značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » skotsko » single malt » ostrovy 

  tisk textu

JURA

Palírna se jmenuje Jura. Dříve se jejich whisky v palírně stáčela pod názvem Isle of Jura. I tehdy některá nezávislá stáčení nesly název Jura.
Přibližně od roku 2005 se jejich whisky označuje podle palírny jako Jura, až na pár občasných vyjímek. Název Isle of Jura je ovšem tak zažitý, že i stávající plnění jsou často označována tímto starším názvem.

A protože WOL se hodně drží značek, tak je potřeba zahledat případně u obou.

Jura Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1986 40%Jura 13-ti letá Cadenhead´s 1986 46%Jura Cadenhead´s 1986

Článek na PoznejWhisky.cz:

na začátek stránky

Charakteristiky

Petr KomáreK (Whiskyonline.cz):

Jura 10letá 43%Jura 10letá 40%:
(kód L9310 5:28, odhaduji lahvování na 6.11.2019)
V aroma je hodně znát ten vliv sherry sudů. Dostalo určitou plnost, ovocnost do pomerančů, sladkost bonbonů z hořké čokolády. Voní to docela příjemně, až to trochu převoňuje tu whisky, co by měla být pod tím. První dojem z chuti je takový plochý. Aroma přepakalněné a naředěné. Nudí mě. Nemám náladu se s ní dále zabývat. Připadá mi to, jako by zkusili prázdnou whisky zachránit v čerstvých sherry sudech. Jako postupně se to vypít dá, když člověk nebude moc řešit co pije. A nebo nabídnout návštěvám, těm by to možná mohlo i chutnat. (10.11.2020)
Jura 10letá 43%V aroma je znát vliv sherry. Není to sherry bomba, toho sherry tam moc není, dává tomu trochu dojem plnosti a ovocnosti. Sherry, ovoce, pomeranče, hořká čokoláda, trocha koření. Nevoní to úplně špatně, ale trochu to na mě působé povrchním dojmem, jak když to překrývá to prázdno pod tím. První ochutnání trochu potvrzuje ten dojem, dojem plochosti lehce obalené sherry nádechem. A když se lehký obal vyčerpá, tak mi připadne, že na jazyku sice něco je, ale je to taková neutrální tekutina. Nebaví mě to. Dá se to pít, ale je to prázdný jak telenovela, prvních pár vteřin zaujme, než člověk pořádně zaostří a pak už jen prázdno. Prázdná whisky po nějaké době ve vyjetých sherry sudech, přece je ještě nevyhodíme. Nemá v sobě nic rušivého, co by vadilo dopití. Ale pro příští pití si musím pamatovat, že přijde na řadu až ve chvíli, kdy je potřeba ještě zvednout promile v krvi z 2,3 nahoru a už je jedno čím.

Nejhezčí na této whisky byla sklenička, ale ta byla hezká i bez této whisky, možná ještě hezčí. Připomnělo mi to, jak chlápek šuká ošklivou ženskou a prohlásí "Ty ses tak ošklivá, že nevím, proč tě šukám." Ona mu odpoví "Ale něco hezké ve mně určitě je." - "Jo, ale to za chvíli vyndám." (6.12.2023)
65/100

Porovnání dvou desetiletých jsem přidal i do úvahy o tom, jak se whisky mění a že kdysi čtená recenze o Xleté ABC whisky vůbec nemusí odpovídat aktuální produkci - více zde

Jura 12letá 40%Jura 12letá 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
V aroma nasládlé dřevo, čerstvě rozkrojené ovoce - jablka a hlavně broskve, lehce ostřejší sherry a trocha tmavé čokolády, celkem jemné, příjemné, ale vlastně nezajímavé. V chuti nasládlá, bonbón s nádechem sherry, ovoce, oříšky, postupně trochu kořenitosti. V chuti podobná jako ve vůni, dobře se pije, ale celkově spíše nezajímavá. V dokončení se nejdříve projeví ta kořenitost, pak jak ustupuje, tak ovoce, sladkost, čokoláda. Na jen tak pití by šla, na nákup láhve a vychutnávání to není. (6.12.2022)
Jura 12letá 40%Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2022:
V prvním dojmu aroma mám čerstvě nařezané dřevo, ne tu vůni, ale ten smrad dřeva z pily. Když se jí nechá chvíli čas, tak se vydýchá a odvane to. Na druhou stranu, základní 12letá whisky nemá podle mě potřebovat čas, znalosti, zkušenosti a kde co. Stejně to tam furt mám, i když v menší míře. Nasládlé dřevo s bourbonovým umělým lepidlem, čerstvě nařezané vlhké dřevo a postupně se trochu snaží ukazovat čerstvé nakrájené ovoce, vzdálené oloroso a tmavá čokoláda. Hodně vzdálené. V chuti nasládlá, ovoce, čokoláda, trochu působí dojmem naředěnosti, trocha koření, v chuti pitelnější než ve vůni čuchací. Postupně se trochu více prosadí sherry, ovoce, oříšky a čokoláda. V dokončení sladkost ovoce, trocha čokolády, pak se přidá koření. Teda fakt nevím, co se mi na ní minule líbilo. Před rokem jsem měl pocit, že se dobře pije, teď přemýšlím, jak moc se pohybuje nad hranicí nedopíjení. (6.12.2023)
63/100
Jura Red Wine Cask Finish 40%Jura Red Wine Cask Finish 40%:
Poznámky z ochutnávky vzorku z Adventního kalendáře 2023:
V aroma hodně zralé ovoce, zralé hrozny, trocha koření, připomnělo mi to takový hodně lehký svařák, v pozadí mi tam začíná vylézat guma, až trochu do spálené gumy, ruší to tam. Aroma mi obecně nepřijde moc výrazné, začátek byl lepší, po nějaké době mi už moc nesedí. V chuti sladký nástup, lesní ovoce, skořice, ale postupně mi začíná chytat kyselost, ale ještě v přijatelné podobě, jenže mezitím taky tak trochu ztratila zajímavé chutě. Není chuťově nijak zvlášť zábavná. V dokončení mi připadá alkohol, jak z čokoládových bonbónů s alkoholem, doznívá sladkost, trochu nádech čokolády a ten alkohol. Tohle mě moc nebavilo. (3.12.2023)
68/100
Jura 21letá 44% (Celebrating 200 Years of the Jura Distillery)Jura 21letá 44% (Celebrating 200 Years of the Jura Distillery):
Pár poznámek z ochutnávky v roce 2012:
Tato byla popsatelná i lépe než jiné, co jsem od nich pil. Aroma bylo výrazně kořenité až trochu štiplavé, v pozadí jsem našel trochu sladkosti, ořechy. Chuť byla měkká, suchá, dlouhá suchost, celkem jemná, zvláště po tom, co člověk očekával po tom výrazném aroma, trochu štiplavosti tam bylo, závěr byl až slaný. Pár kapek vody štiplavost otupilo a zjemnilo whisky, asi bych je u této whisky doporučil. Whisky byla zajímavá, ale až moc štiplavosti v aroma. (24.5.2012)
Jura Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1991/2003 43%Jura Gordon & MacPhail Connoisseurs Choice 1991/2003 43%:
Gordon & MacPhail ji lahvovali pod názvem palírny. Pár poznámek z ochutnávky G&M v roce 2005:
Aroma bylo slané, mořské, svíčka. Chuť zpočátku jemná a sladká, přecházející do ostřejší, až do slaného závěru, který je příjemný. Celkově to byla zajímavá a příjemně pitelná whisky. (21.4.2005)
Jura 12letá Douglas LaingJura 12letá Douglas Laing's Old Particular 7.2008/5.2021 Refill Hogshead Cask No.DL14973 48,4%:
Poznámky z ochutnávky v roce 2023:
Podle aroma mi tam snad někdo nachcal. Ne tohle mi fakt nevoní. Nejsem urolog, abych v tom zkoušel hledat odstíny vůně. Chuť naštěstí neodpovídá vůni, ale i tak tam jsou mně nesedící divné umělo-sladké tóny. V dokončení taky. Tahle mi teda nejela. Kurva chlapi, nechčijte do toho sudu, kdo to má pak pít. (27.3.2023)
Jura 12letá Douglas LaingJura 12letá Douglas LaingJura 12letá Douglas LaingJura 12letá Douglas Laing

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Kompletní průvodce světem nejlepší whisky) hodnotí:

Isle of Jura 10letá 40%Isle of Jura 10letá 40%:
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: olejové, slabě borovicové, zemité, slané, suché.
Tělo: lehké, mírně olejové, měkké.
Chuť: nasládlá, sladová, olejová, slabé tóny ostrovní suchosti a slanosti.
Dokončení: trochu sladová sladkost a určitá slanost.
Známka: 72
obrázek není k dispoziciIsle of Jura 20letá 54%:
Barva: zlatá.
Aroma: smetanové, olejové, suché.
Tělo: vyzrálé.
Chuť: pevně kombinované, ale pomalu se odkrývající chutě, květinová, sladká, borovicová, zemitá.
Dokončení: intenzivně slané a uspokojivé.
Známka: 78
obrázek není k dispoziciIsle of Jura 26letá Sillman´s Dram 45%:
Barva: dobrá, středně jantarová.
Aroma: sherry, dub, sůl, slad, slabě rašelinové.
Tělo: jemné.
Chuť: na začátku náznak sherry a výrazně sladká, potom rebarborová a sladce citronová, olejová příchuť, která přechází do slané, zvláštní sherry verze.
Dokončení: lehce rašelinové.
Známka: 78
obrázek není k dispoziciIsle of Jura 1975 Signatory 43%:
Barva: zářivé bledé zlato.
Aroma: překvapivě svěží, květinové a slané, velmi příjemné.
Tělo: lehké a měkké, velmi mírně sirupové.
Chuť: svěží, slaná, chuť po krekru, křupavá, sladová.
Dokončení: slané, velmi jemné borovicové, hřejivé, dlouhé, uklidňující.
Známka: 78
Isle of Jura Signatory 27.4.1966/9.6.1998 50,6%Isle of Jura Signatory 50,6% (k 10. výročí Signatory):
Barva: zářivě zlatá.
Aroma: borovicové, nezvykle rašelinové, zdálo by se, že byla vyrobena z těžšího rašelinového sladu, než se používá dnes.
Tělo: mírně plnější a smetanové, než je pro tuto whisky typické.
Chuť: sladová, po krekru, později sůl a rašelina.
Dokončení: slabě teplé, značná dlouhá slanost, příjemné.
Známka: 79

Michael Jackson ve své knize (Whisky - Vše, co jste dosud nevěděli) hodnotí:

obrázek není k dispoziciIsle of Jura 10letá 40%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Oříšky a slad. Parmazán. Drny a pytle s moukou. Kynoucí těsto.
Tělo: Lehké až střední.
Chuť: Pevná struktura s poněkud tvrdší chutí uprostřed, sladké kapradí kolem. Svěží a čistá.
Dokončení: Šťáva vymačkaná z ovoce, pak slad.
obrázek není k dispoziciIsle of Jura Superstition 45%:
Barva: Jantarová.
Aroma: Sladovitá a mléčná s kakaem, třešní, rozinkou. Velmi lehká, rašelinná. Poměrně pestrá. Sladké seno (stáje), vřes.
Tělo: Střední až plné.
Chuť: Hedvábná a šťavnatá, polosušená broskev. Vespod sladká a kouřovitá. Vyvážená.
Dokončení: Suchý, lehký kouř.
obrázek není k dispoziciIsle of Jura 16letá 40%:
Barva: Plná zlatá.
Aroma: Květ vřesu, musli/nádoby na slad, máslový koláček. Čerstvě upečený chléb.
Tělo: Střední.
Chuť: Velmi lehká sultánka, poctivý výtažek z dubu. Lehká karamelka. Okouzlující.
Dokončení: Lehké, krémová náplň.

Jim Murray ve své knize (Průvodce světem whisky (z roku 1997)) hodnotí:

Isle of Jura 10letá:
V deseti letech tato whisky podivně bodá na patře, ale dejte si na čas při jejím ochutnávání a dostane se vám velké odměny.
Isle of Jura 26letá:
Příležitostně stáčená, je jemně rašelinovitá s takřka sirupovitým charakterem.

Ian Buxton ve své knize (101 Whisky: Škola degustace pro každého (z roku 2010)) hodnotí:

Isle of Jura Superstition 43%Isle of Jura Superstition 43%:
Barva: Tmavě bronzová.
Aroma: Dřevěný kouř, slanina a čerstvě řezaná rašelina. Prosazují se fenolové tóny.
Chuť: Koření, med, borovice a rašelinové příchuti se míchají s ořechy a tóny kvetoucí trávy.
Dokončení: Kouřové doznívání se na konci znovu projeví.

Marc A. Hoffmann ve své knize (Whisky - značky z celého světa (z roku 2007)) hodnotí:

Isle of Jura Superstition 45%Isle of Jura Superstition 45%:
Barva jantarová. Superstition nabízí lehké aroma rašelinného kouře, rozšířené slakým podtónem medu a marcipánu. Také v chuti se ukazuje med a rašelinný kouř, vždy však decentně. Chuť dotváří kořeněný nádech, který se znovu také objeví v příjemně sladkém dozvuku.

Recenze na GentlemansWhiskyClub.cz:

The Izzi Pub - Peter Praženka

Adventní kalendář 2023: 3. December - Jura Red Wine Cask Finish 40%

Adventní kalendář 2022: 6. December - Jura 12letá 40%


Alkohol.cz:

Adventní kalendář 2022: 4.12. - Jura THE SOUND


Svet Whisky SK

Ostrov Jura


Recenze na whisky.nethar.cz:

Isle of Jura 10 yo Origin

Isle of Jura 10 yo Tokay finish - Chieftain´s Choice

Isle of Jura 10 yo 2007 LsD Hepburn's Choice

Isle of Jura 13 yo Two-One-Two

Isle of Jura 16 yo

Isle of Jura 18 yo

Isle of Jura 1993 Boutique Barrels

Isle of Jura 1995 Boutique Barrels

Isle of Jura 1999 Boutique Barrels

Isle of Jura 20 yo One And All

Isle of Jura 21 yo

Isle of Jura 21 yo Tide

Isle of Jura 26 yo 1989 SV

Isle of Jura 27 yo 1989 SV

Isle of Jura 28 yo 1988 SMWS 31.34

Isle of Jura 30 yo 1988

Isle of Jura 8 yo 2008 LsD Hepburn's Choice

Isle of Jura Destiny

Isle of Jura Elixir

Isle of Jura Journey

Isle of Jura Prophecy

Isle of Jura Seven Wood

Isle of Jura Sound

Isle of Jura Superstition

Isle of Jura Tastival 2014

Isle of Jura Tastival 2016

Isle of Jura Tastival 2017

Isle of Jura The Loch

Isle of Jura The Paps

Isle of Jura The Road

Isle of Jura Turas-Mara

.

Webové stránky palírny:

Jura 10-ti letá Cadenhead´s 4.1983/2.1994 61,3%Jura 11-ti letá Cadenhead´s 11.1984/4.1996 57,8%Jura 12-ti letá Cadenhead´s 4.1983/10.1995 63%

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 06.12.2023