značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » highland 

  tisk textu

CROFTENGEA

Croftengea je single malt whisky vyráběná v palírně Loch Lomond.

V palírně Loch Lomond se vyrábí nejen whisky pod stejnojmenným názvem, ale i další whisky. Nejznámější na trhu jsou asi Inchmoan a Inchmurrin, jenže vzhledem k různému stylu etiket jsou někdy zařazovány pod těmito názvy a někdy pod názvem Loch Lomond. Aktuálně (přelom roku 2021/22) se vracejí na etiketě k výraznému označení Loch Lomond a případně menšímu Inchmoan a Ichmurrin.

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (whiskyonline.cz):

Croftengea Marsala Finish Murray McDavid 44,5%Croftengea Marsala Finish Murray McDavid 44,5%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2023:
Nezkoumal jsem předem co to je (jediné co jsem si spároval v hlavě je Croftengea a Loch Lomond) a tak jsem byl dost překvapen kouřem, co se po nalití vyvalil. Popelavý kouř s citrusy, chce to trochu počkat, aby se rozplynul po okolí a nechal projevit i ostatní vůně. Ukázala se mi tam dost výrazná kůže, kožená bunda vyválená v popelu. Tu mám teda totálně dominantní. V pozadí se znovu ukazují ty citrusy a jemně se tam převaluje vanilka. Moc dalšího se mi tam nedaří. Je to šílené aroma, ale musím říct, že se mi s jistou perverzností líbí. V chuti přecezený popel a ohořelé dřevo, ovšem v té hezké čisté podobě, doplňuje to ovocná sladkost s nádechem jablek, citrusová kyselost a ještě u to přežvykuji kousek té kůže. Dokončení se nese v duchu vůně i chutě, ohořelé dřevo, postupně ovocná sladkost, lehká hořkost dřeva a ořechů, které lehce očouzené mi zůstávají docela dlouho. Ona možná není úplně bohatá, je asi trochu přepálená, ale jako celek mě nadchnula. Ta kůže je tam šílená, ale děsně mě přitahuje.

Oheň dohořel, láhev dopita, co kdybysme než půjdeme spát vzkřísili z popela Fénixe. Co bysme dělali s nějakým ptákem, tak rovnou už něco pořádného, před čím padnem na kolena. Tu se z popela zjevila ona, v černé kůži, vysoké černé boty a s pohledem, který říkal, aniž by musela vyslovit jediné slovo - klekni mi k nohám. Můžeš mi očistit kožené kalhoty od popela. To znamená mít dovoleno se jí dotýkat. Mísí se tu vůně kůže oblečení, popela a její kůže a těla. Tohle žádná vanilka nebude. Za to jde doufat v odměnu, za správně splněný úkol. (9.12.2023)
87/100

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Croftengea:
Skutečně rašelinovitá whisky, je nepochybně nejhutnější skotskou whisky, při jejíž výrobě se používá stoprocentní rašelinovitý slad. Její aroma poněkud klame a ke konci se u ní projevuje hořkost, k čemuž se ještě pojí ten nejsladší a zároveň nejolejovitější rašelinovitý atak celého Skotska - tato whisky by stála za samostatné stáčení.

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2023: 9. December - Croftengea


Recenze na whisky.nethar.cz:

Loch Lomond Croftengea 2006 JW

Loch Lomond Croftengea 12 yo 2009 AI

Loch Lomond Croftengea 16 yo 2005 AWWC

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 02.03.2024