značky
ochutnávky
aktuality

skotská whisky, irská whiskey, americký bourbon      jednosladová, obilná, míchaná i žitná whisky

» informace » ochutnávky » archiv 2021 

  tisk textu

Ochutnávky whisky 2021

Online ochutnávky jsou fajn a tím, že jsou online, tak jich člověk může navštívit během týdne několik a díky záznamu i ve stejný den několik. Jenže, čeho je moc, toho začne být příliš. Začne to lézt do peněz a nedá se to stíhat a tak to postupně doplňuji z poznámek, co jsem si dělal při ochutnávkách nebo mne již proběhlé ochutnávky teprve čekají.
Ale klasické ochutnávky jsou přece jen lepší :)


Adventní kalendář 2021 - The Izzy Pub

Tento rok jsem zvolil adventní kalendář od Petera Praženky z Izzy Pubu. Peter se tomu věnuje opravdu hodně a tak ke každému dni je i video k whisky, která je pro ten daný den.
Natočil i úvodní video ke kalendáři. Což je lepší úvod, než kdybych to psal já.

video youtube: Adventný kalendár 2021 - Pilot

Jameson Black Barrel 40%Den první - Jameson Black Barrel 40%:
V aroma hodně obilí a sladkosti, vanilka, karamel, postupně začíná být až převoněná, snaživě líbivá, ale furt se udržuje v rozumné rovině, že mi nevadí. Působí voňavě, celkem příjemně, jemně, ale nemá smysl k ní čuchat až moc. Za prvé by mi asi začala brzo vadit a za druhé, je určená spíše k popíjení než velkému degustování a rozebírání. V chuti výrazný obilný charakter, celkově jemná, převoněnost se přelila i do chuti, ovocnost do jablek s obilím, sladkost až do medu, trocha dřeva a lehkou kořenitostí v závěru. O chuti platí totéž co o vůni - je určená spíše k popíjení a spíše pro ty, co mají raději jemnější a nenáročnější věci, než k hlubokému degustování a tento svůj účel splňuje dobře.

video youtube: DEC 1 Jameson Black Barrel

Glen Moray Peated 40%Den druhý - Glen Moray Peated 40%:
Lehké aroma sladko kouřové, ovocnost, citrusová kyselost, sladko-slané tóny, vanilka, stálý nasládle kyselý kouř. Nezvyklý kouř, který přesně nevím jak uchopit, není to Islay, má to kouř, ale ne Islay charakter, pod tím kouřem se mi ukazuje ovocnost, květinovost Speydide, ale je kouřem hodně přebitá. V chuti je hodně lehká, lehce ovocná, sladká, trocha vanilky, na patře se lehce povaluje kouř. Ve vůni působila nezvykle, ale i zajímavě, že jsem hledal, co tam najdu, v chuti působí lehce, jednoduše a spíše nudně. Zvláště po tom aroma má člověk větší očekávání. V dokončení lehké koření zabalené v kouři a postupně trochu suchosti.

video youtube: 2 December Glen Moray

Rebel Yell Kentucky Straight Bourbon Whiskey finished in French Oak barrels 45%Den třetí - Rebel Yell Kentucky Straight Bourbon Whiskey finished in French Oak barrels 45%:
Mně ty bourbony prostě nevoní. Hodně převoněné, ovoce, koření, skořice, vanilka, takové hodně převoněné těstové vánoční cukroví, až do uměla. Postupem času se tam začíná projevovat dřevo. Ale přiznám se, že nemám moc náladu do toho moc čuchat. V chuti je to o něco lepší. Ale ne zas o tolik. V chuti po úvodní sladkosti, kořenité vánoční cukroví následované sladkou dřevitostí, která zůstane dlouho v puse, postupně se mění v tříslovinu.
Jediným plusem je snad to, že produkují prázné sudy po bourbonu pro zrání skotské whisky.

video youtube: 3 December Rebel Yell

Hatozaki Pure Malt 46%Den čtvrtý - Hatozaki Pure Malt 46%:
Ve vůni příjemná, hodně sladová, sladová sladkost, postupně se začíná přidávat nezralé ovoce, kyselost nezralých jablek, kyselost citrusů. V chuti má jemný nástup, sladová sladkost, pak se ukáže nezralé ovoce a citrusy z aroma, které tam přidá opět tu kyselost, ta se pak přenese i do dokončení. Není na dlouhé vychutnávání, na to nemá. A není na dlouhé zkoumání, protože mi nepříjemně zkyselí.

video youtube: 4 December Hatozaki

Ardbeg 5letá Wee Beastie 47,4%Den pátý - Ardbeg 5letá Wee Beastie 47,4%:
Ve vůni sladko-slaný rašelinný kouř, když ustoupí, slaná citrusová rašelina, v pozadí kouř z dohořívajících uhlíků ohně. Celkově to aroma nepůsobí špatně, postupem času jsem si na nej zvykl. Sice působí nedospěle a brzo se stane povrchním, ale když to beru jako whisky k jednoduchému popíjení, tak ok. V chuti sladká uzená ovocnost, stále lehký kouř a uzenost. V chuti totéž co v aroma, nedospělá, lehce povrchní, ale na jednoduché popíjení ok.
Stejně je to demoverze za plnou cenu :)

video youtube: 5 December Ardbeg

Loch Lomond 12letá Inchmoan Smoke & Spice 46%Den šestý - Loch Lomond 12letá Inchmoan Smoke & Spice 46%:
V aroma nejdříve lehce kouřící a hořící ohořelé dřevo, přidává se sladkost ovoce, které se peče na tom hořícím dřevě. Lehké koření a travní ostrost. Celkem příjemné, kombinace lehkého kouře a sladkosti. V chuti kořenitá sladkost. Chuť vůbec neodpovídá vůni. Sladce štípe, dole se převaluje kouř, až trochu k uzenosti a spálenosti. Ale dál už moc zajímavá není. V dokončení ukáže tu kořenitost a trochu si štípne a ještě k tomu přidá lehký kouřový nádech.

video youtube: 6 December Loch Lomond

Pure Scot 40%Den sedmý - Pure Scot 40%:
Aroma lehké, příjemné, ovocně sladké, jablko, hruška, lehká vůně koření. Příjemné, nenáročné, oddychové. V chuti také lehká, jemná, sladká, ovocná, krásně zralé jablko, s lehkým kořením a skořicí. Příjemně doznívající. Celkově prostě fajn míchaná whisky pro příjemné popíjení, jenže zítra už si na ní ani nevzpomenu.

video youtube: 7 December Pure Scot

Kilchoman Machir Bay 46%Den osmý - Kilchoman Machir Bay 46%:
Ve vůni nejdříve kouř z lehce vlhkého dřeva. Pak se začne přidávat kouř z vlhké rašeliny. V pozadí tomu sekunduje ovocná sladkost s lehce slaným nádechem, který přinesl lehký vítr od moře. Slad, jablka, lehce opečený. Chuť je celá protkaná tím kouřem z vůně, natolik, že by se ten kouř dal z ní ždímat. Opět se přidá výrazná ovocná sladkost a trochu mi tam probleskuje slanost a koření. Trochu čokoláda. V dokončení se koření zvýrazní a příjemně dozní. Celkově fajn pití, mít láhev, tak si z ní rád naleju, ale při přístím nákupu budu koukat zase po jiných.

video youtube: 8 december Kilchoman

Glenlivet 12letá Double Oak 40%Den devátý - Glenlivet 12letá Double Oak 40%:
Aroma květinově ovocné, sladké, vanilka voňavé, trochu rušivý mi tam připadá nádech čerstvě nařezaného dřeva. Hodně svěží, až trochu převoněné a snaživě líbivé. V chuti jemná, sladce květinovo-ovocná, vanilka. Příjemně pitelná, jenže jako by se o nic jiného nesnažila, než být líbivá, všem pitelná a tak vlastně jemná, nekonfliktní a vlastně nezajímavá. Je to dobře pitelný, ale nemá v sobě vlastně nic, čím by si jí člověk zapamatoval. Klidně bych jí doporučil začátečníkům, aby jí ochutnali, jenže bych si na ní nevzpomněl.

video youtube: 9 December Glenlivet 12yo

Talisker 10letá 45,8%Den desátý - Talisker 10letá 45,8%:
V aroma zpočátku lehce ohořelé dřevo, přidá se ovocná sladkost s lehkou slaností moře, opečené ovoce - jablko, čokoláda. V chuti sladkost zahalená do dýmu. Opět opečené ovoce - jablko, také koření, ovšem oslazené. Příjemná chuť, trochu převoněná a snaživě líbivá, celkově ale velmi dobrá whisky, příjemná pro popíjení a doporučitelná i začátečníkům.

video youtube: 10 december Talisker 10yo

Bladnoch 11letá 46,7%Den jedenáctý - Bladnoch 11letá 46,7%:
V aroma mě přivítaly máslové sušenky. Mně se to fakt líbí. Vanilka, med, ovoce, jemné, hladivé, smetanové. V chuti také máslové sušenky, vanilkové rohlíčky, med, sladká, takové vánoční pochutnání. V dokončení trochu koření. Ta se mi fakt líbí. Už teď se těším na přeochutnání zbytku vzorku. Začínám to vidět na objednání celé láhve.

video youtube: 11 December Bladnoch 11yo

Tamdhu 12letá 43%Den dvanáctý - Tamdhu 12letá 43%:
Aroma příjemně voňavé sherry, ovoce, kůže, čokoláda s lehkým kořením. Zprvu se zdála hodně jemná, ale začala se postupně stále více prosazovat. Už nepůsobí tolik ušláple a stále působí velmi příjemně. V chuti působí lehkým dojmem, sladkost, slad, ovocnost, čokoláda, sherry. Působí velmi bohatě a příjemně. Postupně se přidává kořenitost, která vydrží až do dokončení, trochu mi tam vadí, pro mě by jí více slušelo méně výrazné dokončení. Ale v chuti je to dobré pití.

video youtube: 12 december Tamdhu 12yo

Writers Tears 40%Den třináctý - Writers Tears 40%:
Zprvu ve vůni travní, krásně rostlá louka, postupně se začne přidávat výrazná sladkost kombinovaná a lehkou kyselostí ještě zelených jablek ovšem výrazné vůně, nepřehlédnutelná vanilka, chvílema lehce dřevitá vanilka, celkem svěží a lehká. Chvílema až převoněná do zeleného jablko mýdla. V chuti opět tráva, sladké nezralé zelené jablko, přidá se med, vanilka, postupně se začne ukazovat kořenitost. Která se plně projeví až v dozvuku. Celkem se to pít dát, ale ten přechod mezi sladkostí a lehkou kyselostí nezralých jablek mě postupně začíná vadit.

video youtube: 13 december Writer Tears

Glenmorangie 14letá Quinta Ruban - Ruby Port Pipe Finish 4rd Editon 46%Den čtrnáctý - Glenmorangie 14letá Quinta Ruban - Ruby Port Pipe Finish 4rd Editon 46%:
Aroma je hutné, příjemně vonící. Hutná ovocnost, čokoláda, rozinky. Kdybych nevěděl, že port finish, tak bych řekl, že tam jasně cítím sherry. V chuti trocha nasládlosti, přidá se ovocnost, čokoláda, rozinky a opět tam mám sherry. V dokončení se začne více projevovat kořenitost. Celkově velmi příjemné pití, takový dezertík, jen tu závěrečnou kořenitost bych tam mít nemusel.

video youtube: 14 december Glenmorangie 14yo

Chivas Regal XV 15letá 40%Den patnáctý - Chivas Regal XV 15letá 40%:
Aroma jemné, hladné, sladké, ovocné, květinově voňavé, připomínající Speyside, až trochu převoněné do snaživé líbivosti. Vůně leštěného dřeva, čokoláda a lehký závan těžké vůně pomerančů. Vybalancovaná, komplexní. V chuti sladká, jemná, příjemná, vybalancovaná, snaživě líbivá, aby chutnala každému, v chuti je znát sladkost, ovocnost i květinovost z vůně, ovšem přidá se lehké koření. V dokončení trochu suchosti a ovocné kořenitosti. Příjemné pití, ale díky komplexnosti ničím moc neutkví v hlavě.

video youtube: 15 december Chivas 15yo

Cragganmore 12letá 40%Den šestnáctý - Cragganmore 12letá 40%:
V aroma mě přes nos praštila tráva, vyloženě, jako když trháte čerstvou trávu a v ní sem tam nějakou kytku, bylinu, prostě ne jenom čistý golfový trávník. Pak tu mám také výraznou sladkou sladovost, možná trochu štrejchlou citrusy, spíše kůrou. Aroma je hodně výrazné a tou travností až nezvyklé. Na mě je tam té trávy až moc. V chuti sladová naředěná sladkost, s citrusovou kyselostí, trocha naředěného medu a postupně chytá oříškovou hořkost, se kterou přejde až do dokončení, kde dlouho slabě doznívá. V chuti mi přišla taková neuspořádaná a travní aroma mě zrovna nenadchlo a ta lehká doznívající hořkost taky úplně ne.

video youtube: 16 december Cragganmore

Whistler Bodega Cask Single Malt 46%Den sedmnáctý - Whistler Bodega Cask Single Malt 46%:
Aroma je prostě sherry bomba. Čokoláda, hrozinky, výrazná kůže, postupně se mi tam přidávají hutná švestková povidla. Právě jsem zjistil, že jsem se zapomněl u čuchání a ještě furt se nenapil :) V chuti výrazná čokoláda, ale spíše mi to připomíná tu čokoládu na pití, rozinky, prostě i v chuti výrazná sherry bomba a v dokončení opět hodně výrazná čokoláda na pití, krásně doznívá. Úžasný čokoládový sherry dojem. Jen mi trochu připadá, že hodně přebíjí vše pod ním, nepůsobí, že pod tím bylo prázdno, ale je to přebité. Bylo to fakt dobré, ale trochu mám pocit, že kdybych si dal dobré sherry, tak budu mít podobný zážitek.

video youtube: 17 december Whistler Bodega

Octomore 12.2 5letá 129,7ppm 57,3%Den osmnáctý - Octomore 12.2 5letá 129,7ppm 57,3%:
Aroma ovocného popela, oheň už nehoří, ale popel je stále žhavý, sálá z něj teplo a lehce kouří, v něm se pečou jablka a sladce spáleně voní, až do uzené medové. Postupně se mi tam objevují hladivé vinné tóny. V chuti se ukazuje opálené dřevo, opečené ovoce, koření, lehká slanost, sladkost až do medové uzenosti a to vše rámuje vinná hladivost. Když jsem k ní neopatrně čuchnul moc, tak mi protáhla dutiny a při prvním doušku i zevnitř. Pak už si ji jen vychutnávám, příjemně popelavá a krásně zaoblená vínem. Díky skluzu mi vyšla akorát na vánoce a bylo to úžasné předfinále.

video youtube: 18 december Octomore

Tullamore D.E.W. 12letá Special Reserve 40%Den devatenáctý - Tullamore D.E.W. 12letá Special Reserve 40%:
Aroma jemné, nevýrazné, takové zaprdnuté, aby náhodou někoho neurazilo a neohrozilo prodejnost značky na trhu. Dá se tam najít ovocnost, lehká čokoláda s rozinkama, vanilka, náznak bourbonových sudů, sladké koření. V chuti podobná jako ve vůni, sladká ovocnost, vanilka, hořká čokoláda, celkem jemná, v závěru lehká kořenitost a opět působí zaprdnutým dojmem, aby někoho neurazila a byla přijatelná pro všechny. Pít se to dá, ne že ne, ale nevím proč bych to pil nebo si dokonce kupoval láhev.

video youtube: 19 december Tullamore DEW

Benriach 10letá The Original Ten Three Cask Matured 43%Den dvacátý - Benriach 10letá The Original Ten Three Cask Matured 43%:
Velmi příjemné aroma. Dřevěná mísa plná ovoce, sladké ovocné aroma, ovocný med, vanilka, smetanovost, máslové sušenky. Příjemné, lehké, hezky se čuchá. V chuti se mi tam potkává úvodní nasládlost, ovoce, hořká čokoláda, ořechy a v dokončení se přidává lehká kořenitost. Vůně se mi líbila, hezky mě hladila, ale v chuti mi přijde taková neuspořádaná, se to tam mele a předvádí teď, pak tohle, a teď zase tohle a zase něco jiného. Na bezmyšlekové popíjení ok, na přemýšlení nad ní raději ne.

video youtube: 20 december Benriach 10yo

Glengoyne 12letá 43%Den dvacátýprvní - Glengoyne 12letá 43%:
Ve vůni výrazná ostrost a sladkost vůně čerstvě rozkrojeného ovoce ke které se přidají oříšky. Postupem času výraznost ovoce klesá a ukazuje se kyselá zemitost s nasládlostí a ořechy. Aroma zůstává furt příjemné. V chuti na mě působí lehkým až naředěným dojmem, trochou koření a nasládlosti. Jakoby nechtěla ukázat tělo a ukazuje jen ty povrchní chutě, ovocnou nasládlost, ořechy, které ale postupně v dokončení trochu hořknou. Nezaujala.

video youtube: 21 december Glengoyne 12yo

Aultmore 12letá Foggie Moss 46%Den dvacátýdruhý - Aultmore 12letá Foggie Moss 46%:
Aroma je velmi lehké, příjemně se různě vyvíjí. Sladká ovocnost do broskví a meruněk, sladkost až do medu, travní sladkost, hladivá smetanovost. Příjemně jemná vůně, ovšem není chudá a schovaná. V chuti nasládlá, broskve z vůně zůstavají, vanilka, hladivá smetanovost, jemné pečivo. To vše v dokončení přehluší výrazná kořenitost a hřejivost, což je až trochu překvapení po tom lehké úvodu ve vůni a chuti.

video youtube: 22 december Aultmore 12yo

Glen Scotia 15letá 46%Den dvacátýtřetí - Glen Scotia 15letá 46%:
Aroma působí mohutně a bohatě, hutná sladkost se slaným tónem, hutná vůně zralého až přezrálého ovoce, trochu mi tam přijde kouř a možná i vliv sherry, hutné pomeranče a čokoláda. Vůně se postupně uvolňují a ukazují. V chuti se potkává čokoláda s ovocností, kde převažují pomeranče, trocha rušivého dřeva, možná i lehce ohořelého, záblesky slaných tónů. V dokončení doznívá pomerančová ovocnost, čokoláda a opět se ukazuje trochu slanosti. Příjemně pobavila.

video youtube: 23 december 15yo Glen Scotia

Glenfiddich 23letá Grand Cru 40%Den dvacátýčtvrtý - Glenfiddich 23letá Grand Cru 40%:
Aroma příjemně vyvážené a komplexní, klasická ovocno-květinová Speyside doplněná lehkým vinným nádechem. Je to příjemná vůně, ale vlastně ji chybí výraznost, je krásně vyladěná, až si jí člověk ničím nezapamatuje. V chuti platí totéž co ve vůni. Opět krásně komplexní Speyside, krásně vyladěná, dobrá, lahodná. Krásně se to pije. Krásně a příjemně to zakončí. Všechny části vyladěné, všechno je správně, výsledek je dokonalý, jenže si ho nikdo nezapamtuje. Ano budu vědět, že to bylo dobré, ale už nebudu vědět proč a nevzpomenu si na nic.
Příjemné a vánočně důstojné zakončení adventního kalendáře.

video youtube: 24 december Glenfiddich 23yo

Děkuji Izzimu za povedený adventní kalendář, za videa k jednotlivým dnům a za všechno, co pro nás dělá. Navíc oceňuji velikost vzorků 3cl, které se tak dají rozdělit na dva, například ještě pro přeochutnání. Dále, že se jedná o aktuální láhve a tak pokud některá z whisky zaujme, tak je možné si ji i koupit. Děkuji

video youtube: Peated Advent Kalendar part1

video youtube: Peated Advent Kalendar part2


Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021

Tohle byla Vaškova ochutnávka, nejenže ji vedl a whisky vybral on, ale i všechny s ním byly osobně spojené. A tak to byla ochutnávka nejen s příběhem o whisky, ale i s Vaškovým příběhem.

A co si (nám) vybral k ochutnávání?

Začínalo se míchanou whisky, ovšem staršího plnění Johnnie Walker Black Label ze sedmdesátých let, pokračovalo se palírnou, která byla Vaškovou první navštívenou Glengoyne Cuartillo, nemohla chybět jeho pohodová odpočinková whisky, co si dává místo dortíku ke kávě Glenfiddich 15letá Solera, naší kotlinu zastupovola jeho plnění pro skotské hry a klub Whisky & You Old Well Kagor & Bourbon Barrels, dále byla vybrána další Vaškova oblíbená značky Highland Park Valkyrie, technicky oblíbená palírna Ailsa Bay Sweet Smoke Release 1.2 a samozřejmě nemohl chybět Octomore Editon 07.1.

Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021

Tempo ochutnávky mi úplně vyhovovalo. Stíhal jsem poslouchat, degustovat i si psát poznámky. Vašek to s původně plánované hodiny a půl natáhnul skoro na tři hodiny, ale tak (asi neplánovaně) abychom to stihli do aktuální covido-policajní dřívější zavíračky.

Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021Johnnie Walker Black Label 43% ze sedmdesátých let:
V aroma příjemně jemný kouř s ovocným nádechem, přidává se mořská slanost a stále více dostává Islay nádech, teda jen lehký v pozadí. Aroma je příjemně jemné a bohaté. Postupně se rozvíjí a více se ukazuje nepřehlédnutelný sherry nádech a čokoláda. V chuti mi už přišla méně bohatší než v aroma, ale příjemně hluboká kořenitá ovocnost, oříšky a citrusy. Pije se dobře, celkem jemná, kořenitost se projevuje stále více, zvláště v dokončení, které je dlouho kořenitě doznívající.
Aroma bylo bombastické, tak dlouho a dobře jsem už dlouho k žádnému blendu nečuchal.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021Glengoyne Cuartillo 40%:
Hodně aromatická, hutné přezrálé ovoce, přezrálá jablka, ale postupně se zjemňuje. V chuti vlna sladkosti ovoce, oříšků, čokolády. Chuť je podstatně jemnější než aroma, smetanově pohladí, ovocnost, čokoláda, oříšky, kandované ovoce, lehký nádech sherry. V dokončení jemně smetanově doznívá, citrusy v dozvuku a suchost.
Příjemné pití, ale sejde z očí, sejde z mysli. Ty first-fill American Oak Sherry Casks jim tam moc nevěřím, řekl bych, že se podílely jen na malé části této whisky.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021Glenfiddich 15letá Solera 40%:
Jemné ovocno-květinové aroma, klasicky voňavé, celkově fajnové, příjemné, ničím konkrétní, ale fajn. Sladký ovocný nástup, jemná, příjemná chuť, med, čokoláda.
Správná whisky pro příjemné popíjení na zimní večery u krbu (nebo bez, pokud ho nemáte), když chcete vychutnávat něco dobrého, ale ne nad tím hluboce hloubat.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021Old Well Kagor & Bourbon Barrels 57,4%:
Po minulém ochutnávání této whisky vím, že ji chce nechat trochu vydýchat, pak se v aroma projeví ještě více. Takže jsem jí nechal trochu více času. Krásně hladivé smetanové aroma, krásně těžce ovocné, síla není tolik cítit, v závěru trocha dřeva. V chuti krásné pohlazení, těžká ovocnost, hladivá síla, hodně k vychutnávání, dřevo s hutným ovocným nádechem. Prostě povedení, příjemné užívání si, mlsání.
Je to takové lehké dotýkání hezky opálené kůže krásné ženy, kdy si užíváte ten dotek, nikam nespěcháte, jen prsty a rty vnímáte tu příjemnou kůži a její vůni.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021Highland Park Valkyrie 45,9%:
V aroma sladkost vřesového medu, lehký kouř v lese, měkká ovocnost nabírající na hutnosti. V chuti vřesová sladkost až k medu, lesní ovoce, mléčná čokoláda, lesní ovoce (jsem si ho napsal dvakrát, tak mě asi tolik zaujalo :), zemitost. A to vše krásně zabalené. Postupně se projevuje rašelina, ale jen s lehkým nádechem kouře. V dokončení se na vlně sladkosti ukáže dozvuk kouře, rašeliny, oříšků a lesního ovoce.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021Ailsa Bay Sweet Smoke Release 1.2 48,9%:
V aroma cítím trochu připálené uzené, postupem času se udí čím dál více, ta se snad udila v komíně. Sladkost, až trochu přeslazenost uzeného ovoce a připečený slad. V chuti sladkost postupující k uzené sladkosti, ovocnost, postupně se ukazují další chutě, ale trochu je přebíjí štiplavost. Jak si člověk stále více zvyká na tu uzenost, tak vnímá více sladkosti, sladu a ovoce. V dokončení postupně doznívá sladká uzenost a kořenitost.
Tahle whisky je kouřově jiná, než jsme zvyklí z Islay, takže není dobré ji s nimi porovnávat, vždy bude vyčnívat a pokud bude člověk očekávat Islay styl, tak ji bude hodnotit spíše hůře. Postupem času se mi líbí čím dál více.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Whisky guru Václav Rout a jeho whisky - 29.11.2021Octomore Editon 07.1 5letá 208ppm 59,5%:
Sladkost zabalená v kouři, když ho odvane vítr, tak se ukáže i květinovost (až nečekaně), trocha uzenosti, v pozadí uhlíky z ohně. V chuti přijde vlna rozpálené kouřící rašeliny, když odezní, tak při druhém doušku sladkost ovoce opečeného na ohni. V dalších doušcích hřejivá vlna, celkem hebká, zabalený kouř s ovocem a sladkost. Pak přijde silná vlna suchosti na patro. V dokončení rašelina, hřeje a pomalu v krku vystydá a doznívá, přetrvává suchost z chuti.


Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021

Po více než 11 letech jsem byl ve Whiskerii opět na řízené ochutnávce whisky. Ochutnávku vedl Lukáš Andrlík a tak je celkem stoprocentně jasné, že se ochutnávala whisky Old Well ze Svachovky.
A co se ochutnávalo? Porto Barrels první vydání, Laphroaig Quarter Cask Barrels a Pineaud des Charentes Barrels první vydání, ještě zrající Kagor finish z nakuřovaného sladu a také ještě zrající Sauternes finish. Nenechte se zmást fotkou, první tři láhve (z leva) souhlasí u zbylých dvou etiketa nesouhlasí.

Po krátkém úvodu věnovaném obecnému ochutnávání whisky se slova ujal Lukáš, představil palírnu Svachovku a whisky Old Well. K prvním třem byla i čokoláda, také ze Svachovky, pro párování whisky s čokoládou. Přiznám se, že já raději whisky samotnou, to párování mi nejde a rozptyluje mojí pozornost i chutě.

Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Porto Barrels 46,3%:
Začínalo se whisky, která dozrávala v sudu po portském a jednalo se první plnění, které je už vyprodané a na trhu je plnění druhé. A jak etiketa napovídá, tak se jedná o whisky z nakouřeného sladu.
V aroma jsem měl lehký kouř, hodně ovocné porto, vůně byla příjemná a hutnější. V chuti příjemná ovocná sladkost, trochu do jablek, postupně se začala projevovat její mladost. V dokončení opět lehký kouř, dřevo, ovocná sladkost trochu opečených jablek. Celkově příjemná a fajn whisky. Je tam sice ještě cítit její mladost, ale také mladá svěžest.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Svach´s Old Well whisky Aged in Laphroaig Quarter Cask Barrels 46,3%:
Je to vlastně třetí vydání whisky dozrávající v sudech po Laphroaig, tentokrát v Quarter Cask. Podle Lukáše už další dozrávání v sudech po Laphroaig neplánují.
V aroma se ten Laphroaig teda nezapře, je tam velmi dominantní a jen v pozadí mám ovocnou sladkost. V chuti je jeho vliv také dost výrazný. Nádech kouře s ovocností, při dalších se více projeví sladkost s kouřem v pozadí. Příjemně se to popíjí, hezky ukazuje rašelinu, má svěží mladost. V závěru doznívá kouř s rašelinou.
Když jsem to zkusil s přinesenou hořkou čokoládou, tak mi whisky ukázala větší hloubku a více vynikne rašelina a dřevitá ostrost.
Celkově ale souhlasím s tím, že budou končit s dozráváním v sudech po Laphroaigu, protože i když je to povedená whisky, tak to hodně přebíjí charakter té původné Old Well, což je škoda.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Svach´s Old Well whisky Aged in Bourbon and Pineau des Charentes Barrels 51,9%:
Třetí byla opět z prvního plnění a na trhu najdete už druhé plnění.
Aroma bylo hodně výrazné, napřed bych si tipnul na výrazné sherry, svěží, ovocné, ovocný sad. V chuti už bylo jasné, že to není po sherry. Přezrálé ovoce z ovocného sladu, hutná ovocnost. V dokončení doznívá ovoce a tóny dřeva. Celkově velmi dobrá whisky, ovocně hutná, působí vyzrále, mladost tam není cítit.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021

Ještě zrající Old Well Kagor finish z nakuřovaného sladu cca 55%:
Tuto whisky zatím nekoupíte, ještě zraje v sudu. Ale ještě se dá možná sehnat Old Well Kagor finish, který byl stáčený pro Whisky & You.
Hned od prvního dojmu se dalo poznat, že se jedná o Kagor finish (tedy pokud máte s čím srovnávat). V aroma hladivá nasládlá vůně smetanového Kagor finishe, nasládlé ovoce, přidal se i banán. V chuti jemně smetanová, hladivá, lehce nakouřený banán. Dokončení příjemně jemné.

Ještě zrající Old Well Sauternes finish:
Vůně zatím nevyzrálá, ale příjemně ovocný banán s vinným nádechem. Chuť příjemně hladká, oblá, hezky komplexní. Celkově je to hodně dobře pitelná whisky, působící příjemně komplexně a uhlazeně, neodnesl jsem si z ní konkrétní dojem, ale celkově působí dobře.

Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Po skončení oficiální části ochutnávky se rozjela "volná zábava". A mimojiné byla možnost ochutnat ještě jednu láhev Old Well whisky také dozrávající v sudech po Kagoru a stáčená exkluzivně pro Seznam.cz. Byla v sudové síle a působila trochu uzavřeně a nedostupně. Byla dobrá, ale svoji nedostupnost dávala najevo i určitou ostrostí. Hodně jí pomohlo naředit, kde pak vynikly opět ty kagorové tóny, uhlazenost, hladivost, příjemně nasládlé ovoce. Nechali si stočit hodně dobrou a povedenou whisky. Existuje stáčení pouhých 60 láhví v této sudové síle 58,2% a pak ještě další láhve v síle 46%.
Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021Ochutnávka whisky ve Whiskerii - Setkání s Lukášem Andrlíkem a whisky Old Well - 27.10.2021

Pak už se i opustily whisky Old Well a ochutnávalo se i něco dalšího z bohaté nabídky Whiskeria baru. Tomášovi děkuji za možnost některé z vyfocených láhví ochutnat, protože toto se již začíná pohybovat mimo můj běžný limit na panáky whisky.


Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Kilchoman | Tequila a Mezcal finish, totiž: efekt změny pravidel SWA - 11.6.2021

Červnová ochutnávka v brněnském Whisky Shopu se věnovala whisky Kilchoman, ale hlavně dozrávání v sudech po netradičních destilátech, v tomto případě po Tequile a Mezcalu. V úvodu byl desetiletý Kilchoman zrající v bourbonových sudech, následovaný finishem po Caroni Rumu, pak přišly na řadu Mezcal a Tequila, uzavíralo to full zrání v sudech po portském.

Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Kilchoman - Tequila a Mezcal finish, totiž: efekt změny pravidel SWA - 11.6.2021Kilchoman 10letá Bourbon Matured Single cask 2.12.2010/14.12.2020 Cask No.784/2010 54,9%
V aroma příjemně nakouřená vanilka. Postupně sládne a mohutní. Krásně se tam prolíná rašelině nakouřený slad, ovocná sladkost, vanilka, citrusy, v pozadí se mi tam projevuje lehká nemocnice. Příjemná, správně surová vůně po zrání v sudu po bourbonu. V chuti trochu dřevité surovosti, vanilka, lehké ovoce, jablka, citrusy a jen lehký kouř v pozadí. Dokončení v duchu ovoce, jablek a vanilky. Ve vůni se mi líbila podstatně více, přišla mi v ní bohatší, v chuti už tolik bohatá nebyla. Byla z ní zase cítit ta "přímočarost" zrání pouze v sudech po bourbonu, která míň skrývá původně vypálenou whisky.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Kilchoman - Tequila a Mezcal finish, totiž: efekt změny pravidel SWA - 11.6.2021Kilchoman Caroni Cask Finish 1.12.2011/5.9.2016 Cask No.754/2011 59,5%
V aroma je na mě moc rumu, v pozadí lehký kouř, trocha ovocné hruškovitosti a abych nezapomněl, tak nepřehlénutelný rum. V chuti toho rumu mám taky moc. Nejsem na rumy, ani na rumové finishe. Připadá mi tam v chuti i dokončení taková mladistvá lihovost. Pít se to dá, ale nijak si mě to nezískalo. Když by mi to někdo nalil jako rum, tak mu to taky budu věřit.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Kilchoman - Tequila a Mezcal finish, totiž: efekt změny pravidel SWA - 11.6.2021Kilchoman Mezcal Finish Single Cask 12.9.2013/20.4.2021 Cask No.671/2013 55,5%
Aroma musím nechat nejdříve vydýchat, protože po nalití na mne dýchlo mýdlo a new-make. Po vydýchání se ukáže svěží aroma s lehkým sladkým kouřem, citrusy a exotickým ovocem, tedy z mého pohledu ovocná vůně, ale ne ta běžně známá, kecal bych, že tam cítím agáve, když jsem je nikdy ani neviděl. Aroma je příjemné, sladké, lehce kouřové a netradičně a nezvykle ovocné. Určitě zajímavé. V chuti hodně medové sladkosti s kouřem, nakouřený med, citrusy a nádech toho exotického ovoce z vůně, trocha uzenosti. Pije se to dobře. V dokončení doznívá nakouřená sladkost, trochu koření, něco mezi větrovým bonbonem a pendrekem.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Kilchoman - Tequila a Mezcal finish, totiž: efekt změny pravidel SWA - 11.6.2021Kilchoman Tequila Finish Single Cask 29.8.2013/14.4.2021 Cask No.638/2013 55,1%
Tequila finish potřebuje také vydýchat, je to zpočátku hodně podobné tomu mezcalu - mýdlo a new-make. Po vydýchání sice zůstalo v aroma trochu mýdla, ale s výrazným nádechem exotického ovoce. Postupně se přidávají citrusy, lehký sladký kouř a rozlomené tlusté listy exotického ovoce, kdy se mísí vůně ovoce a rozlomených zelených listů. Ustupující mýdlo a zvyšující se ovocná sladkost. V chuti se mi míchá opět lehce to exotické mýdlo, jiná pálenka, postupně se přidá nakouřený citrus a trocha sladkosti v pozadí. V dokončení pak citrusy a pendrek.
Online dedustace: The Whisky Shop - Degustace Kilchoman - Tequila a Mezcal finish, totiž: efekt změny pravidel SWA - 11.6.2021Kilchoman Port Cask Full Matured 2014/2018 50%
Aroma dost zemité a hutné, švestky, hodně portského, kořenitost. V chuti trochu kořenité sladkosti a pak hodně portského a portského. Je ho tam až moc. Prostě si myslím, že full zrání bylo už moc. Tedy, ne že by to nebylo v pohodě pitelné, je to takové silnější a naředější portské nebo whisky a v ní moc portského a to vše s lehkým kouřem a trochou dřeva.

Ochutnávka fakt zajímavá a to dokonce z více pohledů. Jela se kombinace ochutnávky ve Whisky Shopu a současně online. I přes drobné technické problémy musím říct, že tady jsou z tohoto ohledu kluci technicky nejdále. Zajímavé byly i ochutnávané whisky. Úvodní čistě zrající v bourbonu ukázala tu "čistou" podobu whisky neovlivněnou finishem. Finish po Caroni rumu mě teda vůbec neoslovil. Z ústřední dvojice Mezcal a Tequila to u mne vyhrál Mezcal. Na portské jsem byl celkem zvědavý, ale už ho tam bylo moc.


Online dedustace: The Whisky Shop - Ardbeg Day 2021 - 5.6.2021

Vzhledem ke "covidové" situaci v té době se mi nechtělo nikam jezdit (plus moje lenost) a tak jsem byl rád, že brněnský Whisky Shop udělal Ardbeg Day online. Děkuji jim za příjemné sobotní odpoledne.

Díky jejich kombinovanému režimu, kdy byli lidi na místě, ale současně jsme mohli být připojeni online, jsem tak mohl strávit odpoledne v Brně přímo ze zahrady.
Užil jsem si to k mé plné spokojenosti. Tentokrát jsem si během toho žádné poznámky nepsal a měl tak více času a prostoru se věnovat whisky a lidem (asi to tak budu dělat i nadále, jen pak mé větší poznámky budou se zpožděním).
Protože to byl Ardbeg Day, tak se pila samozřejmě whisky Ardbeg a whisky dne byla samozřejmě Ardbeg Scorch, dělat ochutnávku jen pro jednoho panáka nemá smysl a tak přidali i celou core-range značky.

Protože jsem si nepsal poznámky, tak jen pár krátkých postřehů, které mi zůstaly v hlavě (a v jiném pořadí, než jsme ochutnávali).

Ardbeg An Oa - Je to dobrý, je to sladký až bych řekl: likér na bázi Ardbegu. Má to základ jeho charakteru, ale je to jemný, uhlazený a připadá mi to jako dobrá vstupní whisky do světa Ardbeg.
Hezká reklamní holčina, naláká, zaujme, aby chtěl člověk vyzkoušet víc a dál. Kdo zná, tak neodmítne, ví, že to není jen pozlátko, ale už kouká spíše po vyšších.

Ardbeg Wee Beastie - K té už jsem napsal mnoho. Já z ní nijak unešený nejsem, první dojem v aroma zajímavý, ale rychle vyprchá a tím hodně ztratí. V chuti "ukázka" dospělého Ardbegu.
Je to taková demoverze za cenu plné verze. Ale chápu, že asi nejsem cílové publikum.

Ardbeg Ten Years Old - Hele, dobrá klasika. Já furt trochu trpím na vzpomínku na starou desetiletou, takže mi to připadá jako její stín, ale když se od toho odprostím, tak je to dobrá kouřová, rašeliná, cistrusová whisky.
Fakt dobrej základní kámen značky.

Skvělé je, že v core jsou i whisky "vyšší třídy" a to Uigeadail a Corryvreckan.

Ardbeg Uigeadail - bohatá, skvělá, vánoční koláče, kouř a uzenost, uhlazená a hebká.
Prostě uzená vánoční. Whisky pro chvíle vánoční pohody. Jedním slovem: skvělá.

Ardbeg Corryvreckan - bohatá, silná, nakouřená, dehtová, hořká čokoláda, sladkost. Pořádná bohatost Ardbegu ve skleničce.
Příjemný dehet s hořkou čokoládou. Pořádná whisky po náročném dni, kdy nechcete pohlazení, ale někoho správně drsného vedle sebe, protože ten den byl taky drsnej (dá se ale pít i v pohodovej den :) ). Dvěma slovy: taky skvělá.

Ardbeg Scorch - kolem té se to dnes točilo, tak měla premiéru. Jako jo, dobrý, nezklamala. Příjemný pití (určitě se jí ještě zavěnuju víc), dobrý, ale nic proč bych za hromadu peněz sháněl láhev.
To není tak úplně kritika, Ardbeg má v core tak dobré věci, že je těžké vedle nic představit něco nového, tak zajímavého, aby z toho padli lidi na prdel.

Ještě jednou díky do Brna.


Whisky & You online degustace: Májová chvilka whiskezie - květen - 25.5.2021

Květnová ochutnávka klubu Whisky & You byla mimořádně i veřejná a mohli se jí zůčastnit i nečlenové klubu. Jak k tomu Vašek napsal: A jelikož jsme poeticky založení, budeme v květnu romanticky rozjímat. Tj. nebudeme bohapustě chlastat, ale poeticky se nacamráme. V naší květnové ochutnávce se zaměříme na něžné, milé whisky, které jako by vystihovali ono okřídlené, Máj – lásky čas.

Whisky & You online degustace: Májová chvilka whiskezie - květen - 25.5.2021Whisky & You online degustace: Májová chvilka whiskezie - květen - 25.5.2021

Ochutnávalo se: Glenmorangie 12 let Malaga Cask Finish, Glendronach 12 let, Balvenie 14 let Carribean Cask a Macallan 15 let Fine Oak.

Whisky & You online degustace: Májová chvilka whiskezie - květen - 25.5.2021Balvenie 14 let Carribean Cask 43%
Aroma příjemně voňavé, sladkost ovoce mísící se sladkostí rumu, citrusy, rum je tam znát v příjemné podobě, vanilka, banány, postupně se zvyšující sladkost, rozinky. Po chvíli vydýchání se přidají banány. V chuti mi tam zprvu připadají rušivé tóny rumu a citrusů. V druhém dojmu se více projeví ovoce, banány, slad a znovu rum. V aroma se mi líbila více, v chuti mě rušil rum, který se protáhnul až do dokončení.
Whisky & You online degustace: Májová chvilka whiskezie - květen - 25.5.2021Macallan 15 let Fine Oak 43%
Aroma mě tedy zprvu nenadchlo, působilo na mě lehce zatuchle. Potřebuje více vydýchat. Vůně je jemná. Začne se mi projevovat med, sladkost, skořice, leštěné dřevo, jablečné máslové sušenky. Chvílema se mi tam vrací ta úvodní zatuchlost. První dojem z aroma mě nenadchl, pak se krásně vydýchala a postupně ukazovala různé vůně a začne být příjemná a bohatá. V chuti se mi napřed ukázala čokoláda, květinová ovocnost, med, vanilka, banány, znova medová vlna květin a ovoce. V dokončení doznívají medové chutě a čokoláda. V aroma mě moc nenadchla, ta zatuchlost mě tam vyloženě rušila, v chuti je ovšem hezky komplexní, příjemná a dobře pitelná. Ale celkově mě nenadchla natolik, abych využil tehdy možnosti koupit láhev za lepší cenu.
Whisky & You online degustace: Májová chvilka whiskezie - květen - 25.5.2021Glendronach 12 let Original 43%
Příjemné sherry aroma, lehká hořká čokoláda, rozinky, pomerančová ovocnost, obilné tóny, sladkost. Nezapře silný vliv sherry, mohutné a bohaté aroma, příjemně čuchatelné. Jablko, lehké dřevo, koření. V chuti sladký sherry úvod, ale nemá mohutnost z aroma. Oříšky, hořká čokoláda, lesní ovoce, sladkost. V dokončení doznívá sherry, sladkost, hořká čokoláda a lesní ovoce, velmi příjemně doznívá, co bylo v chuti. Aroma bylo mohutnější než pak dala v chuti, ale ani v té nijak nezklamala. Příjemně pitelná whisky.
Whisky & You online degustace: Májová chvilka whiskezie - květen - 25.5.2021Glenmorangie 12 let Malaga Cask Finish 47,3%
V aroma velmi příjemné "vinné" tóny, bohaté, sladké, čokoláda, výrazný slad, těžší ovocnost, med, nádech lehce opáleného dřeva, vanilka. Příjemné, těžší aroma, pěkná vůně vínem nasáklého dřeva. V chuti příjemně sladký čokoládový nástup s trochou koření, med, sladkost, čokoláda, trochu opečeného toustu. Příjemná mlsací chuť s hezkým pozvolným dokončením. Tady člověk ani nechce moc hledat, ale spíše chce vychutnávat.


Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021

Ve Whisky&Kilt proběhlo začátkem května další představení whisky Gold Well a Old Cock. Ochutnávkou prováděli opět Mirek s Lukášem a snažil se je ukočírovat Vašek. Bylo vidět, že přípravu před ochutnávkou vzali pánové velmi důkladně a tak jsme se u toho i mohli dobře pobavit.

Online degustace: Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021Online degustace: Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021Online degustace: Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021

Ochutnávaly se samozřejmě nové whisky Gold Well a Old Cock a současně oba přidali po dvou zajímavostech od sebe. Mirek přidal samozřejmě Gold Cock a to: Gold Cock 1995 59,6 % (vzorek přímo ze sudu 2021, Ex Oloroso Sherry, poté skotská whisky Glen Moray) a Gold Cock 2016 61,7% (vzorek přímo ze sudu 2021, Ex bourbon, poté skotská whisky Springbank). Lukáš pak Old Well a to: Old Well - sud ex bourbon, poté Laphroaig Quarter Cask cca 60% (vzorek přímo ze sudu) a Old Well - sud ex bourbon, poté kagor (vzorek přímo ze sudu).
Níže psané poznámky jsem psal během ochutnávky, další komentáře z přeochutnání jsou pak u značek.

Online degustace: Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021Old Cock 51,5%
V aroma znatelný ovocný Gold Cock charakter s lehkým nakouřeným dřevem. Sladkost ovoce opékaného nad ohněm, lehce navlhlé dřevo. Sladká těžší ovocnost nasáklá kouřem. V chuti se míchá sladkost, ovocnost, bourbonová sladkost, vanilka s nakouřeným sladem. Trocha dřevěných tónů. Celkově dobře pitelný, ale ještě s trochu nespojeným a mladistvám dojmem.
Online degustace: Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021Gold Well 51,5%
V aroma sladké ovocné aroma s nádechem kouřem. Po chvíli se začíná prosazovat koření, bylinky, vanilka a dřevo sudů. Uzenost sladkého medu. V chuti sladkost s kouřem, výrazně se ukazuje nakouřený slad, trochu nádech uzeného medu, mladistvá kořenitost a trocha štiplavé dřevitosti. Vanilka. Dokončení v duchu chuti. Větší projev mladosti oproti OC. Taky dobře pitelný.
Online degustace: Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021Gold Cock 1995 exOloroso, poté skotská whisky Glen Moray 59,6%
První dojem v aroma byl dřevitej, ale po vydýchání příjemné těžkoovocné tmavěčokoládové aroma v pozadí příjemné dřevo. Aroma je hodně ucelené a příjemné. V chuti je podstatně zajímavější než v aroma. Celkem komplexní, ovocnost, sherry, mléčná čokoláda, hutná, sudově silná. Dobré pochutnání, ale mám pocit, že před dvěma měsíci se mi líbila víc.
Online degustace: Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021Gold Cock 2016 exBourbon, poté skotská whisky Springbank 61,7%
V aroma spíše lehký kouř, připadá mi tam znatelný vliv finishe, trochu na úkor GC, jeho ovocnost se tam projevuje až po chvíli a zatím působí mladě. V chuti je celkem hezky sladěná a povedená, ale nepřišla mi až tak zajímavá. Dobře pitelná, ale trochu bez dojmu.
Online degustace: Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021Old Well ex bourbon, poté Laphroaig Quarter Cask cca 3y cca 60%
Aroma krásně sladce ovocno rašelině medicíncko nakouřené, vzala si z toho sudu po Laphroaigu to nejlepší. V chuti krásně drsná, ostrý kouř s rašelinou s kořenitostí mladé whisky, pak i sladko ovocné tóny a trocha slanosti v dozvuku. Hodně povedené, trochu to zapírá Svachovku a víc ukazuje Laphroaig.
Online degustace: Online degustace: Co je doma, to se počítá - on-line ochutnávka whisky Gold Well a Old Cock plus několik sudovek - 6.5.2021Old Well sud ex bourbon (1y), poté Kagor (1,5y), ex Makers Mark (1,5y) cca 4,5y
Aroma napřed hodně výrazné dřevo, potřebuje vydýchat. Pak ukazuje intenzitu po vínu, oříšky, trochu dřeva sudu, hodně intenzivní. Když se jí ještě chvíli nechá, tak zjemní a zakulatí se. V chuti je podstatně více zakulacená, krásně jemná, bohatě působící. Ještě mladistvě silná, kořenitá sladkost. Dobré. Fakt dobré.

Jen závěrem chci upozornit, že jména whisky Gold Well a Old Cock se nepřekládají jako Zlatý déšť a Starý čůr...


Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021

Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021

Po online degustacích v olomouckém Black Stuffu jsem už nějakou dobu pokukoval a i se na ně díval. Až do této jsem se nějak nerozhoupal si také domů objednat vzorky. Ovšem netradiční typy dřeva už byla tak netradiční ochutnávka, že jsem neodolal. Method and Madness je experimentální mikropalírna v palírně Midleton, kde si mohou dovolit zkoušet netradiční a zajímavé věci.
Začínalo se ovšem whiskey Jameson Triple Triple, což znamená třikrát destilovaná a dozrávaná ve třech různých sudech - po bourbonu, po sherry a po vínu malaga. A pak přišla na řadu produkce Method and Madness. Irská legislativa povoluje zrání i v jiných než dubových sudech a tak vedle Single Grain a Single Malt zrajících v dubových sudech přišly na řadu i whiskey dozrávající i v netradičních sudech, jako je třeba kaštanovník, divoká třešeň nebo moruše.

Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Jameson Triple Triple - Bourbon, Sherry & Malaga Wine Casks 40%
Ve vůni hodně ovocná, vůně zralé čerstvě rozkrojené hrušky, trochu koření, rozkvetlé keře, voňavé dřevo, postupně přibývá sladkost, až do hodně výrazné pouťové sladkosti (žužu apod). První ovocný dojem byl příjemnější, ta sladkost to začíná přebíjet a je jí moc. V chuti sladká, hodně lehká, celkem komplexně srovnaná, nádech sherry se znatelným vinným nádechem se kterým přechází do závěru. Na konci doznívá nečekanou lehkou ostrou pálivostí koření. Nenáročná lehká sladká celkem příjemná popíjitelná whiskey, pro popíjení při večerní párty na zahradě. Působí bohatším dojmem než klasický Jameson a stejně trochu podbízivě.
Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Method and Madness Single Grain matured in Bourbon Barrels finished Virgin Spanish Oak 46%
V prvním dojmu je v aroma znát dozrávání ve virgin dubu, výrazné, ale celkem příjemně voňavé dřevo, není přehnaně dřevnatá. Když se jí nechá chvíli čas, tak projeví i další vůně. Sladkost, lesní ovoce, koření, vanilka, lehké, ne moc hluboké, ale příjemné a hezky poskládané. V chuti je jiná, olejnatý dojem, sladkost, lehce očouzené dřevo, lesní ovoce s trochou vanilky, v závěru se projeví kořenitost až do štiplavé dřevitosti. Celkově je lehká, pitelná, ale ve vůni mě bavila více.
Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Method and Madness Single Malt matured in Bourbon Barrels finished French Limousine Oak 46%
V aroma dřevo s přezrálými jablky, přidává se sladkost těch jablek, tóny slaných sušenek, pak se začne více prosazovat sladké příjemné dřevo. V chuti krátká sladkost s jablečným nádechem, ale rychle vystřídaná kořenitostí, při dalších doušcích už má pomalejší nástup, nejdříve hebké dřevo, pak už následuje kořenitost zakončená dřevitou štiplavostí. V dokončení celkem dlouho doznívá dřevo s nádechem mléčné čokolády už bez kořenitosti a štiplavosti. Je celkem příjemně pitelná, působí i hutně a hluboce, ale ničím výrazným a zajímavým nezaujala.
Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Method and Madness Single Pot Still matured in Sherry & Bourbon Barrels finished French Chestnut 46%
V aroma sladkost a výrazné, krásně znatelné, ale nezvyklé dřevo s nádechem čokolády. Když nechá chvilku vydýchat, tak se ukážou velmi výrazné ořechy a banány. V závěru vůně až trochu nepříjemná dřevitá štiplavost. Dřevo zintenzivnilo a stále si drží ten nádech nezvyklého dřeva ke kterému se ještě přidá kandované ovoce v čokoládě. V chuti čokoláda, nezvyklé dřevo se stále hlásí o slovo, přidá se opět výrazný banán, koření. Dokončení v duchu nezvyklého dřeva, čokolády a kandovaného ovoce. Celkem zajímavá, bohatá a zajímavá whisky.
Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Method and Madness Single Pot Still matured in Bourbon & Sherry Barrels finished Wild Cherry Wood 46%
V aroma výrazné ovocné dřevo, napřed se chvíli stupňuje dřevo s jablky a pak se teprve projeví sladkost, výrazná ovocnost a aroma mi ukončuje jablko s ořechy - takový více jablečný štrůdl. Dřevo je spíše upozaděné. Chuť příjemně jemná hladivá, jablečná ovocnost, s lehkým kořením, skořicí, dřevo tam spíše hladí a krásně hebce dlouho doznívá. Možná v chuti nacházím i lehký třešňový nádech (ne sladkost třešní), ale taky jsem možná ovlivněn tím, že vím, co piju. Úplně v závěru se mi ukázaly oříšky. Působí velmi příjemným dojmem, takovým příjemně svěžím, letním, krásně doznívá. Příjemná letní whisky.
Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Method and Madness Single Pot Still matured in Bourbon Barrels finished Mulberry Casks 46%
Aroma je silně netradiční, dřevo s výraznou vůní, kterou nedokážu přirovnat. Později asi trocha jablek se dřevem. Netradiční ovocnost s postupující sladkostí. Je to hodně nezvyklé aroma, dřevo se tam projevilo velmi výrazně a nezvykle. V chuti nezaostává za aroma i zde jsou netradiční a nezvyklé tóny, které neznám a nedokážu je tak pořádně přiřadit. Trocha jablečné ovocnosti, kořenitosti, ovocné sladkosti, ale stále za velkého vlivu dřeva, které je tam dominantní. Vliv sudu se zde projevil velmi zajímavě, netradiční, příjemně pitelná, nemá nepříjemné dřevité tóny, šťavnatá, zajímavá a nezvyklá.
Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021Online degustace: The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar - NOT OAK ONLY, netradiční typy dřeva s Jirkou - 27.4.2021

Ač irské až tak nemusím, tak uznávám, že toto byly opravdu povedené whiskey. Z prvních dvou mi připadla zajímavější dokonce ta Single Grain. Ta hlavní trojice dozrávaná v sudech z kaštanovníku setého (na kterém rostou jedlé kaštany), divoké třešně a moruše byla hodně zajímavá, ale těžko se hodnotí, protože na tyto tóny vůní a chutí nejsme zvyklý a o to hůře se porovnávají s tím, co známe. Ukazuje to další zajímavé směry, kam se může svět vůní a chutí whisky také rozvíjet.
Moruše byla z mého pohledu nejvíce ovliněná a současně jsem u ní nebyl schopen udělat pořádné přirovnání.


Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021

Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021

Tentokrát se jedná o ochutnávku whisky od jedné značky a to Taiwanské single malt whisky Kavalan. Všechno jsou to Kavalan Solist, všechny jsou v sudové síle a liší se tím, v čem dozrávaly. Připravené jsou: Kavalan Solist Ex-bourbon cask číslo B080828042 (celkem 148 lahví) 55,6%, Kavalan Solist Port Cask číslo 0101008015A (celkem 193 lahví) 57,8%, Kavalan Solist Vinho Barrique Cask číslo W121225125A (celkem 211 lahví) 57,1% a Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask číslo S120622066A (celkem 495 lahví) 58,6%.

Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021


Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021Kavalan Solist Ex-bourbon Cask No.B080828042 Cask Strength 55,6%
Aroma ovocné, vanilka, znatelný dub, postupně se zvyšující sladkost, i přes vysoký obsah alkoholu celkem hebká. V chuti krátký sladký nástup, následovaný výrazným nástupem sudové síly, ovocné, sladké až k medu, banány, hrušky, výrazná dřevitost, postupně nastupuje kořenitost, se kterou se to překlápí do dokončení, kde doznívá koření, sladkost, čokoláda, ovocnost a doznívá opravdu dlouho. Trochu jsem měl strach z ex-bourbonu, ale vůbec nezklamala.
Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021Kavalan Solist Port Cask No.0101008015A Cask Strength 57,8%
Úvod aroma je v duchu dřeva, ale rychle ukáže další tóny, mléčná čokoláda, čaj, ovocně sladká, vanilka, stále přítomné dřevo. Úvod chuti je krásná mohutná ovocná vlna kandovaného ovoce, ovocná sladkost, krásně mohutné tělo, čokoláda, oříšky, kořenitost. V dokončení zůstává kořenitost s dřevitou suchostí, doznívá sladká ovocnost, čokoláda.
Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021Kavalan Solist Vinho Barrique Cask No.W121225125A Cask Strength 57,1%
Úvod aroma dřevo, pak se přidá čokoláda s rozinkama, sladká ovocnost přezrálých jablek a hrušek, lehká vanilka, stále přítomné dřevo, přidá se víno, včetně trochu kyselosti, opět velmi příjemné a bohaté aroma. Chuť v úvodu krásně hebká, sladká, postupně narůstající širokosti. V chuti travní tóny, třešně v čokoládě, projevuje se bohatá ovocnost, vinné tóny. V dokončení doznívá dřevo, lehká ovocnost, hebké, dlouho jemně doznívající.
Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021Kavalan Solist Oloroso Sherry Cask No.S120622066A Cask Strength 58,6%
Aroma je krásně silné a hutné sherry, rozinky, ovoce, pomeranče, čokoláda, velmi bohaté, na tu sílu hebké a působící jemným dojmem. Jen lehké sherry načichlé dřevo. V chuti krásný nástup sherry whisky, čokoláda, ovocnost, ukázková sherry whisky, mohutná, že by se dala žvýkat. Dokončení opět krásné, dlouhé, sherry, čokoláda, oříšky.

Čekal jsem, že Kavalany Solist budou dobré a byly opravdu skvělé.
Nevýhodou palírny Kavalan je umístění, díky kterému má vysokou andělskou daň. Současně je to ale výhodou, protože zde zrání probíhá podstatně rychleji, whisky zde zraje od tří do pěti let, není na ní mladost ovšem poznat. I sudy jsou schopny dát té whisky více, než například ve skotském podnebí. Kdyby zrály delší dobu, tak by bylo riziko, že whisky bude horší. Umožňuje jim to také více experimentů s finishema, díky rychlejšímu zrání, znají také dříve vvýsledek. Tím, že Solisty jsou Single Barell, tak jsou lahvované v době, kdy je považují za nejlepší, bez ohledu na stáří.

Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021Online degustace: Kavalan Solist - ochutnávka lehce raritních lahví - 22.4.2021

.


Whisky & You online degustace: Kouřové orgie s Václavem Routem. Klubová degustace - duben - 20.4.2021

Whisky & You online degustace: Kouřové orgie s Václavem Routem. Klubová degustace - duben - 20.4.2021

Dubnová ochutnávka klubu Whisky & You byla zaměřená na kouřové whisky a všechno byly single malt whisky z ostrova Islay. Ještě před začátkem ochutnávky jsem raději v místnosti odpojil kouřové čidlo, abych omylem nezpůsobil požární poplach a ochutnávku mi nenarušili hasiči.

Whisky & You online degustace: Kouřové orgie s Václavem Routem. Klubová degustace - duben - 20.4.2021Whisky & You online degustace: Kouřové orgie s Václavem Routem. Klubová degustace - duben - 20.4.2021

Ochutnávalo se: Lagavulin 8 let, Ardbeg 5 let Wee Beastie, Bowmore 15 let a Octomore 11.1. Vzorky opět byly 4cl, takže bylo dostatečné množství na ochutnávání během ochutnávky a zbylo i na přeochutnání.

Whisky & You online degustace: Kouřové orgie s Václavem Routem. Klubová degustace - duben - 20.4.2021Bowmore 15 let 43%
Z aroma je hned poznat dozrávání v sudech po sherry. Dozrávala v nich 3 roky. Sherry to krásně obalilo, čokoláda, kandované ovoce, těžká sladká ovocnost, jen lehce těžký kouř. Působí mohutně, ale hezky komplexně a uceleně. Po delší chvíli vydýchání se začne v aroma více prosazovat uzený kouř. Chuťově mi připomněla vánoce, sladkost, koření - skořice, uzené ovoce, punč, příjemný sherry nádech, postupně se přidává trochu dřevitosti sherry sudu a stále více v dalších doušcích prosazuje ovocný kouř. Krásně dlouho doznívá sherry, dřevo a uzené ovoce.
Whisky & You online degustace: Kouřové orgie s Václavem Routem. Klubová degustace - duben - 20.4.2021Lagavulin 8 let 48%
Aroma na první počuch slané, pak se začnou prosazovat i sladké tóny a slaný karamel, prolíná se tím rašelinný kouř se svěžím slaným mořským vzduchem. Rašelinný kouř a uzenost se postupně prosazuje více, přidává se ovocná kyselost. Po chvíli určují hlavní směr aroma - sladko-slaná uzenou kouřovost s kyselým nádechem. V chuti je sladkoslanný úvod, následovaný uzeno-kouřovou fackou na chuťové buňky, kořením, trochou té kyselosti z vůně, ukáže i čokoládu, která se prosazuje i do dokončení spolu s uzenou kouřovostí, kdy příjemně dlouho doznívají. Připadá mi ale, že by chtěla ještě trochu dozrát, je ještě taková rozdivočelá, zajímavá dobře pitelná, ale trochu jí něco ještě chybí do komplexnosti.
Whisky & You online degustace: Kouřové orgie s Václavem Routem. Klubová degustace - duben - 20.4.2021Ardbeg 5 let Wee Beastie 47,4%
Tak už se zase potkávám s malou bestií, zkusím zapomenout na minulé dojmy a dát ji zase šanci. Po nalití se ukáže sladko-slaný rašelinný kouř. Kouř ovšem velmi rychle odvane, zůstává slaná rašelina. Pak se začne ukazovat spíše mokrá rašelina, kouř je pryč, jako by ji někdo uhasil kýblem vody a je tam trochu smradu spáleniště, výrazně se ukáže kyselost, zůstává slaný mořský nádech. Více prostoru dostane sladká uzená ovocnost, uzené jablko a i trocha vanilky. Pokud jí člověk vydrží čuchat trochu déle, tak pokaždé ukáže trochu jiné vůně. Teď třeba ukázala více sladkosti. Ale působí přitom mladě, ještě nedozrále, rozkákaně a trochu povrchně. První dojem chuti je výrazná sladkost, sladká ovocnost, do toho se prosazuje uzenost a spíše upozaděnější, ale stále přítomný kouř. Sladkost je hodně dominantní. V chuti také působí mladě, rozkákaně a trochu povrchně. Dokončení je spíše krátké, jak rychle zmizel kouř z vůně, tak rychlé je dokončení. Za skoro stejné peníze jako je desítka, je to drahé a její cenu zvedá hlavně marketing, nikoliv obsah láhve. Je to ještě nedozrálý a trochu povrchní Ardbeg.
Whisky & You online degustace: Kouřové orgie s Václavem Routem. Klubová degustace - duben - 20.4.2021Octomore 11.1 5 let 139,6ppm 59,4%
Překvapivě to není kouřová rána, jak by člověk čekal při pověsti Octomore. Nejdříve mi přišly slané tóny, po chvíli se přidaly sladké tóny, až do medu, citrusy, rašelina spíše nehořící a trocha jódovosti. V chuti je třeba chvíli počkat, až se v puse projeví, ne ji hned polknout. V prvním dojmu výrazná uzavřená pálivost, která se ovšem po chvíli v puse a nařaděním slinami ještě rozpálí, ale současně začne ukazovat i další chutě. Sladkost, výrazná dřevitá kouřovitost, ovoce a stále se stupňující hřejivost. Celkem bohatost chutí. V dokončení doznívá sladkost, ovoce a vším prostoupený kouř.
Pokud se trochu rozkápne, tak mě v aroma překvapilo suché dřevo, trocha zemitosti, louka se sladkou vůní květin, přidají se citrusy. Překvapil mě rozdíl mezi vůní před a po.

Ochutnávka byla doplněná o zajímavosti z palíren, povídáním o jednotlivých whisky a Vašek k jednotlivým whisky rovnou říká i svoje dojmy, takže ani začátečník se nemusí bát, že by nedostal nápovědu. Stejně tak se nemusí bát, že by po něm byly vyžadovány jeho dojmy, dokonce pokud se hodně stydí (nebo nemá uklizeno), tak ani nemusí zapínat kameru. Je to skoro jako na klasické ochutnávce, kdo chce, tak se zapojí, kdo se nechce zapojit, tak může jen poslouchat a vstřebávat dojmy.
Pro členy je pak k dispozici i video z ochutnávky a tak si ji mohou vychutnat znovu nebo později, pokud ji nestihnuli v původním termínu.


Degustace Gold Well a Old Cock - podruhé - 18.4.2021

Přibližně s týdenním zpožděním jsem si zopakoval degustaci nových whisky Gold Well a Old Cock. Celkem běžně po online degustacích s odstupem času přeochutnávám vzorky a píšu další recenzi, ale neuvádím to sem, ostatně ani jiné doma dělané ochutnávky. Řekl jsem si ale, že by si zasloužily ještě jednou pozornost a možná i trochu větší přípravu. Ta spočívala hlavně v tom, že jsem přidal i další whisky pro porovnání vůní a chutí a to 20letý Gold Cock 49,2% a jednu z whisky Old Well. Zde bylo náročnější hledat odpovídající vzorek, protože jediné co tu mám k dispozici jako peated je lahvička Old Well Virgin Oak, ale nakonec jsem doma ještě vyšťoural vzorek peated ze sudu po bourbonu. Chci se více podívat i na oblíbené - kolik charakteru jednotlivých značek se tam projevuje.
Nakonec se z toho stala ochutnávka na druhou, kdy jsem se v jedné snažil hledat vliv jednotlivých značek a v druhé se na whisky zaměřit jako na celek, protože jako celek ji vlastně vychutnáváme. Když mi whisky chutná, tak pro mne nebývá podstatné složení, ani stáří, ani jestli má palírna hezkou budovu nebo ne.

Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%
První dojem z aroma je lehce kouřová vůně vlhkého dřeva. Aroma je hodně uzavřené a potřebuje trochu vydýchat. V aroma se silně potkávají obě dvě whisky, Gold Cock bych řekl, že má navrh a udává hlavní tón aroma. Sladkost, výrazná ovocnost a velmi výrazné až nahořklé dřevo, nepřehlédnutelný je tam vliv nakouřeného Old Wellu, který tím vším proniká, vůně tím těžkne a dostává trochu nádech nakouřené marmelády. V chuti se kombinuje sladkost obou použitých whisky, kdy Gold Cock dodává ovocnou sladkost, kdežto Old Well bourbonovou sladkost a vanilku. Dřevo v pozadí mají asi společné. Zatímco Gold Cock se tomu snaží dát vyzrálost, tak mladistvý Old Well o sobě dává vědět svojí kouřovostí, znatelnou ještě výraznou mladostí.
Old Cock 51,5%(nyní bez zaměření na whisky ze kterých byla vyrobena, věnuji se pouze whisky ve skleničce):
V aroma se potkává sladká ovocnost s kouřem a dřevem. Trochu mi to připomíná ovoce opékané nad ohněm, některé dřevo v ohni je trochu navlhlé, což se projevuje v množství kouře a jeho vůni. Aroma je trochu těžší, jak ta sladká ovocnost nasákla dýmem, tak ztěžkla. Chuť výrazně sladká kombinující ovocnost a bourbonovou sladkost a vanilku a to vše šmrcnuté nakouřeným sladem. Je dobře pitelná, ale působí trochu nejasným dojmem. Dokončení dlouho doznívá v duchu chuti.
Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%
V aroma výrazný závan sladkosti, ovocné sladkosti Gold Cocku a až poté se objeví spíše lehčí závan kouře. Vzhledem k poměru bych čekal větší nakouřenost. Oba tam přidávají tóny dřeva a postupně se začíná Old Well více prosazovat a přidává více ostrosti a bourbonovou vanilku, postupem času i sladkou kouřovostí - nakouřeného a uzeného medu. V chuti se ovšem Old Well projeví více. Ovocná sladkost s kouřem, které dominuje nakouřený slad a mladistvá kořenitost a štiplavost s dřevitým nádechem a výraznou bourbonovou vanilkou.
Gold Well 51,5%(nyní bez zaměření na whisky ze kterých byla vyrobena, věnuji se pouze whisky ve skleničce):
Sladké ovocné aroma s lehkých nádechem kouře. V pozadí se tam ukazuje dřevo sudů a přidává se nádech vanilky. Postupně se ukazuje sladká nakouřenost nakouřeného a uzeného medu. Aroma je celkem sladké, trochu medově hutné, ale ne těžké. V chuti se objeví ovovcná sladkost s kouřem, které dominuje nakouřený slad a mladistvá kořenitost a štiplavost s dřevitým nádechem a výraznou bourbonovou vanilkou. Dokončení se nese v duchu nakouřené sladkosti, vanilky a celkem uhlazenosti.

Hodnotit tyto whisky je těžké. Nejjednodušší by bylo napsat, že je to zajímavý experiment a tím mám hotovo. Hledání vlivu jednotlivých whisky je zajímavé, ale zase zastírá celkový dojem z whisky. Jenže o to hledání si přímo říkají, takže jsem to udělal ze dvou pohledů současně. Každá je jiná. Gold Well mi seděl trochu více. Ta ještě mladá whisky byla povedeně zaoblena tou druhou 20letou, která tam přidala ještě svoje další tóny. U Old Cocku se podle mne tolik nesešly. 20letý Gold Cock je dobré pití a mám pocit, že Old Well do něj přinesl nakouřenost a trochu kopanec díky své ještě nevyrovnané mladosti. Když bych si měl vybrat, tak bych asi spíše zvolil ten 20letý Gold Cock. V Old Cocku GC o něco přišel a tolik nového a lepšího nedostal. Ale jsou to jen moje dojmy, ostatní to mohou vidět jinak.

Něco ovšem mají výrazně společné a to je cena. A ta není zrovna nízká, tak je dost vysoká. Nechci se pouštět do spekulací, proč stála tolik, to je ostatně vždy věcí výrobce a já to můžu jen akceptovat nebo ne. Je také pravdou, že se obě velmi rychle vyprodaly, jen neumím odhadnout jak velký podíl v prodaných je určen do sbírek a na předprodej, tedy na láhve, které nejsou primárně určeny k pití. Z hlediska pití je ta cena až moc drahá, ta whisky tu cenu nemá. Byť nemám rád hodnocení poměru cena/výkon, tak tady nevychází dobře. Obě whisky jsou dobré, ale ne za ty peníze. Beru je ovšem jako experiment u kterého bylo více starostí i nákladů a to se promítlo v ceně.


Whisky Essence - 1. díl nového českého podcastu o whisky s Petrem Křenkem - 15.4.2021

Tenkrát to není klasická ochutnávka, ale jiná, také zajímavá, whisky akce na internetu od Jirky Šinogla.
Jelikož Jirkovi v České republice stále chyběl český podcast o whisky, rozhodl se, že ho uskuteční sám. Bude se snažit s určitou pravidelností zvát známé i méně známé osobnosti českého whisky světa a bude si s nimi povídat o jejich životě s whisky. Aby nekladl otázky jen on, tak bude podcast probíhat nejdříve online na Facebooku a Youtube a můžou se tak připojit a hostům pokládat otázky i ostatní.

1. díl nového českého podcastu o whisky s Petrem Křenkem - 15.4.20211. díl nového českého podcastu o whisky s Petrem Křenkem - 15.4.2021

Nejdříve probíhá na FB a na Youtube, kde je najdete ve videích a následně jsou vystaveny odkazy i na další místa. Probíhá formou rozhovorů se známými i méně známými osobnostmi českého whisky světa.

První rozhovor proběhl s Petrem Křenkem a najdete ho ve formě videa na FB a Youtube. Další odkazy najdete také na FB Whisky Essence, ale ty jsou pouze audio.

V dalších dílech byli: Vašek Rout, Zdeny Kortiš, Mirek Motyčka, Lenka Whyles Nádvorníková, Vašek Cvach a Lukáš Andrlík, Martin Nethar Doležal, ....
Přehled všech včetně odkazů najdete v části věnující se online ochutnávkám a dalším

na začátek stránky


Degustace Gold Well a Old Cock - 12.4.2021

U příležitosti uvedení na trh whisky Old Cock a Gold Well udělali Mirek Motyčka z Jelínka a Lukáš Andrlík ze Svachovky společnou ochutnávku těchto whisky. Gold Cock dodal roky a zkušenosti a Old Well mladou energii a sílu. Vyměnili si 80 litrů destilátu z dvousetlitrových sudů a výsledek tak zůstal z většiny původní, ale s pořádnou dávkou jiného, cizího elementu. Whisky Gold Cock je z roku 1999 a symbolizuje zkušenosti a vyzrálost. Old Well zastupuje mladou dravost, divokost a ambice s peated whisky z roku 2017.

Degustace Gold Well a Old Cock - 12.4.2021Degustace Gold Well a Old Cock - 12.4.2021Degustace Gold Well a Old Cock - 12.4.2021

Uvnitř láhve Old Cock je whisky, která obsahuje 6 dílů (120 litrů) Gold Cock 1999 a 4 díly (80 litrů) Old Well 2017. Následně se whisky scelila ve Vizovicích v českém sudu, tedy v původním sudu, kde whisky ležela, po dobu 4 měsíců. Uvnitř láhve Gold Well je whisky, která obsahuje 6 dílů (120 litrů) Old Well 2017 a 4 díly (80 litrů) Gold Cock 1999. Následně se whisky scelila na Svachovce v sudu po bourbonu, tedy v původním sudu, kde whisky ležela, po dobu 4 měsíců. Po společných diskuzích a ochutnávkách dospěli k variantě 51,5%.

Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%
První dojem z vůně byl neurčitý, kdy byla ještě trochu uzavřená a nechtěla se pořádně projevit. Po krátkém vydýchání se ukáže výrazný ovocný charakter Gold Cocku, doplněný výrazným dřevem, až trochu do hořkosti čerstvého dřeva. Kouřem se tam projeví Old Well. Společně tam vytvoří celkem výrazné ovocné aroma s nádechem kouře, dřevo zůstává, ale hořkost se už otupila. V chuti není Gold Gock na první ochutnání až tak výrazný, postupně se tam ale začne jeho ovocnost prosazovat, ovšem kouřovost Old Well, dřevo je znatelné i v chuti.
Gold Well 51,5%Gold Well 51,5%
V prvním dojmu aroma mi přišel ovocný závan Gold Cocku, pak už se více projeví Old Well, kde mě překvapil menší vliv nakouřenosti, než jsem čekal. Pak mi tam začíná připadat znatelnějnější vlil bourbon sudů, sladkost s lehkou vanilkou a spíše lehkým kouřem. V chuti se projeví sladkost s kouřem, "očouzeně" nakouřený slad, štiplavá mladistvost, ale celkově působí uhlazenějším dojmem a kořeněnějším dozvukem a sladkostí.

Bylo to takové večerní posezení u skleničky - Zábavný pořad Mirka a Lukáše: Sejdeme se u skleničky. :)

Gold Well 51,5% a Old Cock 51,5%Old Cock 51,5%Gold Well 51,5%

Stále cítím aroma z prázdných skleniček (stojí vedle sebe, tak se to hezky míchá) a nesou se tu ovocné tóny Gold Cocku (ne švestky) a sladkost s kouřových nádechem. Celkem příjemná kulisa.


Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021

Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021

Vašek k ochutnávce napsal: Znáte jeden z nejslavnějších whisky klubů na světě - Scotch Malt Whisky Society? Pokud ne, podívejte se například sem - www.smws.com. Jako dlouholetý člen mám celkem slušnou zásobu těchto lahví (ještě větší jsem bohužel vypil), takže jsem jich pár pro Vás vybral na pravidelnou čtvrteční ochutnávku. Jedná se vždy o single cask v počtu maximálně v jednotkách stovek kusů od každé edice a samozřejmě v sudovce. Některé z nich jsou už prakticky vypité, takže skutečně poslední možnost to ochutnat. A jen tak mimochodem - všechny etikety jsou graficky naprosto totožné, bez udání jména palírny. Ty se rozlišují pouze číselným kódem, který musíte znát, abyste detekovali danou palírnu.

Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021

Takže aby nás navnadil - co si při této ochutnávce polejeme do volátka? SMWS 54.53 (Aberlour 10 let) - pouze 195 lahví, SMWS 68.36 (Blair Atholl 12 let) - pouze 255 lahví, SMWS 12.36 (BenRiach 10 let) - pouze 215 lahví, SMWS 7.230 (Longmorn 15 let) - pouze 171 lahví a SMWS 44.118 (Craigellachie 16 let) - pouze 253 lahví.

Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021BenRiach 10y 2009 SMWS 12.36 Easy-Drinking and More-Ish 29.9.2009 1st Fill ex-bourbon barrel 58,7%
Příjemně ovocná whisky ze Speyside, voňavá až trochu převoněná, jemná, těch skoro 60% procent tam není cítit, dřevo, vanilka, čokoládový pudink. V chuti celkem ostrá, vanilka, ovocnost. Chce rozkápnout. Po pár kapkách aroma ještě zjemnilo, přidala se výrazná mléčná čokoláda a dřevo. Zjemnilo i v chuti, krásně se rozvinula, zůstala ostrá, ale kapky obrousily špičky. Ale i tak je chvílema pálivá, štípavá.
Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Longmorn 15y 2004 SMWS 7.230 Apple-Tinged Lengthy Grief 7.9.2004 1st Fill ex-bourbon barrel 59,5%
První dojem v aroma jsem měl těsto, kvasnice, lehká vanilka, ale je znát, že je zavřená. V chuti jablko, sladkost, karamel, ale bude chtít také rozkápnout. Dokončení trochu kokos. Rozkápnutí jí hodně otevřelo, výrazná jablka, vanilka, jablečný koláč. V chuti se jablka také krásně projevily, sladká, čokoláda, karamel, v závěru chuti se projeví vosk, který potáhne jazyk. Při dalších doušcích stále výraznější jablka, přidá se dřevo a chuťová podoba naleštěného dřeva. V dokončení dřevo, jablka.
Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Aberlour 10y 2006 SMWS 54.53 Classic honey and oak 12.10.2006 Refill barrel/ex-bourbon 60,7%
V prvním dojmu je hodně uzavřená, chce rovnou od začátku rozkápnout. Rozpánutí jí hodně pomohlo, alkohol je stále výrazný, ale ukázal se také med ve dřevě, ovocnost přezrálého ovoce. V chuti medová sladkost, bohatá ovocnost, dřevo, vrstevnatá, stále doprovázená tím medem, marcipán, perník, jablko. Stále u ní zůstalo trochu alkoholové ostrosti, ale velmi povedená chuť to přebíjí. V chuti byla lepší než v aroma, v chuti to bylo hodně medové mlsání, bohaté.
Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Blair Athol 12y 2007 SMWS 68.36 Gie Taw me my Gardigan! 5.10.2007 1st fill ex-bourbon hogshead 54,1%
Aroma silné a hutné, těžká ovocnost se dřevem, vanilka, koření, postupně se uvolňuje více ovocnosti. V chuti sladká, trochu hutná, oříšky, ovoce, nádech pomerančů. Dokončení krátké, čokoláda a trocha doznívajícího ovoce. Už při aroma jsem přemýšlel, zda nepotkala sherry, podle popisu ale ne.
Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Craigellachie 16y 2002 SMWS 44.118 Gets Your Castanets Clacking 6.11.2002 ex-bourbon hogshead, final 1st Fill ex-PX hogshead 58%
Sherry je znát v barvě i vůni, čerstvé dřevo, přezrálé ovoce, trocha kyselé zemitosti. V chuti trocha dřeva, těžší ovocnost přezrálého ovoco, spíše kořenitost než sladkost sherry, při dalších doušcích se ukáže krátká sladkost. Po pár kapkách se mi více zvýraznilo dřevo, čerstvé dřevo, rozvařené ovoce. V chuti více sladkosti, ale nijak výrazně sladké, zvýraznila se suchost. Doznívá lehké koření. Příjemná tečka na závěr ochutnávky.

Ochutnávka se vedle ochutnávání nesla hlavně v duchu informací o SMWS - Scotch Malt Whisky Society. Od vzniku, přes různé zajímavosti o SMWS a samozřejmě doplněné dalšími Vaškovými zážitky ze Skotska a palíren. Dostalo se i na prá informací o palírnách.

Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021Online degustace: SMWS - ochutnávka unikátních klubových lahví - 8.4.2021

.


Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021

Březen to býval měsíc knihy, ale protože už nikdo pořádně nečte, tak kniha vyklidila pozice a hned po nich skočila irská whiskey. A tak je březen měsícem irské whiskey. Celý březen se všude objevuje reklama na irskou whiskey a zelená barva, koukal jsem, že maso u mě v lednici také podlehlo trendům a je taky zelené. Někdy mám pocit, že se irská whiskey pije jen v březnu. Ta zelená mi připomněla písničku - Zelená, zelená, když jí hladím ramena, přečetla si někde asi, co to znamená, zejména zelená, když jí hladím kolena a jak jedu výš, je celá zmatená.

Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021

Koncem března se konala v brněnském Whisky Shopu ochutnávka, kterou připravila irská sekce, takže úplně jasné, že se ochutnávaly irské whiskey. Ovšem s výběrem se snažili, jakoby nám chtěli ukázat, že irská whiskey se nemusí pít jen v březnu a stojí za to jí věnovat pozornost i jindy. A mají pravdu, výběr se jim povedl. Inzerovány sice byly jen dvě značky (obě z palírny Midleton) a to Green Spot a Redbreast, ovšem zastoupené ve více verzích a to celé ještě doplnil jeden tajný vzorek. Ten byl odtajněm až při degustaci a jednalo se o 21letý Redbreast.

Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021Green Spot 40%
Příjemné aroma, ovocné, hutné, nádech sherry, jemné, sladké, zelená jablka, lehká kyselost jablek. V chuti ovocná, sladká, sladová, trochu až pouťově přeslazená, což se projevuje hlavně v závěru, kde působí až trochu pouťově přeslazeně. Je dobře vyvážená, do sladka, ale působí trochu až snaživě líbivě, aby se zavděčila.
Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021Green Spot Chateau Léoville 46%
Oproti základnímu Green Spotu je aroma bohatší, působí uhlazenějším a vyrovnanějším aroma. Lesní ovoce, vinný nádech, dřevo sudu a lesa, v pozadí sladká jablečná ovocnost zralých jablek. V chuti sladká medový nádech, karamely, lesní ovoce, vanilka, pak se projeví vinná suchost. Dlouho doznívá s trochou kořenitosti a suchosti, lesní ovoce a karamely.
Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021Redbreast 12 Y.O. 40%
Hutné aroma, sladkost s kořenitostí, plné, vanilka i sherry ovocnost, jablka s citrusy, medová sladkost, trochu mu chybí hloubka, ale celkově příjemné. V chuti čokoláda, hořká čokoláda, sladká, celkem hebká, dobře pitelná i v chuti jí trochu chybí hloubka. Přidá se vanilka, se kterou to přejde do dokončení, kde se ukáže sladká kořenitost. Celkově příjemná, ne moc hluboká.
Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021Redbreast 12 Y.O. Cask Strength 58,2%
Vůně silná, je znát sudová síla. Sladká, ovocná, švestky, sherry, až silou trochu utlumené vůně. V chuti intenzivní sladký nástup, rychle vystřídaný intenzívní kořenitostí, která se rychle utlumí a ukáže další chutě, ovoce, švestky, dřevo. Příjemný projev sudové síly, sherry, čokolády a to vše prostoupené kořením, které se výrazně drží i v závěru.
Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021Redbreast 15 Y.O. 46%
Aroma komplexní, ale trochu nevýrazně upozaděné. Sherry ovocnost, ale jemné a pocitově slabé, zklamání. Ovšem v chuti to vynahradí, krásně zaoblená, hebká, smetanová, lehké sherry, příjemné koření, vyvážená, komplexní, příjemní pití, ale vlastně jí chybí něco, čím by si ji člověk zapamatoval. Celkový dojem nakonec odpovídá aroma, upozaděná, nevýrazná, příjemná.
Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021Rebreast Lustau 46%
Aroma příjemné sherry, čokoláda, lehké rámující koření, komplexní. V chuti příjemně překvapení, sladkost, sherry, ovocnost, jablka, čokoláda, kořenitost, dobře zkloubená. Příjemná sherry whiskey, pro příjemné popíjení.
Online degustace z whiskáče - Irská sekce - 26.3.2021Rebreast 21 Y.O. 46%
V aroma výrazné dřevo, přidává se ovoce, hrušky, sherry, příjemné, přidává se zemitost. V chuti sladkost, těžší ovocnost, navázaná ovocností, hrušky, trochu slané tóny, chuťově bohaté. V druhém doušku výrazná sladkost, sherry, vyrovnaná ovocnost, příjemné dokončení s dřevem. Velmi povedené a příjemné pití.

Už jen úvodní whiskey předznamenala, co nás čeká. První byl Green Spot, což je whiskey, kterou některé ochutnávky irské whiskey spíše končí, jako vrchol dané ochutnávky. A hned druhý vzorek Green Spotu ten první strčil do kapsy. Začátek ochutnávky rovnou nasadil vysokou laťku. Redbreasty laťku udržely a tajný vzorek 21letý Redbreast byl tím správným vrcholem.


Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021

Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021

Tentokrát jsme se s Vaškem vydali na výlet po Evropě, abychom si ukázali, že whisky není jen Skotsko, Irsko, USA, Japonsko a tyhle známé země. A tak jsme se podívali na whisky z Itálie, Anglie, Švédska, Holandska a Izraele.

Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021

Itálii reprezentovala Puni Nova batch No.02, Anglii reprezentovala English Whisky Chapter 14, Švédsko reprezentovala Mackmyra Jaktlycka, Holandsko reprezentovala Millstone Double Sherry a Izrael reprezentovala M & H (Milk & Honey) Elements.

Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Puni Nova batch No.02 2016 Italian Malt Whisky 43% (Itálie)
V aroma je znát, že je to mladá whisky z bourbonového sudu. Aroma je lehké, sladké, vanilka, banán, celkem přijatelné. Po chvíli vydýchání se začne více ukazovat mladost, hořkost dřeva, stále zůstává lehké. V chuti taky lehká, sladká, dřevo a trocha hořkosti z něj. Je znát, že je mladá, že se snažili o lehkou whisky k nenáročnému pití, tak trochu odpovídá whisky pro italský trh.
Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021
Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021English Whisky Co. 6letá Chapter 14 Single Malt Whisky 6.2008/11.2014 46% (Anglie)
Aroma působí příjemným lehkým smetanovým sladkým sladovým aroma, po krátké chvilce vydýchání jasná a výrazná vanilka, sladké ovoce, působí příjemným hladivým dojmem. V chuti hodně lehká a jemná, nasládlá, vanilka s banánem, přidá se karamel ve dřevě, v dokončení příjemně zahřeje, až se tam trochu ukáže ostrost alkoholu.
Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021
Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021M & H (Milk & Honey) Elements Single Malt Whisky Red Wine Cask 46% (Izrael)
V aroma se červené víno nezapře, je hodně aromatická, červené víno, sladká vůně vlhkého lehce nahnilého dřeva. Celkově příjemná, zajímavá a silně aromatická. V chuti zajímavá, trochu nezvyklé kombinace, ale zajímavě se v puse vyvíjejí. Lehká a dobře pitelná, ovšem hůře popisovatelná. Víno, vanilka, čokoláda, pak se začne více prosazovat dřevo, které se zvýrazní v dokončení. Celkově zajímavá, výrazná a dobře pitelná whisky. (Jediná z nich by měla být v době ochutnávky i běžně koupitelná.)
Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021
Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Mackmyra Jaktlycka Swedish Single Malt Whisky 46,1% (Švédsko)
Aroma je hodně silné a výrazné, musí se k ní čuchat opatrně. Rychle se naštěstí vydýchla od té síly a ostrosti. V aroma lesní ovoce, bylinky, zajímavé, na whisky trochu nezvyklé aroma. Postupně se příjemně vyvíjí, přidá se i ovoce a vanilka. V chuti nezačne ostrostí, kterou začala v aroma, ale spíše hebkou smetanovostí, odpovídá aroma, lesní ovoce, vanilka, banány, trocha bylinek a koření, v dokončení krásně hebce doznívá s vanilkou a banánem. Příjemná, zajímavá, dobře udělaná, působí velmi dobrým dojmem.
Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021
Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Millstone Double Sherry Oloroso & PX 2010/2019 Dutch Single Malt 46% (Holandsko)
V aroma rozinky, rozinky v čokoládě, sladkost té čokolády, kandované ovoce, hutné a mohutné aroma, čokoláda s rozinkama a kousky ovoce, v pozadí tabákový list. Aroma se stále příjemně vyvíjí. V chuti dává, co ukázala v aroma. Sladká čokoláda s rozinkama a kousky ovoce, hutná, silná, velmi dobře se rozvýjející. Velmi příjemné pití, krásně mlsací, užívající. Tekutá čokoláda s rozinkama a kousky ovoce.
Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021

Výlet po Evropě byl velmi zajímavý a pokud bych měl dělat pořadí, tak to mělo vzestupnou tendenci, postupovali jsme stále k lepší a lepší.

Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021Online degustace: S whisky po Evropě (a kousek dál...) - 25.3.2021

.


Whisky & You online degustace: Irský březen - 23.3.2021

První ochutnávka klubu Whisky & You byla v březnu, a protože celý březen se všichni věnují irské whiskey (17. března je Den svatého Patrika, což je irský svátek), tak ani snad nešlo jinak, než aby se tato ochutnávka věnovala irské whiskey. A jak bylo slíbeno v klubu, tak se nejednalo o ty nejlevnější a nejzákladnější whiskey, ale o kousky, které mohou zaujmout i lidi, kteří se již whisky nějakou dobu věnují.

Whisky & You online degustace: Irský březen - 23.3.2021Whisky & You online degustace: Irský březen - 23.3.2021Whisky & You online degustace: Irský březen - 23.3.2021

Ochutnávalo se: Bushmills Sherry Cask Reserve – The Steamship Collection Single Malt Whiskey, Connemara Distillers Edition Single Malt Whiskey, Redbreast 12 let Single Pot Still Whiskey a Tullamore D.E.W. 14 let Single Malt Whiskey. Osobně mi udělala radost velikost vzorků 4cl, protože při online ochutnávkách si část vzorku ochutnávám během ochutnávky a druhou půlku potom ještě jednou. Při ochutnávce se můžu více zaměřit na informace, které k té konkrétní whisky dostávám a tak třeba vyhledávat vůně a chutě, které bych sám nenašel nebo by mne nenapadly. Podruhé se jí už věnuji více ze svého pohledu a tak mohou nakonec obě recenze být i rozdílné i když se jedná o stejnou whisky.

Whisky & You online degustace: Irský březen - 23.3.2021Tullamore D.E.W. 14 let Single Malt Whiskey 41,3%
V aroma nejprve upoutá výrazná ovocnost jablka a hrušky, po chvíli převládnou spíše meruňky, vanilka se skořicí, projevuje se celkem výrazná ovocná sladkost a v pozadí dřevo. V chuti ovocnost, jablka a hrušky z vůně, trocha kořenitosti a skořice, ovocná sladkost, trocha dřeva a vanilky. Příjemně ovocně doznívá. Jemná a příjemně pitelná whiskey.
Whisky & You online degustace: Irský březen - 23.3.2021Bushmills Sherry Cask Reserve – The Steamship Collection Single Malt Whiskey 40%
V aroma velmi, opravdu velmi výrazné sherry. Je znát, že v něm zrála celou dobu a není to jen finish. Úchvatné sherry, sladkost, bohatá, výrazná hutná ovocnost, karamelová sladkost, třešně v čokoládě, hutné aroma, že by se dalo kousat. I do chutě se přenáší její hutnost, sladkost, třešně v čokoládě, velmi příjemné sherry do všech stran. V dokončení pak sherry, čokoláda a oříšky. Velmi dobrá sherry-čokoládová bonboniera. Pomlaskávám si.
Whisky & You online degustace: Irský březen - 23.3.2021Redbreast 12 let Single Pot Still Whiskey 40%
Těžce se převalující aroma, ostrá ovocnost spojená sladkostí, kořenitost, lehce štiplavé dřevo, citrusy, jablka, med, trochu mi tam připadá nádech sherry. Příjemná, celkem uhlazená vůně, připadá mi, že se tam sherry prosazuje stále více a trocha hořké čokolády. V chuti hořkočokoládová sladkost, hebká, opět se projevuje kořenitost, ještě se dostane ke slovu vanilka, se kterou to přejde do dokončení, kde se opět projeví sherry a pomalu se přidá hebce zabalená kořenitost. V chuti méně ostrá a kořenitá než ve vůni.
Whisky & You online degustace: Irský březen - 23.3.2021Connemara Distillers Edition Single Malt Whiskey 43%
V aroma výrazný nakouřený slad, výrazná sladkost sladu silně rámovaná kouřovostí. Když si nos zvykne na kouř, ukáže se i rašelinná zemitost, slanost, jablečná ovocnost. První dojem by byl, že jedná spíše o skotskou Islay whisky. V chuti výrazná sladkost, dřevěná pryskyřičnost, kořenitost, pendrek, rašelina a až v pozadí lehce kouř, v dokončení mi připadé lehké pohlazení sladkosti a sherry, které rychle dozní.

Ochutnávka byla doplněná o videa a zajímavosti z palíren, povídáním o jednotlivých whisky a Vašek k jednotlivým whisky rovnou říká i svoje dojmy, takže ani začátečník se nemusí bát, že by nedostal nápovědu. Stejně tak se nemusí bát, že by po něm byly vyžadovány jeho dojmy, dokonce pokud se hodně stydí (nebo nemá uklizeno), tak ani nemusí zapínat kameru. Je to skoro jako na klasické ochutnávce, kdo chce, tak se zapojí, kdo se nechce zapojit, tak může jen poslouchat a vstřebávat dojmy.


Degustace vzorků Old Well Whisky z dubu Mizunara - 18.3.2021

Online přenos z degustace s povídáním o Svachovce a dubu Mizunara s Lukášem Andrlíkem a Jirkou Šinoglem.

Degustace vzorků Old Well Whisky z dubu Mizunara - 18.3.2021

Ochutnávka začala představením Svachovky a jejich whisky Old Well, kterého se ujal Lukáš. Po celkem krátkém úvodu se začalo new makem z odrůdy Golden Promise. Ten byl vedle vzorků zrání v sudu z mizunary takovým bonusem, ovšem velmi důstojným, protože Golden Promise je nevyhlášenějším ječmenem ve světě skotské whisky a připisuje se mu velká zásluha na skvělé whisky ze 70 let. Pak už se dostalo na set vzorků, který ukazuje, jak se whisky postupně vyvíjela. Základem byla whisky z ječmene Concerto, která zrála krátce přes 3 roky ve first-fill bourbonovém sudu. A pak šla do virgin sudu z dubu Mizunara. Pro zajímavost a představu padlo přirovnání ceny sudu z mizunary. Místo jednoho sudu z mizunary mohli koupit deset až dvanáct kvalitních sudů po sherry. Co se týče informací o sudu mizunara, tak se Jirka dostal do svého živlu a tolik informací jako od něj, byste jinde nedostali. Cenu sudů ovlivňuje i to, že z jednoho stromu se vyrobí jen jeden sud a je těžké vyrobit sud dobře. Stromy jsou staré 200 až 500 let, kdežto z klasického dubu se dá vyrobit bez problémů dva sudy a stromy bývají staré okolo 80 let.

Degustace vzorků Old Well Whisky z dubu Mizunara - 18.3.2021Degustace vzorků Old Well Whisky z dubu Mizunara - 18.3.2021Degustace vzorků Old Well Whisky z dubu Mizunara - 18.3.2021Degustace vzorků Old Well Whisky z dubu Mizunara - 18.3.2021

Nebyla to klasická ochutnávka, ale spíše posezení a povídání u whisky, jejíž cílem bylo ukázat postupný vliv takto speciálního sudu na zrající whisky. Klukům to umožnilo více povídat a my se tak dozvěděli více věcí, protože byli celkem zahrnutý hromadou dotazů z chatu.

Přiznám se, že já současně s nimi neochutnával, protože se mi nechtělo rozdělovat pozornost mezi ně a whisky. Bylo zajímavé je poslouchat a tak bych se nestíhal soustředit na whisky a to by byla škoda, zvláště u těchto vzorků.


Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021

Den svatého Patrika je sice až 17. března, ale každoročně už od začátku března všudemožně zeleně vykukuje a tak 11. března je skoro přesně. A protože Den svatého Patrika je svázán s Irskem, tak se zcela nepřekvapivě ochutnávala irská whiskey. K irské whiskey nemám kladný vztah, našlo se tam pár whiskey, co mi chutnalo, ale bylo jich jen pár, takže irskou produkci zrovna nevyhledávám. To ale neznamená, že se bráním možnosti ji ochutnat, jen musím vždy před začátkem odbourat své očekávání, spíše neočekávání. Někdo by řekl předsudky, ale já bych spíše řekl, že zkušenost.

Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021

Tentokrát byly vzorky z od sebe velmi vzdálených období. Historii reprezentovaly Tullamore Dew - plnění ze 70. let 20. století a Jameson - plnění z 80. let 20. století. Současnou dobu pak Pearse Founder's Choice 12letá Batch.003 - irská single malt whiskey z nové dublinské palírny, Teeling Brabazon Bottling - irská single malt whiskey z první novodobé dublinské palírny a Green Spot Chateau Leoville Barton - populární irská single pot still whiskey v netradiční verzi.

Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021

Pár rychlých poznámek psaných během ochutnávky:
(stejně jako u ostatních, je ještě přeochutnám a pak u značky doplním další poznámky)

Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Tullamore Dew 40% - plnění ze 70. let 20. století
Výrazně vońavá, až převoněná, zprvu spíše umělý dojem, pak se to zlepší, citrusy, dřevo, postupně přibyl až muškátový oříšek, začne i sládnout, potřebovala se vydýchat. Překvapivě hodně jemná, trochu nevýrazná, ale přesto ukazuje celkem hodně chutí. Lehká kořenitost, výrazné lesní ovoce, maliny, oříšky. Dokončení v duchu chuti a pomalu doznívající. Oproti vzpomínkám na aktuální je podstatně lepší, tohle by se dalo občas popíjet.
Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Jameson 40% - plnění z 80. let 20. století
První dojem v aroma je výrazná zatuchlost, vařená kapusta, lehká připálenost, nahnilé pomeranče, velmi nepříjemné, dá se říci, že až hnusné a nečichatelné. Až se bojím napít. V chuti se trochu odráží aroma, vařená kapusta zůstala, zatuchlost, dřevo. Při druhém ochutnání už je dojem lepší, dostává hutnější tóny, trocha karamelové sladkosti a lepší dojem. Určitě je výraznější než aktuální produkce, ale s tímhle by dnes určitě nebyly nejprodávanější whisky.
Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Pearse Founder's Choice 12letá Batch No.003 42%
Příjemné, celkem bohaté aroma, sladké, voňavé, obilí, trocha sherry, pak se začne projevovat trochu hořkosti a dřevitosti. Pak začíná v aroma ztrácet. V chuti výrazná hořkost až pepřovitost, kořeninost, kombinovaná smetanovostí, taková snaživě líbivá, ale ničím moc zajímavá. Celkově trochu jednodušší, s dalšími doušky ztrácí na zajímavosti.
Palírna Pearse Lyons je nová, ještě nemá na trhu vlastní whisky, takže toto si nechali namíchat pod svojí značkou a přiznám se, že nechápu proč. Ani obsah, ani proč, když ještě nemají svojí produkci.
Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Teeling Brabazon Bottling Serie01 Single Malt 49,5%
Výrazní sherry aroma, rozinky, čokoláda s rozinkama, sladkost až do medu, trocha voňavého koření. Vůně se neustále vyvíjí a průběžně mění, je celkem zábavná a je fajn ji čuchat. V chuti výrazné hutné sherry, trochu sladkosti, lehká pálivost koření, které se zvýrazní a při tom dole je hladivá. Při dalším ochutnání se ukazují bylinky, při druhém ochutnání je zajímavější, sladkost v pozadí. V závěru krásně doznívá sherry. I když při druhém dojmu byla lepší, tak se k ní lépe čuchalo, než chutná. Aroma bylo zábavnější.
Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Green Spot Chateau Leoville Barton 46%
Velmi krásně vyrovnané a komplexní aroma, lesní ovoce, příjemně rámové vůní vína, trocha dřeva ze sudu, příjemné počuchání. V chuti příjemné víno rámové koncertem chutí okolo, karamelky, lesní ovoce, pomeranče, vanilka, trochu vinné suchosti. Doznívá krásně dlouho a dlouho. Velmi dobré pochutnání, dostála své dobré pověsti. Člověk si užívá to její komplexnosti a celkové dokonalosti.

Pro mne byl jasným favoritem Green Spot i když jsem to i čekal. Příjemným popíjením byl i Teeling, který byl ve vůni hodně hravý a zábavný, v chuti se také postupně zlepšoval, ale na to byl malý vzorek. Pearse byl pro mne trochu nepochopitelné zklamání, neměl v sobě těch 12 let ani nijakou zajímavost. Stará Tullamorka by oproti té dnešní vyhrála, ale byla to jen pitelná whiskey. Jameson hodně zklamal vůní a nenadchnul mě moc ani chutí.

Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021Online degustace: Svatý Patrik s irskou whiskey - 11.3.2021

.


Online degustace s Peťou Křenkem - GlenAllachie - 19.2.2021

Tentokrát online ochutnávku brněnského Whisky Shopu vedl Petr Křenek a tak ani nepřekvapí, že ochutnávanou whisky byla GlenAllachie. Vše samozřejmě bylo doplněné spoustou zajímavostí o této whisky a palírně.

Online degustace s Peťou Křenkem - GlenAllachie - 19.2.2021GlenAllachie 10letá Batch 2 Cask Strength 54,8%
První dojem z aroma je velmi příjemný, vůně těsta na vánoční cukroví, hebké, máslové s trochou skořice. Když se nechá vydýchat, tak projeví lakované dřevo a ovocnost, slad. Je v něm trochu cítit síla alkoholu. Je příjemné i když ne zvlášť bohaté. V chuti se krátce objeví úvodní sladkost, ale sudovka pak ukáže svoji sílu. V chuti je bohatší než ve vůni, po krátké sladkosti má docela silný nástup, dřevo, silnější ovoce, tmavá čokoláda, celkově dobrá chuť, celkem komlexní, úplně se mi ji nedaří ze vzorku rozklíčovat na jednotlivé chuti. Nabere nahoru až do určité pálivosti, která vydrží i dlouho v dokončení, kde pomalu doznívá. V prázdné skleničce mi zůstala vůně čerstvého dřeva. Celkově je to dobře pitelné, ale spíše pro dobré popíjení, než detailní hledání chutí.
Online degustace s Peťou Křenkem - GlenAllachie - 19.2.2021GlenAllachie 11letá Moscatel Wood Finish 48%
V aroma je znát výrazný vliv moscatelu, je hodně voňavé, svěže ovocné, sladkost hrušek, květinové, výrazné, když se nechá chvíli vydýchat, tak se tam projeví máslové sušenky, trocha vanilky a vůně vánočního těsta s trochou skořice. V chuti celkem hodně rozmanitá, vše lemuje sladkost, až medovitá, přidává se sladkost ovoce, hodně sladká, koření, až si trochu štípne, v dokončení závan dřeva, trochu se začíná projevovat suchost, která se v závěru projevuje víc.
Online degustace s Peťou Křenkem - GlenAllachie - 19.2.2021GlenAllachie 12letá Spanish Oak 48%
V aroma velmi výrazné čerstvé dřevo, až štiplavé aroma čerstvého dřeva u pily. Já tam snad cítím i ten olej, co z té pily občas ukápne. Když jsem mu ještě chvíli nechal, tak mi to připadlo skoro jako rumové aroma, přidá se pomeranč s nádechem čokolády. Až tak moc mě teda nenadchlo. Chuť je trošku mdlá, lehce nakyslá, kořenitá, pak se objeví i sladké tóny, je tam všude přítomné dřevo až trochu do hořkosti. V dokončení se mi potkává sladkost s kořením a zůstává dřevitá suchost. Celkově mi připadla moc dřevitá, nesedli jsme si. I u prázdné skleničky mám pocit, že na dně leží piliny čerstvého dřeva.
Online degustace s Peťou Křenkem - GlenAllachie - 19.2.2021GlenAllachie 13letá 2006 cask #4522 PX Puncheon 60,8%
První dojem v aroma bylo pohlazení máslových sušenek, pak se velmi silně projeví dřevo nasáklé PXem. Když se nechá trochu vydýchat, tak se jí vrátí určitá hebkost těsta na máslové sušenky, které bylo velmi štědře prolévané sherry. Pomerančová ovocnost, tmavá čokoláda, rozinky, koření, skořice, občas ale s né úplně příjemnými nakyslými tóny. V chuti velmi rychle nastoupí lehká hořkost, přidává se k ní sladkost, jsou celkem výrazné, ale prosazuje se tam sladká ovocnost, čokolády, prostě sherry. V dokončení opět vyzní kořenitost, sladkost a v závěru až do slana.


Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021

Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021

A tím přístavem je Šarlota. Což mi připomnělo jednu Šarlotu z filmu Muži v naději.

Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021

Ta to naštěstí není. Ne, že by to nebylo hezký, ale doma bych to nechtěl. Ovšem ty whisky Port Charlotte bych doma chtěl. Což se mi v rámci Vaškovi ochutnávky splnilo alespoň částečně a malé vzorky mám doma (až to budete číst, tak už to bude v minulém čase). Plus ještě k ochutnávání (té whisky) byl i Vaškův zajímavý komentář. Tedy, ne že by tamta nestála taky za ochutnání, ale ta whisky bude zcela jistě bezpečnější (pokud se hned poté nechystáte řídit). Ochutnávalo se: Port Charlotte Islay Barley 2011, Port Charlotte MRC: 01, Port Charlotte MC:01, Port Charlote CC:01, Port Charlote OLC:01.

Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021

Pár rychlých poznámek psaných během ochutnávky:
(stejně jako u ostatních, je ještě přeochutnám a pak u značky doplním další poznámky)

Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Port Charlotte Islay Barley 6letá 2011 50%
V aroma výrazný zatuchlý těžký kouř velmi příjemně a celkem jemně proudí do nosu. Sladkost celkem výrazná, trochu do sladu, rašelina se slanou zemitostí. Po chvíli se objevily lehce nakyslé vinné tóny. Trocha sladkosti čokolády. Chuť od prvního dojmu, velmi příjemný nástup, všude rozlívající se ovocná sladkost, trochu do jablek, do toho se přidává mořská slanost a kouř, k dokončení přechází nakouřenou rašelinou. Celkem hezky vyvážená, trochu jednodušší, příjemná.
Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Port Charlote CC:01 8letá 2007 57,8% (Cognag Cask)
V aroma obilnost, jablečné koláče lehce posypané skořicí, slaná zemitost čerstvě hrábnuté země, při větším přičuchnutí se nepřehlédnutelně ukážou citrusy, kouř a ohořelé dřevo celkem v pozadí. Po nějaké době lehká uzenost. Aroma je celkem jemné, žádná velká Islay rána. Chuť má nečekaně silný nástup, vůbec neodpovídá tomu, co člověk čeká po celkem jemném aroma. Výrazná kořenitost až pepřovitost, zvláště při prvním dojmu, při dalších už se krásně ukazují chutě, trochu do nakouřených bylinek, nakouřené rašeliny, velmi výrazná chuť. V dokončení vše krásně doznívá a v puse se melou sladké, slané, kouřové, rašelinné, bylinné chutě.
Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Port Charlotte MC:01 9letá 2009 56,3% (Marsala Cask)
V aroma je znát dozrávání po Marsale, kořenitost, sladkost přezrálého ovoce, s různě silnými vlnami slaného mořského vzduchu, kouř celkem schovaný, kdybych ho tam nehledal, možná bych ho nenašel. Celkem příjemné počuchávání. Chuť zpočátku hebká, úplné pohlazení, krátká sladkost, pak se prosadí ovocné tóny s lehkou kyselostí, doplněné sladkostí, stále si udržuje celkový dojem hebkosti a jen lehký kouřový nádech, dokončení je znatelně sušší, trochu větrové, kořenité, přidá se pak i sladkost až ke slanému karamelu. Příjemně hebká, hladivá, ale žádné lehké pohlazení, je opravdu znatelné a vášnivé.
Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Port Charlotte MRC:01 7letá 2010 59,2% (Mouton Rothschild Cask)
Hutné silné aroma, nekopne, ale zavalí. Silné vinné aroma, velmi silného těžkého vína, slané tóny zabalené ve víně, tohle pořádný kus aroma a současně má eleganci. Když si člověk zvykne na tu sílu a nechá se chvíli vydýchat, tak se ukážou i další tóny. Příjemná nasládlá uzenost, hutná ovocnost, tmavá čokoláda s kávovými tóny, závany mořského větru. Chuť odpovídá aroma, zůstalo tam těžké víno, které se dá skoro kousat, koláče, sladkost přezrálého ovoce, lehká slaná vrstva, dole v chuti se ukáže silná rašelinná vrstva, dokončení se více ukáže kouř a dřevo. Velmi zajímavá a bohatá whisky, dá se krásně a dlouho vychutnávat a zkoumat, zkoumání, které stojí za to, zkoumat každý kousek jejího těla.
Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Port Charlote OLC:01 9letá 2010 55,1% (Oloroso Cask)
Aroma je hutná sherry rána do nosu, zesílená kouřem a rašelinou. Když se člověk vzpamatuje z rány, tak najde těžké pomeranče, koření, ohořelé dřevo, kouř, závan mořské vůně. Začátek chutě hladivý, příjemný, skoro jemný, pak ukáže svojí sílu, pořádně ukáže vliv sherry, pomerančů, čokolády, rozinek, v dokončení se ukáže velmi výraznou suchostí, která se postupně zvyšuje, ale whisky v puse stále krásně doznívá dlouhé sherry. Mňamm, mňamm.

Byla to přehlídka krásek, jedna kráska za druhou. Každá má svůj původ. O první místa by asi soupeřily MRC a OLC, ale i ty ostatní jsou tak dobré, že je škoda jim dělat pořadí. Byla to velmi příjemná procházka zakouřeným přístavem.

Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021Online degustace: Trochu kouře z přístavu - 18.2.2021

.


Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021

Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021

Tentokrát Vašek do ochutnávky zařadil whisky, které se na trhu objevily v druhé půlce roku 2020. Čekal tu na nás dvanáctiletý Glenturret 2020 Maiden Release, jedenáctiletá Glen Scotia Sherry Double Cask Finish - Cask Strength, Kilkerran Heavily Peated, Kilchoman UK Small Batch No. 2 a podzimní edice 2020 dvanáctiletá Port Askaig.

Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021

Pár rychlých poznámek psaných během ochutnávky:

Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Glenturret 12y 2020 Maiden Release 46%
Sladkost sladu/obilí, zralé ovoce, trochu dřeva, lehká vanilka, po cvhíli se stane silně dominantní škořice společně se zralým ovocem. Příjemná sladkost, máslovost, ovoce, až do ovocné pálenky. V dokončení doznívá, projeví se tóny sherry a dřevo.
Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Glen Scotia 11y Sherry Double Cask Finish - Oloroso & PX Casks 54,1%
V aroma jsem měl zprvu dojem droždí, pak se mi tam projevila nepříjemná dřevitost dřevotřísky, která naštěstí rychle odvanula, máslovost, v pozadí sirné tóny, není to zrovna k velkému čuchání. V chuti divná kořenitost, těch pár dalších tónů to nezachrání. V dokončení zůstává pepřovitá kořenitost. Nebylo to zrovna pochutnání.
Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Kilkerran Heavy Peated 59,7%
V aroma mi teda nesedla, já tam tedy cítím výrazný kravín, jsou tam i další, ale nedám je. V chuti překvapila svojí jemností, je tam cítit kouř s rašelinou, ale nemůžu se zbavit dojmu té chlévské mrvy, zvláště v závěru. Ovšem na chvléskou mrvu dobře pitelná, ale vzájemně se mi nesedli.
Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Kilchoman No.2 Bourbon/PX Sherry/Oloroso Sherry 47,4%
V aroma nakouřenost až trochu do spálena, vůně dřeva, obilná sladkost, slané mořské tóny, v pozadí sherry. V chuti překvapení uzené a nakouřené ovoce, které ukázalo svoji sladkost a postupně pouští i rašelinné tóny a občas si tam lehce zasolí moře. V dokončení chuť krásně doznívá. Příjemné popíjení. Dlouho doznívá.
Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Port Askaig 12y 45,8% Autumn Edition 2020
V aroma kouř spáleného dřeva, sladkost vanilky, dobře čuchatelné, nepřipadá mi až tak bohaté, trochu jednodušší, celkem vyvážené, lehká ovocnost s trochou soli. V chuti působí celkem jemně, působí vyváženě, hladivě, kouř, chuťově komplexní, jednoduchá, ale příjemně pitelná. V prázdné sklenici má zajímavou vůni opáleného ocelového prutu.

Ochutnávka nových věcí byla zajímavá. I když z mých poznámek není žádné velké nadšení, tak jsem s ochutnávkou spokojený. Ale je pravdou, že u žádné z nich bych o koupi láhve neuvažoval.
Ještě je zkusím přeochutnat.

Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021Online degustace: Něco nového do volátka... - 4.2.2021

.


I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021

I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021

K ochutnávce brněnského Whisky Shopu napsali: Dlouho dostáváme impulzy, abychom v degustaci porovnávali vintage, nebo chcete-li, ročníkové edice z jednotlivých palíren. Ideální nápad pro domácí ochutnávku je to i z důvodu očekávatelné široké diskuze nad vzorky, subjektivním vnímáním jejich rozdílů a hodnocení. A takový whisky pokec nám v době domácího vězení myslím docela prospěje. Tedy, jaké jsme nominovali vzorky a palírny? Glenfarclas a jejich Premium Edition Vintage a Kilchoman s jejich temným Loch Gormem.
Konkrétně:
Glenfarclas Premium edition 2000, 46% (lahvováno 2015)
Glenfarclas Premium edition 2007, 46% (lahvováno 2018)
Kilchoman Loch Gorm 2018, 46% (plnění sudů 2007, 2008, 2011)
Kilchoman Loch Gorm 2019, 46% (plnění sudů 2006, 2007, 2008, 2009, 2011)

I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021
I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021Glenfarclas Premium edition 2000 46% (lahvováno 2015)
Aroma příjemně jemné, hebké, smetanové, sladce sladové, zaoblené, sherry, pomerančová ovocnost, hořká čokoláda, dřevo. Zaoblená i v chuti, jemná, hebká, odpovídá aroma, sladká sladovost, čokoláda, do závěru přenáší chuť, na konci trochu zpepřovatí, ale jen lehce. Velmi příjemný dojem.
I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.20211Glenfarclas Premium edition 2007 46% (lahvováno 2018)
Aroma podstatně výraznější, citrusová hořkost, tráva, je cítit neuhlazená mladost až alkohol. V chuti lepší než ve vůni, sladkost, chybí jí uhlazenost, výrazná citrusová ovocnost, alkoholové tóny, pepřovitost, pálivost, do dokončení se hodně přenese ta pálivost s pozadí se sladovou sladkostí. Zajímavostí je, že v prázdné skleničce je sherry cítit podstatně více než ve vzorku.
I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021Kilchoman Loch Gorm 2018 46% (plnění sudů 2007, 2008, 2011)
V aroma hodně nakouřený slad, do čokoládových tónů tmavé čokolády, rašelina, v pozadí až lehce spálené tóny připáleného cukru, sladkost s lehkým nádechem mořské soli. V chuti příjemná a robustní tmavá načouzená čokoláda, pak zůstává hlavně načouzenost, v závěru doznívá čokoládový kouř. Příjemná, nakouřená čokoládová bonboniéra.
I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021Kilchoman Loch Gorm 2019 46% (plnění sudů 2006, 2007, 2008, 2009, 2011)
V aroma spíše mléčná čokoláda, výrazně se projevuje rašelina, sladkost čokolády, celkem uhlazená, nakouřenost spíše až v závěru a trocha v pozadí. V chuti trochu řidší, zůstává mléčná čokoláda, sladkost sladu, kde se výrazně projevuje nakouřenost sladu, ovocnost, v dokončení doznívá nakouřená rašelina.

U obou vzorků a značek jsem měl celkem velké rozdíly. Starší Glenfarclas 2000/2015 mi přišel uhlazenější a chutnal mi víc než Glenfarclas 2007/2018, který mi přišel výraznější až do hořkosti a chybí mi uhlazenost. Kilchomany mi přišly dobrý oba dva, každý jiný. Víc se mi líbil 2018, který má výraznější aroma, je nakouřenější a do tmavé čokolády, 2019 je uhlazenější a spíše do mléčné čokolády. Přidal jsem, je i do porovnání whisky zde: Jsou ty whisky stejné ?

I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021I. Whiskáčová Online Degustace - porovnávání ročníků - 29.1.2021

.


Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021

Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021

Další Vaškova ochutnávka se věnovala mému oblíbenému tématu - porovnávání různě starých plnění whisky a tak jsem si ji nemohl nechat ujít. Porovnával se Glenfarclas 10 let z 90. let a současné plnění, Dalmore 12 let z 90. let a současné plnění a Laphroaig 10 let z roku 2004 (k 10. výročí založení Friends of Laphroaig) a současné plnění. Další porovnání, co jsem dělal sám najdete zde: Jsou ty whisky stejné ?

Poznámky k whisky jsem si psal v rychlosti během degustace.

Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021Glenfarclas 10 let z 90. let a současné plnění
Založena 1836, nachází se v oblasti Speyside, palírnu vlastní rodinná firma J. & G. Grant

Verze z 90.let: Aroma je robustní, velká síla sherry, těžké tmavé pomeranče, ovocná, plná, oříšky, sladkost hořké čokolády, příjemný sherry bonbon v hořké čokoládě. Robusnost má i v chuti, zaoblená a postupně uvolňuje jablečné tóny, sladkost až do jablečného medu, lehce hořké čokolády s oříšky, krásně dlouho doznívá, jak bonboniéra.
Verze současná (2020): Znatelně lehčí, trochu alkohol, dřevo sudu, sladkost, pomerančů a jablek, až trochu to jablečného kompotu. Znatelný alkohol, neuhlazená, dřevo s lehkým jablečným nádechem, spíše pro takové obyčejné popíjení, žádné velké mlsání a vychutnávání.

Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021Dalmore 12 let z 90. let a současné plnění
založena 1839, nachází se v oblasti Highland, dnes ji vlastní Whyte & Mackay

Verze z 90.let: Silné robustní aroma, výrazné sherry a nasáklé dřevo, slad, rozinky, velké a zaoblené. Chuť odpovídá robustnosti aroma, krásný nástup sladkosti sherry, hluboká, příjemný pocit jak bonbonu uceleného bonbonu, krásně zabalená, v závěru suchost, krásně dlouho doznívá ovocnost, hořká čokoláda, sladkost.
Verze současná (2020): Silná, hodně alkoholu, jen lehké sherry, ještě nezralá jablka, dřevo. V chuti spíše lehká, postupně uvolňuje sladké sherry, ovocnost, hořkou čokoládu, pak se ale přidá trochu rušivé dřevo, které dlouho doznívá v závěru. Je jiná, ale celkem dobře pitelná, ale oproti starší je jednodušší a plošší.

Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021Laphroaig 10 let z roku 2004 (k 10. výročí založení Friends of Laphroaig) a současné plnění
založena 1815, nachází se v oblasti Islay, palírnu vlastní Suntory

Verze z 2004: V aroma klasická vyhlášená rašelina, sladkost rašeliny, jasný kouř, medicínskost, ovocnost, výrazná síla a drsnost, v chuti úvodem sladkost, ovoce, rozinky, pak nastoupí medicínskost s nakouřenou rašelinou, dlouho doznívající nakouřená rašelina.
Verze současná (2020): Aroma špičatější, výraznější špičky ovoce, rašeliny, kouř na pozadí, z mého pohledu jí chybí drsnost i když z určitého pohledu má silnější aroma, ale nemá tu drsnost, co bych tam chtěl. V chuti nevyrovnaná, začátek sladký, ovocnost, rašelina, nečekaně celkem převalené kouřem, který trochu kazí dojem, chybí jí ten výrazný dozvuk dlouhé rašeliny, spíše mi tam doznívá sladkost.

Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021

Proč jsou jiné:
- jiné používané odrůdy ječmene
- technologie (počítače, automatizace/ruční výroba, rychlost)
- sudy (dnes 92% v sudech po bourbonu, 8% v sudech po sherry, dříve (začátek až první půlka 20.století) byl poměr ve prospěch sudů po sherry
- paxarette (v 1989 bylo používaní paxarette k úpravě sudů zakázáno)

Online degustace: Staré versus nové - porovnávací ochutnávka whisky - 21.1.2021

Dneska to za mně bylo: staré vs. nové - 3: 0

Jsou starší whisky lepší než současné? Je na to těžká odpověď. Tak ji shrneme do diplomatického - Jsou jiné.


Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021

Hnedka na začátek roku naplánoval Vašek Rout online degustaci whisky Octomore. Podtitul byl "Jak šel čas" a tak jsme mohli porovnat jedničková plnění z několika Edicí a to konkrétně Octomore 7.1, 8.1, 9.1, 10.1 a 11.1. Ochutnávka byla doplněna informacemi o whisky i palírně Bruichladdich, kde se vyrábí a protože Vašek palírnu několikrát navštívil, nebyly to obecné informace z internetu či knížek.

Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021

Ochutnávka probíhala přes MS Teams, což má svůj plus pro lidi, kteří by jinak měli ochutnávku daleko a nemohli by se jí zúčastnit. Něco tomu online způsobu chybí a něco zase přináší, osobně si myslím, že by se v nějaké míře měl i v době "pocovidové" občas zopakovat.
Měli jsme tedy pět lahviček se vzorky a ve správný čas i připojení na správné místo.
Když jsem vzorky nalil do skleničky, tak se vyvalilo tolik kouře, že jsem chvíli neviděl monitor :)

Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021

Osobně z whisky Octomore až tak na zadek napadám, ale takhle ochutnávka mě lákala v tom, že bylo možné vzájemně porovnat různé verze. Ony jsou whisky Octomore natolik výrazné, že pokud je bude člověk pít jednotlivě a s větším odstupem, tak mu budou trochu vzájemně splývat. Tahle ty rozdíly mezi nimi vynikly podstatně více.

Pár mých stručných poznámek z ochutnávky:

Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021Octomore 07.1
4.2010/2015 5y 208ppm 59,5%
Po nalití se očekávatelně vyvalil kouř. Je lepší ji nechat chvíli vydýchat. Pak už to rašelinový kouř jen rámuje, ale krásně se ukazují i další chutě, výrazná vanilka, ovoce - hrušky, mléčná čokoláda, slaný mořský vzduch. První ochutnání je slušný kopanec. Na podruhé je sladká, ale trochu do ní zasahují slané tóny, meruňky, nakouřená rašelina, která by se dala žvýkat. Příjemné rašelino-kouřové dokončení, dlouho a sladce doznívající. Zůstává sladkost, že si člověk hezky pomlaskává.
Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021Octomore 08.1
2008/2017 8y 167ppm 59,3%
Kouřový úvod je klasika. Aroma je výraznější, citrusová, ne klasický kouř, ale spíše ohořelé, vanilka, trocha slaného mořského vzduchu, sladkost karamel, rašelina se dřevem. V chuti slanost se sladkostí, karamelky, dřevo a rašelina, rašelina spíše čerstvější, trocha hořké čokolády a ořechy. V dokončení pepř, kořenitost, znovu se prosadí ořechy, které se v tom zakončení skoro zhmotňují.
Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021Octomore 09.1
2012/2018 5y 156ppm 59,1%
Opět kouřový úvod a vanilková sladkost k tomu. Spíše těžší kouř, s černou sladkou čokoládou, rašelina spíše čerstvější ještě s vlhkou hlínou a trocha ořechů. V chuti nakouřená sladkost, těžší kouř se smíchal se sladkostí a čokoládou, hutný kouřovo-rašelinný bonbon, v pozadí trocha slaných tónů a ořechů. V dokončení doznívá sladkost, s rašelinou a jen lehkým kouřem, oříšky.
Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021Octomore 10.1
2013/2019 5y 107ppm 59,8%
Opět kouř, jak se vydýchavala, tak kouř se krásně linul po okolí, společně s vanilkou. Nakouřená vanilka. Ta nakouřená vanilka je tam hodně dominantní, díky tomu jak jsou společně, tak nepůsobí tolik kouřově, trocha rašeliny s bylinkana. Nástup relativně jemnější, opět dost nakouřené vanilky, pak nabere na intenzitě, kde se víc projeví kouř s rašelinou až do výrazné hřejivosti, která krásně v dokončení klesá dolů, doznívá dolů, do sladka a ovocnosti a ananasu.
Online degustace: Jak šel čas (s whisky Octomore) - 6.1.2021Octomore 11.1
2014/10.2020 5y 139,6ppm 59,4%
Víc slaná než kouřová, pak se přidávají sladké tóny, až do sladkosti medu, sladová sladkost, hodně se nad ní vznáší jódovost, která je skoro víc cítit dál od skleničky, citrusy. První krátký dojem je výrazná sladkost, pak přijde vlna dřevité kouřovosti, ovoce, stupňující se hřevitosti, které v dokončení postupně klesá a dává možnost projevit se dalším tónům, nakouřenému sladu, sladkosti ovoce, sladkých citrusů a znovu sladký nakouřený slad.

na začátek stránky

text: petr komárek | web: fafík | datum poslední úpravy textu: 04.10.2023