značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » evropa » česká republika 

  tisk textu

OLD WELL

Česká republika

Ve Svachově Lhotě blízko Českého Krumlova přibyla k pivovaru Glokner v roce 2015 Destilérka Svach. Vyrábí se tam ovocné destiláty a likéry a v roce 2016 tam vypálili také svojí první whisky - Svach´s Old Well whisky.

Rmut je připravován v jejich vlastním pivovaru Glokner. Začínali se sudy po Jack Daniels z Tennessee, ale nyní můžete vidět ve sklepě sudy z některých dalších amerických palíren. Vyrábí se zde single malt whisky, ať z nakouřeného, tak nenakouřeného sladu, vyzkoušeli si také žitnou whisky, ale s tou neplánují dále pokračovat. Slad používají různý, začínali se sladem z Česka, postupně přešli na slad ze Skotska. Dovezli i "slavný" Golden Promise už jim zraje whisky i z tohoto ječmene. Ve skladu najdete velké množství různých sudů ve kterých whisky dozrává, vedle častěji používaných po porském a sherry (v různých verzí) tu najdete i sudy po marsale, sauternes, červeném i bílém víně a nevím na co dalšího jsem zapomněl. A pak je tu jeden sud, který v tuto chvíli ční nad ostatními - sud z Mizunary z bednářství Ariake Sangyo (k tomu je ještě pár slov níže). V tuto chvíli (7.2020) nevím o nikom dalším v pevninské Evropě, kdo by vlastnil sud z mizunary a plánoval v něm nechat plně zrát whisky. Na trhu bylo několik skotských whisky, které v sudech z mizunary dozrávaly, zda jsou na trhu i skotské whisky, které v takovémto sudu plně zrály nevím. Dají se potkat u japonských whisky.

Destilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka Svach

Na fotkách z destilérky se často objevovala kontinuální destilační kolona, což mě tehdy vedlo k domněnce, že je používána k výrobě whisky, ale není to tak. Když se pálí whisky, tak je odstavena a destilace probíhá dvakrát klasickým postupem.

Správný název je Svach´s Old Well whisky, ale někteří lidé jí začali říkat zkráceně Old Well a ví, že mluví o whisky ze Svachovky (na internetu také lidi hledají Old Well nebo Old Well whisky).
A když jsme u toho - proč Old Well? Vysvětlení přímo z jejich webu:
Opravdu dlouho jsme přemýšleli, jak naši whisky nazveme. Po vyloučení všech staromilských „zelených údolí“ a moderních „mlsných kocourů“ jsme došli k názoru, že naším největším pokladem je stará kamenná studna, která pochází z přelomu 18. a 19. století. Je propojena se sklepem, kde naše whisky zraje a vytváří sudům, potažmo nápoji, zcela jedinečné prostředí. Proto se také stala stylizovaná kresba studny součástí loga naší whisky. Děkujeme naši milí předkové, zemití, hrdí patrioti a hospodáři, za vaši prozíravost a zkušenost, a také za inspiraci pro název naší whisky. Takže odtud: Svachova stará studna!
Můj dodatek: Jak jednoduché a prosté :)

Destilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka SvachDestilérka Svach

Z jejich webu k uvedení whisky na trh:
24.10.2019 je pro nás pamětním dnem, kdy vydáváme první kolekci naší Svach´s Old Well. Je v ní whisky stařena například v sudech po bourbonu a sherry, po portském nebo také po silně kouřové whisky Laphroaig z ostrova Islay. Zcela zvláštní místo zaujímá malá limitovaná edice Páni z Růže. První láhve jsou věnovány Pánům z Rožmberka. Whisky se jmenuje (jak jinak) Red Rose. Zcela exkluzivní a výjimečná whisky je přednostně nabízena členům našeho whisky clubu. Vzbuzuje opravdu velký zájem a znalci byla hodnocena jako absolutně nejlepší. Kolekci limitek hodláme věnovat legendě o dělení Růží. Následovat bude edice Pánů z Krumlova, ale to si ještě všichni počkáme. A proč právě Růže? Je symbolem jižních Čech. Jsme její potomci. Máme v ní kořeny a potkáváme ji na každém kroku.

Na jejich eshopu mne zaujalo - "Rozhodli jsme se jít cestou mnoha menších edic a stařit whisky v různých sudech, které jí dávají specifickou chuť a vůni." Byť to na první pohled může znít divně, je třeba si uvědomit, že se jedná o novou malou palírnu a tak cesta ke core whisky by byla velmi složitá. Takže ano, budeme se spíše setkávat se single barrel edicemi.

Typy

První informace o začátku destilace whisky jsou uváděny na konec roku 2015, s tím, že první whisky je slibována na rok 2018 (logicky konec roku 2018, začátek roku 2019). Nakonec bylo vše o necelý rok posunuto. Na konci roku 2017 byla stočena limitovaná edice mladého destilátu Single Malt Spirit ve stáří 1 rok (destilovaná v roce 2016) označená jako History begins (Historie začíná). Stočena byla ze sudu číslo 1 o síle 59,8%. V roce 2018 byl stočen dvouletý destilát Single Malt Spirit ve stáří 2 let (destilovaný v roce 2016) označený jako History continues (Historie pokračuje). Stočen byla ze sudu číslo 2 o síle 58,7%. V roce 2019 byla stočena třetí verze - tříletý destilát Single Malt Spirit ve stáří 3 let (destilovaný v roce 2016) označený jako History has new course (Historie má nový směr). Stočen byla ze sudu číslo 2 o síle 56,9%.

Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1letý History begins (Historie začíná) 59,8%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 2letý History continues (Historie pokračuje) 58,7%Svach´s Old Well Single Malt Spirit 3letý History has new course (Historie má nový směr) 56,9%

24.10.2019 uvedli na trh svojí první whisky a širší veřejnost se s ní mohla seznámit začátkem listopadu na WhiskyLife Praha 2019. Všechny své whisky označují jako Original Single Malt Bohemian Whisky. Hned v první vlně uvedli 7 různých whisky s různými finishi: Old Well Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%, Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 42,4%, Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3%.

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%

V roce 2019 vyšla také první z výše zmíněné edice Páni z Růže Old Well Red Rose 63,4%. V únoru 2020 byla vydána speciální edice Petr Vok Triple Wood pro členy klubu. V červnu 2020 doplnila řadu růží Old Well Green Rose 58,7%. V říjnu 2020 šlo na trh plnění původně určené pro Whisky Festival v Malé Morávce - Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road.

Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%Svach´s Old Well whisky Green Rose 58,7%Svach´s Old Well whisky Petr Vok Triple Wood 51,9%Svach´s Old Well whisky Drunk Cats on the Road 48,4%

Koncem roku 2020 byla vydána (celkem v tichosti) 2nd Release whisky (jedná se o nové vydání whisky, se kterými přišli na trh v roce 2019 a již byly skoro komplet vyprodány) - Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%, Old Well Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3% (obě sherry - stejně starý destilát ( přes 3 roky ), jako u prvního vydání first fill Sherry Pedro Ximénez, ovšem jiný sud), Old Well Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3% (o rok starší destilát ( přes 4 roky ), první plnění sudu, ovšem je zde znát přechod k britskému více nakouřenému sladu), Old Well Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9% (o rok starší destilát ( přes 4 roky ) jedná se o kombinaci prvního a druhého plnění sudu), Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3% ( zde je posun jednoznačně největší, oproti prvnímu vydání si toto druhé poleželo o rok déle v sudu po bourbonu a následně rok po Lahroaig 10yo). Zatím tam není Virgin Oak, která ještě dozrává v sudu a uvažuje se o ní až během roku 2021. A nebude tam Laphroaig 42,4%. Je třeba si uvědomit, že jejich whisky jsou single barrel a tak i když tyto whisky jsou vyrobeny stejným (podobným) postupem, tak se budou od těch původních lišit (osobně bych to na jejich místě více zdůraznil, takto to může přinést nedorozumnění, že člověk bude překvapen, že to je jiné, než byly verze z roku 2019). Je to zase možnost pro zajímavé srovnání obou vydání.

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 2nd Release 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 2nd Release 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 2nd Release 46,3%

Začátkem března 2021 šla na trh sada miniatur Single malt whisky bourbon barrel 3yo, + Mizunara finish ukazující vývoj nenakuřované single malt whisky, která nejprve zrála 3 roky v sudu po americkém bourbonu, a poté byla přečerpána do virgin sudu z dubu MIZUNARA z bednářství Ariake Sangio, Japonsko. Máme možnost porovnat a sledovat vývoj destilátu, který po 3 letech opustil sud po bourbonu Old Forester a následně zrál po dobu 3 měsíců, poté 6 a na závěr 8 v Mizunara sudu. Jako bonus u toho byl New make z ječmene Golden Promise. (o Mizunaře více o kousek níže.) Tato sada je předzvěstí vydání letního Distillery edition, kde bude destilát, který zrál 3 roky v sudu po americkém bourbonu a 12 měsíců v sudu z dubu MIZUNARA.

1. dubna 2021 šly na trh české blended malt whisky (myslím si, že úplně první české blended malt). Lukáš Andrlík ze Svachovky a Mirek Motyčka z Jelínka zkusili spojit dvě whisky: Old Well a Gold Cock. Gold Cock dodal roky a zkušenosti a Old Well mladou energii a sílu. Vyměnili si 80 litrů destilátu z dvousetlitrových sudů a výsledek tak zůstal z většiny původní, ale s pořádnou dávkou jiného, cizího elementu. Whisky Gold Cock je z roku 1999 a symbolizuje zkušenosti a vyzrálost. Old Well zastupuje mladou dravost, divokost a ambice s peated whisky z roku 2017.
Láhev ze Svachovky nese název Gold Well a obsahuje 6 dílů (120 litrů) Old Well 2017 a 4 díly (80 litrů) Gold Cock 1999. Následně se whisky scelila na Svachovce v sudu po bourbonu, tedy v původním sudu, kde whisky ležela, po dobu 4 měsíců. Po společných diskuzích a ochutnávkách dospěli k variantě 51,5%
Prohodili si nejen kus obsahu, ale také část názvu a vznikly dvě různé whisky - Old Cock a Gold Well.

Gold Well 51,5% a Old Cock 51,5%Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%Etiketa Gold Well 51,5%zadní Etiketa Gold Well 51,5%Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%

Koncem června 2021 se uskutečnil odložený odložený sraz milovníků whisky na Svachovce 2021 a na jeho počest byla vydaná whisky Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8% s šílenou etiketou, která odrážela předchozí šílenou "covidovou" dobu. Jedná se o kombinaci dvou sudů po bourbonu a sudu pro francouzském víně Sauternes, stočeno bylo 465 láhví. Začátkem srpna 2021 šla na trh další verze Svach´s Old Well Aged in Laphroaig Barrel 46,3%, tentokrát se jedná o sudy po Laphroaig Quarter Cask.V srpnu 2021 byla na Skotských hrách Sychrov představena nová whisky Old Well Kagor & Bourbon Barrels 57,4%, která zrála nejprve 30 měsíců ve 4 sudech po víně Kagor o objemu 50 litrů a poté se přečerpala do sudu po bouronu Maker's Mark o objemu 200 litrů, kde zrála dalších 12 měsíců. Jedná se o limitovanou edici vydanou ke 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy klubu Whisky & You. Omezený počet láhví byl nabídnut na hrách, následně byla nabídnuta členům klubu a zbytek láhví šel do volného prodeje. Celkem bylo 389 láhví. 19. září byla vydána první česká whisky, která dozrávala v japonském dubu Mizunara - Svach´s Old Well Mizunara Oak Cask Finish 54,8%. Zrála tři roky v sudu po bourbonu a 12 měsíců ve virgin sudu z dubu Mizunara o objemu 250 litrů. Stočeno bylo 530 láhví.

Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask 46,3%Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels 57,4%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Hostem 6.dílu českého whisky podcastu Whisky Essence vysílaného 22.6.2021 byl Vašek Cvach a Lukáš Andrlík.

6. díl českého podcastu o whisky s Vaškem Cvachem a Lukášem Andrlíkem

Když přišli na trh, tak jsem komentoval sedm najednou uvedených verzí. - Na jednu stranu je tolik verzí celkem nepřehledné, na druhou stranu to větší množství verzí na začátku chápu. Na výsledek čekáte dlouho a vsadit na jednu kartu je riziko. Když jsem dělal před pár lety víno, tak jsem měl 8 různých verzí ve 4 typech sladkosti a to ho můžu dělat každý rok a na první výsledek čekám cca jen půl roku. Jen člověk dopředu neví, jak to dopadne. Už jsem taky polovinu vyléval, protože byla nepitelná.

Původní text (výše) jsem psal v době uvedení jejich whisky na trh, tedy říjen/listopad 2019. A stále si za ním stojím, jen trochu méně než tehdy. Pro člověka, který se whisky tolik nevěnuje, to je trochu zmatečné. Z tohoto pohledu si myslím, že jim tak trochu chybí core produkt, prostě - tohle je Old Well a když vás zaujala, tak tady máme ještě další zajímavé verze. Po návštěvě palírny v červenci 2020 to už tak jistě netvrdím. Ptal jsem se na core produkt, vlastně ho i časem plánují (taky to chce svůj čas), ale zajímavější je pro ně zkoušení různých možností dozrávání (prostě si s tím hrát). A po pár ochutnaných skvělých vzorků musím říct, že mají pravdu.

Zmiňovaný sud z Mizunary je uprostřed mezi Lukášem Andrlíkem (ten sympaťák vlevo) a mnou. Mizunara je japonský druh dubu, který vlastně vůbec není vhodný na sudy. Neroste rovně, nedorůstá takových výšek jako ostatní duby a jeho dřevo je silně porézní. Je velmi náročný na výrobu sudu, dřevo praská, špatně se ohýbá a tak je dělají jen nejlepší bednáři v Japonsku. Sudy z mizunary jsou mnohonásobně dražší než běžné sudy a navíc jsou vhodné spíše pro dlouhé staření whisky, než pro finishe. A tak whisky z tohoto sudu bude opravdu raritní a také se dá očekávat, že drahá.
A zajímavostí je také tloušťka stěn sudu v porovnání s klasickým sudem po americkém bourbonu (první kraj sudu vlevo je sud z mizunary, na druhé fotce (vpravo) je klasický sud po bourbonu). Je na co se hodně těšit a zcela právem jsou na tento sud hrdí.

Co jsem měl možnost ochutnat první verzi dozrávající v tomto sudu, tak to bude opravdu dobrá a zajímavá whisky. Sud jí dává celkem nezvyklé tóny a docela jsem měl problém ji popsat.


Moje návštěva Svachovky - 24.7.2020


Z webu Old Well Whisky (oldwellwhisky.cz) o sudu z japonského dubu Mizunara:
Nejvyšší možné vzrušení, plánování strategie a „mazlení“ se s dubovým sudem právě probíhá v unikátním sklepu Destilérky Svach. Dorazila velká vzácnost z vyhlášeného bednářství Ariake Sangyo. Celý whisky team a zvláště distillery master Lukáš po ní již dlouho toužili.
A proč je to taková rarita? Pokusíme se shrnout jakýmsi srovnáním:
Tradice bednářství v Evropě existuje více než 2000 let. V Japonsku se zhotovují sudy asi 100 let. Japonci přebrali tradiční výrobu, zdokonalili ji a výrobek perfektně přizpůsobili svým poměrům a potřebám.
Mizunara je nativní dub, roste pouze v Japonsku. Oproti evropskému nebo americkému dubu nemá přímý růst. Jeho dřevo je zkroucené a má vysoký obsah vody, což je velká komplikace pro výrobu sudů. O této vlastnosti vypovídá i jeho jméno. „Mizu-nara“ se překládá jako „vodní dub“. Prodlužuje se tedy doba sušení dřeva. Než se materiál může zpracovat, smí mít zbytkovou vlhkost maximálně 14%. A protože dřevo kmenů není „rovnoleté“, ale spíše uzlovaté a různě zkroucené, těží se pro výrobu sudů až ve stáří 200 let. Všechny tyto důvody činí z mizunary vzácnost a drahou surovinu. Její zpracování není jednoduché a dostupnost velmi složitá. Japonsko si své „sudové lesy“ velmi dobře hlídá, nezřídka se stává, že těžba je omezena nebo úplně zastavena. Dub je postupně dosazován a na vzácné kmeny si „sáhnou“ jen velké a vyhlášené palírny. Mizunara se obchoduje na speciálních aukcích a ceny této suroviny letí závratně vysoko.
Pro milovníky whisky jsou produkty ze sudů mizunara velmi vzrušující. Evropský dub má více tříslovin, americký dub zaujme vanilkovou notou, dub mizunara má zase nejnižší koncentraci taninu. Různé druhy dřeva různě ovlivňují konečnou chuť destilátu. Mizunara má na počátku velmi intenzivní účinek na vložený destilát a ty nejjemnější vůně a chutě se projevují až po dlouhém zrání. Je popisováno, že předává chuť jedinečně sladkou a kořeněnou. Aroma: koření, orientální kadidlo (Kara), santalové dřevo, kokos, vanilka.

Jaký vliv asi bude mít tento „cizokrajný“ sud na naši „Oldwellku“?


Poznej Whisky.cz - Na návštěvě v palírně Svach:


Lukáš Andrlík se s whisky Old Well zúčastnil i několika online degustací. Odkazy na některé z nich:

Degustace vzorků Old Well Whisky z dubu Mizunara (18.3.2021)

Whiskey Bar, který neexistuje - Degustace ze Svachovky! (26.3.2021)

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Whisky ze Svachovky je na trhu furt krátce a navíc Lukáš Andrlík je člověk strašně tvořivý, takže furt zvládá něčím příjemně překvapovat. Byť moje první setkání s jejich whisky nebylo zrovna povedené (na trhu jsou tak krátce, že si to člověk ještě pamatuje), tak musím říct, že si tu reputaci velmi dobře napravili. Mně se jejich whisky a jejich směr líbí, byť občas mám výhrady k ceně za láhev. A to, co jim tam vzniká, tak si stejně koupím, protože i když draho, tak u některých mám pocit, že za to stojí. A byť zrovna já si na patriotismus moc nehraju, tak zatím si stále myslím, že stojí za podporu a věřím tomu, že tuhle důvěru nezklamou.
Lukášův přístup vůči české whisky komunitě je velmi vstřícný, dozvíme se spoustu věcí, až mám někdy pocit, že je to trochu na škodu. Komentoval jsem to u whisky ze sudu mizunary, která byť ještě zrající, patří asi k nejvíce komentovaným whisky z této palírny.
Ochutnávaly se vzorky ve vývoji (ještě jsem se k nim nedostal), ochutnávalo se při setkání a zazněly různé reakce a hodnocení. Občas jsem měl dojem, že vyznívaly trochu špatně. Už při prvním hodnocení vzorků se ozývalo, že starší jsou horší. Nebo přesněji řečeno, ne horší, ale chutnaly méně. Ochutnával jsem aktuální a líbil se mi. Je tam výraznější dřevo než bylo zpočátku, ale nemyslím si, že je to na škodu. Jedna věc, co měl první vzorek, tomu chybí a to je WOW efekt. Tenkrát to byla poprvé ochutnaná mizunara, úplně nové vůně a chutě, které jsem neměl k čemu přirovnat. Ale já nevím, jak má chutnat whisky ze sudu mizunara a co je vlastně ta "správná" chuť. Ale mě se líbila, hodnotíme něco, co ještě není finálně nalahvované a byť je to strašně fajn, že občas můžeme ochutnat věci ve vývinu, tak je to občas taky na škodu a kecáme do toho víc, než je zdrávo.
Tady mám taky velký skluz v neochutnaných vzorcích a lahvičkách. Už se na ně těším.

Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma je prostě lehkej Laphroaig - kouř, rašelina, nemocnice. Co bysme čekali jiného :) Tedy spíše jako něco navoněného Laphroaigem. A ještě trochu rušivá dezinkenkční lihovost. Chuť je do lihova, silná alkoholová, prázdná, nevyzrálá. Aroma navnadilo více. Dezinfekční lihovost, ostrá. V dokončení malinko štípne a rychle zmizí, odpovídá prázdnosti chuti. (1.11.2019-WLP2019)
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2019-WLP2019:
Aroma - výrazná lihová jódová nemocnice, to voní jak čistý destilát, ten sud už neměl kromě Laphroaigu co dát, nelákavé aroma. Chuť za aroma moc nezaostává, je znatelně silnější než ta verze s méně procenty alkoholu, je to jak hodně naředěný Laphroaig říznutý lihem, díky síle a menší naředěnosti (oproti té druhé verzi) má ty zbytky Laphroaigu výraznější. Víc kouře a rašeliny, méně nemocnice. V chuť lehce sladký nástup. Jinak prázdná, naředěná a okolo toho protékající nicota. Tvrdit mi někdo, že je to 1letý naředěný Laphroaig, tak mu na to i skočím. Dlouho doznívá. (2.11.2019-WLP2019)

Jak můžeme na různých whisky vidět, co všechno si vzaly při zrání ze sudu - ze dřeva, z vypalování dřeva, z bournonu/sherry/porta/rumu/.. a tak různě co tam předtím zrálo, vidíme rozdíly, když stejný základ dozrával v sudech po různých věcech. Tak tady vidíme, že si ta whisky předtím vzala ze sudu všechno, že ho vycucala do poslední chutě a v pórech dřeva už zůstaly jen zbytky té whisky. Ten sud jí už neměl co dát a když vám nikdo nic nedá, tak prostě nemáte nic a vaše kapsa zůstane prázdná. A tak ani tato whisky už od sudu nedostala nic a dostala z něj jen pár kapek Laphroaigu. Škoda. I 5letý Laphroaig lahvovaný od Signatory pod názvem Islay pro italský trh byl zajímavější, bohatší a živější. Tohle shrnutí platí v základu bohužel pro obě plnění.

Ale jak se říká: jedna vlašťovka jaro nedělá nebo jedna ruská vlašťovka zimu ještě nedělá. Ani dvě. To že se mi jedna/dvě jejich whisky nelíbily neznamená, že odsoudím šmahem všechny, takže ostatní (kromě těchto dvou) jsem zakoupil v miniaturách k pozdějšímu ochutnání doma. Až ochutnám všechny, tak teprve můžu vynášet nějaké soudy o značce, tedy přesněji řečeno, můžu říct svůj názor.

Doplnění (červenec 2020) - Není Laphroaigům konec a to je dobře. Protože další whisky dozrávající v sudech po Laphroaigu je skvělá. Trochu jsem se toho bál, když jsem slyšel, že je to nová verze z těchto sudů a to i když jsem byl ujišťován, že je to lepší, ale chuťové pohárky si zamlsaly a na tváři se vyloudil úsměv. Ano, je to opravdu podstatně lepší. Teda ne, není to jen podstatně lepší, je to přímo skvělý. :)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%:
Aroma je příjemné, celkem jemné a zaoblené. Výrazné dřevo, ovoce, jemný závan vánočního těsta, ale čerstvé dřevo dominuje. Sladká lesní chuť, taková ta chuť co vás napadne, když v lese cítíte sladké lesní plody, provázená ale lehkou štiplavostí, která to zastíní. Dokončení příjemně doznívající, hladké, dozvuky lesa a vánočního těsta.
Celkově je to příjemně pitelné, ale je to ještě mladé. Je to z toho cítit. Nemá to new-make závany, to ne, ale ještě by to chtělo uzrát do většího charakteru a komplexnosti. Na tříletou whisky dobrý.

S mladou holkou jdete na procházku do lesa. Les krásně voní, slunce probleskuje korunami stromů, vane příjemný vánek. Sedáte, spíše leháte si po korunami stromů. Krásné, jak z romantického filmu. Jenže v tom filmu je neštípe suché jehličí, zem není vlhká a studená a ta holka se netváří jako mladé tele, protože má ve scénáři napsáno jak se má tvářit. Život prostě není jak romantický film a když si na něj zkoušíte hrát, tak to prostě občas skřípe. Krásná atmosféra lesa trochu vyvanula, ve filmu to mají jednodušší - střih a jde se dál. Ale i když ta holka byla dneska trochu rozpačitá, tak by bylo škoda ji opustit, má potenciál být časem lepší a lepší. (8.12.2019)

Nalil jsem ji do skleničky a než si připravil psaní, tak jsem jí chvíli nechal uvolňovat vůně. Nestrkal jsem do ní frňák, jen seděl nad ní. Nejdříve ke mně došlo ovoce, pomeranče, citrusy s trochou dřeva a lesa. Pak se rozlila vůně vánočního těsta. Když si přivoním blíže, tak dominuje čerstvé dřevo, doplněné o ovoce, jablka. Sladká chuť lesních plodů, lesního dřeva, ale zazděná štiplavostí ostrého dřeva. V dokončení příjemně doznívají ty sladké chutě lesa a dřeva. V úplném závěru mi opět doznívá i to vánoční těsto. Popíjí se to dobře, ale je mladá, ještě by trochu měla víc vypilovat a zvýraznit charakter a trochu obrousit ty špičky. (27.1.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%:
Ochutnával jsem je s odstupem dne. Aroma této je těžší než u verze s méně procenty. Výraznější, dubové, sherry, těžká pomerančová kůra, stále zůstalo příjemně zaoblené. Těžké, ale příjemné. V chuti je víc procent znatelně znát. Sladká lesní chuť zůstala, lesní med, nádech pomeranče, sušší než předchozí verze a opět provázená štiplavostí. Vše v chuti je výraznější. V dokončení je výrazná ta štiplavost, přecházející do suchosti a čerstvého závanu větrového bonbonu.
Celkově je to příjemně pitelné jak ta předchozí verze, není tam cítit ta mladost, působí dospěleji a výrazněji. Ale chtěla by ještě trochu dozrát, zaoblit se a zkomplexnit. (9.12.2019)

Aroma je podobné verzi s méně procenty, ale těžší, zaoblenější, působí bohatším dojmem, výraznější, ovoce, těžké pomeranče, dřevo, těžká vůně lesa po dešti, vlhké lesní hlíny, sherry, tóny vánočního těsta. Aroma příjemně hutné a těžké. Je to taková čuchací bonboniéra, docela dobře se užívá a voní. V chuti je více znát, projevuje se větší silou, ale v chutích se spíše zaoblila a znevýrazněla, stále tam zůstala sladlá lesní chuť, dřevo, těžší pomeranče a sherry a opět zakončená lehkou štiplavostí dřeva, ovšem ne tolik výraznou jako v předchozí verzi, takže ne tolik zazdívající. V aroma je tato verze bohatší oproti předchozí, chutově trochu znevýrazněla, ale současně je její chuť silnější. Dokončení se nese trochu v suchosti a závan větrového bonbonu. Taky příjemné popíjení. (27.1.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%:
Těžké ovocné aroma. Intenzivně vonící ovoce v dřevěné míse z tmavého dřeva a obě vůně se mísí dohromady. Pomerančová kůra, parfémovaná. Chuť je silná, těch skoro 52% neskrývá, lehká sladkost ovoce, lesní, tráva. V závěru chuti si zaštípe a ta šptiplavost mi zůstala i v dokončení, docela dlouho, až mi začal nepříjemně dřevěnět horní ret. Přitom v chuti i v závěru se chvílema objeví hladkost a hebkost, které bych si tam přál víc.
Celkově to jde, delší pobyt v sudu by jí mohl ještě přidat trochu té hladkosti a hebkosti, která by se mi tam líbila víc, možná i naředění na méně procent.

Tak proč to nezkusit: Pár kapek vody krásně zaoblilo, vyhladilo a zesmetanovatělo aroma. Zůstalo mu bohaté ovoce v dřevěné míse. Chuť také zjemnila, jakoby se koňakově zaoblila, už nepůsobí tak silně, sladkost ovoce, sladkost lesa. Závěrečné štípání zůstane a zmírnilo se. Teď se to pije lépe. (8.12.2019)

Těžké ovocné vinné aroma. V prvním dojmu mám těžké trochu sladké víno, postupně se přidává ovoce, citrusy a dřevo. Na stole ve dřevěné (tmavé těžké dřev) leží čerstvé ovoce, pomeranče, pomerančová kůra a vedle toho se ve vzduchu vznáší vůně težkého červeného vína vylitého na dřevěném stole, kde se jeho vůně mísí s vůní dřeva. Aroma je hodně těžké a intenzívní, dá se čuchat, když chcete velkou vlnu do nosu, pak je i příjemné, pokud chcete něco jemnějšího, tak už vám tolik příjemné nepřijde. Chuť je podobně silná a intenzívní, alespoň v prvním dojmu. Nese si jen lehký nádech vína, doplněný sladkostí ovoce, trávou a dřevem, až asociace lesa. Dokončení mi přišlo trochu parfémované, až lehce umělé s lehkou štiplavostí, ze které dlouho lehce brní horní ret. Jinak v dokončení trocha zbytků té sladkosti ovoce z chuti.
Pár kapek vody (víc než pár) aroma příjemně zjemnilo, zaoblilo, zesmetanovatělo, zůstalo tam lehké víno, ale už ne tak těžké, díky tomu více vyniklo sladké ovoce v dřevění míse, které taky zjemnnělo. Na jednu stranu aroma získalo na jemnosti a příjemnosti, na druhou stranu se začlo ztrácet v obyčejnosti. Chuť zjemnila také, více vyniklo sladké ovoce, doplněné lehkými tóny vína a sladkými lesními tóny. Dostala koňakovou zaoblenost. Štiplavost v dokončení zmírnila, už jen lehká, horní ret si nestěžuje a díky tomu více vynikne v závěru sladké dokončení a lesní tóny.
Celkově zajímavá whisky, jen jí chybí průnik mezi těma dvouma stavy. Bez naředění je velmi intenzívní a ovlivněná tím vínem, ta intenzivnost jí trochu ubírá, ale přidává jí na zajímavosti a odlišitelnosti. Po naředění je z ní velmi příjemně pitelná whisky, ale zase přišla o tu odlišitelnost. První půlka sklenice bez naředění, druhá s pár kapkami vody a poskládá se vám velmi příjemný zážitek. (26.1.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%:
Hned první dojem aroma je kouř, sladkost výrazně nakouřeného sladu, vůně čaje (díky nápovědě), lakované dřevo. Chuťově je zajímavá a pestrá. Začíná sladově, přechází do sladka, perník, marcipán a do toho výrazně nastoupí kouř, který převezme vládu. Dokončení je kouřové, sladkost výrazně nakouřeného sladu z vůně si to i uzavře. Pár kapek vody: Aroma výrazně zjemní, ustoupil kouř, jakoby se otočil vítr na druhou stranu nastoupila rašelina a zemitost, staré dřevo. V chuti více vynikne sladkost a marcipán, nástup kouře je pozvolný, díky vodě trochu naředěný, ale i tak dosáhne vysoko. Dokončení spíše suché, jako by ta voda většinu spláchla, jen lehký náznak nakouřeného sladu.
Tohle bylo dobré pití, ta se mi fakt líbila. Měla svoje bez i s pár kapkami vody. Ta nakouřenost se tam krásně ukázala, v sudu dobře dozrála, ani ta mladost tam není moc cítit. I když, je to hodně o kouři, trochu jí chybí to okolo. Ale zatím od nich asi nejzajímavější a nejlepší (ještě nejsem úplně na konci, tak uvidím, zda si to udrží).

Z kouře ohně vystoupí hezká holka. Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Je hezká, ale princezna to není. Stojíte těsně u ní a cítíte kouř, který ulpěl na její kůži v jejích vlasech. Na rtech cítíte jak se sladkost její kůže a rtů mísí kouřem, chutná to dobře. I po rozloučení cítíte tu chuť kouře, která vám ji připomíná. (8.12.2019)

Vůně se pomalu vznáší od skleničky a naplňuje svoje okolí. Krásně nakouřený slad, jen co přivoníte, tak už se vám i vybaví jeho chuť. Do toho se promíchavají tóny čaje a lakovaného dřeva. Kouř až chvílema jemně štípe v nose. V chuti se nejdříve přihlásí ten nakouřený slad, sladová sladkost míchaná s kouřem, pokračuje do perníku a marcipánu. Pak tuhle perníkářskou idylu utne opět výrazný kouř, který najednou vystoupá velmi vysoko, zprvu na vlně sladkého nakouřeného sladu a pak pálivostí ukáže svoji sílu. Tím všechno přebije a ukončí a pak už jen pozvolna plyne do dokončení, které se nese v jeho režii a jak ustupuje ta výraznost kouře, tak opět ukazuje sladkost nakouřeného sladu, chvílema se projevuje suchost kouře.
Pár kapek vody utlumí kouř v aroma, více se projeví rašelina, zemitost, čerstvá půda, staré dřevo, ustoupil kouř i nakouřený slad. V chuti v úvodu taky ustoupil nakouřený slad, o to více zbylo místa na perník a marcipán. Kouř se ale nevzdal a opět převzal závěr chuti, opět stoupá na vlně sladkého nakouřeného sladu, ovšem ne tak vysoko jako předtím a tak i to dokončení je takové mírnější, bez pálivosti kouře, jen tak lehce sladce kouřovo sladově doznívající. Kapky vody jí trochu ubraly na výraznosti, ale zase pro někoho tak možná bude pitelnější. Tak jako tak je to podle mne nejpovedenější whisky z této série. (26.1.2020)

Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%:
Aroma nasládlé s trochou nakyslosti, rozinky, lehký kouř spáleného dřeva. Příjemné, dobře čuchací, příjemné pro zkoumání. Chuť koření, lehké kořeněné sladké ovoce, sladká, lehký ovocný kouř povalující se po patře. Dlouho doznívá, lehký ovocný sladký kouř a v záběru na ohni pečená jablka, tak správně připečená a navoněná kouřem.
Celkově se to taky dobře popíjelo, dobře čuchalo, dobře ochutnávalo. Příjemné a povedené pití. Řekl bych, že tahle to u mě vyhrála, překonala i včerejšího favorita. Ale aby jí ta sláva nestoupla do hlavy, tak to sice vyhrála, ale na nákup celé láhve to ještě není.

Pro ženské přirovnání jí ale něco chybí. Moje fantazie nenahodila asociaci ani vzhledovou, ani situaci. Dobře se pije, je z ní dobrý pocit, dobře se vychutnává, ale nemá to, čím bych si ji zapamatoval. (9.12.2020)

Aroma kombinující sladkost s nakyslostí, rozinky, víno, lehké dřevo. Po chvíli odvětrání, přibude vůně švestek (slivovice). Chuť je kořeněná. Kořeněné ovoce, sladké ovoce s kouřem, sládký ovocný kouř, lehce ty sladké švestky, co byly v aroma. Toho portského až tolik nechytla. Dlouhý dozvuk, trocha toho ovocného uzeného kouře, načouzená, na ohni opečená jablka. Déle doznívající kořenitost a trocha závěrečné suchosti.
Je to příjemné pití, ale zatím mladé a nijak moc hluboké. Ani teď mi to nedalo žádnou asociaci pro přirovnání. (25.1.2020)

.

Celkově se whisky ze Svachovky povedly. V celkovém hodnocení jsou to na tříleté nové whisky dobré kousky. Některé mě zaujaly více (Porto a Bohemian Oak) a některé zklamaly (obě zrání po Laphroaigu). Bez pokusů nejde dosáhnout výsledků, takže celkově hodnotím velmi kladně. Ještě mi v lahvičkách něco zbylo a tak si těch pět kousků ještě jednou do konce roku přeochutnám a těším se, zda třeba na příštím WLP nepředvedou něco dalšího.

Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%:
Aroma je velmi příjemné. V úvodu přivítá čistý kouř ze dřeva, který ovšem rychle odvane a dovolí, aby se projevily další vůně. Aroma je celkem hutné, těžké, převaluje se u hladiny, kouřová sladkost až do medu, výrazné vinné tóny a některé záblesky mi tam připomenou i portské, těžké ovoce, ořechy, příjemně se čuchá, není agresívní. Je dost komplexní, nic tam výrazně nevyčnívá, působí celkově dobře. V chuti jako první upoutá kouřová sladkost, sladké ovoce, nádech sladkých švestek (nikoliv slivovice), tmavá čokoláda, ořechy, sherry. Chuť je celkem bohatá, dobře vyvážená, krásně se dá s whisky v puse pohrávat. V závěru se přidá závan kyselosti, ale doplněný o kouřovou sladkost z chuti, hořkou čokoládu a více vinných tónů, takže ta kyselost ničemu nevadí. Dokončení dlouho doznívá a postupně sládne a přidávají se mi tam zase ořechy.
Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%Celkově je to hodně povedená whisky, nemá uvedené stáří, lehce si můžeme spočítat, že jí moc let nebude, ale není to v ní cítit, i když jsem snažil zaměřit na projevy new-maku, tak tam nejsou (a to je dobře). Není moc levná, ale mám pocit, že jsem za ty peníze dostal odpovídající kvalitu. Až na ten skleněný špunt. Co je tohle nově sakra z módu? Blbě se to otvírá, cinká to a blbě se to zavírá, mám strach, abych to špatně nezavřel. Ale obsah je dobrý.
Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%Opilí kocouři po dlouhé cestě dorazili až ke mně. Naštěstí nezabloudili, nesešli z cesty a nenechali se cestou zlákat nějakejma kočkama. A teď tu opilí kocouři na cestě stojí na stole, stůl nestojí na cestě, ale u mě doma a oni už nejsou na cestě, protože dorazili až sem, ale vlastně jsou furt na cestě. No, prostě jsou tu. Jak starej tlustej už lehce vypelichanej kocour se rozvaluji v křesle a mlsně na ně mžourám. Nechám těch kočičin a jako správnej mlsnej kocour se jdu pustit do ochutnávání. Jak člověk stárne, tak zjišťuje, že je pro něj whisky lepší než mléko. Spokojeně si tu vrním jak kocour, což sice možná vypadá divně, ale občas se to stává. Musím říct, že to vůbec není pro kočku, není to žádné kočičí zlato. Je vidět, že to nevyráběli v Kocourkově, ale někde, kde ví co dělají. Podělit se o to s nějakou kočkou? Kdepak, tuhle smetanu si slíznu sám. Po chvíli ochutnávání tu už nebudou dva opilí kocouři, ale tři. (26.10.2020)
Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%:
Aroma je velmi příjemné. Zprvu celkem dominantní kouř, který po krátké chvíli uvolní prostor i ostatním. Kouř, nakouřený a nauzený slad, který do toho ukazuje i svoji sladovou sladkost, lehké tóny koření a kouřem nauzený med. Mně se to líbí, ten kouř kombinovaný s kouřem uzeným medem - hořící včelín, ze kterého si odnášíte med. Postupem času během ochutnávání jsem ve vůni stále více vnímal víno čerstvě stočení se sudu, kdy má ve vůni ještě nádech toho nasáklého dřeva. V chuti více dominuje koření a kouř, sladkost ustoupila do pozadí. Z přineseného medu jste vyndali koření, které také načichlo kouřem a zůstalo na něm trochu té medové sladkosti. Postupně se k tomu přidává a s každým douškem více ukazuje vliv sudu po vínu a trocha té bourbonové vanilky. S dalšími doušky se mi napřed projeví nauzená sladkost, pak se zvýrazní koření s vínem a v dokončení jakoby se chtěli více ukázat ty bourboné sudy, sladkost s nádechem vanilky a zůstávající lehkou štiplavostí. Pije se to dobře, není to na hluboké dumání, ale vůní a chutí k diskusi se svým whisky gangem je tam dost.
Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%Etiketa je teda šílená. Šílená etiketa po šílené "covidové" době, co je snad už za námi (alespoň to nejhorší, doufejme). Bez kontextu je to jen šílená etiketa, která by ve mně důvěru nebudila. Já jsem ovšem stará konzerva i když vím, že hezká etiketa (z mého pohledu) nezaručí dobrou whisky. Ostatně jak říkají holky - na vzhledu nezáleží, důležité je, když je uvnitř. Případně, co je uvnitř. A uvnitř, je to dobrý. (30.6.2021)
Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4%Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4%:
V aroma zprvu výrazné dřevo v kombinaci se sladkým těžkým ovocem, přidává se lakované dřevo. Vespod se už začínají ukazovat jemnější tóny, oříšky, smetanová hedvábnost, trocha čerstvého ovoce. Bude chtít nechat ještě chvíli vydýchat. Vydýchání jí znatelně pomůže. Vůně se krásně zaoblila, těžší sladké ovocné tóny s přezrálou třešní s dřevěnou polevou, smetanově hebce hladivá, čokoláda, v pozadí lehká kyselost citrusů a ještě pár vůní, které se mi tam mísí a nechtějí se nechat určit. Celkem příjemně se to čuchá, působí jemně i mohutně. V chuti úvodem sladkost s dřevitostí až lehce do štiplava, což je ale rychle nahrazeno vlnou chuti kombinující oříšky, ovocnost, jablka, koření, čokoládu a já nevím co ještě. Při každém doušku mě tam zaujme něco jiného, mám problém to popsat, jde to hezky dohromady a nemá smysl se v tom moc šťourat. Dokončení je na mě kořenitější, lehce sladce postupně doznívající, trocha dřevitosti.

Celkově se mi to líbí, ten Kagor tomu dal zase jiný směr vůně a chuti. Při popíjení se to nezdá, ale začínám cítit, že to relativně silnější, ta mladost tří let mi tam ani nepřijde. Když to dá člověk hned bez toho vydýchání, tak je tam ta drsná mladost a hrubost celkem znatelná. (30.8.2021)

Old Well Kagor & Bourbon Barrels 02.2018/08.2021 k 20.výročí Skotských her Sychrov pro členy Whisky & You 57,4%Porovnával jsem ji ještě s jinou whisky (ta pod ní) a dostala více času na vydýchání. A sakra jí to ve vůni prospělo. Jsem hodně nadšený, mandlovo-oříškové, višně v čokoládě, sladkost přezrálého ovoce, voňavé dřevo. V chuti mi zůstává podobně jako včera - úvodem sladkost s dřevitostí až lehce do štiplava, což je ale rychle nahrazeno vlnou chuti kombinující oříšky, ovocnost, jablka, koření, čokoládu a já nevím co ještě. Při každém doušku mě tam zaujme něco jiného, mám problém to popsat, jde to hezky dohromady a nemá smysl se v tom moc šťourat. Dokončení je na mě kořenitější, lehce sladce postupně doznívající, trocha dřevitosti. Teď podruhé mě fakt hodně dobře překvapila vůní. Další dojem z vůně (opět po dalším čase, než jsem se proochutnával a propsal až sem) je o převažujícím dřevě, sladkosti a přezrálém ovoci.

Velmi podobně jí pomůže k projevení se i rozkápnutí. To vám ukáže aroma rychleji než dlouhé vydýchání a trochu zjemní v chuti tu dřevitou štiplavost, takže celkově začne působit o něco hebčeji a hladivěji. Určitě bych ji doporučil zkusit i rozkápnout. (31.8.2021)

Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Filling of Virgin & Kagor Oak Barrels 47,2%Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Filling of Virgin & Kagor Oak Barrels 47,2%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
Aroma výrazně kouřové, ohořelé dřevo a ze spoda se tam tlačí hutná ovocná sladkost, po chvíli doprovázená citrusovou nakyslostí, citrusová čokoláda. Trochu mu chybí hloubka, ale zajímavost určitě ne. V chuti teda hodně překvapila. Zatímco vůně je taková drsnější a hutnější, tak v chuti vyloženě pohladila. Hebká smetanovost, oříšky, sladká ovocnost, v pozadí lehký nádech čokolády a dřeva, začne se přidávat kořenitost s kouřem. S tím i přejde do dokončení, kde se opět ukáže kouř a ohořelé dřevo a zůstává lehká štiplavost pepřovitosti. Překvapí rozdíl mezi aroma a chutí a chutná mi. (31.8.2021)
Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Private Filling of Virgin Oak Barrels 47,7%Old Well Private Finish Aged in Laphroaig Barrell Private Filling of Virgin Oak Barrels 47,7%:
Poznámky z ochutnávky vzorku:
V aroma se mi tam pere výrazná mladost, alkoholovitost, laphroaig aroma a v pozadí se snaží vše oživit a trochu zachránit dojem dřeva sudu s dřevitou ovocnou sladkostí. Ale moc mu to nejde. V chuti je to lepší, tam se lépe ukazuje sladkost, dřevo a pak se přidá už jen lehce i ten nádech laphroaigu, kouř a nemocnice. Mladost tam z toho ovšem stříká stále na všechny strany. V dokončení dřevo s nádechem nakouřené rašeliny. (Hodně výrazný rozdíl oproti té whisky nad ní, což je stejná, ale ještě chvíli dozrávala v sudech po Kagoru.) (6.9.2021)
Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%:
Vůně celkem jemná, hladivá, výrazné santalové dřevo (už kdysi se o něm mluvilo, tak jsem ho před necelým rokem urputně sháněl, je to ta vůně budhistických chrámů a tyčinek), vanilka, pak se začne i více projevovat exotické ovoce a lehký závan koření. Díky nezvyklému dřevu tam člověk má tóny, které nezná. Postupem se více projevuje sladkost přezrálého exotického ovoce. Je to aroma zajímavé a plné neběžných. neznámých a hůře určitelných vůní. V chuti příval svěžího a štavnatého exotického ovoce, sladká, ale dřevitá chuť, kdy se santal z vůně překlopil do chuti a uzavře to exotické koření s nádechem meruňky(?). Dokončení sladké, doznívá dřevo, pak se přidá i ovocnost až broskvová, v závěru sušší.
Rozkápnutí ještě více uvolní vůně dřeva, které tak dostane více prostoru projevit své nezvyklé pro nás exotické tóny. V chuti otupilo úvodní příval svěžího a šťavnatého ovoce, ale dodalo mu větší štavnatost a hloubku, více se ukázalo dřevo a těžší sladké ovoce, ustoupilo koření a dokončení je více hutnější a komplexnější a až po chvíli ukáže tóny dřeva, ovoce a opět tu ukončí suchostí.

Hodnotit tuhle whisky je těžké. Ať z pohledu vyjímečnosti, humbuku okolo ní, tak z pohledu nových vůní a chutí na které nejsme zvyklí a složitě k nim hledáme pojmenování a přirovnání. Je třeba zapomenout na všechno to haló okolo, nečekat, že z ní hned napoprvé padnete na prdel, to může přinést i velké rozčarování a zklamání. Je to hodně dobrý a zajímavý výlet do jiného světa vůní a chutí, než v jakém se pohybujeme běžně. Určitě to za ty peníze stojí. (21.9.2021)

.

V listopadu 2020 zorganizoval brněnský Whisky Shop ochutnávku whisky Old Well ze Svachovky vedenou Lukášem Andrlíkem. Kromě kocourů se jednalo o whisky, které zatím není možné koupit, některé ještě ani nebylo možné označit zatím za whisky.

Rye (žitná) Whisky stále zrající v sudu po víně z oblasti Rioja, 4,5 let, sudová síla - Žito tak úplně nemusím, ale tohle bylo zajímavé. Tři a půl roku v sudu po bourbonu a 6 měsíců v sudu po víně z oblasti Rioja, 60% žita a 40% ječmenného sladu. Aroma je silné, žito, víno, kávové tóny, chuť nasládlá, víno, trochu ostrá-mladá, kávové tóny, tmavá čokoláda, v dozvuku se mi tam více projevuje to víno. po rozkápnutí: aroma se zjemnilo, objevilo se kakao, lehké víno v chuti více zesládla, více kakao, skořice, stále ostrá, ale méně. Je tam zatím cítit mladá ostrost, ale i když žito mi tak moc nejede, tak je to zajímavé a dobrý pití. U mně plusové body za zajímavé tóny a pro mne nezvyklý směr a charakter. (13.11.2020)
Svach's Old Well Whisky Drunk Cats on the Road 48,4% - Ke kocourům jsem se hodně rozepsal (viz výše), když jsem ochutnával koupenou láhev, takže tentokrát jsem si poznámky nepsal (určitě plánuju i přeochutnávku) a jen jsem si je vychutnával. Tohle je hodně povedená whisky. To se fakt povedlo sladit. Není ani znát, že má lehce jen přes 3 roky, dvě třetiny sladu byly nakouřeny na 40-45ppm. Proč dvě třetiny? Protože se jedná o unikátní kombinaci whisky ze sudů po sladkých vínech (sherry, porto, Sauternes) z evropského dubu a z amerického bílého dubu. Konec zrání završilo 6 týdnů v sudu po víně Cabernet Franc z oblasti Bordeaux. Stejnou už Lukáš podruhé nenamíchá (a to ani kdyby chtěl), což nevadí, vyrobí zase něco nového a dobrého. (13.11.2020)
Speciální plnění pro The Whisky Shop - 2,5 letý kouřový destilát (2 roky zrání ex-bourbon, 5 měsíců Cabernet Sauvignon), sudová síla - V aroma je znát velký vliv vína, je krásně smetanově hladké, hladivé, v pozadí se tam povaluje kouř, hořká čokoláda a je v něm zatím ještě cítit ta mladost, v chuti lehká krátká nasládlost, silnější projev vína, pak jde do sucha a ukáže se i dřevo, po rozkápnutí: se výrazně uvolní vůně, ukáže se předtím skrytá rašelina a kouř, upozadí se víno, hořká čokoláda, v chuti se zajímavě rozvinula, příjemně široké vinné tóny, lehká suchost, v dokončení se objeví slabý slaný dozvuk. To víno je tam dost znát, ale nepřebilo tu whisky, zajímavě si spolu sedlo. Tohle se mi taky líbilo, to by se dobře popíjelo. (13.11.2020)
Kouřová whisky stále zrající ve čtvrtinovém sudu po Laphroaig (Quarter Cask), 4 roky, sudová síla - 3 roky zrála v sudu po bourbonu a rok dozrává v sudu po Laphroaig Quarter Cask. A je to znát. Aroma je teda síla, je tam hodně znát vliv toho Laphroaigu a dřeva sudu, ovoce. V chuti se také nezapře, sladkost, vliv Laphroaigu, ovoce, jablka s meruňkama, slanost. Kdybych to jel naslepo, tak bych si myslel, že je to nějaká z verzí Laphroaigu, nemám tu Quarter Cask k porovnání, ale podle vyjádření ostatních, to zaměnitelné není. Chutná mi to, to jo, ale mám malinko rozporuplné pocity. Tak moc mi to připomíná Laphroaig, že si to koleduje o porovnávání s ním a to není dobře, na druhou stranu Laphroaig si to u mě tou poslední desítkou rozházel natolik (furt jsem jim to nezapomněl), že tohle se mi teď líbí víc a nechci si kazit chuť porovnáváním s Laphroaigem. Hodnotíme ale ještě mladou whisky, která má asi ještě pár let před sebou, doporučil bych jí nebrat si víc z toho Laphroaigu a trochu se zaoblit. (13.11.2020)

Old Well ex bourbon, poté Laphroaig Quarter Cask cca 3y cca 60%Old Well ex bourbon, poté Laphroaig Quarter Cask cca 3y cca 60%
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma krásně sladce ovocno rašelině medicíncko nakouřené, vzala si z toho sudu po Laphroaigu to nejlepší. V chuti krásně drsná, ostrý kouř s rašelinou s kořenitostí mladé whisky, pak i sladko ovocné tóny a trocha slanosti v dozvuku. Hodně povedené, trochu to zapírá Svachovku a víc ukazuje Laphroaig. (6.5.2021)

Aroma krásně Laphroaigové, ovocné, rašelinné, medicínské, nakouřené, meruňky, slanost a v pozadí vykukuje mladá whisky, která se postupně začíná prosazovat víc. Chce svůj čas, v prvním dojmu bych věřil tomu, že piju Laphroaig, teď už začíná dominovat Old Well. V chuti nejdříve kouřovo-rašelinná drsnost, při dalším doušku se už více ukáže sladkost i ovocné tóny a naštěstí se víc prosadí Old Well. Musí se jí dát chvíli čas, aby se vydýchala a ten finish po Laphroaigu trochu ustoupil a dal více vyniknout whisky ze Svachovky. V prvním dojmu moc nenadchla, ale v druhém si to zlepšila. (31.7.2021)

Old Well sud ex bourbon (1y), poté Kagor (1,5y), ex Makers Mark (1,5y) cca 4,5yOld Well sud ex bourbon (1y), poté Kagor (1,5y), ex Makers Mark (1,5y) cca 4,5y
Poznámky z ochutnávky vzorku při online ochutnávce v roce 2021:
Aroma napřed hodně výrazné dřevo, potřebuje vydýchat. Pak ukazuje intenzitu po vínu, oříšky, trochu dřeva sudu, hodně intenzivní. Když se jí ještě chvíli nechá, tak zjemní a zakulatí se. V chuti je podstatně více zakulacená, krásně jemná, bohatě působící. Ještě mladistvě silná, kořenitá sladkost. Dobré. Fakt dobré. (6.5.2021)

Krásně vonící whisky, víno, oříšky, hutná, výrazná. Příjemná, lákající k napití. V chuti ještě lepší než v aroma, působí bohatě, Kagor jí krásně zakulatil a dodal mohutnost a současně hebkost. Mladistvě silná, dráždivá. Kořenitá sladkost, lehké dřevo. Tohle se mi fakt líbí a líbí. (31.7.2021)

Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%

z webových stránek značky:

Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%Svach´s Old Well whisky Aged in Virgin Oak, First Fill Bohemian Oak Barrel 54,8%:
Barva: Zlatá až oranžová.
Aroma: Čaj Earl Grey, doutnající rašelina.
Chuť: Výrazně sladová, marcipán, kouř jasně vybíhá.
Závěr: Ořechy, přetrvávající kouř.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 42,4%:
Barva: Zlatožlutá.
Aroma: Lehce dubové, ovocité, hřebíček.
Chuť: Sušené švestky, lesní jahody, delikátní.
Závěr: Krátký, hladký, třešňový.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 46,3%:
Barva: Světle jantarová.
Aroma: Výrazně dubové, ovocité, hřebíček.
Chuť: Sušené švestky, lesní jahody výraznější a hlubší než u 42,4% alc.
Závěr: Větrový, hladký, středně dlouhý.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%:
Barva: Rubínové tóny.
Aroma: Příjemně nasládlé, doutnající oheň, rozinky.
Chuť: Kořenitá, ovocitá, kouřová.
Závěr: Dlouhý, pečené opálené ovoce.
Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%:
Barva: Mahagonová.
Aroma: Jahody, bez, pomerančová kůra.
Chuť: Lesní ovoce, hladká a zároveň výrazná, borůvková marmeláda.
Závěr: Středně dlouhý, sušené ovoce.
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 42,4%:
Barva: Velmi bledě slámově zlatá se zelenkavými tóny.
Aroma: Silně kouřové, mušle slávky, jódové.
Chuť: Sladká, všudypřítomný kouř, lehce mořská sůl.
Závěr: Dlouhý, jódový, příjemně sladký.
Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 46,3%:
Barva: Bledě slámově zlatá se zelenkavými tóny.
Aroma: Výrazně kouřové, medicínské, mořské řasy.
Chuť: Hluboká kouřová, ovocitá sladkost.
Závěr: Dlouhý, suchý, kouřový.
Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Hořící dřevo, cukrovinková.
Chuť: Bohatá, zralé višně, kouřová.
Závěr: Dlouhý, saze, sladce sirupový.
Svach´s Old Well whisky Green Rose 58,7%Svach´s Old Well whisky Green Rose 58,7%:
Barva: Světle zlatá.
Aroma: Tropické ovoce, vanilka, kokosové bonbóny v čokoládě.
Chuť: Svěží, dravá, grilovaný ananas, karamel ze třtinového cukru, banány.
Závěr: Hřejivý, středně dlouhý, jako když polykáte celozrnný chléb s medem.
Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road 48,4%:
Barva: Zlatavá s červenými odlesky.
Aroma: Kouřové, nasládlé, ovocný pudink.
Chuť: Příjemná sladkost se stopou kouře, rozinky, med, ovoce.
Závěr: Středně dlouhý, ovocný, hřejivý.
Etiketa Svach´s Old Well Single Malt Spirit 1letý 59,8%Etiketa Svach´s Old Well Single Malt Spirit 2letý History continues (Historie pokračuje) 58,7%Etiketa Svach´s Old Well Single Malt Spirit 3letý History has new course (Historie má nový směr) 56,9%

Recenze na poznejwhisky.cz:

Etiketa Svach´s Old Well whisky Red Rose 63,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Green Rose 58,7%Etiketa Svach´s Old Well whisky Petr Vok Triple Wood 51,9%Etiketa Svach´s Old Well whisky Drunk Cats on the Road 48,4%Etiketa Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%Etiketa Old Well whisky Kagor & Bourbon Barrels 57,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Mizunara Oak Cask Finish 54,8%

Recenze na whisky.nethar.cz:

Svach´s Old Well Laphroaig 42,4 %

Svach´s Old Well Laphroaig 46,3 %

Svach´s Old Well PX 42,4 %

Svach´s Old Well PX 46,3 %

Svach´s Old Well Pineau des Charentes

Svach´s Old Well Bohemian Oak

Svach´s Old Well Port

Svach´s Old Well Marsala

Svach´s Old Well Red Rose

Svach´s Old Well Green Rose

Svach´s Old Well Peated Triple Wood

Svach´s Old Well Drunk Cats on the Road

Svach´s Old Well Me & Whisky Gang 50,8%

Old Well Kagor & Bourbon Barrels

.

Webové stránky značky:

Webové stránky výrobce:

Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 2nd Release 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 42,4%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Sherry Barrels 2nd Release 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 2nd Release 51,9%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Barrel 2nd Release 46,3%Etiketa Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask 46,3%


Informace o palírně a plněních (levá část stránky) naposled upravována 11.8.2021

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 21.09.2021