značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» whisky » asie » japonsko 

  tisk textu

SUNTORY

Jméno Suntory má společnost od roku 1963, podle první japonské whisky, kterou vyrobili v palírně Yamazaki, původně se společnost jmenovala Kotobukiya a vedl ji Shinjiro Torii. První destilace whisky zde byla zahájena 11.11. 1924 v 11 hodin a 11 minut. První whisky se na trh dostala 1.dubna 1929. Proto také na 1.4. připadá Japanese Whisky Day. První japonská whisky měla jméno Suntory Shirofuda. Whisky byla dělána "skotským" způsobem a pro japonský trh byla příliš kouřová. Větší úspěch měla o osm let později Suntory Kakubin.
Název Suntory je spojením slunce z japonské vlajky a variace na příjmení Torii, shiro znamená v japonštině bílý a fuda je etiketa.

Dveřiná společnost Beam Suntory Inc, která patří do Suntory Holdings of Osaka má na trhu whisky významné postavení.

Vlastní několik japonských palíren whisky - Yamazaki, Hakushu a Chita. Dále pak značky Hibiki, Toki a Kakubin.
Vlastní také několik skotských palíren - Laphroaig, Bowmore, Auchentoshan, Glen Garioch a Ardmore. Také značku Teacher's.
Irské značky - Kilbeggan, Connemara a Tyrconnell.
Americké značky - Jim Beam, Maker's Mark, Knob Creek, Basil Hayden's, Baker's Bourbon, Booker's Bourbon a Legent.
Kanadský Canadian Club.
Španělskou DYC.

Vyrobili také "světovou" whisky Ao - Suntory World Whisky A Blend of Five Major Whiskies, která obsahuje skotskou, irskou, americkou, kanadskou a japonskou whisky.

Palírna YamazakiSuntory Royal 43%Suntory Crest 12-ti letáSurtory Royal ´60
Etiketa Suntory GoldNa této etiketě Suntory Gold označené jako blended whisky mne zaujala spodní informace "Blended & Bottled By Vinimpex, Bulgaria". Že je whisky lahvována jinde, než v zemi původu, se občas vyskytuje. Je přecejen levnější přepravovat whisky v nádržích, než v lahvích, kvalitní značky si buď lahvují sami nebo si nechávají lahvovat u stáčíren ve své zemi. Také společnost Suntory standardně lahvuje v Japonsku, ale tato láhev pochází pravděpodobně z doby před rokem 1989 a je možné, že se jednalo o plnění určené pro východní Evropu. Nejvíce mne ovšem udivila informace "blended" - je zde otázka jaké whisky byly míchány a výrobce tak měl podstatně menší kontrolu nad výslednou whisky.

.

Webové stránky společnosti:

FB:

na začátek stránky

Charakteristiky

Vzhledem k občas velmi výraznému označení Suntory na etiketě, jsou některé recenze oznařované jako Suntory xxxxx (např. Yamazaki, Chita, Kakubin, Toki), tyto recenze najdete u příslušných značek. Zde jsou pouze, kde to nemusí být na první pohled jasné (u značek jsou pak také).

v knize Svět whisky hodnotí (z roku 2009):

Suntory Vintage Malt 1974 Yamazaki Single Malt 56%Suntory Vintage Malt 1974 Yamazaki Single Malt 56%:
Cenami ověnčená verze ovlivněná sherry má velmi tmavou barvu a balzámovou vůni stromové kůry, tisu, vánočního pudingu a espresa. V chuti zaznívají tmavé višně, melasové karamely a sušené švestky. Zajímavá směs hořké a sladké chuti se silnými tříslovinami.
Etiketa Suntory RoyalEtiketa Suntory OldEtiketa Suntory Royal ´60


Informace o společnosti a plněních (levá část stránky) naposled upravována 9.1.2022

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 23.01.2022