold Cock dodal roky a zkušenosti a Old Well mladou energii a sílu. Vyměnili si 80 litrů destilátu z dvousetlitrových sudů a výsledek tak zůstal z většiny původní, ale s pořádnou dávkou jiného, cizího elementu. Whisky Gold Cock je z roku 1999 a symbolizuje zkušenosti a vyzrálost. Old Well zastupuje mladou dravost, divokost a ambice s peated whisky z roku 2017.
Uvnitř láhve Gold Well je whisky, která obsahuje 6 dílů (120 litrů) Old Well 2017 a 4 díly (80 litrů) Gold Cock 1999. Následně se whisky scelila na Svachovce v sudu po bourbonu, tedy v původním sudu, kde whisky ležela, po dobu 4 měsíců. Po společných diskuzích a ochutnávkách dospěli k variantě 51,5%.
Prohodili si nejen kus obsahu, ale také část názvu a vznikly dvě různé whisky - Old Cock a Gold Well.

Gold Well 51,5% a Old Cock 51,5%Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%


Začátkem února 2023 při setkání na Svachovce byla představena Old Cock a Gold Well Batch II 49,2%

Gold Well Batch II 49,2% je vydaná Svachovkou. Základem této whisky je peated whisky Old Well z nakouřeného sladu ze sladovny Bairds a následně zrající v sudech po bourbonu a víně Marsala a její poměr ve směsi je 60%. Zbývajících 40% je Gold Cock, rovněž peated whisky z nakouřeného sladu z Bruntálu, která zrála v silně vypálených virgin oak sudech z evropského zimního dubu z bednářství Bařina. Tato směs se pak rok scelovala v sudu po Maker's Mark.
U whisky Old Cock je poměr obráceně a scelovala se ve Vizovicích.

Gold Well Batch II 49,2%Gold Well Batch II 49,2%Old Cock Batch II 49,2%Old Cock Batch II 49,2%


Koncem ledna 2024 při setkátní na Svachovce byl představen Batch 3 společné whisky Svachovky a Jelínka - Gold Well Batch 3 59% a Old Cock Batch III 57,4%. Jedná se o stejný destilát jako v batch 2, tedy Old Well peated Marsala a bourbon cask a Gold Cock peated Virgin Oak, je tedy o rok starší a další rozměr chutí jí předal roční finish v sudu po Sherry PX druhé plnění. Poměr je 60:40 pro Old Well. Celkem jí bylo stočeno 391 láhví.
U whisky Old Cock je poměr obráceně a dozrávala se ve Vizovicích.

Gold Well Batch 3 59%Gold Well Batch 3 59%Old Cock Batch III 57,4%Old Cock Batch III 57,4%


Obě whisky byly představeny i na několika online degustacích. Odkazy na některé z nich:

Gold Well a Old Cock (ne)master class (12.4.2021)
Oficiální představení spolupráce destilérek R.JELÍNEK a SVACHOVKA.

Whisky & Kilt - Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek (6.5.2021)

Whisky & Kilt - Old Cock a Gold Well - ochutnávka 2. vydání (4.4.2023)

Whisky & Kilt - Old Cock a Gold Well - ochutnávka 3. vydání (6.3.2024)

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%
V prvním dojmu aroma mi přišel ovocný závan Gold Cocku, pak už se více projeví Old Well, kde mě překvapil menší vliv nakouřenosti, než jsem čekal. Pak mi tam začíná připadat znatelnějnější vlil bourbon sudů, sladkost s lehkou vanilkou a spíše lehkým kouřem. V chuti se projeví sladkost s kouřem, "očouzeně" nakouřený slad, štiplavá mladistvost, ale celkově působí uhlazenějším dojmem a kořeněnějším dozvukem a sladkostí. (12.4.2021)

Přibližně s týdenním zpožděním jsem si zopakoval degustaci nových whisky Gold Well a Old Cock. Vzhledem k jejich provázanosti je sem dám obě, v pořadí v jakém byly ochutnávány. Nakonec se z toho stala ochutnávka na druhou, kdy jsem se v jedné snažil hledat vliv jednotlivých značek a v druhé se na whisky zaměřit jako na celek, protože jako celek ji vlastně vychutnáváme. Když mi whisky chutná, tak pro mne nebývá podstatné složení, ani stáří, ani jestli má palírna hezkou budovu nebo ne.

Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%
První dojem z aroma je lehce kouřová vůně vlhkého dřeva. Aroma je hodně uzavřené a potřebuje trochu vydýchat. V aroma se silně potkávají obě dvě whisky, Gold Cock bych řekl, že má navrh a udává hlavní tón aroma. Sladkost, výrazná ovocnost a velmi výrazné až nahořklé dřevo, nepřehlédnutelný je tam vliv nakouřeného Old Wellu, který tím vším proniká, vůně tím těžkne a dostává trochu nádech nakouřené marmelády. V chuti se kombinuje sladkost obou použitých whisky, kdy Gold Cock dodává ovocnou sladkost, kdežto Old Well bourbonovou sladkost a vanilku. Dřevo v pozadí mají asi společné. Zatímco Gold Cock se tomu snaží dát vyzrálost, tak mladistvý Old Well o sobě dává vědět svojí kouřovostí, znatelnou ještě výraznou mladostí.
Old Cock 51,5%(nyní bez zaměření na whisky ze kterých byla vyrobena, věnuji se pouze whisky ve skleničce):
V aroma se potkává sladká ovocnost s kouřem a dřevem. Trochu mi to připomíná ovoce opékané nad ohněm, některé dřevo v ohni je trochu navlhlé, což se projevuje v množství kouře a jeho vůni. Aroma je trochu těžší, jak ta sladká ovocnost nasákla dýmem, tak ztěžkla. Chuť výrazně sladká kombinující ovocnost a bourbonovou sladkost a vanilku a to vše šmrcnuté nakouřeným sladem. Je dobře pitelná, ale působí trochu nejasným dojmem. Dokončení dlouho doznívá v duchu chuti.
Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%
V aroma výrazný závan sladkosti, ovocné sladkosti Gold Cocku a až poté se objeví spíše lehčí závan kouře. Vzhledem k poměru bych čekal větší nakouřenost. Oba tam přidávají tóny dřeva a postupně se začíná Old Well více prosazovat a přidává více ostrosti a bourbonovou vanilku, postupem času i sladkou kouřovostí - nakouřeného a uzeného medu. V chuti se ovšem Old Well projeví více. Ovocná sladkost s kouřem, které dominuje nakouřený slad a mladistvá kořenitost a štiplavost s dřevitým nádechem a výraznou bourbonovou vanilkou.
Gold Well 51,5%(nyní bez zaměření na whisky ze kterých byla vyrobena, věnuji se pouze whisky ve skleničce):
Sladké ovocné aroma s lehkých nádechem kouře. V pozadí se tam ukazuje dřevo sudů a přidává se nádech vanilky. Postupně se ukazuje sladká nakouřenost nakouřeného a uzeného medu. Aroma je celkem sladké, trochu medově hutné, ale ne těžké. V chuti se objeví ovovcná sladkost s kouřem, které dominuje nakouřený slad a mladistvá kořenitost a štiplavost s dřevitým nádechem a výraznou bourbonovou vanilkou. Dokončení se nese v duchu nakouřené sladkosti, vanilky a celkem uhlazenosti.

Hodnotit tyto whisky je těžké. Nejjednodušší by bylo napsat, že je to zajímavý experiment a tím mám hotovo. Hledání vlivu jednotlivých whisky je zajímavé, ale zase zastírá celkový dojem z whisky. Jenže o to hledání si přímo říkají, takže jsem to udělal ze dvou pohledů současně. Každá je jiná. Gold Well mi seděl trochu více. Ta ještě mladá whisky byla povedeně zaoblena tou druhou 20letou, která tam přidala ještě svoje další tóny. U Old Cocku se podle mne tolik nesešly. 20letý Gold Cock je dobré pití a mám pocit, že Old Well do něj přinesl nakouřenost a trochu kopanec díky své ještě nevyrovnané mladosti. Když bych si měl vybrat, tak bych asi spíše zvolil ten 20letý Gold Cock. V Old Cocku GC o něco přišel a tolik nového a lepšího nedostal. Ale jsou to jen moje dojmy, ostatní to mohou vidět jinak.

Něco ovšem mají výrazně společné a to je cena. A ta není zrovna nízká, tak je dost vysoká. Nechci se pouštět do spekulací, proč stála tolik, to je ostatně vždy věcí výrobce a já to můžu jen akceptovat nebo ne. Je také pravdou, že se obě velmi rychle vyprodaly, jen neumím odhadnout jak velký podíl v prodaných je určen do sbírek a na předprodej, tedy na láhve, které nejsou primárně určeny k pití. Z hlediska pití je ta cena až moc drahá, ta whisky tu cenu nemá. Byť nemám rád hodnocení poměru cena/výkon, tak tady nevychází dobře. Obě whisky jsou dobré, ale ne za ty peníze. Beru je ovšem jako experiment u kterého bylo více starostí i nákladů a to se promítlo v ceně. (18.4.2021)

Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
V aroma sladké ovocné aroma s nádechem kouřem. Po chvíli se začíná prosazovat koření, bylinky, vanilka a dřevo sudů. Uzenost sladkého medu. V chuti sladkost s kouřem, výrazně se ukazuje nakouřený slad, trochu nádech uzeného medu, mladistvá kořenitost a trocha štiplavé dřevitosti. Vanilka. Dokončení v duchu chuti. Větší projev mladosti oproti OC. Taky dobře pitelný. (6.5.2021)

V aroma nejdříve dominuje sladkost s kouřem, přidává se uzený med, ale i koření a bylinky, vanilka, dřevo sudů, nakouřený slad. V chuti sladkost s kouřem, nakouřený slad, koření a bylinky, trocha uzeného medu. V dokončení trochu bojuje s kořenitostí a lehce štiplavou dřevitostí, uzavírá to opět uzený med. Stejně jako u OC je cítit určitá mladost, rozháranost a puberta, ale taky dobře pitelný, s větším nádechem sladkosti a kouře. (30.7.2021)

Gold Well Batch II 49,2%Gold Well Batch II 49,2%
V aroma vinná ovocnost, s kouřem v pozadí, který se prosazuje stále více dopředu, zhutní a současně se obalí ovocem, vanilkou a trochou čokolády. V chuti se potkává smetanová hebkost s lehce štiplavou ovocností a lehkou načichlostí kouřem. Ovocně sladký kouř, zralé ovoce, trocha čokolády. V dokončení pak oříšky načichlé kouřem, přidává se opečené sladké ovoce načichlé kouřem. V celkovém dojmu mi přišla jemnější, než její sestřička. (7.2.2023)

Tady je v aroma hodně vína, které ovšem smetanově hladí, vanilka, čokoláda a všude kolem toho poletuje ovocný kouř, je všudypřítomný, ale nemá dominanci. V chuti smetanová hebkost, spojená hladivost vína a ovoce. Ovoce si občas trochu štípne a postupně se tam začíná více prosazovat ovoce načichlé kouřem, spojené s čokoládou a zklidňované tou úvodní hladivostí. V dokončení opečené ovoce načichlé kouřem, oříšky. (23.2.2023)

Gold Well Batch II 49,2%V aroma mám hodně vína, postupně vinná ovocitost, v pozadí kouř, až trochu do spáleniny. Když se jí nechá chvíli čas, tak kouř hezky zesládne, obalí se ovocem, vanilkou a trochou čokolády. Celkově ale aroma trochu ztrácí v nezajímavosti a mladosti. V chuti se potkává ovocná štiplavost a smetanová hladivost a to vše je lehce načichlé kouřem. Postupně sládne, zralé ovoce a čokoláda. Ale podobně jak vůně, je to trochu rozháraný a mladý a po prvním dojmu se už moc nechce čekat a hledat. V dokončení doznívá lehká ovocná štiplavost s trochou čokolády a trochou hořkosti oříšků načichlých kouřem. Celkově je mladá, trochu uvnitř rozháraná a nemá charakter ani jedné z palíren. (4.2.2024)
72/100
Gold Well Batch 3 59%Gold Well Batch 3 59%
Na Svachovce mi kouř ve vůni přišel slabší, což může být předchozími vzorky. Teď tam mám hned od začátku nauzený kouř, uzený med a do toho sem tam motá hořká čokoláda a rozinky. A ještě se začala přidávat sadová ovocnost. Je to výrazné, zajímavé, ale úplně nevím, zda se mi to líbí a zda se tam ty whisky doplňují nebo perou. Postupně se mi tam ukazuje i trochu mladost. V chuti je první dojem podstatně lepší než u vůně. Hned od začátku se projeví PX finish, trochu nakouřená, trochu nauzená čokoláda, rozinky, ovoce, sladkost a ovocnost na ohni pečeného ovoce, pak se postupně více projevuje sadové ovoce a začíná lehce kousat. V dokončení doznívá hořká čokoláda, ovoce a kousavý kohoutí ocas. (3.2.2024)
77/100

U obou whisky je znatelné zlepšení oproti Batch II. Jenže. (dramatická pauza) Gold Well dostal PX finish, který mu dal výrazný další rozměr, ale trochu mi připadá, že se tam ty whisky perou. Ani vlastně nevím, zda se mi tu kouř a PX líbilo. Když si budu chtít užít PX ze Svachovky, tak raději šáhnu po jejich core. Old Cock příjemně překvapil svojí uhlazeností a působí i dospělejším dojmem. Jenže jak přišel, tak odešel. Skoro se mi nechce věřit, že to jsou dva skoro stejné destiláty. Tyhle láhve pro mne mají největším význam v tom, že ukazují, jak dva lídři české whisky dokážou spolupracovat a jejich vztahy jsou stejně přátelské jako atmosféra celého setkání na Svachovce. Pokračujte v tom, až vydáte Batch 10, tak já prodám své láhve Batch 1 a budu moct jít do důchodu. :) A i když na jednu stranu by mohla být zajímavá kombinace i s dalšími českými značky, tak bych se přimlouval, ať to ponecháte, jak to je. Už to začíná být tradice a když by těch plnění bylo víc, tak by to ztratilo tu zajímavost.


Andrej Paholík

- odposlechnuto na FB - 6.5.2021:

Gold Well a Old Cock

Gold Well a Old CockKolaborácia medzi dvoma českými destilérkami Svachovka Old Well a GoldCock Whisky.
Obe sú "Czech blended malt whisky" fľaskované na 51.5%:
Gold Well obsahuje 40% Gold Cock z roku 1999 + 60% Old Well z roku 2017 (spolu 4 mesiace finish v Old Well sude).
Old Cock obsahuje 60% Gold Cock z roku 1999 + 40% Old Well z roku 2017 (spolu 4 mesiace finish v Gold Cock sude).

Gold Well - na nose mi prevládajú banány v čokolade a dub. Oproti Old Cock citim viac opáleného dreva. Zo začiatku sa mi zdalo, ako keby som cítil aj ľahku zaúdenost (klobása) ale po čase to už bolo preč. V chuti mi prišla viac vyvážená a telnatejšia ako Old Cock, vpvlyv sudu mi prišiel výraznejsí.

Old Cock - aromatickejší nos, aj keď charakter sa mi zdal svetlejší ako Gold Well. Marcipán, slivkový perník, sušené marhule. V nose mi to trochu evokovalo štýl Glen Garioch. Chuť bola ale menej výrazná, trochu pichľavejšia a pôsobila na mna mladšie. Celkovo mi Old Cock prišiel viac spirit-driven (čo je dosť paradox, keďže obsahuje väčšiu časť staršej whisky ako Gold Well). V nose ma ale bavil viac ako Gold Well. V chuti mi viac sadol Gold Well.

Suma sumárum to hodnotím ako zaujímavý projekt a som veľmi rád, že som mal možnosť ochutnať (ďakujem Peter Prazenka za vzorky). Celé fľase by som si ale určite za tú cenu (na pitie) nekúpil. Kazdopádne sa teším na ďalšie podobné projekty


Recenze na whisky.nethar.cz:

Gold Well

Etiketa Gold Well 51,5%zadní Etiketa Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%Etiketa Gold Well Batch II 49,2%Etiketa Gold Well Batch II 49,2%Etiketa Gold Well Batch 3 59%Etiketa Gold Well Batch 3 59%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 4.2.2024

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 13.03.2024